Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Problema Intrerupatoare cu LED

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
madalinpascu

madalinpascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.01.2009
Salut,

apelez la cunostintele celor mai priceputi, de pe acest forum, pt. a rezolva o problema legata de un intrerupator cu led. Problema se manifesta in felul urmator: este vorba de un intrerupator cu 2 butoane care actioneaza fiecare cate un bec, in 2 incaperi diferite; am schimbat de cateva zile becurile in cele 2 camere, punand becuri economice, respectiv de 18w (echivalent a unuia normal de 100). Dupa ce le-am schimbat, intr-una din camere, dupa ce se stinge becul acesta continua sa se aprinda (adica palpaie asa din cand in cand ca un stroboscop). Un prieten mi*a spus ca ar fi legat de comutatorul cu led, care actioneaza becul, tocmai din cauza acelui led care se pare ca nu inchide perfect circuitul, trecand un curent mic, rezidual, care incearca sa aprinda gazul din becul economic.

Intrerupatorul meu este unul ordinar, ceramic (de maxim 4 roni bucata, no name); credeti ca daca as achizitiona un intrerupator cu led mai scump (de firma gen legrand, gewiss ..etc), care cred ca are si ceva electronica inclusa in el, s-ar rezolva problema mea? A mai patit cineva problema asta?

multumesc anticipat de raspuns,

cu stima,

madalin

#2
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
daca pui mana pe neon se aprinde in zona mainii?

daca da, schimba faza cu nulul, asta e cauza.

Edited by catutza46, 09 February 2009 - 10:27.


#3
madalinpascu

madalinpascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.01.2009

 catutza46, on Feb 9 2009, 10:26, said:

daca pui mana pe neon se aprinde in zona mainii?

daca da, schimba faza cu nulul, asta e cauza.


am uitat sa precizez, am facut deja miscarea asta, si problema persista,

madalin

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 madalinpascu, on Feb 9 2009, 09:58, said:

Un prieten mi*a spus ca ar fi legat de comutatorul cu led
Aveti un prieten bun ! Intrerupeti ledul din intrerupator si becurile vor functiona normal .

#5
madalinpascu

madalinpascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.01.2009

 maximg, on Feb 9 2009, 11:33, said:

Aveti un prieten bun ! Intrerupeti ledul din intrerupator si becurile vor functiona normal .


ok, multumesc de sfat insa eu as dori sa imi pastrez intrerupatoarele cu led (sau sa achizitionez altele mai performante), daca exista vreo solutie sa functioneze asa, iar in ultima instanta sa renunt la ele

so, daca exista vreo solutie as vrea sa o aplic intai si dupa aceea sa renunt la ele

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 madalinpascu, on Feb 9 2009, 12:24, said:

..... eu as dori sa imi pastrez intrerupatoarele cu led .....
La intrerupatoarele existente se poate intrerupe doar ledul . Nu este nevoie sa le schimbati , sa cumparati altele . Alta solutie pt a pastra si intrerupatoare cu led si becuri economice  nu exista .

#7
Eblis

Eblis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 19.06.2007
Parca exista becuri ecologice care merg si cu potentiometru - becurile alea nu merg si cu intrerupatoare cu LED?
Dar din cate stiu becurile ecologice ce merg si cu potentiometru sunt mai scumpe decat un ecologic normal (care nu merge cu potentiometre).

#8
madalinpascu

madalinpascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.01.2009

 Eblis, on Feb 9 2009, 13:12, said:

Parca exista becuri ecologice care merg si cu potentiometru - becurile alea nu merg si cu intrerupatoare cu LED?
Dar din cate stiu becurile ecologice ce merg si cu potentiometru sunt mai scumpe decat un ecologic normal (care nu merge cu potentiometre).

adica imi sugerati sa schimb becurile economice cu altele? sincer nu cred ca asta e cea mai buna solutie, pe mine ma interesa sa schimb intrerupatoarele cu altele mai performante care, daca ar avea un circuit electronic care sa impiedice trecerea curentului rezidual, ar putea rezolva problema

#9
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
acum vreo 20 de ani erau unele intrerupatoare, care la aprinderea becului din camera se stingea cel din intrerupator.

incearca sa bricolezi putin intrerupatorul la contact. eu la cele din casa le-am aplicat o tabla de cupru ptr led.

#10
madalinpascu

madalinpascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.01.2009

 catutza46, on Feb 9 2009, 15:25, said:

acum vreo 20 de ani erau unele intrerupatoare, care la aprinderea becului din camera se stingea cel din intrerupator.

incearca sa bricolezi putin intrerupatorul la contact. eu la cele din casa le-am aplicat o tabla de cupru ptr led.

ale mele exact asa functioneaza, cand aprind lumina in camera, ledul se stinge; ce vrei sa zici cu bricolarea intrerupatorului?

#11
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
http://forum.softped...ntrerupator led

#12
habibuw

habibuw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.01.2007
salut
va prezint situatia: 4 becuri puse la un singur intrerupator cu potentiometru.  problema: becurile nu pot fi stinse de tot. cand rotesti de potentiometru spre minim, sa le inchizi, se opreste la un moment dat, si nu se pot stinge de tot. raman toate la aceeasi intensitate, destul de mica, dar totusi..
any ideas?

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Depinde de cum a fost implementata schema.
Reglajul se face dintr-un potentiometru montat in circuit ca rezistenta variabila.
La unele modele, la capat de cursa se deschide circuitul si se intrerupe total alimentarea.

In mod normal la cresterea valorii rezistentei scade intensitatea luminoasa, inchiderea totala impune  o valoare marita pentru rezistenta introdusa in circuit. Daca se inseriaza o rezistenta suplimentara nu se va mai putea obtine valoarea de maxim cand potentiomerul se duce la o valoare de minim, solutia este schimbarea potentiometrului dar asta tine de existenta unuia similar ca dimensiuni si de o valoare mai mare...

#14
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
In general , in afara de functia de regulator , au si functie de on-off dar nu la final de cursa ci daca apesi pe el ca si cum ar fi un buton , asa facandu-se stingerea si aprinderea totala indiferent de pozitia in care se afla rotita regulatorului.

Acest lucru este gandit asa pt. ca tu atunci cand vrei sa-l fixezi la un anumit nivel de iluminare sa stea mereu cand il aprinzi si il stingi prin o apasare .

Asadar tu il reglezi la jumatate sa zicem , si cand apesi pe el se stinge iar daca mai apesi o data se aprinde .

Ia incearca . ;)

#15
alexusul

alexusul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.01.2007
Pentru a anula clipirea becurilor economice daca sunt alimentate prin intrerupator cu neon (LED in limbajul popular), in paralel cu becul economic se monteaza o rezistenta cu valoarea de 50-75 Kohmi, putere min 0,5W , care asigura preluarea curentului ce trece prin neon si nu mai face ca acesta sa incarce becul care sa clipeasca. Am realizat practic acest lucru si merge !

#16
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ar fi o solutie. asta cel putin teoretica.
am montat si eu asa ceva ....si imi stateau aprinse putin, am scos ledul din intrerupator si totul ok. acum am avansat mult in domeniu electrica/electronica si ma gandesc ca ar fi o varianta montarea unei diode in intrerupator pe becul ala mic din intrerupator astfel incat curentul doar sa intre ...sa nu iasa . mentionez ca aceasta se va monta pe firul care vine de la bec respectiv nul`ul.
becul se aprinde in intrerupator atunci cand circuitul de faza este deschis .
dupa cum ma gandesc....ar fi perfect valabil ceea ce spun
nu mai am de montat ...ca as incerca!
numa bine!

#17
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
"astfel incat curentul doar sa intre ...sa nu iasa " ai curent alternativ acolo.....

#18
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
alexusul a dat soluția bună. E de fapt singura soluție să pastrezi neon-ul ăla care nu-i o trebă rea, pentru că altfel, cum naiba să vezi nenorocitul de întrerupător noaptea?

Edited by domnulMembruAnonimescu, 20 September 2009 - 12:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate