Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#3889
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 kruger, on 09 decembrie 2016 - 10:41, said:

Ca doar nu era interzis sa fugi in Sabat.
Fuga presupune un stres deosebit, adunarea lucrurilor de bază, etc. În ziua de odihnă nu te ocupi cu așa ceva.

 kruger, on 09 decembrie 2016 - 10:41, said:

Daca avea comuniune cu Dumnezeu, Adam nu mai avea nevoie de Sabat. Pentru ca tocmai asta nu pricepeti voi, Sabatul pentru un om credincios (o creatie noua, cum era si Adam atunci) inseamna tocmai comuniunea cu Dumnezeu, 7 zile din 7 nu numai una.
Dumnezeu este Creatorul întregului Univers, totuși Și-a pus deoparte o zi (a 7-a, nu tocmai la întâmplare) ca să aibă o comuniune specială cu omul creat, altfel Își găsea de lucru și în acea zi, că nu ducea lipsă de imaginație creatoare să se oprească.

 kruger, on 09 decembrie 2016 - 10:41, said:

Amintirea creatiei si eliberarii din robie? Is this all you got?
Asta scrie la Carte, asta am. Speculațiile le discutăm la urmă.

 zexelica, on 09 decembrie 2016 - 10:55, said:

Scrie undeva sa nu
Nu ai răspuns la prima întrebare.

 zexelica, on 09 decembrie 2016 - 10:55, said:

Eh, pt asta trebuie sa explici cum
Nu ai răspuns la a doua întrebare.

 zexelica, on 09 decembrie 2016 - 10:55, said:

Pe uait o judec pt ca a
Ai răspuns greșit la a treia întrebare. Tu nu ești nici Judecătorul cel Bun, nici Scriptura ca să mustri cum scrie în acel text.

 zexelica, on 09 decembrie 2016 - 10:55, said:

Scrie ca sunt toate curate?
Te-ai trezit răspunzând la această problemă, deși ți-am spus că e alt subiect. Mai încearcă, ori lasă-te păgubaș.

 zexelica, on 09 decembrie 2016 - 11:11, said:

Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie iarna, nici intr-o zi de Sabat. (Mat.24:20)

Dar de ce sa nu fuga iarna, stimabile?
Din motive practice. Iar te agăți de aspecte fără legătură cu topicul.

 zexelica, on 09 decembrie 2016 - 11:11, said:

Curatarea ceremoniala ceruta pt a fi Mare Preot.
Curățirea ceremonială a marelui preot nu presupunea botez și mărturisirea publică a păcatelor. Exista o rânduială specifică a abluțiunii fără legătură cu Iordanul și scufundarea în acesta. Pur și simplu, Hristos S-a botezat doar ca să ne fie model, căci curat era, iar uns ca Mare Preot a fost imediat ce a ieșit din apă.

#3890
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 zexelica, on 09 decembrie 2016 - 10:55, said:

Scrie undeva sa nu te mai duci la sinagoga sambata? Scrie undeva sa nu mai tai mielul odata pe an? Dar de snopii leganati? De trompete care trebuie sa suni la luni noi? Scrie?


Eh, pt asta trebuie sa explici cum mananci trupul lui Hristos si cum ii bei sangele.

Matei 26
26. Pe cand mancau ei, Isus a luat o paine; si, dupa ce a binecuvantat, a frant-o si a dat-o ucenicilor, zicand: "Luati, mancati; acesta este trupul Meu."
27. Apoi a luat un pahar si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, li l-a dat, zicand: "Beti toti din el;
28. caci acesta este sangele Meu, sangele legamantului celui nou, care se varsa pentru multi, spre iertarea pacatelor.



Ai vreo explicatie pt. asta ?:

Matei 26
26. Pe cand mancau ei, Isus a luat o paine; si, dupa ce a binecuvantat, a frant-o si a dat-o ucenicilor, zicand: "Luati, mancati; acesta este trupul Meu."


Cand este stiut, (cel putin, asa se intelege), ca Isus nu s-a dezis de iudaism pana la moarte ?
A tinut Sabatul si sarbatorile.

Matei 26
17. In cea dintai zi a Azimelor, au venit ucenicii la Iisus si L-au intrebat: Unde voiesti sa-Ti pregatim sa mananci Pastile?
18. Iar El a zis: Mergeti in cetate, la cutare si spuneti-i: Invatatorul zice: Timpul Meu este aproape; la tine vreau sa fac Pastile cu ucenicii Mei.
19. Si ucenicii au facut precum le-a poruncit Iisus si au pregatit Pastile.

26. Iar pe cand mancau ei, Iisus, luand paine si binecuvantand, a frant si, dand ucenicilor, a zis: Luati, mancati, acesta este trupul Meu.

De Pasti,...paine ???

#3891
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,534
  • Înscris: 16.03.2004
Pâinea e făcută cu aluat. Nu aveau voie să mănânce cu aluat.Posted Image

#3892
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 dark, on 09 decembrie 2016 - 13:08, said:

Pâinea e făcută cu aluat. Nu aveau voie să mănânce cu aluat.Posted Image

Aluat este voie de mancat cu conditia insa sa nu fie dospit.
De Pesah, (Pastele iudaic), interzis a se manca ceva facut din aluat dospit.
In plus, acea Matza, nu se poate frange...

https://ro.wikipedia...org/wiki/Pască

Dar,...nu vreau sa alunec in off topic :)

#3893
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Didymus, on 09 decembrie 2016 - 12:36, said:

Fuga presupune un stres deosebit, adunarea lucrurilor de bază, etc. În ziua de odihnă nu te ocupi cu așa ceva.
Nu, ca spune sa nu iti aduni niciun lucru de baza, ci doar sa fugi.

 Didymus, on 09 decembrie 2016 - 12:36, said:

Dumnezeu este Creatorul întregului Univers, totuși Și-a pus deoparte o zi (a 7-a, nu tocmai la întâmplare) ca să aibă o comuniune specială cu omul creat,
Nu e nene asa ceva in Scriptura. Dumnezeu cauta comuniune cu ai Sai copii non-stop, nu intr-o zi aleasa si nu exista comuniune speciala intr-una din zile...asta a decretat-o traditia adventista si o unge cu versete si argumente "de bun simt".

Sabatul nu era o porunca superficiala, ea avea un scop pentru evreii de atunci si unul pentru credinciosii de acum. Dar inteleg ca doctrina cultului are greutate prea mare pentru ca unii sa accepte ceva nou. Asa au ajuns adventistii mandri ca se comporta ca sclavii, cand de fapt Dumnezeu cheama pe oameni sa-i fie fii.

#3894
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 kruger, on 09 decembrie 2016 - 13:22, said:

Nu, ca spune sa nu iti aduni niciun lucru de baza, ci doar sa fugi.
Totuși, nu poți să ieși din pat/cadă gol pușcă și să fugi... Trebuie să-ți iei ceva merinde de drum, ceva haine, mai ales dacă e și iarnă...

 kruger, on 09 decembrie 2016 - 13:22, said:

Nu e nene asa ceva in Scriptura. Dumnezeu cauta comuniune cu ai Sai copii non-stop, nu intr-o zi aleasa
Fals! Dumnezeu nu a binecuvântat toate cele șapte zile ale săptămânii, ci una singură: tocmai a șaptea (cunoști simbolistica). Ba a și sfințit-o pe deasupra! Mai ai un asemenea exemplu în Scriptură? În mod cert, NU.

Edited by Didymus, 09 December 2016 - 13:35.


#3895
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Didymus, on 09 decembrie 2016 - 13:34, said:

Totuși, nu poți să ieși din pat/cadă gol pușcă și să fugi... Trebuie să-ți iei ceva merinde de drum, ceva haine, mai ales dacă e și iarnă...
Daca ti se pare ca a-ti lua merinde si a te imbraca inseamna sa incalci voia lui Dumnezeu, scuza-ma dar asculti orbeste de o porunca pe care nu o intelegi. Esti doar rob, nu esti fiu.

Uite, eu lucrez full-time toata saptamana. In weekend, mi se pare odihnitor sa ies la un gratar ... dupa teologia ta, nu am voie sa fac asta chit ca e o activitate super odihnitoare pentru mine.

Alt exemplu: lucrand toata ziua la calculator, a ajuns sa mi se para odihnitoare munca fizica. Nu glumesc, in weekend ma ofeream sa ajut la santier pe cine avea nevoie (sapat santuri de fundatie, turnat beton, orice munca fizica) - o activitate cu adevarat odihnitoare pentru mine, benefica dpdv fizic, mental si spiritual. Dupa teologia ta insa, in felul asta eu am calcat Sabatul ... un alt exemplu de sclavie fara a gandi, a fi doar rob si nu fiu.

Inca odata diferenta intre rob si fiu:  robul asculta fara sa inteleaga voia stapanului si indiferent daca vrea sau nu, fiul asculta pentru ca intelege voia Tatalui si vrea sa o implineasca.

Edited by kruger, 09 December 2016 - 14:01.


#3896
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 kruger, on 09 decembrie 2016 - 13:22, said:

Nu, ca spune sa nu iti aduni niciun lucru de baza, ci doar sa fugi.


Nu e nene asa ceva in Scriptura. Dumnezeu cauta comuniune cu ai Sai copii non-stop, nu intr-o zi aleasa si nu exista comuniune speciala intr-una din zile...asta a decretat-o traditia adventista si o unge cu versete si argumente "de bun simt".

Sabatul nu era o porunca superficiala, ea avea un scop pentru evreii de atunci si unul pentru credinciosii de acum. Dar inteleg ca doctrina cultului are greutate prea mare pentru ca unii sa accepte ceva nou. Asa au ajuns adventistii mandri ca se comporta ca sclavii, cand de fapt Dumnezeu cheama pe oameni sa-i fie fii.
Cel ce s-a sfintit nu mai are de ce sa fuga , el va trai fara teama si in prezenta vrajmasului chiar de vor sa-l ucida . Fuga e pentru cei nesfintiti .Si dupa cum stii , omul e inca lumesc si se gandeste sa mai traisca , isi face griji pentru viata si sanatatea copiilor , ori iarna sa fugi e dezastru pentru o familie , e condamnare la moarte . La fel si cu cei ce inca pazesc ziua de sabat , asta inseamna ca nu au ajuns inca la desavarsire si e nevoie sa fuga .

#3897
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 kruger, on 09 decembrie 2016 - 13:58, said:

Daca ti se pare ca a-ti lua merinde si a te imbraca inseamna sa incalci voia lui Dumnezeu, scuza-ma dar asculti orbeste de o porunca pe care nu o intelegi. Esti doar rob, nu esti fiu.
Nu ai înțeles nimic. Nu e vorba de a mânca și a te îmbrăca, ci de a-ți face bagaje, planuri de scăpare împreună cu stresul ce-l implică, în loc să te bucuri de pacea și liniștea sabatului, de părtășia cu frații în Casa Domnului. Dacă tu crezi că Mântuitorul a folosit cuvinte gratuite în profeția Sa cu privire la sfârșit, ori că a fost un proroc mincinos, e poblema ta.

#3898
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Didymus, on 09 decembrie 2016 - 17:09, said:

Nu ai înțeles nimic. Nu e vorba de a mânca și a te îmbrăca, ci de a-ți face bagaje, planuri de scăpare împreună cu stresul ce-l implică,
Nu e vorba de aia, ca tot acolo spune ca nici sa nu te intorci dupa haina ci sa fugi direct, indiferent ca esti in Sabat sau nu.

#3899
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

 Didymus, on 09 decembrie 2016 - 07:12, said:

Dar avea nevoie Isus de iertarea păcatelor? Ce păcate avea?
Vezi, a efectuat botezul tot pentru a ne da un exemplu... Așa și cu odihna lui Dumnezeu.

E o justificare trinitară. Dar nu te duci din Galileea în Iudeea şi te supui la un botez pentru iertarea păcatelor ca să dai ...exemplu despre un alt tip de botez care se va face peste ani în numele propriu şi de care de fapt nu ştii încă pentru că erai mai mic ca Ioan.

Botezul trebuie luat aşa cum este: un botez "din cer" pentru evrei ca pregătire pentru venirea escatologică. Isus ca evreu a auzit de mesajul lui Ioan (că s-a apropiat Împărăţia) şi a plecat s-o caute, supunându-se rânduielii divine a botezului. Făcând asta, acolo a fost ales, uns şi arătat lui Israel ca mesia când duhul sfânt a venit asupra lui şi a rămas. Viaţa i s-a schimbat şi a devenit alt om.

#3900
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
Cu surprindere descopăr pe zi ce trece, diferențe tot mai mari în concepția voastră, și aici mă refer la diferențele de substanță, nu la cele minore (din punctul vostru de vedere) sâmbătă-duminică.
Cum să devină alt om, măi dragă?! Isus era conștient de misiunea Sa încă de la vârsta de 12 ani (dacă nu mai devreme) când Îl găsim în Templu uimindu-i pe rabini. În fine, nici nu mai întreb unde ai găsit în Scriptură această ”rânduială divină a botezului” la evrei, că am părăsit deja firul topicului...
Sabat binecuvântat! Posted Image

Edited by Didymus, 09 December 2016 - 20:59.


#3901
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Suntem aici ca să descoperim diferenţe... :)

Evanghelia după Marcu arată vremea când Isus a devenit conştient de misiunea sa.
1 Începutul Evangheliei lui Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
4 A venit Ioan care boteza în pustiu, propovăduind botezul pocăinţei spre iertarea păcatelor.
9 În vremea aceea, a venit Isus din Nazaretul Galileii şi a fost botezat de Ioan în Iordan.

Deci începutul a fost botezul. "Botezul lui Ioan venea din cer" (Luca 20:4).
"Tocmai pentru aceasta am venit să botez cu apă: ca El să fie făcut cunoscut lui Israel" (Ioan 1:31)

#3902
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 logic1, on 09 decembrie 2016 - 22:29, said:

Suntem aici ca să descoperim diferențe... Posted Image
Da frate, dar eu aveam impresia că ne despart doar sabatul, teologia Sanctuarului, aia, aia (lista nu e prea lungă); însă observ diferențe mult mai profunde... Sper să nu fie valabilă observația mea.

 logic1, on 09 decembrie 2016 - 22:29, said:

Evanghelia după Marcu arată vremea când Isus a devenit conștient de misiunea sa.
1 Începutul Evangheliei lui Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
4 A venit Ioan care boteza în pustiu, propovăduind botezul pocăinței spre iertarea păcatelor.
9 În vremea aceea, a venit Isus din Nazaretul Galileii și a fost botezat de Ioan în Iordan.

Deci începutul a fost botezul. "Botezul lui Ioan venea din cer" (Luca 20:4).
"Tocmai pentru aceasta am venit să botez cu apă: ca El să fie făcut cunoscut lui Israel" (Ioan 1:31)
Botezul a fost începutul misiunii Sale publice, însă conștient de misiunea Sa a devenit mult mai devreme. Doar nu crezi că până atunci, habar n-avea cine este și de ce S-a născut pe pământ...

#3903
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,534
  • Înscris: 16.03.2004

 Didymus, on 10 decembrie 2016 - 06:46, said:

Doar nu crezi că până atunci, habar n-avea cine este și de ce S-a născut pe pământ...

Colegul Logic este adopționist.

https://en.wikipedia...iki/Adoptionism

on:

și creștinii țin Sabatul, dar sub o altă formă, nu în litera Vechiului testament, precum cultul adventist, care s-a întors la ”jug”.

#3904
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 salomee, on 09 decembrie 2016 - 13:02, said:

Ai vreo explicatie pt. asta ?:

Matei 26
26. Pe cand mancau ei, Isus a luat o paine; si, dupa ce a binecuvantat, a frant-o si a dat-o ucenicilor, zicand: "Luati, mancati; acesta este trupul Meu."


Cand este stiut, (cel putin, asa se intelege), ca Isus nu s-a dezis de iudaism pana la moarte ?
A tinut Sabatul si sarbatorile.

Matei 26
17. In cea dintai zi a Azimelor, au venit ucenicii la Iisus si L-au intrebat: Unde voiesti sa-Ti pregatim sa mananci Pastile?
18. Iar El a zis: Mergeti in cetate, la cutare si spuneti-i: Invatatorul zice: Timpul Meu este aproape; la tine vreau sa fac Pastile cu ucenicii Mei.
19. Si ucenicii au facut precum le-a poruncit Iisus si au pregatit Pastile.

26. Iar pe cand mancau ei, Iisus, luand paine si binecuvantand, a frant si, dand ucenicilor, a zis: Luati, mancati, acesta este trupul Meu.

De Pasti,...paine ???
הַמַּצּוֹת֒

Unleavened bread nu e paine? E mamaliga? :lol: :lol:

Isus le-a zis: "Eu sunt Painea vietii. Cine vine la Mine nu va flamanzi niciodata; si cine crede in Mine nu va inseta niciodata. (Ioan.6:35)
Eu sunt Painea vietii. (Ioan.6:48)

Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal. - (Ioan.1:14)

Isus le-a zis: "Mancarea Mea este sa fac voia Celui ce M-a trimis si sa implinesc lucrarea Lui. (Ioan.4:34)

Marcu 16
15. Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.

#3905
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 zexelica, on 10 decembrie 2016 - 10:28, said:

הַמַּצּוֹת֒

Unleavened bread nu e paine? E mamaliga? Posted Image Posted Image

Isus le-a zis: "Eu sunt Painea vietii. Cine vine la Mine nu va flamanzi niciodata; si cine crede in Mine nu va inseta niciodata. (Ioan.6:35)
Eu sunt Painea vietii. (Ioan.6:48)

Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal. - (Ioan.1:14)

Isus le-a zis: "Mancarea Mea este sa fac voia Celui ce M-a trimis si sa implinesc lucrarea Lui. (Ioan.4:34)

Marcu 16
15. Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.


Ce-ai scris mai sus nu are legatura si nu este raspuns la intrebarea mea.
Am vrut sa subliniez ca Isus nu ar fi incalcat datina iudaica...

NU, Matza nu este paine.
PẤINE, pâini, s. f. 1. Aliment de bază al omului, preparat dintr-un aluat de faină (de grâu, de secară etc.) și ingrediente, afânat prin fermentația drojdiei, frământat cu apă și copt în cuptor; pita.

Uite cum arata pasca de Pasti (Pesah) la evrei.
https://ro.wikipedia...org/wiki/Pască

Si vezi daca dupa ce ''o frangi'', ce mai ramane din ea :)

#3906
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Didymus, on 09 decembrie 2016 - 12:36, said:

Ai răspuns greșit la a treia întrebare. Tu nu ești nici Judecătorul cel Bun, nici Scriptura ca să mustri cum scrie în acel text.
Scriptura este si pt MUSTRARE, stimabile. Iar judecarea dupa Scriptura este permisa, stimabile.

In adevar, ce am eu sa judec pe cei de afara? Nu este datoria voastra sa judecati pe cei dinauntru? (1Cor.5:12)

Carditoarea uait a calcat PORUNCA DOMNULUI iar voi o numiti sora si credeti in visele lighioanei.

Quote

Din motive practice. Iar te agăți de aspecte fără legătură cu topicul.
Pai daca fuga, sabatul si iarna se inteleg fizic, atunci are mare legatura.
Ia zii, de ce sa nu fie fuga iarna?

Quote

Curățirea ceremonială a marelui preot nu presupunea botez și mărturisirea publică a păcatelor. Exista o rânduială specifică a abluțiunii fără legătură cu Iordanul și scufundarea în acesta. Pur și simplu, Hristos S-a botezat doar ca să ne fie model, căci curat era, iar uns ca Mare Preot a fost imediat ce a ieșit din apă.

Exod 30
17. Domnul a vorbit lui Moise si a zis:
18. "Sa faci un lighean de arama, cu piciorul lui de arama, pentru spalat; sa-l asezi intre Cortul intalnirii si altar si sa torni apa in el,
19. ca sa-si spele in el Aaron si fiii lui mainile si picioarele.
20. Cand vor intra in Cortul intalnirii, se vor spala cu apa aceasta ca sa nu moara; si se vor spala si cand se vor apropia de altar ca sa faca slujba si ca sa aduca Domnului jertfe arse de foc.

Ce nu stii tu, pt ca nu studiezi, este ca Isus era din tribul lui Iuda si nu avea acces unde se spalau preotii, numai levitii avand acces acolo conform legii. De aceea curatarea ceremoniala a fost facuta de Ioan (preot), conform legii, ca sa poata fii uns Mare preot, singurul desemnat conform legii sa aduca jertfa pt pacat.

 salomee, on 10 decembrie 2016 - 11:11, said:

Ce-ai scris mai sus nu are legatura si nu este raspuns la intrebarea mea.
Am vrut sa subliniez ca Isus nu ar fi incalcat datina iudaica...

NU, Matza nu este paine.
PẤINE, pâini, s. f. 1. Aliment de bază al omului, preparat dintr-un aluat de faină (de grâu, de secară etc.) și ingrediente, afânat prin fermentația drojdiei, frământat cu apă și copt în cuptor; pita.

Uite cum arata pasca de Pasti (Pesah) la evrei.
https://ro.wikipedia...

Si vezi daca dupa ce ''o frangi'', ce mai ramane din ea Posted Image

Deocamdata nu studiem Scriptura cu DEX-ul, stimabila. Norocul nostru.
Isus nu ar fi calcat legea ceremoniala iudaica. Insa ii invata rugaciunea asa:

Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi; (Mat.6:11)

Este acelasi cuvant folosit inafara de azimon, folosit ca denumire la Paste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate