Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5838 replies to this topic

#1009
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 02.06.2009
Posted Image

#1010
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pai da, fac ce spune profu', insa sa pot! Posted Image
Am plecat un pic intepenita. Mi-e frica de ziua de maine, sper sa nu fac febra.

#1011
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Nu este rau sa faci febra. Asta inseamna ca muschii lucreaza. Nu este un lucru rau, doar de aceea facem miscare.

#1012
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
Am fost mai devreme cateva ore la shopping, stat in picioare, probat, etc, la un moment dat am zis gata, ca ma doare spatele deja de cat am sta in picioare. Acum, am ajuns acasa si cand ma uit in oglinda... uuups, iar am coloana stramba... 'Tui mama ma-sii !!!

#1013
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Kineto, controlul aplecarii si atentie la rotatii si greutati. Asta este ce stiu si ce incerc sa fac. La coloana nu ma uit.... de frica:).

#1014
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
eu la RMN am avut diagnosticul asta, pt care m-am si operat:
-hernie de disc L5-S1, cu fragment discal de 9mm transv, 7mm ap, 16mm long, migrat intracanalar paramedian dr., catre gaura sacrata, avand contact intracanalar cu radacina nervoasa S1 dr;.
dar tot la RMN s-a vazut ca mai am probleme si la un nivel mai sus, dar dr a zis atunci ca nu e de operat:
-protuzie discala circumferentiala L4-L5, care amprenteaza sacul si recesurile durale avand contact tanential cu radacinile nervoase L5 bilateral.
Acum nu stiu de ce m-am strambat de spate iarasi, ca n-am facut exercitiile alea de kineto? ca sunt probleme la L4-L5? ca e o problema tot la acelasi nivel la care m-am operat?
In fine, o sa incep de maine sa fac exercitiile alea...

#1015
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Hai sa va spun una buna de tot!
   RMN la Arcadia Iasi in luna mai, anul curent,  2014.
   Printre altele, hernie multipla. Patru inele cu hernie. Multe alte sechele.
  O lista intreaga de probleme legate de vertebre, m-am ingrozit citindu-le.
Denumiri medicale pe care numai Google m-a ajutat sa le inteleg. Panica, desigur.
  Dureri mari, imposibilitate de a duce ceva greu cu mainile. Puteam sta in picioare doar  putin timp, trebuia atunci sa caut canapeaua, sa ma intind.
  Suntem in decembrie acum.
   Recomandare de la medici: operatie de urgenta la coloana.
  Mi-a fost frica, am decis sa aman acest moment.
N-am facut nimic deosebit in sensul asta de atunci. Am asteptat, am rabdat., mi-am vazut de viata, de preocuparile mele.
   Problema s-a ameliorat, pur si simplu, nefacand nimic. Cartilaj de rechin, Dona.
   Si mai beau din cand in cand cate o bere, mananc orice vreau.
  Tind sa cred ca ceva in organismul meu a lucrat, fara operatie, ma simt mult mai bine acum, dupa juma' de an.
Lucrez la birou, folosesc un scaun dur la birou, acasa, la PC.
   Ma simt bine, mult mai bine decat in luna mai, fara safi facut nimic referitor la coloana, la operatie.
            Pot merge pe jos distante relativ mari.
               Pot sta in picioare
o ora, miscandu-ma pe loc.
   Nu-mi cereti explicatii, nu am.
Am rabdat, m-a durut, timpul si fizicul si-au spus cuvantul.
Nu stiu daca-s vindecat sau nu, insa ma simt binisor.

Edited by Topp, 18 December 2014 - 18:58.


#1016
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
@Topp, la 4 inele, nici cu operatie nu stiu daca te-ai fi simtit bine. Cum D-zeu ti-ai bulit 4 inele? Eu am stat vreo 12 ani cu o hernie la un inel si nu s-a transformat in 2, sau mai multe hernii. Doamne-s-multam.

#1017
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Vindecat nu esti. Eu am fractura la nivel L5-S1 care s-a sudat aiurea (m-am dat cu sania, m-am lovit si nu m-am dus la doctor). Durerile au fost mari, la un moment dat cand durerea s-a lasat pe picior acum cca 5 ani mi s-a spus sa fac repaos la pat, daca nu se amelioreaza...operatie. S-a ameliorat, durerile exista insa din cand in cand si asta daca fac dracii. Asta NU insemana ca sunt bine sau ca m-am vindecat. Oricand pot ajunge la operatie daca nu sunt atenta si nu am grija de mine. Acum am 2 hernii la cervicala. Mai am 2 zile de fizio si kineto. Durerile persista insa.

Eu zic sa nu te joci cu sanatatea ta. Ar fi bine sa iei ceea ce organismul ti-a oferit ca pe niste sanse. Daca nu....tu vei avea de suferit. Asta cu facut pe viteazul...eu nu o apreciez, nu cand e vorba de sanatate. Nu stiu de ce, dar operatie, pareza sau cine stie, chiar carucior cu rotile mie nu-mi suna bine!

#1018
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Hai mai ca si eu am fost naspa rau, cu medicatie , gimnastica si fizioterapie , si cel mai mult rabdare, sa rezolvat de la sine.
Asta nu inseamna ca sunt ca nou. Sunt bine , pot cara greutati fara probleme. Stiu ca trebuie sa fiu atent la ce fac, De ce sa ma operez acum ? Cand am fost varza si nu am facut-o de ce sa o fac acum ? Pur si simplu organismul sa regenerat intr-un fel.

Normal ca nu se compara cu o fractura. E total diferit.

#1019
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu cred ca organismul ne da perioade de respiro, insa problema de baza ramane. Chiar daca sunt perioade in care ne simtim "ca noi", nu inseamna ca suntem si sanatosi. Cine a avut hernie de disc va ramane cu probleme, nu are cum se insanatoseasca. Ne putem mentine pe linia de plutire.
De ex. in ultimii 2 ani am carat la tara si galeti de cate 10kg cu apa in ambele maini desi nu aveam voie sa car mai mult de 2 kg. Si nu mi-a fost rau. Avea cate o stare de disconfort, insa eram ok.
Acum o luna am carat o galeata care cred ca avea 5 kg greutare si de a doua zi nu am mai fost om. Am avut dureri continue 2 saptamani, a fost oribil. Nici acum nu sunt bine, sunt in perioada de recuperare. Asa am descoperit cele 2 hernii cervicale. Credeti ca le-am facut acum? Evident ca nu, acum s-a declansat criza. Credeti ca excesul pe care eu l-am facut in trecut nu a contat? Totul conteaza, organismul il putem forta mult timp, iar cand cade...e jale.

#1020
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Din pacate asa e, la tine e mai groasa ca la noi. Eu recomand sa faci gimnastica periodic. Adica sa iti tii muschii spatelui in forma.

#1021
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc, asta intentionez sa fac. Am invatat exercitiile pentru spate si planuiesc sa le fac de 3 ori/saptamana.

#1022
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna!

Duminica trecuta m-am trezit, am intins mainile si pok am ramas blocata pe dreapta, cu dureri de imi venea sa musc din pereti.
Am luat un mydocalm (frectie) , un movalis si inca ceva de durere. Cat de cat m-a mai lasat. Luni dimineata eram cu RMN in fata dr mele de la Elias.
Mi-a dat cortizol si ceva relaxant muscular si acum sunt foarte bine.
Acum sa vedem cat m-o tine. Ramane sa ma aud dupa Sarbatori cu dr sa vedem daca ma voi opera sau nu.

Pina atunci, vom vedea:)
Sanatate multa!

#1023
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Sanatate multa si tie! Repaos intinsa cat poti de mult, dormi pe suprafata tare (eu am usa pusa in pat si pe ea dorm de o luna) si nu cara nimic. Daca respecti riguros ce am scris, in cazul in care ai o sansa o sa-ti revi. Sper sa fie bine.

#1024
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Topp, on 18 decembrie 2014 - 18:54, said:

Hai sa va spun una buna de tot!
   RMN la Arcadia Iasi in luna mai, anul curent,  2014.
   Printre altele, hernie multipla. Patru inele cu hernie. Multe alte sechele.
  O lista intreaga de probleme legate de vertebre, m-am ingrozit citindu-le.
Denumiri medicale pe care numai Google m-a ajutat sa le inteleg. Panica, desigur.
  Dureri mari, imposibilitate de a duce ceva greu cu mainile. Puteam sta in picioare doar  putin timp, trebuia atunci sa caut canapeaua, sa ma intind.
  Suntem in decembrie acum.
   Recomandare de la medici: operatie de urgenta la coloana.
  Mi-a fost frica, am decis sa aman acest moment.
N-am facut nimic deosebit in sensul asta de atunci. Am asteptat, am rabdat., mi-am vazut de viata, de preocuparile mele.
   Problema s-a ameliorat, pur si simplu, nefacand nimic. Cartilaj de rechin, Dona.
   Si mai beau din cand in cand cate o bere, mananc orice vreau.
  Tind sa cred ca ceva in organismul meu a lucrat, fara operatie, ma simt mult mai bine acum, dupa juma' de an.
Lucrez la birou, folosesc un scaun dur la birou, acasa, la PC.
   Ma simt bine, mult mai bine decat in luna mai, fara safi facut nimic referitor la coloana, la operatie.
Pot merge pe jos distante relativ mari.
   Pot sta in picioare
o ora, miscandu-ma pe loc.
   Nu-mi cereti explicatii, nu am.
Am rabdat, m-a durut, timpul si fizicul si-au spus cuvantul.
Nu stiu daca-s vindecat sau nu, insa ma simt binisor.
Un singur cuvant am de spus vertebrele sunt cartilaje si trebuie hranite,asta e clar.
Indiferent cu ce,cartilaj de rechin,artrostop..etc.
Eu unu am optat pentru animal flex.
Chiar gasisem pe internet cateva posturi ale unui culturist competitional care era si cadru medical si se confrunta si el cu probleme la coloana.

O sa atasez exact postul lui.

"eu am astfel de probleme de 15 ani. m-am saturat de recuperari post accidentari si de antiinflamatoare care mi-au pus ficatul in "carje". articulatiile mici s-au recuperat repede, coloana mai greu. totusi la un an dupa ce am inceput folosirea acestui supliment, la 180kg pe bara si o talie de 70cm, coloana mea suporta fara probleme stresul genuflexiunilor adanci sau al indreptarilor. stateam mereu tintuit la pat cu crize de sciatica macar 1-2 zile pe luna. asta se prelungea si cu o perioada de menajare, apoi inevitabil recidivam. nu se mai punea problema de performanta, viata mea devenise destul de chinuitoare cu "salele rupte". am urmat o procedura de recuperare, dupa fizioterapie si tratament antiinflamator, doctorul mi-a recomandat flexodon A. i-am sugerat in contrabalanta suplimentul de la Universal si si-a dat acordul. treptat, functia articulara s-a ameliorat, la 6 luni putand spune ca ma antrenam la capacitate maxima. ma asteptam ca in timpul pregatirii pentru nationalele din 2008 sa am probleme dar nu am avut absolut nici una. odata cu inaintarea in varsta, carentele alimentare isi spun si ele cuvantul iar functiile de recuperare scad. se altereaza astfel sinteza constituentilor articulari iar organismul trebuie ajuta cu suplimente asemenea celor pentru cresterea musculara, si asta cu atat mai mult cu cat sportul nostru este unul ce solicita puternic articulatiile. sper sa rezolvi in timp aceste probleme. sanatate!"

#1025
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 02.06.2009
Si se cunoaste ceva anbunatatiri dupa animal flex?

#1026
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 stefanut23, on 20 decembrie 2014 - 18:30, said:

Si se cunoaste ceva anbunatatiri dupa animal flex?
Doar ce m-am apucat de el(maxim 2 saptamani).
Vad eu dupa 3-4 luni.
Primele imbunatatiri cred ca ar trebui sa le vad la umeri ca si acolo am articulatiile cam paradite din cauza sportului,totusi o sa va tin la curent,numai sa nu uit de topic.
Ps:un sfat primit de la un medic urgentist e ca suplimentele articulare ar trebui luate minim 3 luni sau chiar non stop daca ai bani,pentru ca ele(cartilajele) se distrug permanent.Si daca faci pauza ajungi iar in faza in care ai deficiente..

Edited by I2O, 20 December 2014 - 18:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

Camelia-81

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate