Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

casa sub 100mp

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
pai daca aveam bani de apartamentul ala ceausist credema ca il luam dar e mai scump si asa ca prefer sa il fac eu
dar daca are cineva vreo schita mai buna care sa aiba perete exterior tot sub 60mp chiar as vrea sa vad
  si va spun din nou caci nu sunt atat de multi bani incat sa pot sa vreau mai mult

Attached Files

  • Attached File  0005.jpg   122.82K   383 downloads


#20
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmyl03, on Jan 30 2009, 07:57, said:

pai daca aveam bani de apartamentul ala ceausist credema ca il luam dar e mai scump si asa ca prefer sa il fac eu
dar daca are cineva vreo schita mai buna care sa aiba perete exterior tot sub 60mp chiar as vrea sa vad
  si va spun din nou caci nu sunt atat de multi bani incat sa pot sa vreau mai mult

...omule, gandestete ca e totusi o casa pe care o faci cu manutzele tale...trebuie un pic de fantezie, un sapatiu mai compozit, macar livingul fa-l mai mare si dormitorul mai mic,  ceva acolo personalizat....

Edited by Lukkkkas, 30 January 2009 - 08:14.


#21
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
eu unu as pune baia langa dormitoul din dreapta...asa am si acum si e tare bine noaptea...ce zici?poarte as incerca cumva sa fac a.i.  baia sa fie olecuta mai in centru...
a, in locul tau la casuta asta, as face pereti interni demontabili...dai o petrecere...ura!!!! more space!
a,  si as pune iesiri cu usi din geam din toate cele 3 camere spre exterior.......o casa mica trebuie mult deschisa spre exterior..o gradina frumusica si sunteti aranjati...spre ceva de genua sta tinde si mandea.....
oricum bun planul de inceput...ai sa vezi ai sa te sucesti de 1000 de ori.
a, si gandeste ca sa o poti extinde in viitor...

Edited by easy_rider, 31 January 2009 - 05:26.


#22
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Posteasy_rider, on Jan 31 2009, 05:23, said:

eu unu as pune baia langa dormitoul din dreapta...asa am si acum si e tare bine noaptea...ce zici?poarte as incerca cumva sa fac a.i.  baia sa fie olecuta mai in centru...
a, in locul tau la casuta asta, as face pereti interni demontabili...dai o petrecere...ura!!!! more space!
a,  si as pune iesiri cu usi din geam din toate cele 3 camere spre exterior.......o casa mica trebuie mult deschisa spre exterior..o gradina frumusica si sunteti aranjati...spre ceva de genua sta tinde si mandea.....
oricum bun planul de inceput...ai sa vezi ai sa te sucesti de 1000 de ori.
a, si gandeste ca sa o poti extinde in viitor...


uite aici o schita misto, cam c eiti trebuie tie :nonobad:

Attached Files


Edited by Astrul, 01 February 2009 - 15:55.


#23
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
da chiar ca e ce caut :thumbup:

#24
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
mie unul imi plac casutele doar pe un nivel, cu deschideri generoase la exterior din usi de sticla..micute si integrate in natura...dar in acelsi timp imi plac si casele gen hobbit

#25
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
hmmm,din pacate eu nu vreau casa care mi-ar place ci vreau ceva ce imi permit,si cum nu imi permit un apartament de 30000de euro incerc sa fac o casa sau sa renovez pe cea veche,asa ca as vrea sfaturi de variante ieftine pt constructie :confuzzled:

#26
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmyl03, on Feb 3 2009, 17:33, said:

hmmm,din pacate eu nu vreau casa care mi-ar place ci vreau ceva ce imi permit,si cum nu imi permit un apartament de 30000de euro incerc sa fac o casa sau sa renovez pe cea veche,asa ca as vrea sfaturi de variante ieftine pt constructie :confuzzled:

caramida autoportanta din demolari...multi o dau gratis cu conditia degajarii rapide :-)...grinzi etc...tot de la demolari si tehnologii de constructie mai vechi...adica fundatia din caramida, cu o mansarda din lemn...etc......e mai mult de umblat dar solutii ar fi :-)

#27
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
hmmm nici chiar asa
hai sa fim seriosi din moment ce nu am de gand sa platesc nici un meserias cred ca am sa iau materialele si ceva prin casa si fara sa cheltui cat un  apartament
cel putin asa sper si din cat am cautat pretul la materale imi permite

#28
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
lukkas are dreptate...ori asa pe solutii vechi...aici intreba expertii cum si ce fel sau daca nu citeste topicul cu constructii de paie.
la paie ai 2 maine care vin sa te ajute...moi

#29
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmyl03, on Feb 3 2009, 19:00, said:

hmmm nici chiar asa
hai sa fim seriosi din moment ce nu am de gand sa platesc nici un meserias cred ca am sa iau materialele si ceva prin casa si fara sa cheltui cat un  apartament
cel putin asa sper si din cat am cautat pretul la materale imi permite


Eu te sfatuiesc sa platesti un meserias bun...macar cel care-ti face mortarul, restul mainii de lucru il poti oferi tu. Cat despre solutiile constructive cu materiale din demolari si tehnici de constructie mai vechi nu cred ca e cazul sa te sperii. Sunt case boieresti superbe construite asa si care stau in picioare de peste 100 de ani...si vor mai sta mult timp. Desigur iti va lua mai mult timp si mai multa munca..mult mai multa...dar ...daca vrei sa construiesti cu bani putini :-)...te adaptezi.

#30
thunder_ovidiu

thunder_ovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.01.2007
Daca ai cumva programul home architecture deluxe v 8 downloadeaza si schema facuta de mine, e o casa de 7x7(interioarele) parter si mansarda cu aprox 43 m2/nivel locuibili , desigur e inghesuita dar o incalzesti repede si e ieftina si asa o sa o fac si eu.

Attached Files


Edited by thunder_ovidiu, 09 February 2009 - 16:31.


#31
thunder_ovidiu

thunder_ovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.01.2007
si..., daca tot sunt aici, are cineva pereti de rigips sa imi spuna daca se aude vocea dintr-o camera in alta prin ei? eu as vrea sa imi pun pereti din rigips la mansarda cu grosimea de 10 cm si izolati cu vata minerala intre placi.

#32
alecs_man2006

alecs_man2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 31.10.2006
Attached File  63mp.rar   340.97K   209 downloadsTot cu 3d home design :)

#33
thunder_ovidiu

thunder_ovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.01.2007

View Postalecs_man2006, on Feb 9 2009, 21:46, said:

Attachment 63mp.rarTot cu 3d home design :)
e faina, numai ca peretii din interior sunt cam subtirei (14 cm) - sunt din rigips sau caramida de aia subtire? si daca mai tai putin din baie o sa ai o bucatarie mai mare (zic eu ca e mai importanta)

#34
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
o casa de fix 100 mp construiti, undeva la 75 mp utili.

Attached Files



#35
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008

View Postthunder_ovidiu, on Feb 9 2009, 16:27, said:

Daca ai cumva programul home architecture deluxe v 8 downloadeaza si schema facuta de mine, e o casa de 7x7(interioarele) parter si mansarda cu aprox 43 m2/nivel locuibili , desigur e inghesuita dar o incalzesti repede si e ieftina si asa o sa o fac si eu.
acum am programul dar nu prea inteleg cum face el estimarea aia de pret :console:

#36
thunder_ovidiu

thunder_ovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmyl03, on Feb 11 2009, 14:27, said:

acum am programul dar nu prea inteleg cum face el estimarea aia de pret :console:
hmm... nu stiu, depinde de materiale, fa un dublu click pe un item (perete, scara, acoperis etc) si dai pe optiunea "quantity" si acolo poti baga preturi in $ sau poti scrie si firma care face produsul respectiv iar la sfarsit le calculezi: dai la tools >> calculate/estimate >> generate project estimate. Ai grija ca iti calculeaza si ce ai prin casa (exp: tv, frigider, mobila etc)
... si am mai updatat putin casa: take a look!

Attached Files

  • Attached File  7x8.rar   245.26K   87 downloads

Edited by thunder_ovidiu, 11 February 2009 - 16:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate