Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

sugestii constructie casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
datele problemei:

teren de 450 mp, deschidere 18 m, se doreste o casa duplex p+m, ~110+110 mp pentru 2 persoane

am studiat pe internet ceva oferte  amvic, lemn, zidarie, zidarie+lemn, cu plafon de beton, de lemn... si nu am luat nici o decizie
preturile pe mp sunt mai scazute ca in 2008, sper la o scadere si mai mare asa incat sa pot baga toata casa finisata (nu lux, decent) in ~50.000 eur sau cat mai aproape de finisare (macar exteriorul)
pretul include si manopera

nu stiu cate sanse am, dar ceva sugestii pentru asta nu strica

initial m-am gandit o casa de lemn care teoretic se incadreaza in pret
dar sunt o gramada de dezavantaje si avand in vedere si criza... o casa pe zidarie pare fezabila

Edited by aeon, 20 February 2009 - 12:09.


#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
o casa pe structura din beton si zidarie de caramida este solutia cea mai populara....implicit manopera calificata din belsug si materiale la orice colt de intersectie...

#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
bugetul este ambitios, dar nu imposibil de realizat.
ca sa te aproprii cat mai mult de suma ( venind din sus :D ), ar trebuii cam asa:
cadre, partiu aerist, fara multe balcoane, terase, etc, 10-max 12 stalpi la casa, mansarda cu parapet 1m-1.50 la h minim, acoperis fara multe "turnulete", nu neaparat in 2 ape dar nici "pelisor".

Edited by septimiu80, 20 February 2009 - 19:24.


#4
voliere

voliere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.10.2005
Aeon, uite inca doua vorbe, fara pretentii ca as fi profesionist in domeniu;
- pe cit posibil, baga tevaraia baii si a bucatariei in acelasi perete (fa baia perete in perete cu bucataria).
- pe cit posibil tevaraia de admisie apa cit si cea de eliminare (scurgere), sa nu intre nici una mai mult de 2 m in interiorul casei.
- pe cit posibil, nu fa balcon. Un balcon exterior mareste pretul iar un balcon in interiorul perimetrului planului casei iese tot asa de scump ca si cum nu ai face balcon. In plus , un balcon interior mareste suprafata expusa racirii... pana cand il inchizi - alti bani, alta distractie. Vad lume ce sta la casa si-si face balcoane.
Iese casa un pic mai frumoasa, clar. Dar totusi nevoia de aer se poate astampara simplu; iesind in curte.
- nu te zgarci si incearca geamuri cu 3 foi, nu cu doua. Fiecare geam adaugat ferestrei, ii micsoreaza coeficientul de pierdere a caldurii cu circa 38% . Am vazut asta odata undeva si am retinut. Deci o fereastra tripla de 1x1,38m pierde caldura ca si o fereastra cu 2 foi (dubla) de 1x1 m.
- ai grija de distanta pana la strada. Trec camioane grele ?
- daca amprenta nu e patrata ci alungita, cam tre sa tii cont de punctele cardinale. Pozitionarea optima este cu fata spre sud, dar 7 grade spre vest.
- la colturile casei, inevitabil ai incinte, fie dormitor , fie baie etc. Pune la colturi incinte in care nevoia de caldura este mai redusa, ca debarale, camari, scari interioare, chiar baia sau holul. Nu pune dormitoare pe colt, pe cit posibil. Nu mai zic de ce. Stii tu. Sufrageria e mai luminoasa pe colt, intr-adevar. Cu sufrageria poti sa faci o exceptie.
- intr-adevar, turnuletele costa...
- lungimea peretilor interiori si reducerea ei la maxim e o arta... Cu cei exteriori nu te poti tocmi si acolo nu poti inova, dar cu cei interiori poti.
- hol mare, da ca e frumos, dar coridor mare interior e inutil. Coridorul poate sa-ti manance linistit 6-10 mp din suprafata daca nu esti atent.
- vad case cu geamul de la baie chiar pe fatada...
- pamantul scos din saparea fundatiei, imprastie-l prin curte, nu umple inapoi cu el. Umplutura tre facuta cu pamant ff nisipos, ca sa nu retina apa in zona aia, eventual amesteca-l cu nisip in proportie cu nisip mult... Tu stabilesti, ai prins idea.
- o streasina mai ampla decat normal ca sa nu te atinga ploaia. Beneficiile unei case cit mai uscate nu le insir aici. Inghet/dezghet .. tencuiala se duce daca e umeda dupa o ninsoare.
Nu mai stiu sau nu-mi mai vin in minte....
Treburile astea (pe care poate le stii, dar ai grija sa nu le uiti) te vor ajuta sa reduci pretul de executie sau de mentenanta al casei cu 1/1000 din valoarea ei. Nu e mult dar sint bani, haha.
Noroc.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
multumesc de sugestii
balcoane si terase nu ma intereseaza prea tare
la fel si turnuletele, se exclud

camioane nu circula prin fata, strada principala e undeva la 200m
terenul este la bragadiru, pe la exalco pentru cine stie zona

#6
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Sa inteleg ca e prin Cartierul Independentei terenul :)
Nu am inteles cat va avea casa pana la urma. Ok, duplex duplex dar cum?: 110mp amprenta pentru fiecare sau 110mp amprenta totala (55+55). Bugetul de 50.000 EUR este pt ambele case sau doar pentru una?
Voliere ti-a dat niste sfaturi, dar unele din ele sunt cam duse la extrem. O casa fara un balcon/terasa/ceva va fi mai ieftina dar va arata ca dracu. Nu vad de ce trebuie sa tii cont de punctele cardinale doar daca amprenta e patrata :) (apropos de asta, Voilere, tu banuiesc ca nu ai auzit de "numarul de aur" sau "proportia divina", caci daca auzeai nu mai spuneai prostia de mai sus :) ). Deci de punctele cardinale oricum e bine sa tii cont, in raport cu pozitionarea terenului tau sa gasesti un compromis optim pentru impartirea casei. Revenind la proportia divina, aceasta este 1.61xxxx si este prezenta si in arhitectura. Deci patratul nu e neaparat cel mai indicat :), fiind in marea majoritate a cazurilor si foarte greu de pus in practica, nu se adapteaza la orice teren.
Revenind..daca bugetul este de 50.000 EUR si daca vorbim de o casa cu o suprafata de 110mp desfasurati (55+55, 65+35, etc..), atunci este sustenabil pentru "la cheie". Altfel, daca vorbim de 220mp supr desf, este imposibil, te vei incadra doar cu "la rosu" + geamuri + acoperis (poate!).

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hmm, ce cartier este independentei? la mine sunt o gramada de case in jur, terenul este intre case, cam in dreptul podului
:) bugetul este pentru ambele case, adica 220mp
mai spre vara eu sper sa fie foarte sustenabil, fata de anul trecut preturile la materiale au mai scazut, euro a mai crescut, deci 50.000 eur in valoare absoluta acum reprezinta mai mult decat in august 2008

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Inseamna ca esti in cartierul Haliu, in dreptul podului pe staga, nu? Te pomenesti ca ai luat terenul care ma interesa si pe mine acum ceva luni de zile :lol:. Ia da mai multe detalii despre teren, cand l-ai luat, ce vecini ai staga dreapta si vis-a-vis, ca poate iti stiu parcela exact :D
Nu-ti face sperante, cu tot cu scazutul materialelor, nu-ti faci casa de 220mp la cheie. Considerand ca vei avea o casa simpla, ca vei gasi o echipa de meseriasi ieftini, ca vei lua materialele din locurile cu cele mai bune preturi, nu vad cum sa iesi la rosu sub 35.000 EUR min. Mai pune termopane si tabla pe acoperis (in sistem economic) undeva la 5.000 EUR,  rezulta ca mai ramai cu 10.000 EUR pt finisaje. Ce sa faci mai repede cu acesti bani? Nu mai pun la socoteala: acte, tras curent + gaze (chiar daca sunt in fata terenului, tot ramai fara 2000 EUR in buzunar), facut fosa, facut put + pompa + instalatia aferenta, facut gard + etc-uri. Cred ca ar trebui sa te gandesti cum mai produci macar un min 10.000 EUR.. :)

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la Haliu, da, dar nu am concurat cu tine :), terenul e luat de ~2 ani, e ceva mai in spate, oarecum in fata blocului acela cu 3 etaje
in stanga e casa unui baiat, cu un nivel inca nevopsita pe exterior, in dreapta e alta parcela libera
220 mp la cheie stiu ca nu intra in 50k, dar scopul meu este sa duc cat mai aproape (de fapt sa ducem, impreuna cu un prieten vreau sa ma apuc)

#10
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
Din ce stiu eu nu exista oficial cartierul cu acest nume "Haliu"acesta a fost vinzatorul la aproape toate terenurile incepind de la marginea Bucurestiului si pina la Bragadiru(de fapt el a fost persoana din fata,in spatele lui au fost jnapanii),cum iesi din Bucuresti pe stinga cartierul se numeste Independentei,dupa el pina in pod,tot pe stinga unde speram ca se va construi faimosul hipermarket si unde va locui colegul nostru "dannastase",se formeaza un cartier care sau va fi denumit cumva sau poate deja are un nume dar oricum nu Haliu in dreptul podului dupa centura in spatele acelui hotel Premier este cartierul Eminescu,pe dreapta cum iesi din Bucuresti se fac niste "cartiere"sau ansambluri rezidentiale,Fortuna Residence,Atlantic,etc,acestea nu stiu daca se vor numi oficial (in evidenta de urbanism a primariei)asa, sau isi vor pastra aceste denumiri in interiorul cartierelor noi si pe care le va denumi primaria cum va dori ea,deci din ce am discutat eu cu cineva de la urbanism am inteles ca Eminescu si Independentei au capatat aceste nume de la primarie,probabil printr-o hotarire,poate intre timp au mai aparut oficial si alte denumiri la cartiere(ca am spus pina acum au fost aflate acum un an)dar Haliu ca si cartier nu o sa se numeasca oficial nici unul,asa mi s-a spus acum un an.
Chiar si pe tot felul de anunturi oameni spun ba ca vind sau cumpara ceva in cartierul Haliu si cind dai telefon spun ca se afla ba dupa pod ba imediat pe stinga dupa Bucuresti,au apucat asa cu denumirea asta de la vinzator sau poate o fi vrut Haliu Nicolae sa aibe si sa fie si el pomenit cu un nume de cartier dar nu i s-a implinit visul.

Edited by cristi.v, 24 February 2009 - 19:15.


#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
toata lumea stie cartierul de haliu. sunt sigur ca asa i se va spune in "popor" chiar daca se va numi scriptic altfel. oare primarul asta nou ne-o da si noua nume de cartier? suntem doar vreo 10 case care asteptam un nume pompos:)))

#12
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
Asa este Coane,poporul zice cum vrea,dar oare la care din cele doua,sau zice Haliu la tot ce este nou si gata,
si eu sint curios cum se va numi zona aia la tine,mai ales ca pe acolo are casa si arhitectul sef.

#13
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
se aude ca ne asfalteaza pana la toamna. pesemne ca sunt interese...

mi-ar place sa se numeasca dumbravei. cand il mai vad pe primar o sa-l intreb daca pune denumiri. succes la casa aeon. o sa ai nevoie. birocratia te omoara. mi se ridica parul in cap numai cand imi amintesc prin ce am trecut

#14
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Bag si eu una   B)
- de dorit sa prevezi un cos pentru semineu    eu a trebuit sa fac diverse improvizatii pentru asa ceva    despre utilitatea unui semineu n-are rost sa mai spun

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
semineu nu am in vedere
mi se pare complet inutil, am destui tovarasi dotati cu seminee si nici macar unul nu a aprins focul acolo mai mult de 2 ori (si asta de proba)
si unii au casa de 5-6 ani

legat de Haliu, cand am ajuns pe la primarie dupa acte, am nimerit la un ghiseu pe acolo si la prima vedere m-a expediat :"aa, e la Haliu, megeti la colegul xx  mai in fata).

#16
cscristian

cscristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.08.2008
Salut,

Vreau sa-mi cumpar si eu o casa si am inteles ca este in cartierul Halui. Din pacate nu stiu absolut nimic despre acest cartier. Stie cineva ceva mai mult despre aceasta zona ? Care ar fi punctele bune dar mai ales care sunt problemele intampinate in acest Haliu ?

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Ești extrem de optimist când afirmi că poți face un duplex de 220mp cu toate utilitățile și finisajele la 50.000.
eu zic să nu te apuci fără 75.000 măcar, chiar și dacă e criză. Riști să rămâi cu ea la stadiul de "ruină".

Treaba cu șemineul nu e de neglijat. Ți-o spune unul care plătește 1000-1200 RON/lună iarna la gaze și care s-a apucat să se gândească la această alternativă - șemineul, pentru încălzirea unei părți din casă.

Îți doresc baftă și nervi de oțel !

Edited by Digix, 29 August 2010 - 01:53.


#18
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 Digix, on 29th August 2010, 01:47, said:

Ești extrem de optimist când afirmi că poți face un duplex de 220mp cu toate utilitățile și finisajele la 50.000.
eu zic să nu te apuci fără 75.000 măcar, chiar și dacă e criză. Riști să rămâi cu ea la stadiul de "ruină".

Treaba cu șemineul nu e de neglijat. Ți-o spune unul care plătește 1000-1200 RON/lună iarna la gaze și care s-a apucat să se gândească la această alternativă - șemineul, pentru încălzirea unei părți din casă.

Îți doresc baftă și nervi de oțel !
ce suprafata incalzesti la pretul acesta si cate grade ai in interior?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate