Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sofer profesionist fara experienta

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#253
valy_en86

valy_en86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 09.03.2008

View Postcoracao, on 7th September 2010, 14:01, said:

si revenim la alta chestie...cum de nemtii, olandezii, etc pot sa fie asa de cu bun simt, si calumea si romanii nu pot? un exemplu concret si concludent este cand un camion depasteste alt camion pe autostrada, iar shmecheru roman vine din spate cu claxoane, diverse semne cu degetul, blitzuri si tot ce vrei...cum poate un neamt sa stea linistit in spate pana ce camionul isi termina depasirea???? romanii sunt un popor de vai capu lor si asta e, ne place nu ne place...
pentru ca suntem popor latin si nu stim sa avem rabdare! cat despre milogii care merg pe autostrada cu 70-80 ca asa cred ei ca fac economie sau ca sunt prea retardati ca sa mearga si ei in limitare isi merita soarta, cum depasirea este interzisa pe distante mari pe autostrazi de ce sa raman eu fara permis pentru un milog!de ce sa stau eu in spate 40-80 km sa nu ma incadrez in program!am noroc ca la masina mea i se taie limitarea cand "ii dau din cheie" ca asa faceam cu capu de la chestia asta!

#254
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008

View Postvaly_en86, on 8th September 2010, 19:44, said:

pentru ca suntem popor latin si nu stim sa avem rabdare! cat despre milogii care merg pe autostrada cu 70-80 ca asa cred ei ca fac economie sau ca sunt prea retardati ca sa mearga si ei in limitare isi merita soarta, cum depasirea este interzisa pe distante mari pe autostrazi de ce sa raman eu fara permis pentru un milog!de ce sa stau eu in spate 40-80 km sa nu ma incadrez in program!am noroc ca la masina mea i se taie limitarea cand "ii dau din cheie" ca asa faceam cu capu de la chestia asta!
bine, acum ar trebui sa dezbatem si ideea retardata a unuia care s-a gandit sa puna depasirea interzisa pe toti cei 300 de km de autostrada pe care-i avem ca sa poata trece shmecherii...

#255
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Colegilor,suntem offtopic total
Bun simt in Ro este foarte greu de gasit in trafic
Si in Italia si in Germania este depasire interzisa pe mai multi km decat avem noi autostrazi.Problema e ca daca in D mergi cu 70 ai toate sansele sa intri fortat in parcare la control.La noi am vazut Logan care mergea dinspre Pitesti spre capitala,deci in panta,cu 75.Si dupa aia il vad nervos ca l-am scos un pic pe banda de urgeta.Sa mai adaug si de cocalarul cu un BMW care da flashuri de la 2 km desi eu merg linistit pe banda mea?
Nici colegii mai mari nu dau dovada de prea multa bunavointa.In uk primesc flashuri sa intru la loc pe banda 1 si de la femei conducand turisme ziua.Am mers de cateva ori de la Oradea la B mai tare ca sa ma incadrez in program si s-a intamplat sa nu primesc niciun falsh de la colegii depasiti,uneori mai la limita...Si nu cred ca se compara nationalele noastre cu M25 Londrei

#256
maryan22

maryan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.08.2010
.NU AM EXPERIENTA PE CAMIOANE-TIR-URI am permis de 4 ani experienta pe international, stabilit de 4 ani in spania am muncit pe furgoneta de 9 locuri,camion 3,5 tone,am fost sofer la o firma care erea multinationala si faceam toata spania,am atatea drumuri de romania cu masini ca vin si ma duc cu masina personala in spania,,dar...........nu am experienta pe camion,acolo gasesc de munka si platit bine dar se cere experienta. am facut  cardul pentru tapograf,,sunt la cursuri pentru Atestat marfuri si ADR:confuzzled: cum sa incep eu cariera asta?,ce ma puteti sfatuii.



Multumesc anticipat

Edited by maryan22, 09 September 2010 - 21:06.


#257
maryan22

maryan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.08.2010

View Postiulyanbr, on 27th August 2010, 16:53, said:

subscriu si eu ... acest topic si-a pierdut oarecum tema pentru care a fost deschis...,insa respect opiniile tuturor. eu am 40 de ani, am categoria B de prin '96 si nenumarati Km in bord, atat in tara cat  si prin U.K. vre-o doi ani.Lucrez in distributia de anvelope de aprox. 2 ani si jumatate ,in fisa postului sunt gestionar(gestionez un depozit cu anvelope)insa practic sunt sofer distribuitor pe o duba de 3,5 tone....si uitam sa spun, nu am avut incidente majore de-a lungul acestor ani. Am ajuns la o varsta care iti impune sa fi ponderat  :) si tot odata am realizat ca nu este prea tarziu pentru a deveni si profesionist ...lucru care de fapt imi si place foarte mult. Zis si facut;in primavara acestui an am invatat si am luat examenul pentru C,CE, cu brio...examenul pentru atestat transport marfa si agabaritice il dau chiar maine , practic teoria o cunosc si sunt sigur ca peste aprox. o luna o sa intru in posesia cardului tahograf si al certificatului de atestare profesionala...OK !!! toate-s bune si frumoase ...cel putin teoretic  :huh: insa, cum ne vom gasi de munca atat timp cat angajatorii sunt reticenti la C.V.-urile noastre de neexperimentati... :o  desi fara falsa modestie, as putea spune ca dupa max. o luna de stat la volanul unui mastodont de 40 t. pot invata cat altii nu au putut invata  in ani...consider ca acest criteriu; de a avea acumulat un nr. de luni sau ani ca sofer de camion este oarecum injust cu cei care-si doresc sa lucreze in domeniu...sunt tineri sau mai putin tineri insa de multe ori se poate ascunde in acesti oameni un potential incomparabil mai mare decat al celor care deja au sute de mii de Km la activ si poate ca "combustibilul" lor este pe sfarsite...
voi urmari acest topic in continuare iar celor ce vor posta aici locuri de munca  ori job-uri vacante in transport si logistica pentru neexperimentati  le multumesc anticipat
si in numele celorlalti ca mine

sa aveti drumuri bune !
:thumbup: :peacefingers: :coolspeak: Imi place cum gandesti,si eu sunt in aceiasi situatie c,a tine speram sa v,om avea si noi o sansa., ca toti am fost asa ,si ne v,om gasi posturi pentru neexperimentati.Iti doresc BAFTA MULTA IN OBTINEREA UNUI JOB in logistica :thumbup:
Si eu le multumesc la toti care ar putea da detalii despre ''un job pentru incepatori''!!!!

Edited by maryan22, 10 September 2010 - 09:16.


#258
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
@maryan
Am vazut ca ai postat pe mai multe forumuri fara a se citi macar topicurile respective
SI aici s-au dat ceva exemple de firme unde te poti angaja chiar si fara experienta
Firmele mari mai angajeaza si soferi pe care sa--i formeze pe salarii mici dar macar poti invata manevrele si gabartiul in cateva luni
Cateva ex:Dumagaz(de evitat),Edy,Waberer's,Hartl

#259
maryan22

maryan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.08.2010

View Postbolo, on 10th September 2010, 16:39, said:

@maryan
Am vazut ca ai postat pe mai multe forumuri fara a se citi macar topicurile respective
SI aici s-au dat ceva exemple de firme unde te poti angaja chiar si fara experienta
Firmele mari mai angajeaza si soferi pe care sa--i formeze pe salarii mici dar macar poti invata manevrele si gabartiul in cateva luni
Cateva ex:Dumagaz(de evitat),Edy,Waberer's,Hartl


Am fost pe la ei inafar de dumagaz si Hartl si nu angajeaza,,la edy si lazar am fost si te sunam noi.Pt mine ar fii pentru sa imi fac un pic de experienta pentru a putea sa ma angajez in strainatate,nu ca as vrea sa muncesc in tara :nonobad:.

Si am citit si topicurile daca vrei sa stii,daca vrei dute tu la lazar sau la dumagaz sau la altii care trebuie sa le platesti cursurile,si nici macar nu te angajeaza dupaia.

#260
iulyanbr

iulyanbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.09.2008
pt. mine este clar ca avem probleme ca si societate...probleme ce tin de civilizatie, de conduita , etc... poate din cauza zecilor de ani de saracie economica , poate si din cauza faptului ca avem in  sange ADN  latin sau anii de colonizare turceasca si-au lasat amprenta asupra acestui popor ...bla...bla...bla.Pentru mine nu are importanta acest aspect, ci doar faptul ca fiecare dintre noi strigam HOTUL ! insa la randul lui, fura cat poate. Este oarecum o metafora...luat-o cum doriti...dar adevarul este ca nu ne vom vindeca prea usor sau poate niciodata si nu putem avea pretentia sa fim germani sau englezi atat timp cat suntem romani iar istoria acestei tari este asa cum este.
Traiesc aici si ma adaptez, pentru mine este foarte clar ca am ales prost momentul de a-mi schimba jobul , atat timp cat transportatorii au avut anul trecut o recesiune puternica , anul acesta poate o mica redresare, iar oferta de conducatori auto este din abundenta...in comparatie cu cererea...totusi nu disper ...sunt increzator ca va veni si momentul meu . Un angajator, de altfel cunostinta buna pe linie de job, la vorbele mele de a incerca sa angajeze si incepatori pe camioanele lui pentru ai forma, investi si reintineri  resursele umane in raport cu cerintele si conduita firmei, imi raspunde ca nu are rost sa forteze lucrurile atat timp cat balta are peste. No comment!
Aceasta este piata muncii in acest moment;mana de lucru foarte ieftina si din abundenta de partea cealalta angajatori cat mai putini si cu oferte de salarizare cat mai mici.Pot spune ca am fost foarte aproape de a urca pe camion, am avut cateva ore demisia in buzunar, insa Dracul :naughty:  a se citi seful meu actual si-a bagat coada si a trebuit sa mai aman acest moment dar nu pentru f. mult timp sper...
As fi curios sa stiu cati dintre voi cunoasteti cazuri de colegi prieteni sau cunostinte care sunt incepatori in ale sofatului profesionist si au reusit sa-si gaseasca un job in aceasta bransa, eventual firmele care s-au incumetat sa faca acest gest.
Sa aveti drumuri bune!

#261
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Din pacate datorita situatiei foarte proaste din transporturi in ultimii 2 ani nu s-au mai angajat masiv soferi incepatori,firmele sunt tot mai atente pentru ca au de unde alege.
In prezent nu prea se mai angajeaza la gramada sau dupa cv-uri pe internet ci prin recomandari de la soferi cu ceva vechime in firma,cunostinte prin bioru,spagi etc.
Personal cunosc destui care s-au trezit peste noapte soferi si am mai dat exemple.Trebuie sa prinzi si o conjunctura favorabila altfel nu prea iti da nimeni pe mana o masina.

#262
iulyanbr

iulyanbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.09.2008

View Postbolo, on 12th September 2010, 00:15, said:

Din pacate datorita situatiei foarte proaste din transporturi in ultimii 2 ani nu s-au mai angajat masiv soferi incepatori,firmele sunt tot mai atente pentru ca au de unde alege.
In prezent nu prea se mai angajeaza la gramada sau dupa cv-uri pe internet ci prin recomandari de la soferi cu ceva vechime in firma,cunostinte prin bioru,spagi etc.
Personal cunosc destui care s-au trezit peste noapte soferi si am mai dat exemple.Trebuie sa prinzi si o conjunctura favorabila altfel nu prea iti da nimeni pe mana o masina.

exact ! asa este ! dar anul acesta parca , m-a facut sa sper ca lucrurile se vor indrepta cat de curand pentru transportatori, cred ca au avut un an mai bun de cat cel din 2009 , dar mai e mult pana departe...

#263
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
@iulianbr

Te rog frumos sa nu mai copiezi ce scriu eu aici si sa postezi pe alte forumuri in numele tau.

#264
sorin5

sorin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.03.2008
Buna si eu sunt nou in ale sofatului, am permis pe C+E din vara anului 2009 si vara asta mi-am facut si atestat transport marfa+agabaritic si de mai bine de doua luni imi caut de munca ca sofer fara experienta si nu-mi gasesc. as dori de la dumneavoastra niste recomandari exemple de firme la care mas putea angaja fara experienta

#265
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Tu ai citit macar posturile de pa pagina asta?

Hartl,Waberer's,Dumagaz,Edy,Transcar,Lazar sunt cateva firme care au angajat si posibil sa mai angajeze soferi fara experienta.
La firme mai mici nu ai aproape nicio sansa.Si pentru multi ar fi mai bine sa nu mai sara atatea etape urcand direct pe "TIR"

Edited by bolo, 17 September 2010 - 14:59.


#266
sorin5

sorin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.03.2008
ok bolo multumesc frumos pentru informatie. dak cumva stii si alte companii de preferat din jud cluj sau transilvania as fii foarte recunoscator.
cat despre saritu direct pe camion de 40t nu cred ca te priveste, asta depinde de la persoana la persoana.

#267
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
de cand multe camioane au fost puse pe dunga in shantz edy nu mai angajeaza copii si nu mai are nici scoala de soferi...nu o mai dati exemplu...

#268
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 29.01.2009
Asta vroiam sa spun eu acum .. :) Edy nu mai angajeaza. In schimb ati putea introduce H.Essers si celelalte firme mari care au zeci/sute de camioane (excluzand Malin/Monade)

#269
sorin5

sorin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.03.2008
singura compania care cred ca mai fac angajari soferi fara experienta este dumagas am incercat la restu companiilor si de la toate am primit raspuns negativ. as dori sa stiu daca s-a interesat cineva recent daca mai este valabil cursu de la dumagas si pe urma angajarea.

#270
maryan22

maryan22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.08.2010
Eu am gasit de munka chiar si incepator si ma gandeam sa stau in romania un timp sa fac experienta,dar m,am inselat am gasit de munka in spania pe camion 26tn, salariu 1800 de euro ca incepator,,,va doresc la toti succes ca si eu eream in aceiasi situatie acum 2 saptamani.numai am nevoie nici de edy nici de nici o firma la care ar trebuii sa muncesti daca te,ar angaja cu 10 15 milioane.

Edited by maryan22, 21 September 2010 - 12:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate