Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

CIORBA DE BURTA

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Morosanul, on Feb 5 2009, 14:04, said:

A, si inca o intrebare, cum ajunge burta in forma aia in care se vinde ?
Ce se intampla de cand tai vaca pana ajunge in ciorba ?

La noi se zvoneste ca se tine in zamă de var, si nu stiu mai câte...

"Burta" de vita este o parte din prestomace. Rumegatoarele (bovine, ovine, caprine, cervidele etc.) au un stomac mai aparte decat noi, oamenii sau celelalte animale categorisite drept monogastrice (porc, cal, caine, pisica, etc.). Rumegatoarele au 4 compartimente gastrice - rumen, retea, foios si cheag (in limbaj macelaresc) sau rumen, reticulum, omasum si abomasum (in limbaj medical).

"Burta" este in general rumenul - partea aceea mai carnoasa, cu "franjurii" aceia pe ea. Cateodata (la negustorii mai zgarciti) se mai baga si ceva retea (reticulum) si se vinde drept burta (are pe ea un "desen" cam ca un fagure). In pachetele de burta congelata am gasit frecvent si retea. E mai fibroasa si mai fara gust.

Dupa ce vaca se taie (bovina, deh, bou de munca, vitel, tauras etc.), aceste prestomace sunt pline cu continut gastric (rumenul contine singur vreo 40-50 kg la o bovina adulta) care va dati seama cum miros ... Se golesc burtanele, se spala (se ia cam greu mazga aceea de pe ele) se freaca cu sare grunjoasa si apoi cu malai (care actioneaza cam ca un burete de sarma asaupra "burtii"), dupa care se scufunda pentru cateva ore in zeama de var proaspata - dar nu fierbinte.

Nu va fie teama, nu e toxica - e doar hidroxid de calciu, se foloseste pentru dezinfectarea fantanilor. Daca se lasa prea mult (cca 24 de ore), burta se albeste si dispare orice miros - chiar si cel "de burta" - cam asa se intampla cu cea congelata.

Daca se lasa mai putin (de seara pana dimineata) nu dispare chiar de tot mirosul "de burta" si nu se albeste de tot - ramane cu o culoare mai galbuie si e mai gustoasa (cea din Obor). De fapt, chiar acest miros usor fecaloid (ce sa fac, asa se numeste ...) da deosebita savoare a ciorbei de burta !

Dar in afara de ciorba, mai exista si alte feluri din burta: tuslama de exemplu ...

In Ungaria am gasit un fel de papricas din burta de vita, cu mult sos cu boia dulce si iute si usturoi (mmmmm...) se numeste "poczol porkolt". In afara de burta de vita, mai exista si alte mancaruri cu "de pe la burta". Ciorba de mate de miel, sau chiar, dupa ce se taie o oaie adulta, matul gros in tigaie - ciobanii zic ca-i cea mai buna bucata de la oaie. Seamana la gust un pic cu caltabosul fiert in zeama, dar mult mai gustos ... Pofta Buna !

#38
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Doamne, cred ca e singura ciorba pe care o mananc cu placere. Dar fiindca mama habar n-are sa faca.... mananc de la restaurant...destul de rar.

#39
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

 horia66, on Feb 6 2009, 21:20, said:

Dar in afara de ciorba, mai exista si alte feluri din burta: tuslama de exemplu ...

Da, tuslamaua se prepara la fel ca ciorba de burta, doar ca e foarte scazuta, are foarte putina zeama. E un fel de tocana din burta. Cade greu la stomac.

Am luat prin 2000 sau 2001 o chestie de la chinezi: orez cu niste bucati de burta deasupra, preparate nu-stiu-cum (chinezarii de-ale lor) - m-am simtit trist dupa aia... O mancare trista.

#40
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si tata mai face ceva burta cu hrean...tare buna (nu stiu reteta, tb sa intreb)

#41
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 horia66, on Feb 6 2009, 21:20, said:

"Burta" este in general rumenul - partea aceea mai carnoasa, cu "franjurii" aceia pe ea. Cateodata (la negustorii mai zgarciti) se mai baga si ceva retea (reticulum) si se vinde drept burta (are pe ea un "desen" cam ca un fagure). In pachetele de burta congelata am gasit frecvent si retea. E mai fibroasa si mai fara gust.

mestere, ia mai lamureste'ma odata, ca io nu le am cu spintecatul vacilor, pentru bine burta creste in galantare.
te intreb pentru ca eu tocmai fagurii aia credem ca's burta, tu de ce franjuri vorbesti ca mie nu'mi vin in minte.
apoi, de la o vreme, vaz ca ciorba de burta nu mai are gust a burta ca incepe sa fie ca o buda, adicatelea pute a clor de'ti misca nasu. am luat in mai multe randuri si fara exceptie, toate puteau a clor. am lasat'o si in apa, am si spalat'o niic.

#42
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 joannes, on Feb 7 2009, 01:28, said:

mestere, ia mai lamureste'ma odata, ca io nu le am cu spintecatul vacilor, pentru bine burta creste in galantare.
te intreb pentru ca eu tocmai fagurii aia credem ca's burta, tu de ce franjuri vorbesti ca mie nu'mi vin in minte.
apoi, de la o vreme, vaz ca ciorba de burta nu mai are gust a burta ca incepe sa fie ca o buda, adicatelea pute a clor de'ti misca nasu. am luat in mai multe randuri si fara exceptie, toate puteau a clor. am lasat'o si in apa, am si spalat'o niic.


Voorbeste de partea aia care are textura unui prosop.

#43
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 horia66, on Feb 6 2009, 21:20, said:

De fapt, chiar acest miros usor fecaloid (ce sa fac, asa se numeste ...) da deosebita savoare a ciorbei de burta !

pentru unii.. :) ca altii tocmai de aia nu mananca intotdeauna ciorba de burta.

nu am preparat in casa asa ceva, nu eu, dar maica'mea pune mai intai la fiert oase de vita, apoi burta, legumele, etc, samd.

dar daca miroase oricat de putin, prefer sa raman flamanda.
(interesant e ca am mancat cea mai buna ciorba de burta din viata mea, mancare specific romaneasca, din cate stiu, in Ungaria, la un popas in drum spre Austria.)

Din cauza mirosului eu prepar aceasta ciorba cu carne de pasare, o botez ciorba radauteana si gata! e comestibila  :lol:

#44
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 joannes, on Feb 7 2009, 01:28, said:

mestere, ia mai lamureste'ma odata, ca io nu le am cu spintecatul vacilor, pentru bine burta creste in galantare.
te intreb pentru ca eu tocmai fagurii aia credem ca's burta, tu de ce franjuri vorbesti ca mie nu'mi vin in minte.
apoi, de la o vreme, vaz ca ciorba de burta nu mai are gust a burta ca incepe sa fie ca o buda, adicatelea pute a clor de'ti misca nasu. am luat in mai multe randuri si fara exceptie, toate puteau a clor. am lasat'o si in apa, am si spalat'o niic.

Partea aia care arata ca un prosop uzat, cu suvite atarnande - ala-i rumenul - cel mai gustos. Reteaua - cea ca un fagure - este mai fibroasa si numai cei care se uita numai la bani o vand ca "burta".

Acu' e posibil sa fi folosit din greseala var cloros si nu lapte de var. Ca poate "berbecul" care s-a dus sa cumpere var, ce-o fi zis: patronu' mi-a zis sa cumpar var, var scrie pe sac. Cloros, ne-cloros, n-are a face. Asa-i cand se apuca zidarii si frizerii de macelarie ...

#45
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Poti prepara "ciorba de burta" si din adidasi de porc. Nu mai are mirosul fecaloid - ca sa ma exprim ca @horia66. Reteta e aceeasi. :))

#46
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 Dari@, on Feb 7 2009, 14:56, said:

(interesant e ca am mancat cea mai buna ciorba de burta din viata mea, mancare specific romaneasca, din cate stiu, in Ungaria, la un popas in drum spre Austria.)

ciorba de burta e departe de a fi specific romaneasca. trecand peste faptul ca burta se consuma in vreo jjjde tari (din brazilia pana in vietnam), ea se manaca sub forma de ciorba (mai mult sau mai putin asemanatoare, asezonata dupa obiceiurile locului), in mai toata europa centrala, est, balcani si ceva asia mica. ideea e ca o poti manca in vreo 5-6-10 tari. la fel ca si sarmaua, ba chiar mai raspandita.

#47
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, cam in orice tara crescatoare de bovine sau ovine, "burta" se consuma - ciorba, tocana, etc. Nu stiu daca realizati, dar reprezinta un mare procentaj din animalul sacrificat si intotdeauna oamenii au cautat sa profite la maxim de munca lor. Mai ales ca e vorba de proteina animala si, statistic vorbind, pe tot globul e o mare "foame" de proteina animala - adica niciodata oferta nu satisface cererea.

Noroc cu vegetarienii - ca lasa cu buna stiinta de la gura lor ...

#48
bubutu

bubutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2007
Daca vreti cu adevarat sa mancati o ciorba de burta foarte buna la un restaurant eu va sugerez sa incercati restauranul "LA NUCI" in Afumati exact cum iesiti din Bucuresti pe partea dreapta dupa ce treceti de Doraly.  Va garantez ca nu o sa va para rau... Eu unu de cand am descoperit-o merg aproape in fiecare zi.

#49
paulpadurariu

paulpadurariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2008
Eu sunt innebunit dupa ciorba de burta, sotia mea gateste ciorba dupa reteta de pe culinare.tv si iese dementiala.

#50
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

 joannes, on 7th February 2009, 01:28, said:

mestere, ia mai lamureste'ma odata, ca io nu le am cu spintecatul vacilor, pentru bine burta creste in galantare.
te intreb pentru ca eu tocmai fagurii aia credem ca's burta, tu de ce franjuri vorbesti ca mie nu'mi vin in minte.

Asa da!


[ http://www.matusz-vad.hu/ro/images/stories/termekkepek/termek_1665.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asa nu!


[ http://usa.stockfood.com/images-pictures/Veal%20tripe,%20consisting%20of%20rumen%20and%20reticulum-301479.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate