Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

necesitate grinda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Va rog,respectuos,pe cei care stapaniti tainele constructiilor,sa ma lamuriti si pe mine daca e necesara turnarea unei grinde de beton in situatia prezentata in desenul anexat,trasata cu rosu.Casa e parter si grinda ma gandeam sa o torn pt a ajuta sustinerea tavanului,ca acesta sa nu faca burta.Anexez desenul si astept comentariile dvs. despre solutia expusa,necesitatea ei,cum  ar trebui facut.Precizez ca nu se mai pot face modificari in proiect,deci tre sa gasim o solutie,daca trebuie folosita aceasta soluti a grindei turnate sau credeti ca tavanul nu va face burta la deschiderea de 5.5 m.Daca torn grinda ,aceasta ar trebui sa ai 5.5 m lungime.Multumesc pt raspunsurile dvs.

Attached Files


Edited by bobodinvs, 09 March 2009 - 08:22.


#2
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
E complet ciudata cererea ta. Nu ti-a facut nimeni un proiect de structura? Tavanul ala sigur-sigur nu o sa faca burta, pentru ca de obicei te trezesti direct cu el in cap daca cedeaza.

In fine, o grinda nu o adaugi tu in proiect. Ea trebuie sa aiba o relatie cu armaturile de stalpi, cu armaturile celorlalte grinzi, cu armatura planseului. E treaba structuristului.

Si tine minte ca orice proiect se poate modifica. Pe bani, bineinteles, dar se modifica.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Nu stiu cum iti faci griji pentru 5,5 metri dar nu-ti faci pentru 7. Dar daca planseul este armat corespunzator, mai ales ca deasupra nu ai pereti de compartimentare nu are rost.
Daca deasupra grinzii propuse ai fi avut perete exterior si balcon pe bucata ramasa, sigur era necesara o grinda de sustinere.
Popii care sustin acoperisul, recomandarea mea, sa-i pui in dreptul centurilor, nu in mijlocul placii.

#4
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.11.2006
Sageata pe care o face placa sau pe care o va face placa nu are legatura cu cata armatura pui. Se calculeaza pe criterii de rigiditate. Ce grosime de placa ai?
Ce dimensiuni au restul de grinzi? Ar fi bine sa anexezi un plan de cofraj. In orice caz, sageata nu trebuie sa depaseasca L/400 in cazul tau, asa cum scrie in stas 10107.

Attached Files



#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Daca imobilul are doar parter si pod, personal nu gasesc necesara grinda respectiva sau daca vrei totusi sa "legi" perimetrul o poti face "grinda intoarsa" astfel incit NU se vede.

#6
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 Astrul, on Mar 9 2009, 09:15, said:

Popii care sustin acoperisul, recomandarea mea, sa-i pui in dreptul centurilor, nu in mijlocul placii.


Pai si cum asezi popii pe centura? Cumva te refereai ca popii de sustinere a acoperisului trebuiesc asezatie pa cat posibil cat mai aproape de grinzile ce sustin planseul sau in zona peretilor structurali. Pentru ca grinzile de centura prin definitie se refera la grinzile perimetrale.


Quote

Nu stiu cum iti faci griji pentru 5,5 metri dar nu-ti faci pentru 7

Pentru intrebari din astea se studiaza liniile de influenta la statica constructiilor.

Vrei sa spui ca daca am un planseu de 100 x 2 metri cu grinzi perimetrale, sustinute de un numar corespunzator de stalpi, planseul se va prabusi sub greutate proprie pentru ca am una din deschideri de 100 de metri?

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca nu e cu etaj locuit, nu poate trece grinda prin pod?

Edited by blimpyway, 09 March 2009 - 11:46.


#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Si cum o relationezi cu celelalte grinzi din structura? Adica armaturile din grinda aia trebuiesc ancorate undeva. Si trebuiesc si niste lungimi si directii de ancorare corelate cu toate eforturile la care e supusa grinda aia.

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 SPF, on Mar 9 2009, 11:48, said:

Si cum o relationezi cu celelalte grinzi din structura? Adica armaturile din grinda aia trebuiesc ancorate undeva.
stilpii pe care reazama se fac putin mai inalti.

#10
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Si daca nu ai stalpi in punctele de reazem/incastrare ale grinzii?

Edited by SPF, 09 March 2009 - 13:15.


#11
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai cine a pus-o in proiect, pe ce s-o fi gandit sa o sprijine?

#12
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pai nu a pus-o nimeni. Discutia e ipotetica. Daca se poate arunca sau nu in pozitia aia o grinda. Evident ca se poate, insa e chinul dracu sa pui o grinda intoarsa. Se cer intrunite niste conditii foarte stricte.

#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 SPF, on Mar 9 2009, 13:14, said:

Si daca nu ai stalpi in punctele de reazem/incastrare ale grinzii?
atunci o pui de'un gratar si bei o bere. parca esti copil mic..."si daca". Conform planului, dat fiind ca sunt decrosuri intre ziduri, mai mult ca sigur acolo sunt necesari cel putin niste simburi.

Mare chin o grinda intoarsa...e o grinda, numa' ca'i mai sus decit celelalte.

#14
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Au mai zis si altii ca tine. Ce atatia daca. Si li s-au daramat cladirile.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 SPF, on Mar 9 2009, 14:53, said:

Au mai zis si altii ca tine. Ce atatia daca. Si li s-au daramat cladirile.
bey, tu citesti ce scriu?!....cel care a deschis topicul a intrebat daca este necesara grinda. Eu i'am spus ca DA, ar fi indicat...cu mentiunea ca pt. disconfortul vizual de a avea o grinda vizibila, dat fiind ca este pod deasupra, o poata face grinda intoarsa. Ce nu'ti convine?! Ce nu e bine?!

Ai ceva impotriva grinzilor intoarse?! Nu'ti plac?! NU sunt OK?!....care'i problema?!

#16
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
domnu punkt,  este complicat. Dar poate tu stii mai bine. Cat despre apelativul bey ma abtin. Eu am pretentia ca am discutat civilizat.

Inca odata, lasa structuristii sa dea instructiuni despre amplasarea grinzilor si solutiilor constructive.

De exemplu asta ar fi o greseala fatala:

 punkt, on Mar 9 2009, 12:40, said:

stilpii pe care reazama se fac putin mai inalti.

Eu zic ca lasi armaturile mai lungi si nu te ridici cu stalpul mai sus, pentru ca o sa creezi o zona de intrerupere in beton exact unde ai forta taietoare mai mare. Adica pe capatul grinzii. Mai vrei sa discutam?

Edited by SPF, 09 March 2009 - 16:30.


#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 SPF, on Mar 9 2009, 16:25, said:

domnu punkt,  este complicat. Dar poate tu stii mai bine. Cat despre apelativul bey ma abtin. Eu am pretentia ca am discutat civilizat.

Inca odata, lasa structuristii sa dea instructiuni despre amplasarea grinzilor si solutiilor constructive.
daca as lasa structursitii sa faca ce vor muschii lor jucam X si 0 matricial pina acum :D ...no fuckin' way as lasa un structurist sa'si amplaseze ginzile pe unde crede el, cel mult pe unde cred EU...si mai ales cind e vb. de solutii constructive. Sunt si situatii complicate cind se stabilesc de comun acord.

Daca i'as lasa sa faca ce vor, aveam acum cadre 40X40 la un interax de 3 m la un P+M....crede'ma, am ascultat multe injuraturi la telefon si m'am certat cu multi ciuciurii pe santier.

 SPF, on Mar 9 2009, 16:25, said:

Mai vrei sa discutam?
man, tu ridici niste probleme fantasmogrice pt. o casa pe parter. Nu vb de blocuri aici, vorbim de 1 bucata casuta pe parter cu pod.

#18
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 punkt, on Mar 9 2009, 16:32, said:

man, tu ridici niste probleme fantasmogrice pt. o casa pe parter. Nu vb de blocuri aici, vorbim de 1 bucata casuta pe parter cu pod.

In care locuiesc oameni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate