Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Istoria evreilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6730 replies to this topic

#1
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008
De ce se spune că în secolul 17 îCh, Avraam, Isac și Iacov s-au așezat în Israel? De ce se spune că în secolul 13 îCh a fost exodul din Egipt și Moise a condus evreii în Canaan?

De unde fixarea acestor perioade istorice? Izvoare istorice (inscripții, etc) nu există iar dpdv arheologic nu există nicio dovadă. Ca atare, cum s-au determinat perioadele astea?

Edited by lucifer76, 03 November 2011 - 10:51.


#2
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Posttwitterfire, on Feb 23 2009, 05:51, said:

De ce se spune că în secolul 17 îCh, Avraam, Isac și Iacov s-au așezat în Israel? De ce se spune că în secolul 13 îCh a fost exodul din Egipt și Moise a condus evreii în Canaan?

De unde fixarea acestor perioade istorice? Izvoare istorice (inscripții, etc) nu există iar dpdv arheologic nu există nicio dovadă. Ca atare, cum s-au determinat perioadele astea?

Cred ca iti este clar ca daca aici ar fi intrat vreun arheolog/istoric (care sa fie in tema ) ti-ar fi dat un raspuns.
Poti sa intelegi ca :
- pe aici umbla ori "antisemiti" care habar nu au de istoria de acum 3200 de ani
- ori pe aici sunt doar evrei care nu prea au ce sa zica pt ca nu te pot contrazice cu chestii concrete
- poate ti s-a parut si  de fapt nu "se spune" ce mentionezi tu acolo
- ultima varianta : e o inventie penibila si :
                                                             => "antisemitii" habar nu au de ea
                                                             => evreii stiu dar tac, sa nu le moara povestioara si sa fie prinsi cu mata-n sac.

#3
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
"Evreii stiu". TOTI evreii stiu? Exista o conspiratie a tuturor evreilor din toata lumea si din toate timpurile "sa stie si sa taca"? Am auzit de atat de multe ori aberatia asta - evreii stiu si practica chestii pe care nu le impartasesc cu restul lumii.

Evreii de azi sunt niste oameni ca toti oamenii. Unii s-au nascut in Israel, altii in Europa de Est, America de Sud, Africa de Sud, Africa de Nord si multe altele. Au crescut asimiland limba si cultura tarii in care s-au nascut. Unii au crescut in familii religioase, altii nu. Ca toti oamenii.

Evreii nu sunt o comunitate inchisa - asta inseamna ca si ne-evreii au acces la informatie, si mai inseamna ca nu TOTI evreii (nici macar majoritatea lor) stiu sau fac diverse chestii secrete. Multi evrei nici nu se pot intelege intre ei, pentru ca nu vorbesc aceeasi limba. Idis-ul, ladino si irakiana au murit (sunt vorbite doar de oameni foarte batrani si nu mai devin limba materna a nimanui).

Eu personal m-am nascut in Bucuresti la sfarsitul anilor 70 intr-o familie de intelectuali evrei nereligiosi. Am fost soim si pionier si am prins Revolutia la Slanic Moldova cand eram cu tata in vacanta. Contactele mele cu religia mozaica au fost in principal mersul la sinagoga la sarbatorile mari (dar nu in fiecare an), cantatul in corul Comunitatii cand aveam 5 ani si relatiile cu rudele din Israel. Am mers mai mult la biserica cu prietenii de Paste decat am mers la sinagoga. Am plecat in Israel dupa facultate (deci matura). Traiesc in mod la fel de nereligios (ba poate si mai mult, ca daca in Romania familia mea mai facea cate un gest evreiesc din cand in cand - o masa festiva de Pesah, cumparat matzah de Pesah, platit contributia anuala la comunitate sau mers la templul coral, aici n-am calcat niciodata intr-o sinagoga). Am prieteni nereligiosi si ma consider mai intai de toate homo sapiens, si dupa aia evreica. Si cateodata vin unii pe forum si-mi zic ca "din cauza ca sunt evreica" nu-stiu-ce-conspiratie-ascund si altele, de genul:

View Postfilimmon, on Dec 14 2008, 03:14, said:

Rabi ce zice? Îți dă dreptate?
Există naționalitate evreiască,du-te de întreabă pe rabi și nu mai debita prostii pe aici de parcă ești venit de la Ciorogîrla.
Tu ai cetățenie americană și naționalitate evreiască. Cînd te duci la sinagogă întreabă pe rabi cine ești ca să nu mori prost.
ești cumva altceva decît mozaic? Nu ești.....deci ești evreu. religia mozaică este NAȚIONALĂ. Bagă la cap.
Astea nu mi-au fost adresate mie - n-am timp sa caut prin aberatii ce mi s-a spus exact, dar e similar. Unii chiar nu pot sa inteleaga ca evreii sunt oameni obisnuiti.

Edited by LoveDemon, 15 May 2009 - 09:38.


#4
canidae

canidae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.06.2007

View PostLoveDemon, on May 15 2009, 09:31, said:

"Evreii stiu". TOTI evreii stiu? Exista o conspiratie a tuturor evreilor din toata lumea si din toate timpurile "sa stie si sa taca"? Am auzit de atat de multe ori aberatia asta - evreii stiu si practica chestii pe care nu le impartasesc cu restul lumii.

Evreii de azi sunt niste oameni ca toti oamenii. Unii s-au nascut in Israel, altii in Europa de Est, America de Sud, Africa de Sud, Africa de Nord si multe altele. Au crescut asimiland limba si cultura tarii in care s-au nascut. Unii au crescut in familii religioase, altii nu. Ca toti oamenii.

Evreii nu sunt o comunitate inchisa - asta inseamna ca si ne-evreii au acces la informatie, si mai inseamna ca nu TOTI evreii (nici macar majoritatea lor) stiu sau fac diverse chestii secrete. Multi evrei nici nu se pot intelege intre ei, pentru ca nu vorbesc aceeasi limba. Idis-ul, ladino si irakiana au murit (sunt vorbite doar de oameni foarte batrani si nu mai devin limba materna a nimanui).

Eu personal m-am nascut in Bucuresti la sfarsitul anilor 70 intr-o familie de intelectuali evrei nereligiosi. Am fost soim si pionier si am prins Revolutia la Slanic Moldova cand eram cu tata in vacanta. Contactele mele cu religia mozaica au fost in principal mersul la sinagoga la sarbatorile mari (dar nu in fiecare an), cantatul in corul Comunitatii cand aveam 5 ani si relatiile cu rudele din Israel. Am mers mai mult la biserica cu prietenii de Paste decat am mers la sinagoga. Am plecat in Israel dupa facultate (deci matura). Traiesc in mod la fel de nereligios (ba poate si mai mult, ca daca in Romania familia mea mai facea cate un gest evreiesc din cand in cand - o masa festiva de Pesah, cumparat matzah de Pesah, platit contributia anuala la comunitate sau mers la templul coral, aici n-am calcat niciodata intr-o sinagoga). Am prieteni nereligiosi si ma consider mai intai de toate homo sapiens, si dupa aia evreica. Si cateodata vin unii pe forum si-mi zic ca "din cauza ca sunt evreica" nu-stiu-ce-conspiratie-ascund si altele. Unii chiar nu pot sa inteleaga ca evreii sunt oameni obisnuiti.

Inteleg ei foarte bine, numai ca se fac ca nu e asa, ca sa le iasa lor logica

#5
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostLoveDemon, on May 15 2009, 10:31, said:

Au crescut asimiland limba si cultura tarii in care s-au nascut. Unii au crescut in familii religioase, altii nu.

Asimilarea culturii e dificil de realizat pentru multi alogeni, indiferent daca profeseaza sau nu religia culturii de care apartineau initial ( un bun exemplu actual ar fi magrebienii din Franta ) - in plus pana si Israelul actual e un compromis secularo-religios.

#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
A numi un evreu roman la a 7-8-a generatie in Romania alogen e usor rasist, pentru ca e lipsit de baza si tinde spre prejudecata. Chiar si evreii din comunitatile stranse antebelice erau foarte bine integrati in societatea romaneasca (chiar daca aia erau "mai" alogeni). Iti garantez ca daca ma vezi si ma auzi, n-o sa te prinzi daca-s alogena sau nu (chiar si dupa cativa ani petrecuti in strainatate). Israelul nu mi se pare un compromis deloc - pur si simplu acomodeaza (nu e un englezism) si evrei religiosi, si evrei nereligiosi, si musulmani religiosi, si musulmani nereligiosi, si druzi, si crestini si tot ce mai e pe acolo. Unde e compromisul? Cum ar trebui sa arate un Israel nebazat pe compromis?

#7
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostLoveDemon, on May 15 2009, 15:32, said:

A numi un evreu roman la a 7-8-a generatie in Romania alogen e usor rasist, pentru ca e lipsit de baza si tinde spre prejudecata. Chiar si evreii din comunitatile stranse antebelice erau foarte bine integrati in societatea romaneasca (chiar daca aia erau "mai" alogeni). Iti garantez ca daca ma vezi si ma auzi, n-o sa te prinzi daca-s alogena sau nu (chiar si dupa cativa ani petrecuti in strainatate). Israelul nu mi se pare un compromis deloc - pur si simplu acomodeaza (nu e un englezism) si evrei religiosi, si evrei nereligiosi, si musulmani religiosi, si musulmani nereligiosi, si druzi, si crestini si tot ce mai e pe acolo. Unde e compromisul? Cum ar trebui sa arate un Israel nebazat pe compromis?

In Spania a fost si mai rau - sute de ani de civilizatie si cultura iudaica au fost sterse brusc, lucru ce nu ar fi fost posibil in cazul in care comunitatea sefarda nu ar fi fost perceputa ca fiind alogena. Mai mult, fervoarea societatii de a se debarasa de elementul iudaic si-a gasit expresia in legile ce promovau conceptul de limpieza de sangre. Peste sute de ani situatia s-a repetat - la fel shoah-ul sau Blutschutzgesetz nu si-ar fi putut face aparitia decat intr-o societate ostila sau indiferenta - ce nu credea in integrarea acestei minoritati.

Compromisul iese la suprafata de fiecare data cand se incearca de exemplu organizarea unei pride parade in Ierusalim. E dificil de exemplu sa ai evrei mesianici , haredi , zionisti si Neturei Karta in acelasi loc. Ezra credea de exemplu ca lupta impotriva compromisului in Israel - asa cum cred si cei ce se opun azi integrarii Falash Mura.

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostAMDG, on May 18 2009, 09:17, said:

Compromisul iese la suprafata de fiecare data cand se incearca de exemplu organizarea unei pride parade in Ierusalim. E dificil de exemplu sa ai evrei mesianici , haredi , zionisti si Neturei Karta in acelasi loc. Ezra credea de exemplu ca lupta impotriva compromisului in Israel - asa cum cred si cei ce se opun azi integrarii Falash Mura.
Eu nu inteleg de ce aia tin neaparat sa-ti tina parada in Ierusalim, unde-i clar ca se vor lovi de proteste. In Tel-Aviv n-ar avea probleme. Pana si la Bucuresti marsul homosexualilor a fost atacat in instanta. Asta nu tine de compromisul mai multor genuri de religiosi convietuind in acelasi oras, ci de intoleranta, inflexibilitatea si ingustimea de care dau dovada ultra-hiper-religiosii, de orice orientare, cultura, origine sau religie ar fi. Si in Romania, daca si-ar propune Accept sa faca o parada in fata la Cernica s-ar supara oleaca staretul, nu?

#9
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostLoveDemon, on May 18 2009, 11:50, said:

Eu nu inteleg de ce aia tin neaparat sa-ti tina parada in Ierusalim

Pentru ca nu sunt interesati de convietuire pasnica - si in mod ironic ultra-hiper-ortodocsii nu ii cauta cu pietre in mana prin barurile din Tel Aviv  :rolleyes:

#10
silica_ct

silica_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.05.2007
Imi spuneti si mie va rog, daca tatal bunicii era evreu poate fi 1/4 evreu nepotul sau doar daca era din partea mamei?

Edited by silica_ct, 05 August 2009 - 03:29.


#11
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

View Postsilica_ct, on 5th August 2009, 03:28, said:

Imi spuneti si mie va rog, daca tatal bunicii era evreu poate fi 1/4 evreu nepotul sau doar daca era din partea mamei?
E logic ca Da.Sangele deja a fost mixat...

#12
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postsilica_ct, on 5th August 2009, 04:28, said:

Imi spuneti si mie va rog, daca tatal bunicii era evreu poate fi 1/4 evreu nepotul sau doar daca era din partea mamei?
Apartenenta la religia iudaica se stabileste numai prin ascendenta materna. Asadar, daca mama bunicii era evreica, atunci se considera ca bunica era evreica, ceea ce rezulta ca mama era evreica, iar atunci nepotul bunicii susmentionate ar fi fost evreu.

Din punctul de vedere al statului Israel, un individ poate primi accept de imigrare daca un parinte sau un bunic (nu mai departe de bunic) a fost evreu, dar individul nu va fi considerat evreu daca ascendenta iudaica e stabilita pe linie paterna. Asadar, daca bunica e evreica, nepotul primeste accept de imigrare si e considerat evreu. Daca bunicul e evreu, nepotul primeste accept de imigrare, dar nu e considerat evreu (de exemplu, nu se poate casatori in Israel).

#13
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

View PostLoveDemon, on 5th August 2009, 07:29, said:

Apartenenta la religia iudaica se stabileste numai prin ascendenta materna. Asadar, daca mama bunicii era evreica, atunci se considera ca bunica era evreica, ceea ce rezulta ca mama era evreica, iar atunci nepotul bunicii susmentionate ar fi fost evreu.

Din punctul de vedere al statului Israel, un individ poate primi accept de imigrare daca un parinte sau un bunic (nu mai departe de bunic) a fost evreu, dar individul nu va fi considerat evreu daca ascendenta iudaica e stabilita pe linie paterna. Asadar, daca bunica e evreica, nepotul primeste accept de imigrare si e considerat evreu. Daca bunicul e evreu, nepotul primeste accept de imigrare, dar nu e considerat evreu (de exemplu, nu se poate casatori in Israel).
Sa inteleg ca matale esti moderatorul care imi sterge mesajele de pe sectiunea asta ?
Vad ca stii prea multe , poate esti evreu  ;)

#14
Ghenaro

Ghenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.07.2009

View PostLoveDemon, on 5th August 2009, 08:29, said:

Apartenenta la religia iudaica se stabileste numai prin ascendenta materna. Asadar, daca mama bunicii era evreica, atunci se considera ca bunica era evreica, ceea ce rezulta ca mama era evreica, iar atunci nepotul bunicii susmentionate ar fi fost evreu.
Confunzi etnia cu religia.
Evreu e una, mozaic e altceva.

Sau daca te nasti evreu automat mori in religia lui Avraam, vrei / nu vrei ?

#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostGhenaro, on 5th August 2009, 19:29, said:

Confunzi etnia cu religia.
Evreu e una, mozaic e altceva.

Sau daca te nasti evreu automat mori in religia lui Avraam, vrei / nu vrei ?
Nu confund nimic, dar m-as bucura sa ne lamuresti tu de diferenta.

#16
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008

View PostLoveDemon, on 5th August 2009, 08:29, said:

Apartenenta la religia iudaica se stabileste numai prin ascendenta materna. Asadar, daca mama bunicii era evreica, atunci se considera ca bunica era evreica, ceea ce rezulta ca mama era evreica, iar atunci nepotul bunicii susmentionate ar fi fost evreu.

Din punctul de vedere al statului Israel, un individ poate primi accept de imigrare daca un parinte sau un bunic (nu mai departe de bunic) a fost evreu, dar individul nu va fi considerat evreu daca ascendenta iudaica e stabilita pe linie paterna. Asadar, daca bunica e evreica, nepotul primeste accept de imigrare si e considerat evreu. Daca bunicul e evreu, nepotul primeste accept de imigrare, dar nu e considerat evreu (de exemplu, nu se poate casatori in Israel).

Ultmul stat din istorie care reglementa/interzicea casatoriile cetatenilor cu alogenii, dupa stiinta mea, a fost Germania dupa Nuerenberg. Dar m-am inselat, se pare.

View PostGhenaro, on 5th August 2009, 19:29, said:

Confunzi etnia cu religia.
Evreu e una, mozaic e altceva.

Sau daca te nasti evreu automat mori in religia lui Avraam, vrei / nu vrei ?

Poti sa fii evreu ateu, de exemplu, dar fereasca Dumnezeu sa te increstinezi! Poti sa ai si patru bunici evrei din Wilno, ca nu mai esti evreu.

#17
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostSylvestru, on 14th August 2009, 19:04, said:

Ultmul stat din istorie care reglementa/interzicea casatoriile cetatenilor cu alogenii, dupa stiinta mea, a fost Germania dupa Nuerenberg. Dar m-am inselat, se pare.
Iar vorbesti aiurea. Nu se interzice nimanui nimic, si nici nu se reglementeaza nimic. Pana si casatoriile intre persoane de acelasi sex sunt recunoscute in Israel. Faptul ca doua persoane nu se pot casatori religios nu inseamna ca li se interzice uniunea. In Israel nu se oficiaza casatorii civile (deocamdata; asta intr-adevar e o problema, si se incearca sa se faca ceva in sensul asta), iar daca doua persoane nu se pot casatori religios, rezulta ca nu se pot casatori in Israel. Dar nu le impiedica nimeni sa plece intr-una din excursiile special organizate in acest sens in Cipru sau Cehia (de exemplu). Casatoria incheiata peste hotare e perfect valabila si se poate desface intr-un tribunal israelian.

View PostSylvestru, on 14th August 2009, 19:04, said:

Poti sa fii evreu ateu, de exemplu, dar fereasca Dumnezeu sa te increstinezi! Poti sa ai si patru bunici evrei din Wilno, ca nu mai esti evreu.
Depinde la ce te referi. Cunosc persoane botezate in biserica care au imigrat bine-merci in Israel, unde sunt recunoscuti ca evrei 100%. Se pare ca nu vrei decat flame.

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostLoveDemon, on 14th August 2009, 23:41, said:

Depinde la ce te referi.

Poate la evreii mesianici  :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate