Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Construirea unui A.L.A

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
razvan-eugen

razvan-eugen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2008
Buna ziua.Am citit cam tot ce se poate de pe acest forum si nu numai.Am gasit aici sfaturi utile,lucruri noi,cu alte cuvinte este o sursa de informare foarte bogata.Insa n-am gasit ceva la care nici proiectantul nu mi-a dat un raspuns.Am proiectul casei sper ca in vara sa ma apuc de lucru numai ca de ceva vreme mi-a intrat o idee in cap si n-am sa renunt la ea.Nu vreau sa par un nebun sau un paranoic dar vrea sa construiesc un adapost familial cu tot ce este necesar,cu alte cuvinte un buncar pentru cei apropiati.Stiu ca pare o cerere ciudata pe acest forum ,chiar am stat mult in cumpana sa scriu ce ma roade si am spus sa-ncerc poate voi primi un raspuns,un sfat ceva.Caut de vreo 5 luni  pe net si pe la biblioteci ceva legat de acest proiect dar nimic.Rugamintea mea este daca aveti idee despre asa ceva, site-uri,ceva carti.A.L.A cum este termenul oficial la acest adapost este autorizat de apararea civila din cate am inteles si trebuie sa indeplineasca anumite standarde de echipare si de confort.Multumesc pentru rabdare  si pentru raspunsuri

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Deci, Adapostul Local Antiaerian este obligatoriu doar pt. programe mai complexe, uneori chiar si la locuinte daca depasesc nu stiu ce suprafata (peste 600 mp parca).

Dar, daca tu vrei ALA, nimeni nu se impotriveste. Trebuie totusi sa respecti niste norme pt. a fi functional pe timp de razboi astfel.

1. ALA este o incapere dimensionata in functie de numarul de locatari ai imobilului. In cazul tau 15-20 mp este suficient dar poate fi si mai mic.

2. Accesul se face printr'un sas, adica prin 2 rinduri de usi. Ma rog, se poate si printr'o singura usa la constructiile mici.. Usa trebuie sa fie metalica etansa. Seamana cu usile folosite la vapoare si se deschid catre exterior (exista usi d'astea in comert). Practic rolul lor este sa reziste la presiunea exercitata de o eventuala explozie. Si usile astea au diverse indicative in functie de grosimea in otel a foii de usa.

3. Peretii si planseul trebuie sa suporte toata cantitatea de moloz a casei si in mod obosnuit se fac diafragme din beton armat de 40 cm iar planseul se face tot din beton armat de 20 cm cu un grad de armare mai mare cu 20% decit de obicei.

4. Din ALA se iese printr'un mic tunel. La case nu este necesar dar e bine ca tunelul sa fie lung de cel putin 2/3 din inaltimea fatadei. Iesirea din ALA in tunel se face printr'un oblon metalic etans cu diametrul de 80-90 cm. Prin tunel se merge in 4 labe, se ajunge la put si urci pe scari de pisica (idem canalizare).

5. La locuinte NU este necesar dar la constructiile mai mari ai nevoie de o instalatie de aer proaspat cu priza de aer in exterior (cum sunt ciupercile alea la metrou doar ca's mai mici)

6. Instalatia electrica are si ea ceva specific dar mi'e lene sa ma uit pe un memoriu de la inginerul de electrice.

7. In ALA poti cara diverse dar absolut tot ce bagi trebuie sa fie debarasabile intr'o zi.

8. In ALA nu faci ferestre sau alte goluri. Practic tot perimetrul trebuie sa fie rigid, ingropat in pamint si etans si probabil te costa cu 20-30% mai mult decit un subsol obisnuit.

9. Referitor la documentatie, singura literatura este normativul. Din pacate online nu stiu sa existe ceva. Al meu este copie. -_-

Attached Files

  • Attached File  ala.pdf   52.51K   115 downloads

Edited by punkt, 05 February 2009 - 16:47.


#3
razvan-eugen

razvan-eugen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2008
Ma poti ajuta cu vreo documentatie, normative,ceva sa am ce-i prezenta proiectantului

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate