Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

(petre69) Mini bloc - P+2, cadre beton

- - - - -
  • Please log in to reply
3938 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
am sa deschid acest nou topic pentru un proiect la care cred ca voi lucra in jur de 2-3 ani

deci pe scurt
este vorba de un lot de 950 mp 15,5m/50m
o casa chipici care va disparea
noua constructie va fi 12m/37m
p+2
cadre beton umplute cu un mare semn de intrebare pe care si eu mi-l pun deoarece vreau sa elimin tencuitul asa ca inca sunt in dubii ce voi folosi (BCU,thermobeton sau am auzit si de ceva numit chermazit sau cherzamit nu sunt sigur) dar sper sa ma iluminez la romexpo de anul asta
destinatia va fi garsoniere mai precis 8 garsoniere + 1 ap 2 cam pe etaj
plan pentru anul asta este terminare turnare radier si conservare,acoperire mustati stalpi pentru urmatoarea iarna


'
'
deci ce am pana acum
teren
curent ,gaze,apa
15 tone fier
certificat urbanism
si sunt in cautare pentru un studiu geo inainte de a merge la un structurist
am si eu o intrebare ----se poate obtine autorizatie de constructie doar cu planuri facute de un structurist fara a mai avea un plan de arhitectura stampilat de o firma----intreb asta pt ca as vrea eu sa-mi fac planul de arhitectura nefiind complicat absolut deloc ,Toata structura de rezistenta o vreau facuta din cadre beton din 4 in 4 metri ,am eu o schita pe care am s-o atasez aici dupa ce am s-o micsorez
a am uitat constructia va fi in sectorul 4

#2
lucian84

lucian84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.11.2007
ai nevoie de un memoriu tehnic care cuprinde memoriul de arhitectura, rezistenta si instalatii-----reaspunsul e nu

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postlucian84, on Mar 2 2009, 20:55, said:

ai nevoie de un memoriu tehnic care cuprinde memoriul de arhitectura, rezistenta si instalatii-----reaspunsul e nu
mersi pt info
asta e daca nu ne poate voi face ce trebuie facut si cu asta basta

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Gindesti foarte PUERIL dat fiind ca vrei sa investesti intr'un imobil destul de mare.

In primul rind consulta topicul lui cgrosu, cel cu bloculetul din 13 Septembrie. Probabil, daca ti'as spune eu ca esti la o distanta de ani lumina de realitatea care te asteapta :) mai ales la proiectare, vei crede ca am un interes meschin si urmaresc sa te descurajez.

In primul rind, orice plan ti'ai imaginat, arunca'l pe foc. Normativele in proiectarea de locuinte colective sunt complexe si procesul de avizare este unul anevoios. Proiectul de arhitectura, adica 90% din documentatia de autorizare trebuie sa respecte aji de mii de consideratii legale iar tipologia documentatie cit si continutul acesteia se avizeaza de catre:

1. Inspectoratul de Stat in Constructii
2. Securitatea la Incendiu / PSI
3. Protectia Civila
4. Mediu
5. Sanatatea Populatiei
6. Comisia de trafic

si altele.

Toate avizele de mai sus se obtin cu proiectul de arhitectura, semnat de un arhitect membru OAR cit si de un verificator de proiecte (uneori chiar mai multi). La documentatia de arhitectura se adauga si alte proiecte mai putin stufoase: electrice, santiare, termice si in cazul avizului ISC se atasaeaza si proiectul de rezistenta (o parte din el semnat si stapilat de un verificator).

Rigorile procedurilor de autorizare sunt mult mai severe decit in anii trecuti si pt. o investitie destul de importanta ai nevoie de serviciile de consultanta ale unei firme de proiectare. Procesul poate dura in jur de 3-5 luni daca nu se cere PUD sau PUZ.

Indiferent de ambitiile tale sau de "socoteala de acasa" cu siguranta vei gasi cele scrise de mine mai sus, baza de inceput :) si mai mult ca sigur utile. Toata documentatia si serviciile de consultanta pot costa incepind cu 10 E/mp pina la 20 E/mp (suprafata construita desfasurata), depinde de firma cu care lucrezi si de "palmaresul" acesteia. Este similar a si cum ai apela la un avocat bun sau mai putin bun, la un chirurg bun sau mai putin bun.....blah blah.

Studiul geotehnic nu se cumpara. Se fac niste foraje pe terenul pe care vrei sa construiesti, se analizeaza la laborator compozitia acestora si se genereaza un raport. Acest raport este baza de proiectare pt. inginerul structurist cit si anexa la anumite dosare. In functie de valorile din studiul geo cit si de recomandarile inginerului geotehnician, structuristul dimensioneaza fundatia si structura cit mai corect posibil la costuri cit mai optime.

Iti spun toate astea pt. ca din cele scrise de tine rezulta ca esti inca "profan", la inceput de drum. -_-

#5
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
in jurnalul celalalt spui ca iti construiesti singur casa, deci esti constructor. Ar cam trebui sa stii mult mai multe in domeniu. Din intrebarile care le pui nu prea reiese lucrul asta.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpunkt, on Mar 3 2009, 11:28, said:

Gindesti foarte PUERIL dat fiind ca vrei sa investesti intr'un imobil destul de mare.

In primul rind consulta topicul lui cgrosu, cel cu bloculetul din 13 Septembrie. Probabil, daca ti'as spune eu ca esti la o distanta de ani lumina de realitatea care te asteapta :) mai ales la proiectare, vei crede ca am un interes meschin si urmaresc sa te descurajez.

In primul rind, orice plan ti'ai imaginat, arunca'l pe foc. Normativele in proiectarea de locuinte colective sunt complexe si procesul de avizare este unul anevoios. Proiectul de arhitectura, adica 90% din documentatia de autorizare trebuie sa respecte aji de mii de consideratii legale iar tipologia documentatie cit si continutul acesteia se avizeaza de catre:

1. Inspectoratul de Stat in Constructii
2. Securitatea la Incendiu / PSI
3. Protectia Civila
4. Mediu
5. Sanatatea Populatiei
6. Comisia de trafic

si altele.

Toate avizele de mai sus se obtin cu proiectul de arhitectura, semnat de un arhitect membru OAR cit si de un verificator de proiecte (uneori chiar mai multi). La documentatia de arhitectura se adauga si alte proiecte mai putin stufoase: electrice, santiare, termice si in cazul avizului ISC se atasaeaza si proiectul de rezistenta (o parte din el semnat si stapilat de un verificator).

Rigorile procedurilor de autorizare sunt mult mai severe decit in anii trecuti si pt. o investitie destul de importanta ai nevoie de serviciile de consultanta ale unei firme de proiectare. Procesul poate dura in jur de 3-5 luni daca nu se cere PUD sau PUZ.

Indiferent de ambitiile tale sau de "socoteala de acasa" cu siguranta vei gasi cele scrise de mine mai sus, baza de inceput :) si mai mult ca sigur utile. Toata documentatia si serviciile de consultanta pot costa incepind cu 10 E/mp pina la 20 E/mp (suprafata construita desfasurata), depinde de firma cu care lucrezi si de "palmaresul" acesteia. Este similar a si cum ai apela la un avocat bun sau mai putin bun, la un chirurg bun sau mai putin bun.....blah blah.

Studiul geotehnic nu se cumpara. Se fac niste foraje pe terenul pe care vrei sa construiesti, se analizeaza la laborator compozitia acestora si se genereaza un raport. Acest raport este baza de proiectare pt. inginerul structurist cit si anexa la anumite dosare. In functie de valorile din studiul geo cit si de recomandarile inginerului geotehnician, structuristul dimensioneaza fundatia si structura cit mai corect posibil la costuri cit mai optime.

Iti spun toate astea pt. ca din cele scrise de tine rezulta ca esti inca "profan", la inceput de drum. -_-
nu-mi este frica de niste hartii iar in legatura cu a fi profan sau nu "da sunt un profan in romania" si nici nu m-am dat vreun expert pt ca eu in ro am costruit o singura casa ,iar acolo unde eu am construit in trecut(pana acum 1,8 luni am folosit numai lemn) si sa nu crezi ca au fost cabane la munte
de studiu geo nu am zis ca vreau sa-l cumpar ,stiu si eu ca trebuie niste foraje dar poate m-am exprimat gresit
Iar in legatura cu ambitiile poti sa stai linistit doar prin ambitie dusa la maxim ,cu munca ca  un nebun si bineanteles asortata cu seriozitate si calitate am reusit sa am si sa fac ce fac astazi ,adica sa construiesc din placere si nu din nevoie ,ceea ce fac eu este o pasiune care colateral mi-a adus o securitate financiara .In urma cu 15 ani eram un tanar ambitios si cu 1500 dolari in buzunar ,mi-am luat inima in dinti si am plecat acolo unde nu am avut pe nimeni nu am cunoscut pe nimeni si nu ma indrumat nimeni si tare sunt curios (eu nu cunosc prea multi ) cati ar face treaba asta.
De furat nu am furat niciodata ,nu am inselat niciodata nu am avut parinti bogati si nu m-am folosit de nimeni tot ce am realizat a fost datorita ambitiei
Poate daca ma vei cunoaste vreodata iti vei da seama ce fel de om sunt
   Apropo de firme cu palmares am deja experienta de a fi apelat la una cu palmares si am platit 18 euro /mp proiect si la alta firma cu palmares pt structura 3,5 euro pt proiectt si ca-am primit,, ambele gresite iar ca si preturi sunt cu extrem de mult mai scumpi ce si firmele din afara
   Asa ca oare ce sa fac sa mai am incredere in vorbe ?

View PostMirelaLucia, on Mar 3 2009, 11:47, said:

in jurnalul celalalt spui ca iti construiesti singur casa, deci esti constructor. Ar cam trebui sa stii mult mai multe in domeniu. Din intrebarile care le pui nu prea reiese lucrul asta.
as e mirela o construiesc singur dar nu am zis niciodata ca m-a autoproclam constructor .
Poate chiar stiu multe in alt sistem de constructii
dar pun aceste intrebari pt ca inca nu am educatia si experienta necesara in sistemul de constructii pe care il practic acum ,iar noutati apar tot timpul
Iar daca stii ce inseamna AC,CU,DDE si alte o mie de prescurtari la alte zece mii de hartii de cereri sau ce or fi ele asta nu inseamna neaparat ca nu am habar de mai nimic

...
.
si acum o schita cu ce vreau sa fac

Attached Files



#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postpetre69, on Mar 3 2009, 12:58, said:

Poate daca ma vei cunoaste vreodata iti vei da seama ce fel de om sunt
deci, nu judec "calitatile" tale ca si om. Pur si simplu ai pus niste probleme in postul tau anterior care demonstrau ca NU esti familiarizat cu procedurile si birocratia din Romania.

View Postpetre69, on Mar 3 2009, 12:58, said:

Apropo de firme cu palmares am deja experienta de a fi apelat la una cu palmares si am platit 18 euro /mp proiect si la alta firma cu palmares pt structura 3,5 euro pt proiectt si ca-am primit,, ambele gresite iar ca si preturi sunt cu extrem de mult mai scumpi ce si firmele din afara
   Asa ca oare ce sa fac sa mai am incredere in vorbe ?

Imi pare rau pt nereusita alegerii colaboratorilor dar onorariile raportate la metrul patrat construit variaza destul de mult cu preturi cuprinse intre 10 si 20 E/mp tot proiectul: arhitectura, rezistenta, instalatii electrice, sanitare si termice + avizarea + autorizarea + urmarirea de santier.

Atunci cind un proiect nu este corect executat si apar disfunctii in rularea executiei, proiectantul (arhitectul sau inginerii) este obligat de lege sa rezolve situatia. Cel responsabil in acest sens este dirigintele de santier care'l reprezinta pe beneficiar si are raspunderea ca intreaga executie sa fie corect realizata.

Exista un sistem de "raspunderi" si "obligatii" bine reglementat de lege care NU permite esecuri. Disfunctiile apar doar atunci cind NU se respecta procedurile. Bineinteles, respectarea legii implica costuri aproape duble.

Serviciile de proiectare in occident sunt mult mai scumpe ca aici si'ti spun asta din experienta directa. Sunt de 3-4 ori mai scumpe dar sunt si de 3-4 ori mai bine realizate pt. ca acolo nu se lucreaza la volume iar munca de consultanta este "apreciata" dar si "raspunderea" este pe masura.

Niciodata sa nu te crezi in "vorbe" doar in contracte.

View Postpetre69, on Mar 3 2009, 12:58, said:

si acum o schita cu ce vreau sa fac
1. Casa scarii si fluxul generat de aceasta nu trebuie sa intre in conflict cu zona de circulatii ce permite accesul in garsoniere (unitatile de locuit).
2. Asezarea scarii este geometric nefezabila pt. ca atrage dupa sine pierderi mari de suprafete. Cind construiesti un plan, asezarea circulatiei pe verticala trebuie sa fie cit mai centrala.
3. Sunt situatii cind casa scarii trebuie inchisa astfel incit sa formeze un compartiment de foc separat de zona de locuit.
4. Trebuie sa asiguri la fiecare 60 mp locuibil 1 loc de parcare pe proprietatea ta (ori suprateran ori subteran ori ambele). Sunt situatii cind se cere 1 loc de parcare pe unitate de locuit. Ai cu siguranta peste 20 de locuri de parcare adica cel putin 22 mp pt. 1 loc (circulatie + locul de parcare). O regula generala spune ca suprafata unui loc de parcare cere acceasi suprafata pt. circulatie.
5. Sa ai in vedere renuntarea la 1 garsoniera dar vei cistiga in suprafata la celelalte unitati. La urma urmei tu vinzi metri patrati....mai mult ca sigur iesi in cistig.
6. Pe deschiderea de 12 m NU ai nevoie de 4 rinduri de stilpi doar 3 => o travee de 6 m (decent). Pe deschiderea de 38 un 4.5, 4.7 este suficient.

Edited by punkt, 03 March 2009 - 13:40.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpunkt, on Mar 3 2009, 13:20, said:

deci, nu judec "calitatile" tale ca si om. Pur si simplu ai pus niste probleme in postul tau anterior care demonstrau ca NU esti familiarizat cu procedurile si birocratia din Romania.



Imi pare rau pt nereusita alegerii colaboratorilor dar onorariile raportate la metrul patrat construit variaza destul de mult cu preturi cuprinse intre 10 si 20 E/mp tot proiectul: arhitectura, rezistenta, instalatii electrice, sanitare si termice + avizarea + autorizarea + urmarirea de santier.

Atunci cind un proiect nu este corect executat si apar disfunctii in rularea executiei, proiectantul (arhitectul sau inginerii) este obligat de lege sa rezolve situatia. Cel responsabil in acest sens este dirigintele de santier care'l reprezinta pe beneficiar si are raspunderea ca intreaga executie sa fie corect realizata.

Exista un sistem de "raspunderi" si "obligatii" bine reglementat de lege care NU permite esecuri. Disfunctiile apar doar atunci cind NU se respecta procedurile. Bineinteles, respectarea legii implica costuri aproape duble.

Serviciile de proiectare in occident sunt mult mai scumpe ca aici si'ti spun asta din experienta directa. Sunt de 3-4 ori mai scumpe dar sunt si de 3-4 ori mai bine realizate pt. ca acolo nu se lucreaza la volume iar munca de consultanta este "apreciata" dar si "raspunderea" este pe masura.

Niciodata sa nu te crezi in "vorbe" doar in contracte.
serviciile de proiectare si e vorba de proiectare adevarata da , dar nu aceeasi casa aleasa dintr-ro brosura cu un colt in plus si un minus
iar acum daca nu o consideri o reclama am sa-ti dau un exemplu
aceasta cladire pe care am de gand s-o fac
am facut o schita putin mai detailata cu ce vreau si am trimis-o la diversi constructori pentru a o realiza din fier (gen europrofile)stii tu la ce ma refer
am cerut estimari numai la suprastructura +cost proiectare fundatia urmand sa o fac eu cu acele ancore ingropate in beton conform cerintelor ,lor

cel mai ieftin pret care l-am primit din tara a fost 134000euro +21000euro proiectare
cel mai scump din tara a fost 186000euro + 14000 proiectare

IAR CEL MAI SCUMP DIN USA DE 89000 DOLARI PROIECTARE INCLUSA + 5000 DOLARI SHIPPING IN CONSTANTA

ACUM TREGE TU CONCLUZII


View Postpunkt, on Mar 3 2009, 13:30, said:

deci, nu judec "calitatile" tale ca si om. Pur si simplu ai pus niste probleme in postul tau anterior care demonstrau ca NU esti familiarizat cu procedurile si birocratia din Romania.



Imi pare rau pt nereusita alegerii colaboratorilor dar onorariile raportate la metrul patrat construit variaza destul de mult cu preturi cuprinse intre 10 si 20 E/mp tot proiectul: arhitectura, rezistenta, instalatii electrice, sanitare si termice + avizarea + autorizarea + urmarirea de santier.

Atunci cind un proiect nu este corect executat si apar disfunctii in rularea executiei, proiectantul (arhitectul sau inginerii) este obligat de lege sa rezolve situatia. Cel responsabil in acest sens este dirigintele de santier care'l reprezinta pe beneficiar si are raspunderea ca intreaga executie sa fie corect realizata.

Exista un sistem de "raspunderi" si "obligatii" bine reglementat de lege care NU permite esecuri. Disfunctiile apar doar atunci cind NU se respecta procedurile. Bineinteles, respectarea legii implica costuri aproape duble.

Serviciile de proiectare in occident sunt mult mai scumpe ca aici si'ti spun asta din experienta directa. Sunt de 3-4 ori mai scumpe dar sunt si de 3-4 ori mai bine realizate pt. ca acolo nu se lucreaza la volume iar munca de consultanta este "apreciata" dar si "raspunderea" este pe masura.

Niciodata sa nu te crezi in "vorbe" doar in contracte.


1. Casa scarii si fluxul generat de aceasta nu trebuie sa intre in conflict cu zona de circulatii ce permite accesul in garsoniere (unitatile de locuit).
2. Asezarea scarii este geometric nefezabila pt. ca atrage dupa sine pierderi mari de suprafete. Cind construiesti un plan, asezarea circulatiei pe verticala trebuie sa fie cit mai centrala.
3. Sunt situatii cind casa scarii trebuie inchisa astfel incit sa formeze un compartiment de foc separat de zona de locuit.
4. Trebuie sa asiguri la fiecare 60 mp locuibil 1 loc de parcare pe proprietatea ta (ori suprateran ori subteran ori ambele). Sunt situatii cind se cere 1 loc de parcare pe unitate de locuit. Ai cu siguranta peste 20 de locuri de parcare adica cel putin 22 mp pt. 1 loc (circulatie + locul de parcare). O regula generala spune ca suprafata unui loc de parcare cere acceasi suprafata pt. circulatie.
5. Sa ai in vedere renuntarea la 1 garsoniera dar vei cistiga in suprafata la celelalte unitati. La urma urmei tu vinzi metri patrati....mai mult ca sigur iesi in cistig.
6. Pe deschiderea de 12 m NU ai nevoie de 4 rinduri de stilpi doar 3 => o travee de 6 m (decent). Pe deschiderea de 38 un 4.5, 4.7 este suficient.
1 am omis ceva toata latura aia cu scarile cste calcan
2up
3asta nu o stiam
4locuri voi avea
5cladirea nu e de vanzare nici macar 1 mp
6 si eu am crezut la fel ca 6 m ar fi ok dar un proiectant mia zis ca de la deschideri de 4/4 la deschideri de 6/6 folosesc dublu fier



asa ca am modificat schita
'
'
tin sa mentionez ca la acea structura de fier schitele au fost la 6/6

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postpetre69, on Mar 3 2009, 13:38, said:

serviciile de proiectare si e vorba de proiectare adevarata da , dar nu aceeasi casa aleasa dintr-ro brosura cu un colt in plus si un minus
iar acum daca nu o consideri o reclama am sa-ti dau un exemplu
aceasta cladire pe care am de gand s-o fac
am facut o schita putin mai detailata cu ce vreau si am trimis-o la diversi constructori pentru a o realiza din fier (gen europrofile)stii tu la ce ma refer
am cerut estimari numai la suprastructura +cost proiectare fundatia urmand sa o fac eu cu acele ancore ingropate in beton conform cerintelor ,lor

cel mai ieftin pret care l-am primit din tara a fost 134000euro +21000euro proiectare
cel mai scump din tara a fost 186000euro + 14000 proiectare

IAR CEL MAI SCUMP DIN USA DE 89000 DOLARI PROIECTARE INCLUSA + 5000 DOLARI SHIPPING IN CONSTANTA

ACUM TREGE TU CONCLUZII
nu inteleg?!, ai impresia ca Romania e locuita de babuini?! Singura concluzie care o trag este ca indiferent de cine ti'a ofertat pe o schita, este cel putin idiot cu diploma :D .

E foarte scump in US pt. ca nu include manopera. La metal manopera este foarte scumpa (personal calificat) si necesita consum mare de energie. Iar cu proiectul din US nu ai ce sa faci pt. ca este realizat de personal neavizat.

Probabil era vorba de niste schite sumare prin care ei realizau 100 de stilpi la fel, 500 de grinzi la fel...blah blah....asta'i comedie. Stiu aia din US acceleratia gravitationala aici in BUC?! Incarcarile cu zapada?! normele PSI si masurile antifoc?!....Cu sa realizeze o structura daca NU cunosc detalii legate de inchiderile exterioare si compartimentarile interioare?! Cu schita postata de tine?! :angry: Doar ca au intuit un anumit numar de kilometri de profile ?!

Otelul in US este mai scump decit in Romania.

Sorry, dar nu te cred. Adica, imi este greu de crezut ca un produs finit intr'o tara unde pretentiile pecuniare ale muncitorilor si unde serviciile sunt mult mai scumpe ca aici, iti pot oferta un pret mai bun....c'amon.....

#10
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postpetre69, on Mar 3 2009, 13:50, said:

serviciile de proiectare si e vorba de proiectare adevarata da , dar nu aceeasi casa aleasa dintr-ro brosura cu un colt in plus si un minus
iar acum daca nu o consideri o reclama am sa-ti dau un exemplu
aceasta cladire pe care am de gand s-o fac
am facut o schita putin mai detailata cu ce vreau si am trimis-o la diversi constructori pentru a o realiza din fier (gen europrofile)stii tu la ce ma refer
am cerut estimari numai la suprastructura +cost proiectare fundatia urmand sa o fac eu cu acele ancore ingropate in beton conform cerintelor ,lor

cel mai ieftin pret care l-am primit din tara a fost 134000euro +21000euro proiectare
cel mai scump din tara a fost 186000euro + 14000 proiectare

IAR CEL MAI SCUMP DIN USA DE 89000 DOLARI PROIECTARE INCLUSA + 5000 DOLARI SHIPPING IN CONSTANTA

ACUM TREGE TU CONCLUZII



1 am omis ceva toata latura aia cu scarile cste calcan
2up
3asta nu o stiam
4locuri voi avea
5cladirea nu e de vanzare nici macar 1 mp
6 si eu am crezut la fel ca 6 m ar fi ok dar un proiectant mia zis ca de la deschideri de 4/4 la deschideri de 6/6 folosesc dublu fier



asa ca am modificat schita
'
'
tin sa mentionez ca la acea structura de fier schitele au fost la 6/6


Welcome to Romania.

In rest Punkt are dreptate, sunt norme care trebuiesc respectate. Nu poti veni cu o schita si sa construiesti. Daca tot faci comparatia cu SUA, ia vezi, acolo poti? Cred ca nu.

Legat de preturi, asa este, acolo totul e mai ieftin. Ce te impiedica sa aduci de acolo structura.

Oricum, pretul shipingului pana la Constanta nu are cum sa coste 5000$. Eu am aproape lunar transport din SUA si cunosc preturile.

#11
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

View Postpetre69, on Mar 2 2009, 20:42, said:

am sa deschid acest nou topic pentru un proiect la care cred ca voi lucra in jur de 2-3 ani

deci pe scurt
este vorba de un lot de 950 mp 15,5m/50m
o casa chipici care va disparea
noua constructie va fi 12m/37m
p+2
cadre beton umplute cu un mare semn de intrebare pe care si eu mi-l pun deoarece vreau sa elimin tencuitul asa ca inca sunt in dubii ce voi folosi (BCU,thermobeton sau am auzit si de ceva numit chermazit sau cherzamit nu sunt sigur) dar sper sa ma iluminez la romexpo de anul asta
destinatia va fi garsoniere mai precis 8 garsoniere + 1 ap 2 cam pe etaj
plan pentru anul asta este terminare turnare radier si conservare,acoperire mustati stalpi pentru urmatoarea iarna


'
'
deci ce am pana acum
teren
curent ,gaze,apa
15 tone fier
certificat urbanism
si sunt in cautare pentru un studiu geo inainte de a merge la un structurist
am si eu o intrebare ----se poate obtine autorizatie de constructie doar cu planuri facute de un structurist fara a mai avea un plan de arhitectura stampilat de o firma----intreb asta pt ca as vrea eu sa-mi fac planul de arhitectura nefiind complicat absolut deloc ,Toata structura de rezistenta o vreau facuta din cadre beton din 4 in 4 metri ,am eu o schita pe care am s-o atasez aici dupa ce am s-o micsorez
a am uitat constructia va fi in sectorul 4

Am constatat din schita de mai jos ca amprenta cladirii este aproape identica cu cea pe care am ridicat-o eu - 8m/36m.
Ce scrie pe certificatul de urbanism? ce avize iti sunt cerute?
Unde este amplasata(in teren) casa din chirpici? - stiu ca poate suna f ciudat, dar pentru niste indicatori mai buni de urbanism - poti sa ceri extindere, consolidare si supraetajarea constructiei existente. Asta daca iti doresti ceva mai mare si mai inalt.

E musai sa faci studiul geo...ideal ar fi fost sa-l ai inainte de a lua terenul - astfel incat sa nu ai surprize cu natura terenului de fundatie.
in ce zona vei ridica constructia? e aproape de dambovita?

pentru obtinerea Autorizatiei de constructie, iti trebuie un PROIECT DE AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE(PAC), semnat de proiectant. Nu e suficient ce vrei tu. Verifica la sector 4 ce trebuie sa intre in acest PAC.

de proiectanta mea am fost super incantat, am avut o colaborare f buna. Da-mi un PM daca te intereseaza datele de contact.

ce zice Punkt mai sus e foarte adevarat, de multe m-am lovit si eu pe durata constructiei.
Referitor la structura metalica versus cadre de beton si pe noi ne-a tentat structura metalica, dar din pacate nu sunt foarte multi executanti care sa aiba experienta si sa fie disponibili pentru proiecte de dimensiuni mai mici. Tinand cont ca tu nu te grabesti, iti recomand sa explorezi in continuare ideea cu structura metalica.

succes iti doresc!

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpunkt, on Mar 3 2009, 13:55, said:

nu inteleg?!, ai impresia ca Romania e locuita de babuini?! Singura concluzie care o trag este ca indiferent de cine ti'a ofertat pe o schita, este cel putin idiot cu diploma :D .

E foarte scump in US pt. ca nu include manopera. La metal manopera este foarte scumpa (personal calificat) si necesita consum mare de energie. Iar cu proiectul din US nu ai ce sa faci pt. ca este realizat de personal neavizat.

Probabil era vorba de niste schite sumare prin care ei realizau 100 de stilpi la fel, 500 de grinzi la fel...blah blah....asta'i comedie. Stiu aia din US acceleratia gravitationala aici in BUC?! Incarcarile cu zapada?! normele PSI si masurile antifoc?!....Cu sa realizeze o structura daca NU cunosc detalii legate de inchiderile exterioare si compartimentarile interioare?! Cu schita postata de tine?! :angry: Doar ca au intuit un anumit numar de kilometri de profile ?!

Otelul in US este mai scump decit in Romania.

Sorry, dar nu te cred. Adica, imi este greu de crezut ca un produs finit intr'o tara unde pretentiile pecuniare ale muncitorilor si unde serviciile sunt mult mai scumpe ca aici, iti pot oferta un pret mai bun....c'amon.....
in nici un caz nu am zis ca romania e o tara de babuini
probabil ca acei idioti cu diploma au niste programe pe computere si nu stau sa zgaraie o hartie o luna
daca vrei dovezi i-ti pot trimite un e-mail cu acel estimate din usa si unul din ro
bineinteles ca nici la cele din romania costul de instalat nu l-am afisat ca sa se poata face o comparatie intre ele
personal neavizat?  vezi tu asta e problema de care se profita in romania un pic de monopol
aceiasi stalpi si podele de fier leam primit de la toti
inchideri si detalii interioare nu le-am cerut nici unuia din ofertanti doar le-am spus ca vreau sa torn o sapa din beton armat de 10 cm peste acea tabla cutata la fiecare nivel, destinatia cladiri fiind birouri ,
ca sa fiu inteles le-am cerut doar suprastructura metalica ,acea colivie de fier de rest ocupandu-ma eu
acea companie din usa este una din cele mai mari din lume si crede-ma ca nu fac colivii de pasari
majoritatea structurilor de otel din US trebuie sa fie corespunzatoare de a fi instalate in statul california care chiar are parte de cutremure
poate acolo au inteles ce inseamna criza financiara
si te rog sa nu crezi ca sunt un antiroman intodeauna am fost mandru ca sunt roman iar pe americani in nici un caz nici macar nu-i iubesc


View Postcgrosu, on Mar 3 2009, 14:12, said:

Am constatat din schita de mai jos ca amprenta cladirii este aproape identica cu cea pe care am ridicat-o eu - 8m/36m.
Ce scrie pe certificatul de urbanism? ce avize iti sunt cerute?
Unde este amplasata(in teren) casa din chirpici? - stiu ca poate suna f ciudat, dar pentru niste indicatori mai buni de urbanism - poti sa ceri extindere, consolidare si supraetajarea constructiei existente. Asta daca iti doresti ceva mai mare si mai inalt.

E musai sa faci studiul geo...ideal ar fi fost sa-l ai inainte de a lua terenul - astfel incat sa nu ai surprize cu natura terenului de fundatie.
in ce zona vei ridica constructia? e aproape de dambovita?

pentru obtinerea Autorizatiei de constructie, iti trebuie un PROIECT DE AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE(PAC), semnat de proiectant. Nu e suficient ce vrei tu. Verifica la sector 4 ce trebuie sa intre in acest PAC.

de proiectanta mea am fost super incantat, am avut o colaborare f buna. Da-mi un PM daca te intereseaza datele de contact.

ce zice Punkt mai sus e foarte adevarat, de multe m-am lovit si eu pe durata constructiei.
Referitor la structura metalica versus cadre de beton si pe noi ne-a tentat structura metalica, dar din pacate nu sunt foarte multi executanti care sa aiba experienta si sa fie disponibili pentru proiecte de dimensiuni mai mici. Tinand cont ca tu nu te grabesti, iti recomand sa explorezi in continuare ideea cu structura metalica.

succes iti doresc!
am inteles care e treaba ca nu se poate doar cu proiect structura si nu cred ca as fi chiar asa cretin sa fac o casa dupa o schita facuta de mine ,normal vreau ca totul sa fie ok  cu primaria
De studiul geo----tre sa caut o firma ceva zilele astea
terenul nu e aproape de dambovita si nu cred sa am probleme ,cand l-am cumparat eu nu eram aici,totusi am un avantaj ca eu din punct de vedere arhitectural vreau ceva extrem de simplu ,de fapt pe mine ma intereseaza mai mult stampila decat planul,stiu exact ce vreau si nu am de gand sa schimb nimic ,totul e cata se poate de simplu ---niste camere mai mari de forma rectangulara si gata ---
Nu vreau sa vand nimic asa ca la posibili clienti nemultumiti ca nu e cine stie ce arhitectura nici nu ma gandesc
si eu inca ma gandesc la structura metalica ea fiind mai rezistenta in cazul unui cutremur dar numai daca ma costa maxim 80000euro pt schelet ,altfel nu
Multumesc pentru incercarea de a ma ajuta dar mai intai trebuie sa termin studiul geo si cu autorizatia de demolare

sa vedem poate gasesc ceva interesant in materie de oferte structura metalica la expoconstruct

#13
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postpetre69, on Mar 3 2009, 12:58, said:

In urma cu 15 ani eram un tanar ambitios si cu 1500 dolari in buzunar ,mi-am luat inima in dinti si am plecat acolo unde nu am avut pe nimeni nu am cunoscut pe nimeni si nu ma indrumat nimeni si tare sunt curios (eu nu cunosc prea multi ) cati ar face treaba asta.

Uite ca mai sunt si alti nebuni care au facut din astea. :)
Toata facultatea in vacantele de vara mergeam la munca la sarbi , de unul singur , de nebun , la munca , ca sa produc un ban sa ma pot intretine in scoala. Tin minte ca primul drum l-am facut cu niste bani imprumutati de la un coleg , cu pretextul ca tre sa-i cumpar ceva la o gagica de ziua ei.
Ajuns afara , nu stiam o boaba de sarbeste dar cu un pic de engleza si ceva ajutor de la romanshii de pe acolo , am reusit sa "gasesc" un job de mai marea frumusetea : faceam gropi prin cimitir , adica betonam peretii laterali si pregateam capacele de beton pentru cavouri. Treaba super frumoasa , sa vezi cum trec babele pe langa tine cu coliva si lumanarea pregatite pentru a da pomene , si sa vezi ce privire sexi iti trage , iti venea sa o iei la sanatoasa.
In alt an am nimerit si mai "frumos" , am prins un job la un patron ce realiza garaje metalice si noi trebuia sa le montam si sa betonam platforma pe care veneau montate. Toate bune si frumoase pana intr-o zi cand il aud pe patron ca vine si ne striga <mafia>...din invalmaseala si nepricepere a dialectului , am crezut ca vine bug-mafia in concert la sarbi  :D ..da de unde , asta avea probleme cu mafia sarbeasca si ia o frate la sanatoasa , ascunde te prin canale , boscheti , pe unde ne-a fost nou mai "cald".
Apropo mai de fiacer data cand mergeam la sarbi , nimeream sa-mi "gasesc" cazarea prin gari , fanetzuri , sub poduri , boscheti ...super frumos , in aer liber sa dormi cu cainii si alte oratanii pe langa tine.
In alt an am nimerit la constructii , pe santier . Frumos si aici am nimerit , patronul meseria mare , statea mai toata ziua cu pistolul in mana , il tinea de parca ziceai ca e jucarie. Iar cand il vedeai ca vine si se uita la ce si cum faci , la vederea cu pistolul in mana , ti se cam inmuiau picioarele de nu mai aveai puterea nici sa faci doi metri cu lopata in mana.
Viata frumoasa aveam si la intoarcere , prin Drobeta , cand aveai deaface cu smecheri de cartier care te gineau si incercau sa te faca la buzunare si sa te traduca de bani. Deja invatasem lectiile , stiam cum sa-i evit cum sa ma fac nevazut , altfel o infulecam si veneam si fara bani acasa.
Dupa terminarea scolii , ce sa fac si eu , hai sa mai fac o tura pe afara , zis si facut , am plecat in Italia la munca ...fiind obisnuit sa plec in fiecare vacanta de scoala , simteam si acum nevoia sa mai plec sa incerc alte meleaguri. Si cum sa nu nimeresc altfel , sa plec cu bani imprumutati , de imi ajungeau cat sa trec granita si sa nu mor de foame.
Si pe acolo aventuri, am gasit de lucru ceva prin constructii , sarapante si invelitori insa a trebuit ca dupa 6 luni sa renunt si sa plec acasa. De ce ? Din cauza unor romanashi care incepusa sa aiba ciuda ca vreau sa le iau locul , pentru ca patronul ma vazuse fasnet si vazuse ca-mi fuge mintea , nu prea mai discutau cu ei si venea si-mi trasa mie toate activitatile zilnice . In fine , am incercat sa-mi gasesc in alta parte , probleme cu vizele , de sogiorno ...am preferat sa vin inapoi in tara asta frumoasa si bogata ca Nicoleta Luciu , cand vine zambitoare de la parasolar si cu geanta goala .
Asa ca am ramas in tara si am incercat sa o iau frumos de la munca de jos(ca parca nu eram satul de ea) , trecand prin toate fazele de formare a unui constructor , si incercand sa iau la cunostiinta de tot ce tine de meseria mea.
Intre timp am mai fost plecat prin Ge... insa din lipsa de entuziasm atat pentru lucrarea care se executa acolo cat si pentru pozitia pe care trebuia sa o am la munca (cu mainile in buzunar), a trebuit sa renunt dupa cateva luni si sa revin in tara.
Am relatat toate astea , ca sa-i arat lui petre , ca mai sunt si oameni care nacajiti care au trecut prin multe in viata , luandu-si cateodata viata in propriile maini si strabatant lumi necunoascute.
Sper ca nu am deranjat pe cineva , dar simteam si eu nevoia sa ma descarc , dupa cele citite la petre , dovedindu i ca nu e singurul care a patimit si a indurat asa de multe in viata asta. :)
Asta e...viata merge inainte si cu bune si cu rele.

ps. de la jurnal de case ...ajungem la jurnale de viata personala :))

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
pt akinik
zambeam citind ce ai scris ,amintindu-mi de mine in acelasi timp
asta e
vin altele ,nu scapam noi asa usor

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
ce drame domle, ce drame !!! :lol: ...se iau la intrecere "care a fost mai amarit" :D ...

#16
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postpunkt, on Mar 3 2009, 18:24, said:

ce drame domle, ce drame !!! :lol: ...se iau la intrecere "care a fost mai amarit" :D ...

parca cine a dorit sa treca prin asa ceva :) ..daca asa e scris ...asta e, induram pe toate si mergem mai departe :)

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
azi am sunat la un tip care avea anunturi cum ca vinde garaje de beton
si mi-a zis si pretul 2000 lei
si bineanteles ca la pretul asta ma gandeam sa cumpar vreo 20 ,,,,,,bai frate cum poti sa crezi ca poti vinde la pretul asta un garaj care este mutat obligatoriu de primarie si aruncat pe cine stie unde ,tipul lucra la adp si cu asta se ocupa
mare negustor

#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Abia am reusit sa-mi stapanesc lacrimile :lol: . Si eu care credeam da daca nu-mi da tata din caramizile lui sunt cel mai nefericit....
Nu va spun si eu povestea mea, "viata bate la cur filmul" e mic copil dar asta ramane numai in neuronii mei care mor incet si sigur. B)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate