Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

casa sub 100mp

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postsilviu321, on 25th November 2009, 14:26, said:

Salut,
As vrea sa va cer parearea in legatura cu un viitor proiect personal.
Am considerat ca aici ar fi locul potrivit, data fiind experienta acumulata in mod practic de catre unii de pe forum.

Am o garsoniera in Bacau (valoare de piata aproximativ 25-30 mii euro) si un teren foarte aproape de oras ( 5 kM-valoare aaprox 20-25 mii E) intravilan.
Ma gandesc sa incep constructia unei case (aprox 100 mp P+M), innsa nu stiu daca cu banii de pe garsoniera reusesc sa construiesc ceva macar la rosu.
Precizez ca doresc sa ma implic efectiv in constructia case cat se poate de mult, insa nu am cunostintele necesare constructii tencuieli etc...
posibilitate credit aprox 10-15 mii E.

Din experienta voastra ce anume in recomandati, sa vand garsoniera si sa ma apuc de casuta sau sa vand garsoniera+teren si sa imi cumpar un apartament cu 2 camere intr-un bloc ceausist??

Planul meu cu construirea unei casute, date fiind datele prezentate vi se pare fezabil?
E o decizie f importanta pt mine si nu doresc sa ma arunc cu capul inainte in necunoscut.....
daca vei cauta pe google ,,case lemn" vei gasi la o firma oferta cu 110 euro/m.p. la rosu. urmand ca tu sa pui polistirenul si vata minerala ca si rigipsul, nefiind o munca plina de ,,filozofie". daca nu-ti place casa de lemn atunci sunt firme care organizeaza cursuri de calificare pentru faiantari, zidari, dulgheri etc. dupa ce le termini te poti apuca de propria casa si ai toate sansele sa o termini, nefiind vorba de o casa mare. tu, fiind ,,mesterul", nu e musai sa faci si treaba de salahor, iti poti permite sa angajezi cativa oameni pentru asa ceva. gandeste-te ca sunt mesteri care nu au nici macar 4 clase primare. acu sa nu-mi spuneti ca trebuie sa ai mana formata ca nu va cred, in vara asta am tencuit singur cam2 m.p. de tencuiala la casa si m-am descurcat onorabil, chiar mai bine decat multi asa-zisii mesteri.

dupa ce o vei termina, oricat de zdrobit de oboseala te vei simti, vei vedea de ce batranii nostri spuneau ca cei care nu au sadit un pom, nu au crescut un copil si nu au ridicat o casa au trait degeaba.

Edited by barbarian, 25 November 2009 - 19:48.


#56
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Citeste si tu pe jurnale,ca mai toata lumea spune unde construieste,ce construieste,cu ce,cu cine, cum.....si multi pun si lista de cheltuieli.Vezi ca mai sunt si topicuri cu astfel de intrebari: asta vreu,cati bani imi trebuie?
Spor!

#57
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
@silviu321
      uite asa arata o casa , care va ajunge la 55-60 mii euro.terenul il aveam.
      Am modificat ,putin,proiectul,dar ca idee a ramas ,inclusiv suprafata.

Attached Files



#58
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008

View Postchiriac_marius_antonio, on 26th November 2009, 12:49, said:

@silviu321
      uite asa arata o casa , care va ajunge la 55-60 mii euro.terenul il aveam.
      Am modificat ,putin,proiectul,dar ca idee a ramas ,inclusiv suprafata.
sper ca la 60 000 va fi la cheie
:huh:

#59
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
si noi speram

#60
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Chiriac,am mai discutat si pe alte topicuri despre pretul casei tale,si dupa cum spui,ca SPERI la un 55-60 000 euro la cheie,pt 100 mp construiti(desi sus ai mansarda,da o punem 50 mp construiti ca si parterul), tu SPERI  sa iesi cam la 550 - 600 euro/mp la cheie...?E mult,foarte mult. Casuta papusilor a construit casa la rosu,80 mp construiti,PARTER (ceea ce presupune un cost usor mai ridicat decat la P+M sau P+1....) exact 10 500 euro,cu firma,materiale +manopera,de la prima pana de harlet in pamant pana la batutul asterelii. Adica 131 euro/mp construit.Ori pana la ce preturi spui tu...mai este.Si el construieste in zona Bucurestiului,deci nu e chiar ieftineala.
Eu am facut o casa PARTER CU 162 MP construiti si am iesi cam pe la 150 euro/mp la rosu,adica undeva pe la 25 000 la rosu.Dupa care am pus termosistem,am finisat fatada ci decorativa ceresit,am pus termopanele rehau 5 camere,usa la garaj,usa la intrare,tigla metalica pe casa (aprox 260 mp acoperis) pazie,sageac , jgheaburi+burlane,scari,trutuare,gard finisat cu porti metalice,stalpi beton,am tras curent....si am ajuns pe la 40 000 euro.Mai am de facut instalatiile ,de tencuit,inchis tavanul si finisat si ma cam apropii de cheie.Aproximez ca tot ce mai este de facut pana la cheie ma va mai costa cam 10-maxim 15 000 euro,am facut niste calcule.Deci,ca si concluzie,o sa ajung pt o casa PARTER (mai scumpa decat P+1) ,162 mp construiti (tu ai doar 100 ,desi 50 sunt mansarda,spatiu mai mic decat 50 mp etaj normal) LA CHEIE, aprox. 50-55 000 euro.Si tine cont ca eu am facut casa cu ajutorul patintilor ,pt ca eu nu sunt in tara si sunt ferm convins ca daca as fi fost eu prezent,as fi iesit o idee mai ieftin pt as fi fost mult mai atent cu banii mei munciti de mine,insa nefiind acolo nu prea am avut de ales si mers pe mana lor.
Pune si tu o poza--doua,sa vedem ce faci tu de banii astia.
Spor!

#61
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postchiriac_marius_antonio, on 26th November 2009, 12:49, said:

@silviu321
      uite asa arata o casa , care va ajunge la 55-60 mii euro.terenul il aveam.
      Am modificat ,putin,proiectul,dar ca idee a ramas ,inclusiv suprafata.
Poti modifica lejer proiectul, in sensul maririi fiecarei dintre cele 2 laturi cu 1 metru, si te incadrezi relaxat in banii de care pomenesti mai sus. Sau faci casa din pozele postate cu maxim 40000 euro.
Pe mine m-a costat 125 euro/mp. la rosu, cred ca ma va ajunge la maxim 400 euro/mp. la cheie.

#62
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
eu unul cred ca daca se va implica serios in constructie va reduce foarte mult din pret
la mine firma imi cerea 30000ron lucrarea la rosu si pe mine casa m-a costat 35000deci....

#63
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

View Postmyl03, on 27th November 2009, 06:25, said:

eu unul cred ca daca se va implica serios in constructie va reduce foarte mult din pret
la mine firma imi cerea 30000ron lucrarea la rosu si pe mine casa m-a costat 35000deci....
Pentru ce componente ai angajat si ce componente le-ai facut singur?

#64
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
casele care vor ajunge ......una e la finisaj interior,alta la faza de "rosu"

la rosu e panarama, finisarea, racordarile te omoara.
da' si cand vor fi gata.....

Attached Files


Edited by chiriac_marius_antonio, 27 November 2009 - 18:31.


#65
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008

View Postban, on 27th November 2009, 16:34, said:

Pentru ce componente ai angajat si ce componente le-ai facut singur?
pai eu unu nu am platit nimic pata acum totul e facut de mine.intradevar a durat caci m-am apucat din martie si am terminat la rosu in octombrie caci a mai trebuit sa merg si la munca

#66
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postmyl03, on 27th November 2009, 06:25, said:

eu unul cred ca daca se va implica serios in constructie va reduce foarte mult din pret
la mine firma imi cerea 30000ron lucrarea la rosu si pe mine casa m-a costat 35000deci....


firma cerea manopera de 30000?

#67
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
dap

Edited by raduk, 28 November 2009 - 21:26.
citarea integrală a postului precedent


#68
Gica8524

Gica8524

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.12.2009

View Postchiriac_marius_antonio, on 26th November 2009, 19:14, said:

si noi speram
Salutare Bobo.
Urmaresc de ceva vreme acest forum , am urmarit si topicul deschis de tine cu compartimentarea.
Te rog frumos poti pune si tu in acest topic o ultima schita la casa pe care ai construito?
Multumesc frumos.

#69
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Asta e schita cu dimensiunile.Livingul si bucataria sunt unite in stil american , open-space.
Attached File  plan_casa.jpg   75.07K   249 downloads

Cam asa arata in momentul de fata.  10 000 euro a costat terenul,aprox 700 mp si aproape de 40 000 euro a costat tot ce se vede pe teren,de la prima hartie,aprobare si proiect pana ce am incuiat portile.
Attached File  SANY3695.jpg   59.41K   167 downloads

Attached Files



#70
Gica8524

Gica8524

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.12.2009
Bobo: Sa o stapaniti sanatosi ,am urmarit si filmuletul de la youtube.FFF frumos.

@ myl03 : te rog frumos poti sa ma ajuti si pe mine cu o schita a casei tale?Am vazut ca ai obtinut costuri foarte reduse.
               Multumesc frumos.

#71
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008

View PostGica8524, on 10th December 2009, 23:03, said:

Bobo: Sa o stapaniti sanatosi ,am urmarit si filmuletul de la youtube.FFF frumos.

@ myl03 : te rog frumos poti sa ma ajuti si pe mine cu o schita a casei tale?Am vazut ca ai obtinut costuri foarte reduse.
               Multumesc frumos.
dimensiunile s-au schimbat la mine deoarece am folosit bca de 20 peste care urmeaza placare cu poliestiren de 10cm
eu unul consider ca e suficient

Attached Files



#72
paco_mgv

paco_mgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2007

View Postmyl03, on 15th November 2009, 04:31, said:

casa e de 8x7.4 si o suprafata utila de 92 metri patrati
ca pret doar materialele de constructie si sincer nu am stat sa le adun stiu doar ca nu aveam cum depasi 35 000 RON pana acum

te salut si te felicit pentru ceea ce ai reusit sa construiesti. te-as ruga daca ai putea sa imi dai si mie mai multe detalii privind cantitatile de materiale folosite si eventual cateva preturi pentru taxe , avize , autorizatii. bafta si succes in finalizarea casei cat mai repede.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate