Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

ford focus 1.6tdci

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Pentru acest tip de motor, 1.6 tdci / 90CP,  kit-ul de distributie si pompa de apa este recomandabil a se inlocui pina la 120 000 km, tinand cont de conditiile generale de trafic de la noi. Reviziille ar fi bine sa fie efectuate pina la maxim 20 000 km. Recomand inlocuirea distributiei la un service autorizat, care sa acorde o garantie intre 90 > 120 mii kilometri.

#20
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.09.2008
Daca nu te superi , de cine este recomandat schimbul distributiei originale la 120.000 km ?,Producatorul Ford spune clar in actele oficiale ca distributia acestui motor sa se faca preventiv dupa 180.000 , ea fiind fara probleme garantata la 200.000. Daca ne luam dupa reprezentantele romanesti care spun 90.000 deoarece sunt conditii grele , sa fim seriosi ca doar nu exploatam masina in conditii de tanc. Si restul reviziilor sunt facute la perioada specificata de producator si dupa limita uleiului care la cel 5w30 este 15.000 km. Eu la 15.000 schimb uleiul , filtrele inclusiv cel de polen si la 30.000 pe cel de motorina. Numai bine si km fara incidente.

Pt. 1,6 TDCi
1. Conform etis.ford la 200 000 km/10ani
2. conform Romcar 100 000 km
Pt. 1,8 TDCi
1. Conform etis.ford la 160 000 km
2. conform Romcar 100 000 km

Edited by minisoferul, 03 February 2013 - 15:01.


#21
BogdyTP

BogdyTP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2012
Salutarea la toata lumea
Am si eu un Ford focus 1.6 TDCI de 109 hp. Am vazut mai sus ca s-au postat informatii despre motorul de 90 hp si as vrea sa stiu daca sunt valabile si pt cel de 109 hp,daca e aceeasi distributie,aceleasi componente,daca se schimba la aceleasi intervale de km etc.Am cumparat masina recent si as vrea sa stiu cam la ce sa ma astept.Va multumesc anticipat.

#22
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
La motorul de 109 cai in cartea tehnica scrie ca se inlocuieste la 240.000 km.Dar cum pe nici o masina nu am auzit sa se schimbe la kilometrii astia,indiferent ca e Germania sau Romania[iti dai seama,e un cauciuc,nu poti sa il lasi atat],bine ar fi sa se schimbe in jur de 130-150.000 km.
Daca nu a fost inlocuita niciodata si este cureaua originala a masinii,chiar nu are rost sa iti faci griji pentru ca ce pune fabrica este de o calitate foarte buna,dupa aceea odata ce ai schimbat cureaua ORIGINALA,urmatoarea este indicat sa o schimbi peste 90-100.000 km.
Ca fapt divers la supernova lu tata[motorul renalult de 1.4] care mai mult a stat decat a mers cu ea,este indicat sa se schimbe la 4 ani[kilometrii numai stiu cati].Eee,am schimbat-o la 10 ani,era intinsa in asa hal incat bagam degetul intre curea si rola intinzatoare,dar de rupt sau de sarit nici vorba,deci...
Am dat un exemplu,va rog sa nu sariti pe mine.
Piesele care echipeaza masina de prima data sunt de cea mai buna calitate:orice cap de bara,bucsa,bieleta schimbata dupa aceea[poate sa fie ea oem de oem,mama originalului,stantata de fabrica] nu va mai tine cat a tinut cea din fabrica.

#23
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Cu supernova te sustin. Vecinul meu are din 2002 masina (cred) si nu stia ca se schimba la ea asa ceva , dupa ce i-am spus zicea ca va merge sa verifice .
"nu va mai tine cat a tinut cea din fabrica" exista piese de prim montaj si restul...am gasit un Logan ca al meu sifonat pe linga un copac si am luat de pe el o gramada de minuni care nu erau atinse tocmai pe principiul amintit , nici macar acumulatoare ca cele de prim montaj nu prea mai gasesti, originalul merge in general 6 ani fara sa tuseasca iar ce vei cumpara sa fi fericit daca duce 4 ani , cam asta e dar putini recunosc .

Edited by hemTT, 12 February 2013 - 22:07.


#24
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Ce e pus de fabrica,de fabrica ramane.Cred ca si la Mercedes e valabil.

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

 hemTT, on 12 februarie 2013 - 22:06, said:

Cu supernova te sustin. Vecinul meu are din 2002 masina (cred) si nu stia ca se schimba la ea asa ceva , dupa ce i-am spus zicea ca va merge sa verifice .
"nu va mai tine cat a tinut cea din fabrica" exista piese de prim montaj si restul...am gasit un Logan ca al meu sifonat pe linga un copac si am luat de pe el o gramada de minuni care nu erau atinse tocmai pe principiul amintit , nici macar acumulatoare ca cele de prim montaj nu prea mai gasesti, originalul merge in general 6 ani fara sa tuseasca iar ce vei cumpara sa fi fericit daca duce 4 ani , cam asta e dar putini recunosc .

propitaru loganului mai era acolo sau il luase deja smurdu'?

#26
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Masina era abandonata de 3 zile in cimp cind m-am dus dupa ea , nu am vazut ce s-a intimplat , am adus-o la fier vechi si pe drum m-am gindit sa intreb apartinatorii daca vind piese de pe ea Posted Image .
Era chiar culmea sa fie ala cu cracii in sus la volan si eu sa ma ocup de dezmembrat Posted Image

#27
mihaitza87

mihaitza87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2015
salut  am luat un Ford focus 2005  1.6 tdci  110 cai vreau sa  stiu daca distributia este pe lant sau curea    va multumesc

#28
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Este pe curea.

#29
fortzasteauabuc

fortzasteauabuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 12.10.2011
Salut . Stie cineva cum se numeste piesa aceasta : https://i.imgur.com/fJDAn4Y.jpg . Observ ca e un racord ... dar nu stiu denumirea exacta .

#30
Alex1109

Alex1109

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.08.2015
Salutare

Aveti idee cat costa manopera pentru a schimba bucsele punte spate pt un Ford Focus 2005, 1.6 TDCI, 109 CP ? Din cate am inteles ar fi in jur de 500 RON ? Posted Image

Multumesc anticipat !

#31
Alex1109

Alex1109

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.08.2015

 fortzasteauabuc, on 30 martie 2015 - 21:07, said:

Salut . Stie cineva cum se numeste piesa aceasta : https://i.imgur.com/fJDAn4Y.jpg . Observ ca e un racord ... dar nu stiu denumirea exacta .

Salut,

Piesa o poti gasi ca: ''conducta/furtun admisie'' (https://www.google.r...yyZu4LEbWP1NIM:)

Edited by Alex1109, 02 September 2015 - 07:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate