Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#3457
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
M-da, mare confuzie pe aici...eu zic sa asteptam adevaratul Sabat,  odihna pamantului mileniul...acolo cu siguranta Sabatul v-a fi impus pe tot pamantul....dar acum  in noul legamant nicaieri  nu  este specificata o zi anume care ar trebui respectata cu strictetze...nici sambata, nici duminica ,nici miercuri, eu zic sa intram in odihna sufletului care trebuie si e bine sa fie  in toate 7 zilele, si ca ingaduinta si dragoste crestineasca eu nu vad de ce un Adventist nu se poate uni in credinta si rugaciune cu un penticostal sau crestin dupa evanghelie, oricum  avem sambata libera...le tinem pe amadoua...e gresit oare ?

#3458
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 enohabel, on 10 august 2015 - 13:42, said:

eu zic sa intram in odihna sufletului care trebuie si e bine sa fie  in toate 7 zilele
Exact asta e Sabatul din Noul Legamant ... Posted Image

#3459
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 10 august 2015 - 08:44, said:

In adevar, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu infatisarea adevarata a lucrurilor, nu poate niciodata, prin aceleasi jertfe care se aduc neincetat in fiecare an, sa faca desavarsiti pe cei ce se apropie. (Evr.10:1)
Asadar, umbra o constituie jertfele care nu puteau desavarsi pe credincios, fiindca trebuiau aduse an de an.
Dupa cum spunea Ioan: ""Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatele lumii"...nu mai pierdeti vremea cu jertfe aduse zilnic, an de an.Posted Image Doar ca, pentru asa ceva, era necesara credinta. Lipsa la evreii carora le scria Pavel.

Asadar, "Sa nu furi" - porunca din Lege, nu constituia o umbra, cum nu constituiau umbra nici celelalte porunci - afara de jertfele rituale despre care vorbeste Pavel.

Voi, ca sa scapati de "umbra", taiati tot copacul.Posted Image

 enohabel, on 10 august 2015 - 13:42, said:

... eu zic sa intram in odihna sufletului care trebuie si e bine sa fie  in toate 7 zilele...
tu zici bine, dar nu pricepi ca a intra in odihna, presupune a te pune in acord cu poruncile Legii lui Dumnezeu, nu a le schimonosi cum faceti voi schimband fraudulos ziua a 7-a cu ziua a 1-a, sau ortocatolicii cu icoanele, sau chiar a le desfiinta, cum face Dark si toti martorii.Posted Image

iar una dintre porunci, spune clar: "6 zile sa lucrezi lucrul tau, dar in ziua a 7-a sa nu faci nici o lucrare in ea". Nu poti nici sa lenevesti 7 zile din 7, si nici sa lucrezi 7 zile din 7. In schimb, poti sa te odihnesti in Domnul, lucrand lucrul tau 6 zile, si a 7-a sa te odihnesti dupa porunca.Posted Image Sa vezi tu aia odihna in Domnul!Posted Image

 enohabel, on 10 august 2015 - 13:42, said:

....dar acum in noul legamant nicaieri  nu  este specificata o zi anume care ar trebui respectata cu strictetze...nici sambata, nici duminica ,nici miercuri,
asta o stii de la Antihrist care s-a instaurat Sef in Templul lui Dumnezeu = Biserica lui Hristos cu mult timp inainte sa te nasti tu pe lumea asta. Asa ca, tu ai 2 optiuni:
1. Sa iei mestecat gata de catre lucratorii lui Antihrist prostia ce ai spus-o mai sus,
sau,
2. Sa iei porunca din Legea lui Dumnezeu care Lege este baza Noului Legamant = Crestinismul, asa cum este ea in Cuvantul lui Dumnezeu, singurul care a scapat in esenta Sa de contrafaceri si modificari antihristice.

ce alegi?

#3460
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 10 august 2015 - 16:05, said:

Asadar, umbra o constituie jertfele care nu puteau desavarsi pe credincios, fiindca trebuiau aduse an de an.
Dupa cum spunea Ioan: ""Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatele lumii"...nu mai pierdeti vremea cu jertfe aduse zilnic, an de an.Posted Image Doar ca, pentru asa ceva, era necesara credinta. Lipsa la evreii carora le scria Pavel.

Asadar, "Sa nu furi" - porunca din Lege, nu constituia o umbra, cum nu constituiau umbra nici celelalte porunci - afara de jertfele rituale despre care vorbeste Pavel.

Voi, ca sa scapati de "umbra", taiati tot copacul.Posted Image
Vrajeala asta ar merge daca nu ar fi pt voi coana mare un idol care va spune ca daca sabatul a fost scris cu degetul lui Dumnezeu inseamna ca nu poate fi ceremonial. Este?

Insa noroc ca Dumnezeu ne spune in Evrei ca s-a lasat o ALTA zi, in Coloseni 2 ca toate sabatele sunt o UMBRA, asadar se poate verifica doctrina falsa a adventistilor.
Nicaieri nu spune ca sa nu furi si sa nu ucizi a fost o UMBRA, cum se spune despre sabat.

#3461
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Dude_2nd, on 10 august 2015 - 16:05, said:

Asadar, umbra o constituie jertfele care nu puteau desavarsi pe credincios, fiindca trebuiau aduse an de an.
Dupa cum spunea Ioan: ""Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatele lumii"...nu mai pierdeti vremea cu jertfe aduse zilnic, an de an.Posted Image Doar ca, pentru asa ceva, era necesara credinta. Lipsa la evreii carora le scria Pavel.

Asadar, "Sa nu furi" - porunca din Lege, nu constituia o umbra, cum nu constituiau umbra nici celelalte porunci - afara de jertfele rituale despre care vorbeste Pavel.

Voi, ca sa scapati de "umbra", taiati tot copacul.Posted Image


tu zici bine, dar nu pricepi ca a intra in odihna, presupune a te pune in acord cu poruncile Legii lui Dumnezeu, nu a le schimonosi cum faceti voi schimband fraudulos ziua a 7-a cu ziua a 1-a, sau ortocatolicii cu icoanele, sau chiar a le desfiinta, cum face Dark si toti martorii.Posted Image

iar una dintre porunci, spune clar: "6 zile sa lucrezi lucrul tau, dar in ziua a 7-a sa nu faci nici o lucrare in ea". Nu poti nici sa lenevesti 7 zile din 7, si nici sa lucrezi 7 zile din 7. In schimb, poti sa te odihnesti in Domnul, lucrand lucrul tau 6 zile, si a 7-a sa te odihnesti dupa porunca.Posted Image Sa vezi tu aia odihna in Domnul!Posted Image


asta o stii de la Antihrist care s-a instaurat Sef in Templul lui Dumnezeu = Biserica lui Hristos cu mult timp inainte sa te nasti tu pe lumea asta. Asa ca, tu ai 2 optiuni:
1. Sa iei mestecat gata de catre lucratorii lui Antihrist prostia ce ai spus-o mai sus,
sau,
2. Sa iei porunca din Legea lui Dumnezeu care Lege este baza Noului Legamant = Crestinismul, asa cum este ea in Cuvantul lui Dumnezeu, singurul care a scapat in esenta Sa de contrafaceri si modificari antihristice.

ce alegi?
eu dude aleg viata vesnica cu Hristos...daca nu ai inteles ce am postat nu-I vina mea...

#3462
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 11 august 2015 - 00:08, said:

eu dude aleg viata vesnica cu Hristos...daca nu ai inteles ce am postat nu-I vina mea...
si ortocatolicul o alege exact ca tine...cu icoanele lui cu tot.
daca intelegi ce iti vorbesc...

 zexelica, on 10 august 2015 - 17:01, said:

Vrajeala asta ar merge daca nu ar fi pt voi coana mare un idol care va spune ca daca sabatul a fost scris cu degetul lui Dumnezeu inseamna ca nu poate fi ceremonial. Este?

Insa noroc ca Dumnezeu ne spune in Evrei ca s-a lasat o ALTA zi, in Coloseni 2 ca toate sabatele sunt o UMBRA, asadar se poate verifica doctrina falsa a adventistilor.
Nicaieri nu spune ca sa nu furi si sa nu ucizi a fost o UMBRA, cum se spune despre sabat.
o alta zi, adica Duminica, nu-i asa? Posted Image
Posted Image
"Adu-ti aminte...ca in 6 zile a facut Dumnezeu cerurile si pamantul..." nu putea/poate fi o umbra, intrucat trimiterea era/este in trecut, La Originea Creatiunii Pamantului, spre deosebire de orice alte zi de sabat care trimiteau spre viitor - in care aveau o implinire.Posted Image

#3463
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
nu inteleg dudePosted Image
ce zici tu??? ce dialog poate sa existe intre un professor universitar si unul de la liceu seral care nu are nici o temelie, , o auzit el ceva candva dar e coregent la toate materiile
e jalnic !

#3464
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 11 august 2015 - 08:54, said:

nu inteleg dudePosted Image
ce zici tu??? ce dialog poate sa existe intre un professor universitar si unul de la liceu seral care nu are nici o temelie, , o auzit el ceva candva dar e coregent la toate materiile
e jalnic !
Un profesor universitar la Universitatea de Prosteală Duminicală a lui Antihrist, nu poate face fata nici macar unui pescar cu doua clase, fara liceu la seral.
citeste Biblia si o sa vezi cum marii profesori universitari erau facuti pilaf de niste Apostoli pescari fara  doua clase macar!Posted Image

ps: sigur ca nu ai cum sa intelegi; stiu asta.Posted Image

#3465
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Dude_2nd, on 11 august 2015 - 09:23, said:

Un profesor universitar la Universitatea de Prosteală Duminicală a lui Antihrist, nu poate face fata nici macar unui pescar cu doua clase, fara liceu la seral.
citeste Biblia si o sa vezi cum marii profesori universitari erau facuti pilaf de niste Apostoli pescari fara  doua clase macar!Posted Image

ps: sigur ca nu ai cum sa intelegi; stiu asta.Posted Image
m-da, ma asteptam la acest raspuns.... cand un  incopetent este catalogat asa,100% ca nu recunoaste...tocmai din cauza ca este incopetent "...asa este si cu prostu care-I prost...scrie in proverbe ca orice medicament ii administrezi prostului ...tot prost ramane...asa ca te-am retrogradat din pozizitia de seralist  corigent la statutul de ....zii tu mai departe
Despre Sabat eu mi-am exprimat opinia....numa ca la urma urmei ce conteaza opinia mea?? sunt constient ca adevarul scripturii conteaza...doamne ai mila de noi pacatosii care incercam sa punem in linguritza mintii noastre oceanul imens al adevarului Tau !!!

#3466
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 11 august 2015 - 09:52, said:

m-da, ma asteptam la acest raspuns.... cand un  incopetent este catalogat asa,100% ca nu recunoaste...tocmai din cauza ca este incopetent "...asa este si cu prostu care-I prost...scrie in proverbe ca orice medicament ii administrezi prostului ...tot prost ramane...asa ca te-am retrogradat din pozizitia de seralist  corigent la statutul de ....zii tu mai departe
Despre Sabat eu mi-am exprimat opinia....numa ca la urma urmei ce conteaza opinia mea?? sunt constient ca adevarul scripturii conteaza...doamne ai mila de noi pacatosii care incercam sa punem in linguritza mintii noastre oceanul imens al adevarului Tau !!!
legatura intre odihna de sabat din toate cele 7 zile, si invocarea apelativului de prost fiind?Posted Image

cat despre ipocrizia invocarii imensitatii adevarului lui Dumnezeu intr-o situatie clara in care nu se cere altceva decat credinta si acceptare, ce sa mai zic professore?Posted Image

#3467
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 11 august 2015 - 08:45, said:

o alta zi, adica Duminica, nu-i asa? Posted Image
Matei 28
1. La sfarsitul zilei Sabatului, cand incepea sa se lumineze inspre ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul.

In koine este INTAIA DIN SABATE ziua pe care o numesti tu duminica si Scriptura o ALTA ZI.

Fapte 20

7. In ziua dintai a saptamanii, eram adunati laolalta ca sa frangem painea. Pavel, care trebuia sa plece a doua zi, vorbea ucenicilor si si-a lungit vorbirea pana la miezul noptii.

Frangerea painii in adunare este tot in INTAIA DIN SABATE. Sau e si sambata frangerea painii prin Scriptura?
Dar ce conteaza Scriptura cand autoritatea ta sunt visele coanei mari, nu? Mai are rost sa cautam ce scrie daca tu deja ai opinia formata?

#3468
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 11 august 2015 - 20:51, said:

In koine este INTAIA DIN SABATE ziua pe care o numesti tu duminica si Scriptura o ALTA ZI.
pai adineauri spuneai ca toate sabatele, inclusiv deci si "intaina dintre sabate", sunt o umbra, deci zero barat.
asadar, cum stam?
ce porunceste Domnul ba, dar ce porunceste omul da?

pe de alta parte, acel "o alta zi " este "astazi", nicidecum ziua intaia.
bravos stimabile!
faceti cu porunca a 4-a exact ca ortocatolicii cu porunca a 2-a, care spun ca nu se inchina ci venereaza/cinstesc.Posted Image

 zexelica, on 11 august 2015 - 20:51, said:

Matei 28
1. La sfarsitul zilei Sabatului, cand incepea sa se lumineze inspre ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul.
De ce ti-e frica sa citesti totul?
"s-au intors si au pregatit miresme si miruri. Apoi, in ziua Sabatului, s-au odihnit, dupa Lege."
Pentru ca nu te lasa doctrina faradelegii?

 zexelica, on 11 august 2015 - 20:51, said:

7. In ziua dintai a saptamanii, eram adunati laolalta ca sa frangem painea. Pavel, care trebuia sa plece a doua zi, vorbea ucenicilor si si-a lungit vorbirea pana la miezul noptii.
Asta avand relevanta pentru ce?
pentru schimbarea frauduloasa a poruncii lu Dumnezeu de a tine ziua a 7-a, cu ziua 1-a impusa de om?Posted Image

Iete, Apostolii tineau ziua a 7-a cu sfintenie.
De Pavel, nu-ti mai spun ca doar in ziua a 7-a facea adunarile pe unde pleca.
Dar, uita-te la Ioan:
"In ziua Domnului eram in Duhul. Si am auzit inapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trambite, (Apoc.1:10)"

Unde, Ziua Domnului este ziua a 7-a, nu alta zi.Posted Image

#3469
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 12 august 2015 - 08:47, said:


Unde, Ziua Domnului este ziua a 7-a, nu alta zi.Posted Image
Exact asa au procedat ortodocsii, au trecut (modificat) in text: in zi de Duminica. Tu schimbi altfel intelesul: ziua Domnului, aha, ziua a saptea deci Sambata.

#3470
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 28 septembrie 2015 - 08:46, said:

Exact asa au procedat ortodocsii, au trecut (modificat) in text: in zi de Duminica. Tu schimbi altfel intelesul: ziua Domnului, aha, ziua a saptea deci Sambata.
ai vreo nelamurire legata de Ziua Domnului = Ziua a 7-a ?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 September 2015 - 13:16.


#3471
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 28 septembrie 2015 - 13:16, said:

ai vreo nelamurire legata de Ziua Domnului = Ziua a 7-a ?Posted Image
Ziua Domnului este o zi de judecata.

#3472
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 28 septembrie 2015 - 14:40, said:

Ziua Domnului este o zi de judecata.
aiurea.
uite aici:
"Daca iti vei opri piciorul in ziua Sabatului ca sa nu-ti faci gusturile tale in ziua Mea cea sfanta; daca Sabatul va fi desfatarea ta, ca sa sfintesti pe Domnul, slavindu-L, si daca-L vei cinsti neurmand caile tale, neindeletnicindu-te cu treburile tale si nededandu-te la flecarii,atunci te vei putea desfata in Domnul,"

vezi?
nu eu, nu tu, nu Popa, nu Papa, nu Obama, nu Bibi Netanyahu, ci Insusi YHWH spune ca sabatul, ziua a 7-a, este ziua Sa cea sfanta.
mai ai alte comentarii de doi bani?Posted Image

#3473
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 28 septembrie 2015 - 19:31, said:


mai ai alte comentarii de doi bani?Posted Image

Mai ai vechituri din astea, "umbra" lucrurilor viitoare, acum actuale ? :huh:

#3474
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 28 septembrie 2015 - 19:59, said:

Mai ai vechituri din astea, "umbra" lucrurilor viitoare, acum actuale ? Posted Image
toata Legea lui Dumnezeu este o "vechitura", dupa cum spune:
"Asa vorbeste Domnul: "Stati in drumuri, uitati-va si intrebati care sunt cararile cele vechi, care este calea cea buna: umblati pe ea, si veti gasi odihna pentru sufletele voastre!" Dar ei[tu Posted Image] raspund: "Nu vrem sa umblam pe ele!" (Ier.6:16)"

Edited by Dude_2nd, 29 September 2015 - 00:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate