Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

necesitate grinda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostSPF, on Mar 9 2009, 16:43, said:

In care locuiesc oameni.
da, oameni, catei, pisici, bunici....

#20
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
...adica fiinte care nu conteaza daca le cade un planseu in cap. Numai la bloc traiesc persoane importante, gen arhitecti, ingineri...

#21
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
mama ce sa aprins lumea pe aici ...asa cum imi place mie  :lol:
legat de grinda aia ..las' sa o faca aparent in living ; care -i problema daca se vede ( daca are sectiunea in jos) ; nu are nimic , e mai sic si mai da o "nota de culoare" pe tavanul ala ...iar daca nu are stalpi(samburi) pe colturi , pe care sa reazeme acea grinda .....atunci sa=si cumpere de la alimentara , sau ii dau eu vre-o doi din gardu' lu' bunicu , ca si asa nu mai are nevoie ..dumnezeu sa-l ierte ;
baga frate o grinda acolo si ai terminat balciul ;
spor la treaba !

#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostSPF, on Mar 9 2009, 16:49, said:

...adica fiinte care nu conteaza daca le cade un planseu in cap. Numai la bloc traiesc persoane importante, gen arhitecti, ingineri...
asa e bine?!

Attached Files



#23
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Pi dracu nu tine fara grinda. Mi-e lene sa bag toata tarasenia intr-un program de CALCUL structural pentru ca stiu sigur ca tine planseul ala cu o permanenta de 200kg pe m2 si o utila de 300kg pe m2 cu o grosime de 13 cm si beton de clasa minim C16/20. Imi mananc diploma daca nu e asa.

Edited by bani002, 09 March 2009 - 17:21.


#24
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

View Postpunkt, on Mar 9 2009, 17:16, said:

asa e bine?!


O fi bine, n-o fi bine, habar nu am. Trebuie mult mai multe informatii decat schita aia ca sa pot decide. Eu nu dau solutii bazate pe presupuneri.

Intrebarea este alta, cine semneaza pentru solutia propusa de tine? Semnezi tu?

#25
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostSPF, on Mar 9 2009, 17:38, said:

O fi bine, n-o fi bine, habar nu am. Trebuie mult mai multe informatii decat schita aia ca sa pot decide. Eu nu dau solutii bazate pe presupuneri.

Intrebarea este alta, cine semneaza pentru solutia propusa de tine? Semnezi tu?
ai niste cote de principiu, ai niste simburi care generaze ochiuri de placa...mai mult decit suficient. Orice profesionist de bun simt si buna credinta poate deduce strict principial daca e bine sau nu. Trebuie sa mai si vrei.

#26
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postbani002, on Mar 9 2009, 18:21, said:

Pi dracu nu tine fara grinda. Mi-e lene sa bag toata tarasenia intr-un program de CALCUL structural pentru ca stiu sigur ca tine planseul ala cu o permanenta de 200kg pe m2 si o utila de 300kg pe m2 cu o grosime de 13 cm si beton de clasa minim C16/20. Imi mananc diploma daca nu e asa.

Ia baga intr-un program din ala bengos sa vedem daca tine sau nu, placa aia. Mama ei de placa ..o mancam cu tot cu diploma  :D
Da sa ne zici si noua ipotezele de calcul , sa vedem cum calculezi acea suprafata , sa vedem daca stii ce greutate are de la partea superioara, cum descarca acoperisu' omului , cata slanina pune la afumat si cata taratza sau grau iese la hectar pe an , pentru depozitarea in podu ala . :rantcurse:
Asteptam  :icecream:

#27
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

View Postakinik, on Mar 9 2009, 17:44, said:

Ia baga intr-un program din ala bengos sa vedem daca tine sau nu, placa aia. Mama ei de placa ..o mancam cu tot cu diploma  :D
Da sa ne zici si noua ipotezele de calcul , sa vedem cum calculezi acea suprafata , sa vedem daca stii ce greutate are de la partea superioara, cum descarca acoperisu' omului , cata slanina pune la afumat si cata taratza sau grau iese la hectar pe an , pentru depozitarea in podu ala . :rantcurse:
Asteptam  :icecream:


Now that's the spirit :D

#28
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Discutia asta imi aminteste de bancu cu pompa... Bula are pana de bicicleta in camp si nu stie ce sa faca... vede o casa in departare si o ia frumos la pas sa se duca sa le ceara o pompa. Pe drum isi face tot soiu de probleme - "da daca nu au pompa" , "sa- facut cam tarziu si cred ca o sa deranjez", "sau poate nu vor sa mi-o dea", "de de unde stiu eu ca se potriveste la ventilu meu", samd.
In sfarsit ajunge hatranit si bate la usa. Deschide un mosulet in pijama "Da, ce doriti? - la care bula izbucneste: "Sa te duci in p..da mat-tii cu pompa ta cu tot, aia vreau!"

Edited by blimpyway, 09 March 2009 - 18:40.


#29
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Gata bre. It's done. Tine. 200 kg/m2 de placa incarcare permanenta, 300/m2 utila. In ipoteza de calcul de sageata coeficientul incarcarilor permanente e 1 si cel al incarcarilor variabile e 0.4. Betonul C16 /20, structura de grinzi perimetrale 25 x 45, stalpii 25x25. Placa a fost discretizata in elemente de 50x50 cm. In pdf valorile cu verde indica deplasarea fiecarui punct de pe placa, iar deasupra e valoarea maxima admisibila. Enjoy!

Attached Files


Edited by bani002, 09 March 2009 - 19:00.


#30
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Va multumesc ca v-ati implicat in aceasta discutie.Ma vad nevoit sa revin cu precizari.
   Casa e doar parter cu pod nelocuit si posibil nici folosit ca spatiu de depozitare.E din BCA cu structura pe cadre,fara placa intre parter si pod,adica cu podul din grinzi de lemn. Schita casei a fost facuta de mine (organizarea camerelor si marimile lor) apoi trimisa parintilor ,care se ocupa de casa,in regie proprie,ei solicitand unui proiectant sa o transpuna intr-un proiect cu toate cele necesare.Dupa proiect,autorizatie de constructie...si toate alea,pana sa ne apucam de treaba,m-am tot gandit daca e bine,sa nu fie nevoie de interventii ulterioare.In proiect nu e nici o grinda prevazuta,insa eu m-am gandit ca in acea zona,grinzile de lemn ce formeaza tavanul far fi de 5.5 m lungime si temerea mea a fost,ca la o deschidere de 5.5 m a tavanului,sa nu faca cumva burta,nu cred nici o secunda ca o sa cada tavanul.Am vb cu constructorul si am decis sa facem grinda propusa,in consecinta am pus si un stalp in punctul de sustinere a grindei pe peretele drept,nu la cel cu colt,unde oricum era stalpul dintre peretii de BCA,plasandu-se mustatile de fier ca la ceilalti stalpi,astfel grinda va fi legata si cu armatura de centura casei si va avea si stalpi de sustinere.Nu ma deranjeaza ca va fi aparenta in casa,chiar am o idee de a decora care imi place.De asemenea,exista fundare si sub placa,exact sub grinda,pt ca placa fundatiei sa nu aiba deschidere de 5.5 m ci doar de 4 m,avand astfel placa de 4x7m +5.5x1.5 m.O sa pun desene sa ma fac inteles.Credeti ca grinda,avand 5.5 m lungime,daca e sustinuta de stalpi si armta,armatura fiind legata de armatura centurii,va fi destul de sigura sa sustina tavanul din grinzi de lemn?
  p.s.  in desenul 3d am facut cum arata fundatia inainte de a se turna placa.

Attached Files


Edited by bobodinvs, 09 March 2009 - 19:22.


#31
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postbobodinvs, on Mar 9 2009, 20:19, said:

Casa e doar parter cu pod nelocuit si posibil nici folosit ca spatiu de depozitare.E din BCA cu structura pe cadre,fara placa intre parter si pod,adica cu podul din grinzi de lemn.

:lol:  :lol:  :lol: Hai ca ai fost dulce. Stii cum ai facut tu ? Ai  dat un partz dupa care ne-ai lasat pe noi sa-l mirosim , iar dupa ce sa evaporat ai intervenit si tu cu stingatorul ca sa nu ne intoxicam.
Ce ti-e si cu lumea asta :)........

#32
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Aki.....eu am aspus la inceput ca e o casa doar parter,nu ca e P+M sau altceva,astfel ca poate am lasat loc sa se traga concluzia ca as turna placa de beton peste parter,poate...,insa ma gandesc ca daca erau dubii,puteam fi intrebat si eliminam dubiile.Ma gandesc ca,in general,la casele doar parter nu se mai toarna placa de beton,pt ca nu-i vad rostul,daca podul nu e locuit,,,poate o sapa peste pod merge,dar placa de beton,chiar nu-i vad rostul.Asa justific eu faptul ca nu ma steptam ca lumea sa creada ca o sa torn placa.
    Inca mai astept pareri cat mai concrete,acum dupa ce am clarificat ,sper,situatia si multumesc anticipat pt acestea.

#33
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

View PostSPF, on Mar 9 2009, 11:11, said:

Pai si cum asezi popii pe centura? Cumva te refereai ca popii de sustinere a acoperisului trebuiesc asezatie pa cat posibil cat mai aproape de grinzile ce sustin planseul sau in zona peretilor structurali. Pentru ca grinzile de centura prin definitie se refera la grinzile perimetrale.




Pentru intrebari din astea se studiaza liniile de influenta la statica constructiilor.

Vrei sa spui ca daca am un planseu de 100 x 2 metri cu grinzi perimetrale, sustinute de un numar corespunzator de stalpi, planseul se va prabusi sub greutate proprie pentru ca am una din deschideri de 100 de metri?

Aham, deci daca pe interior am PTH de 38 eu torn tot grinzi nu centuri....ok, am mai invatat un lucru nou. Cand le-oi spune clientilor, va f...t numai grinzi prin casa sunt curios ce fete or sa faca.
Cred ca realizezi ca realizez ca la un planseu importanta e latura scurta. Era un soi de vorba, dar esti prea indarjit sa-ncerc sa-ti explic. Daca ar fi fost din beton planseul eu n-as fi facut grinda acolo, daca la o deschidere de 5,5 m simtim nevoia sa punem o grinda...nasol, facem parte din categoria baga nene fier si beton, ca din pix si foaie e simplu....de ce dracu ne-am mai pune bibilica la incercare. Da uite eu as semna daca as arma eu planseul...problem? Si vorba lui punkt, daca omul nu vroia grinda ca-i sarea in ochi toata ziua in living, dar totusi era necesara, ii puneam una intoarsa nu se vedea decat in pod.
Cum asez popii pe centura? Simplu, o talpa, un pop un cui, o scoaba, un conexpand.....

Fiind planseu din lemn, sfatul meu este sa pui, deschiderea de 4 m este si asa destul de maricica. Asta daca nu vrei lemn de comanda, stratificat sau cine stie ce grinzi de 25 cm.
Cu o grinda acolo, poti folosi grinzi de 10x18 la 50 cm interax. E cam mult dar cine stie, poate cu timpul mai pui ceva prin pod si sa nu regreti.

#34
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Multumesc  astrule pt raspunsul la obiectul itrebarii.In privinta grindei de beton,are rezistenta la 5.5 m lungime,e vreo limita de lungime,ce sectiune ar trebui sa aiba?

#35
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postbobodinvs, on Mar 10 2009, 00:47, said:

Multumesc  astrule pt raspunsul la obiectul itrebarii.In privinta grindei de beton,are rezistenta la 5.5 m lungime,e vreo limita de lungime,ce sectiune ar trebui sa aiba?
a 10'a parte, uneori chiar si a 12'a parte. => 55 cm sau 45 cm....ofera cineva mai putin?!

#36
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Ofer eu armare in grosimea planseului, fara nici un fel de sectiune iesita din placa. Nici sus, nici jos. ;)


...dar nu la proiectul asta. In general ce a zis Punkt se aplica la betoane turnate monolit care lucreaza cu microfisuri. Adica inaltimea grinzii (inclusiv grosimea placii)  trebuie sa fie cam a 10-a parte din lungime.

Edited by SPF, 10 March 2009 - 09:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate