Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

(petre69) Mini bloc - P+2, cadre beton

- - - - -
  • Please log in to reply
3938 replies to this topic

#3763
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Eu as face parcarea la subsol sau parter si as extinde cladirea cu inca 2 garsoniere sau la maxim permis de  lege.

#3764
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Post1741010, on 8th February 2012, 14:25, said:

Eu as face parcarea la subsol sau parter si as extinde cladirea cu inca 2 garsoniere sau la maxim permis de  lege.
pai asa nu prea mai renteaza smecheria
acolo imi va da P+1+M  SI LA CE POT am in urbanism sunt extins la maxim
daca as avea un 5 etaje peste ar fi convenabil dar asa sa stric un nivel  din 3 pt parcare nu mai renteaza

Edited by petre69, 08 February 2012 - 14:32.


#3765
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postpetre69, on 8th February 2012, 12:49, said:

aidi bre ,fa-mi si mie o schita simpla  :console:
fara mobila fara nimic
baga 6 unitati /etaj sa vad si eu ce iese
nu prea mai am timp petre , s-a terminat vacanta de sarbatori ..si in plus sunt racit , asa ca in perioada asta bostanelu' nu prea da randament .."lucreaza" la relanti :)


View Postpetre69, on 8th February 2012, 15:31, said:

acolo imi va da P+1+M  SI LA CE POT am in urbanism sunt extins la maxim
mergi cu POT-ul la maxim , iar la CUT incerci si varianta cu D+P+1+M . la primarie ii intereseaza sa nu mergi ca inaltime mai mult de p+2 , dar in pamant ai putea merge cu un demisol in care sa faci partea tehnica si garaje/parcare. problema e sa te incadrezi in CUT si/sau sa faci un compromis intre partea tehnica&parcare  si parte locuita/garsoniere .

Edited by moldoveanuID, 08 February 2012 - 15:02.


#3766
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostmoldoveanuID, on 8th February 2012, 15:00, said:

nu prea mai am timp petre , s-a terminat vacanta de sarbatori ..si in plus sunt racit , asa ca in perioada asta bostanelu' nu prea da randament .."lucreaza" la relanti :)
las ca duce creierul ,nu-mi fac griji
macar de ar avea toti arhitectii creierul tau jumate bolnav ,ar vedea si ei in spatiu mai bine
asta e ,eu ce sa-ti fac daca nu ai baut tuica cand a trebuit ,acum esti bolnav
anyway-insanatosire grabnica

View PostmoldoveanuID, on 8th February 2012, 15:00, said:

mergi cu POT-ul la maxim , iar la CUT incerci si varianta cu D+P+1+M . la primarie ii intereseaza sa nu mergi ca inaltime mai mult de p+2 , dar in pamant ai putea merge cu un demisol in care sa faci partea tehnica si garaje/parcare. problema e sa te incadrezi in CUT si/sau sa faci un compromis intre partea tehnica&parcare  si parte locuita/garsoniere .
nu fac demisol nici daca ma tai pe burta
nu vreau nimic cu risc de inundare
nu vreau sa cheltui bani in tot feul de hidroizolari si alte combinatii

#3767
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
atunci pune parcarea in pod :)
glumeam . mi-aduc aminte de o lucrare de afara (in Germania - un ditamai mall combinat birouri ) unde magazinele erau la parter+etaj1 , etaj 2 - parcarea si etaj 3+4 birouri. practic urcai cu masina sus , dupa care coborai cu liftul sau pe banda rulanta sa faci cumparaturi . in fine , era o intortochere de functional de te apuca durerea de cap.
acolo isi permit ca au verzisori la noi vrem sa facem in 20 mp ,birou , magazin si wc-ul :)

Edited by moldoveanuID, 08 February 2012 - 15:33.


#3768
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostmoldoveanuID, on 8th February 2012, 15:32, said:

atunci pune parcarea in pod :)
glumeam . mi-aduc aminte de o lucrare de afara (in Germania - un ditamai mall combinat birouri ) unde magazinele erau la parter+etaj1 , etaj 2 - parcarea si etaj 3+4 birouri. practic urcai cu masina sus , dupa care coborai cu liftul sau pe banda rulanta sa faci cumparaturi . in fine , era o intortochere de functional de te apuca durerea de cap.
si eu am vazut in usa cateva parcari de genul asta situate pe acoperis----bine,la molurile mai din centrul orasului----
si ma gandeam --oare merita sa bagi banii in structura ca sa parchezi acolo sus
am ajuns la concluzia ca vitrinele si intrarile direct din strada le aduc multi bani si probabil toti banii cheltuiti in structura/armarea suplimentara nu erau de prisos
acum la cat de handicapati sunt aia ca toata ziua cumpara cate ceva care nu l-e trebuie nici nu ma mir de parcarile de pe acoperis

Edited by petre69, 08 February 2012 - 15:44.


#3769
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
In general, in astfel de situatii, problema este de a gasi echilibrul intre numarul de unitati (apartamente) si numarul locurilor de parcare - care trebuie sa fie cel putin egale.
De fapt, normativul pentru Bucuresti(si care, din cate stiu, este preluat de majoritatea oraselor din tara) precizeaza:
- 1 loc de parcare pentru un apartament cu aria construita < 100 mp
- 2 locuri parcare pentru un apartament cu aria construita > 100 mp
- la care se adauga, per total imobil, inca 20% pentru vizitatori  :naughty:  

Sub aspectul asta, garsonierele nu sunt tocmai o "afacere", solutia optima fiind apartamentele mai mari, cat mai apropiate de 99,99 mp :D

Si inca o precizare: politia (de la care trebuie sa iei aviz) nu-ti permite sa iesi din incinta in strada cu spatele. Prin urmare, parcari "in spic" sau "de-a lungul aleii" (ca in figura 1 din fisierul postat de Gabian) nu sunt fezabile decat daca ai o alee completa in jurul constructiei, astfel incat sa intri pe o parte si sa iesi pe alta.

Pe terenuri atat de mici ca al tau, de obicei parcarile iti cam dicteaza solutia.
O parcare in subsol ar fi scumpa si nu prea avantajoasa (o rampa iti ocupa mult spatiu) iar o parcare la nivelul solului in jurul constructiei risca sa-ti micsoreze prea mult amprenta la sol (si chiar daca, asa cum spune Gabian, poti iesi in consola cu etajele, exista o limita in care poti face chestia asta, plus alte dezavantaje).
Solutia optima (la care am recurs de mai multe ori, in situatii similare) ar fi realizarea unui parter liber, astfel incat parcarea sa sa faca sub contructie. La parter ramane doar holul de intrare cu scara.
Depinde, insa, de cate etaje poti face deasupra - daca urbanismul iti permite doar P+1, evident, nu se justifica; de la P+2 (preferabil P+3), incepe sa fie interesant.


Dar, ca sa nu te las doar cu teoria, am zis ca n-ar fi rau sa-ti postez si un plan :)
Ai 10 locuri de parcare (desi cele cu semnul intrebarii manevreaza putin mai greu) - ceea ce cred ca e maxim pentru terenul ala - si structura "dictata" de acestea. Obtii o arie construita de 200 mp pe nivel (inclusiv casa scarii), pe care cred ca ar fi optim sa o imparti in cate 3 apartamente de 2 camere (unul in dreapta scarii si doua in stanga). Daca ai permisiune de P+3, e perfect!

L.E. Oops, acum vad ca nu ai decat P+1+M  :deadtongue: Too bad! Daca spuneai de la inceput, nu mai pierdeam timpul :) Dar, nu-i nimic, poate-ti foloseste alta data.

Attached Files


Edited by kahn_2, 08 February 2012 - 16:14.


#3770
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011
O intrebare, ca tot se invart arhitectii pe aici. Nu poti sa faci blocul ca locuinta individuala si sa-ti bagi picioarele in normative cu parcari si alte avize necesare pt locuintele colective? Adica daca eu vreau sa am casa sub forma de garsoniere ca asa imi place mie e vre-o lege care sa ma impiedice?

Si mai apoi, ca o extensie, daca eu vreau sa-mi vand o parte din casa, 2 camere de exemplu, nu pot face o dezmembrare la cadastru, ca la terenuri? Ma obliga legea sa vand toata casa odata? Nu pot sa vand cele doua camere separat? Am vazut in multe cazuri batrani care vand cateva camere dintr-o casa veche, ma gandesc ca exista un cadru legal sa faci asta.

Si daca fac 20 de dezmembrari nu obtin practic un bloc, dar fara sa-mi bat capul cu normele suplimentare?

#3771
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postkahn_2, on 8th February 2012, 16:03, said:

- 1 loc de parcare pentru un apartament cu aria construita < 100 mp
- 2 locuri parcare pentru un apartament cu aria construita > 100 mp
-
auzi
dar stii ceva de o lege /normativ care spune ca daca faci locuinte cu un maxim de 25 mp nu mai ai nevoie de parcare ?
parca auzisem eu ceva de genul ,sau nu am auzit bine ?

View Post_Minime_, on 8th February 2012, 16:15, said:

Adica daca eu vreau sa am casa sub forma de garsoniere ca asa imi place mie e vre-o lege care sa ma impiedice?
nu te poate ori nimeni
si eu cred la fel ,cine ma opreste sa locuiesc cum vreau eu

#3772
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Post_Minime_, on 8th February 2012, 16:15, said:

O intrebare, ca tot se invart arhitectii pe aici. Nu poti sa faci blocul ca locuinta individuala si sa-ti bagi picioarele in normative cu parcari si alte avize necesare pt locuintele colective? Adica daca eu vreau sa am casa sub forma de garsoniere ca asa imi place mie e vre-o lege care sa ma impiedice?

Si mai apoi, ca o extensie, daca eu vreau sa-mi vand o parte din casa, 2 camere de exemplu, nu pot face o dezmembrare la cadastru, ca la terenuri? Ma obliga legea sa vand toata casa odata? Nu pot sa vand cele doua camere separat? Am vazut in multe cazuri batrani care vand cateva camere dintr-o casa veche, ma gandesc ca exista un cadru legal sa faci asta.

Si daca fac 20 de dezmembrari nu obtin practic un bloc, dar fara sa-mi bat capul cu normele suplimentare?

Nope, nu merge, din multe motive. Stiu si autoritatile de smecheriile astea, s-au practicat intr-o perioada (nu chiar in forma in care o spui tu, dar pe aproape) acum s-a mai strans latul legislativ.
Pe de alta parte (desi mie, ca arhitect, imi creeaza dificultati suplimentare) eu consider ca legea este buna, normala intr-o tara civilizata. Nu e firesc sa ai toate trotuarele si primele benzi ale strazilor ocupate de masini. Pacat ca a fost aplicata prea tarziu.

-


View Postpetre69, on 8th February 2012, 16:43, said:

auzi
dar stii ceva de o lege /normativ care spune ca daca faci locuinte cu un maxim de 25 mp nu mai ai nevoie de parcare ?
parca auzisem eu ceva de genul ,sau nu am auzit bine ?


nu te poate ori nimeni
si eu cred la fel ,cine ma opreste sa locuiesc cum vreau eu

Ti-am pus normativul (apasa pe sublinierea din postul precedent). Nu am auzit sa existe derogari de la el.
Ce pot sa-ti spun sigur, insa, este ca o locuinta sub 25 mp nu exista, conform Legii locuintei (ti-am atasat-o, vezi la pag.13) :D

Te poate!  :naughty:

Attached Files



#3773
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011
Poti sa fii mai specific te rog, unde anume nu merge, in care etapa?

Nu pot sa-mi fac casa in forma de apartamente? Daca am 4 copii si vreau sa le fac la fiecare o camera cu intrare separata si baie proprie ca sa aiba intimitate, imi interzice statul? Exista reguli de design interior de asa natura? Trebuie sa fac bloc cu asociatie de proprietari doar pt ca am o familie mare?

Sau nu pot sa fac dezmembrarile dupaia? Din cate stiu poti vinde doar o parte din casa, faci cadastre separate si gata.

Nici eu nu am nimic cu partea cu parcarea, doar ca e cam drastica legea, daca faci ap de lux, chiar mici de 60-80 mp dar in Herastrau sau alta zona de fite atunci iti trebuie cel ptin 2 locuri pe unitate, ca oamenii aia au bani. Dar daca faci garsoniere de 20mp ma indoiesc ca toti locatarii au masini. Chiar sunt curios la Petre din 27 de garsoniere, or fi mai mult de jumate cu masini?

La fel faza ca nu poti sa faci o locuinta sub 25mp cand sunt atatea garsoniere cf 2-3 care au pe la 17mp. La japonezi fac aia case intregi in cativa mp si noi nu avem voie.

PS: scuze petre de departare de la subiect.

Edited by _Minime_, 08 February 2012 - 17:23.


#3774
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
http://www.velorutia...CGMB66-2006.pdf

#3775
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bai frate eu nu am rabdare sa citesc titlurile din ziare si voi imi trimite-ti zeci de pagini
parca nu ati sti ca eu vreau raspuns direct si la obiect
deci locuinte sub x metri nu sunt locuinte
aia nu e aialalta si aialalta nu e asta
ce drequ ma credeti liiceanu sa am timp de lectura
deci ce declar ca fac ,locuinte de serviciu ,camin studentesc ,igluri ,corturi suprapuse
pe bune acum ,daca stiti ceva pur si simplu zice-ti

View Post_Minime_, on 8th February 2012, 17:23, said:

PS: scuze petre de departare de la subiect.
nu e nici o departare
e chiar la subiect

View Post_Minime_, on 8th February 2012, 17:23, said:

Chiar sunt curios la Petre din 27 de garsoniere, or fi mai mult de jumate cu masini?
la 26 unitati am cerere de 12 locuri

ok ,si eu daca fac o locuinta de 25mp ,aia ce drequ mai este ?



chiar
caminele studentesti ce sunt ?
locuinte sau altceva

Edited by petre69, 08 February 2012 - 17:49.


#3776
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Nu eu am inventat legile astea si, chiar daca nu sunt de acord cu unele, trebuie sa le aplic (si sa-mi sfatuiesc si clientii sa le respecte). Fii convins ca, unde se poate ocoli, o mai facem, dar nu se poate oriunde si nici prea grosier. Asta e!

La ce spui tu, trebuie sa te si creada ala care avizeaza. Ori, la un imobil mic, cu 4 garsoniere, sa zicem ca il mai pacalesti, dar la 8-10-12... incepe sa puta rau  :rolleyes:
Apoi, cadastrul nu poti sa-l faci decat daca ai respectat, in executie, proiectul autorizat, altfel nici nu discuta cu tine. Inclusiv daca vrei sa faci dezmembrarea/schimbarea destinatiei si asta presupune cea mai mica modificare de plan, trebuie din nou autorizatie.
Ori, nu am timp sa intru in amanunte, dar ca sa faci un proiect dual perfect - adica sa functioneze pe hartie ca locuinta unifamiliala si, in realitate, ca locuinta colectiva, fara nicio modificare - e foarte greu, aproape imposibil. Sunt prea multe legi si normative printre care trebuie sa te strecori.

#3777
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postpetre69, on 8th February 2012, 18:49, said:

deci ce declar
"palarie-ntr-un picior , ghici ciuperca ce-i" ?!  :naughty:

Edited by moldoveanuID, 08 February 2012 - 18:05.


#3778
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postpetre69, on 8th February 2012, 17:49, said:

bai frate eu nu am rabdare sa citesc titlurile din ziare si voi imi trimite-ti zeci de pagini

chiar
caminele studentesti ce sunt ?
locuinte sau altceva

Petre, orice afacere vrei sa faci, trebuie sa cunosti legislatia specifica, nu se poate altfel. Ti-am zis, citeste tabelul de la pagina 13, e doar jumatate de pagina. Suprafata utila minima pentru o garsoniera este de 37 mp.

Asta cu caminele studentesti ar putea fi o idee mai buna, dar sunt si acolo niste norme, trebuie cautate. Cu parcarile nu rezolvi mare lucru, iti trebuie 1 parcare la 60 mp construiti (vezi art.6).

-

Edited by kahn_2, 08 February 2012 - 18:17.


#3779
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postkahn_2, on 8th February 2012, 18:04, said:

Ori, nu am timp sa intru in amanunte, dar ca sa faci un proiect dual perfect - adica sa functioneze pe hartie ca locuinta unifamiliala si, in realitate, ca locuinta colectiva, fara nicio modificare - e foarte greu, aproape imposibil. Sunt prea multe legi si normative printre care trebuie sa te strecori.
pai si daca nu-i faci cadastru si intabulare care e problema /
inafara ca vrei sa-l vinzi

View Postkahn_2, on 8th February 2012, 18:16, said:

Ti-am zis, citeste tabelul de la pagina 13, e doar jumatate de pagina. Suprafata utila minima pentru o garsoniera este de 37 mp.
rar mama lui a drequ de tabel ,acum ma duc la pagina 13
min 37 mp /gars --belea cu statul asta ,ne face pe toti boieri
si alea sub 37 care sunt cu milioanele in romania ,ce mai sunt ?

View Postkahn_2, on 8th February 2012, 18:16, said:

Suprafata utila minima pentru o garsoniera este de 37 mp.
utila -adica fara holuri si alte alea ? nu ?

#3780
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postpetre69, on 8th February 2012, 18:21, said:

pai si daca nu-i faci cadastru si intabulare care e problema /
inafara ca vrei sa-l vinzi

utila -adica fara holuri si alte alea ? nu ?

Nu stiu, mai departe nu intra in legislatia in constructii, la care ma pricep.

Holurile intra in suprafata utila.


L.E. Pauza de dat zapada  :peacefingers:

Edited by kahn_2, 08 February 2012 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate