Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

sofer profesionist fara experienta

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#1
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
am inceput acest topic in special pentru ca sunt informatii foarte putine aici despre soferii noi si locul de munca...am cam umblat ultimele 2 saptamani sa caut un camion sau un patron care sa angajeze si soferi fara experienta dar nu se prea gasesc. in cazul asta noi ce putem face? am fost ieri la craiova la dumagas si a zis inginerul de acolo mai mult in ras ca trebuie sa conduc sa pot sa ma duc la ei ca au de unde alege(criza asta de la edy care a tras 400 masini pe dreapta si de afara a adus soferii inapoi si toti sunt calare sa prinda un loc)...rog pe cei cu experienta daca se poate sa lase aici niste sfaturi bune sau eventual firme care angajeaza s soferi fara experienta... astept si raspunsurile "colegilor de breasla"

sa auzim de bine

#2
ciypriyan

ciypriyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 22.02.2006
waberer`s parca mai angaja fara experienta.

#3
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
pai si waberer's are sediu in romania?

#4
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu vreau sa te dezamagesc insa in transporturi e criza mare
sute de soferi au ramas pe drumuri si alte sute vor ramane,  este extrem de greu sa iti gasesti de lucru si cu experienta
sute de camioane de vanzare nici un client pt ele ,reprezentantele gem de masini returnate pt imposibilitate de plata, si e abia inceputul
ca fapt divers pe bursa au aparut anunturi de genul ''cadou 3 camioane  mai sunt de plata 36 rate....''etc
waberers a angajat intotdeauna cond auto CU experienta ,la angajare soferii mergeau la budapesta unde erau testati si instruiti o scurta perioada
iti urez mult noroc si sper sa postezi cat mai repede ca ai gasit ceea ce cautai

#5
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
si eu voi fi interesat de asa ceva , dar cam pe la anul pe vremea asta, sau peste 2 ani ..cand sper ca va trece criza..

#6
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
oare e asa greu de gasit ceva de lucru in domeniu?:-?si dumagas avea platformele ptr masini trase pe dreapta cu criza asta...:-? chiar nu stiu ce sa zic...in zona mea am auzit ca se apuca de un drum prin martie si atunci vor fi multe locuri de munca disponibile acolo pentru un timp relativ mai indelungat pentru ca trebuie facut drumul de la cap(pavat cu piatra, nisip, bitum 3 straturi)stie cineva cum se lucreaza la drumuri pe camion? cum se plateste? are cineva detalii?

#7
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008

View PostSirRaffy, on Jan 21 2009, 10:49, said:

oare e asa greu de gasit ceva de lucru in domeniu?:-?si dumagas avea platformele ptr masini trase pe dreapta cu criza asta...:-? chiar nu stiu ce sa zic...in zona mea am auzit ca se apuca de un drum prin martie si atunci vor fi multe locuri de munca disponibile acolo pentru un timp relativ mai indelungat pentru ca trebuie facut drumul de la cap(pavat cu piatra, nisip, bitum 3 straturi)stie cineva cum se lucreaza la drumuri pe camion? cum se plateste? are cineva detalii?


nu a lucrat nimeni pe basculanta?

#8
mereroata

mereroata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.12.2008
[quote name='SirRaffy' date='Jan 20 2009, 19:49' post='5859237']
am inceput acest topic in special pentru ca sunt informatii foarte putine aici despre soferii noi si locul de munca...am cam umblat ultimele 2 saptamani sa caut un camion sau un patron care sa angajeze si soferi fara experienta dar nu se prea gasesc. in cazul asta noi ce putem face? am fost ieri la craiova la dumagas si a zis inginerul de acolo mai mult in ras ca trebuie sa conduc sa pot sa ma duc la ei ca au de unde alege(criza asta de la edy care a tras 400 masini pe dreapta si de afara a adus soferii inapoi si toti sunt calare sa prinda un loc)...rog pe cei cu experienta daca se poate sa lase aici niste sfaturi bune sau eventual firme care angajeaza s soferi fara experienta... astept si raspunsurile "colegilor de breasla"

sa auzim de bine
[/qu

Va salut pe toti !
       Am sa va spun cate ceva despre experienta mea in a ajunge sofer pe tir, poate ii va folosi cuiva. Eventual am sa raspund si la intrebari dar poate peste ceva timp, ca sunt mai mult plecat in curse.
  
     Lucrez ca sofer de tir cam de o luna jumate la dumagas, si nu am mai lucrat inainte pe tir. De fapt in 2008 am luat permisul pt C si CE  si atestatele. Printr-o ruda am cunoscut pe cineva care lucra pe tir si am facut cateva curse prin tara cu el (3 curse) in care am condus cam 600 km. A fost putin dar am prins cum e cu butonul pentru jumatati , schimbarea de gama si gabaritul, dar nu am facut absolut deloc parcari sau mersul cu spatele. Apoi am lucrat  o luna distribuitor la pizza si atunci am vazut anuntul celor de la duma ca angajeaza soferi tir fara experienta, dar mai intai tre sa urmezi cursul lor si daca-l absolvi... te angajeaza.
    Si astfel am ajuns pe tir. Acum sunt dator la duma cu aprox 50 milioane, contravaloarea cursului.
     La dumagas nu cred ca au chiar soferi la discretie. Cand faceam cursul ne spuneau ca daca luam examenul la final vom fi angajati ca sofer 2 o luna sau doua, ca e criza si e multi soferi si nu sunt transporturi dar toi cei care am terminat cursul am plecat fiecare cu masina lui singuri in cursa. L a dumagas nu stau soferi pt ca sunt platiti prost. Pe extern sunt platiti mai bine, dar pe intern  e bataie de joc.
     Eu sunt pe intern si vreau ca pe la inceputul lui martie sa plec de la ei.

     Pt a incepe fara experienta incearca la Lazar la Pitesti. M-am intalnit la o descarcare cu doi soferi de la lazar, amandoi pe acelasi tir, unul titular, sofer 1, iar celalalt invatacel, tinerel, fara experienta anterioara. Cica la ei te trimite o luna- doua cu soferi mai vechi si apoi iti dau masina, iar in timpul asta iti dau salariul de baza 700 ron brut. Baiatul nou avea cam o luna  de cand mergea sofer 2.

    Drumuri bune si ne mai ... citim !

#9
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
eu cand am fost au zis ca nu mai fac nici cursurile...nu stiu care e faza aici...poate te mai interesezi u asa din mers si cand pleci in martie sunt dispus sa iti iau locul:D...eh, acum ramane la alegerea ta ce vrei sa faci...oricum tinem legatura

#10
mereroata

mereroata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.12.2008
Ce stiu sigur e ca in decembrie nu au tinut cursul (era cate o serie pe luna) dar auzeam ca au de gand sa-l reia in ianuarie. Acum nu stiu sigur daca daca se tine luna asta.  Acum cateva zile vorbeam cu un coleg tot de la duma si spunea ca a auzit el ca acum sunt cursanti, chiar spunea ca era mirat ca desi se pune ca au prea multi soferi, totusi au reluat cursul.  Dar e posibil sa fi auzit el gresit, si nu vad de ce sa te fi mintit cei de la duma spunandu-ti ca nu mai tin cursurile.
  Oricum... decembrie si ianuarie sunt si luni scurte, poate vor relua cursurile in februarie.
  Eu cred ca prin martie va pleca un val de soferi de la dumagas asa ca vor avea nevoie de prospatura ca sa-i inlocuiasca, pt ca soferi cu experienta nu cred ca vin prea multi la dumagas sa stea pe intern cu 15 milioane in cele mai bune luni .

#11
tudora_ionut

tudora_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.01.2008
Pana la urma mai angajeaza soferi fara experienta la dumagas?
As vrea sa stiu sigur pentru ca vreau sa ma angajez al ei. Neavand experienta nu gasesc nicaieri.

#12
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
si crede-ma conditiile de munca sunt super...mie unl mi-a placut ce am vazut acolo...acum nu ramane decat sa asteptam...poate ne ajuta si prietenul @mereroata sa aflam cand se fac sau nu cursurile...

#13
tudora_ionut

tudora_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.01.2008
Stie careva care mai e treaba la Lazar?
Am vazut ca angajau soferi, dar presupun ca, cu criza asta multi soferi cu experienta se vor angaja, iar cei fara experienta le va fi mai greu.
Stie cineva daca mai baga incepatori?

#14
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
eu am trimis CV la ei si nu au raspuns...oricum chiar daca suni si daca au nevoie te pun sa le trimiti CV...prin urmare daca nu mi-au raspuns nu au nevoie...sau cel putin nu de soferi fara experienta...eu sunt mai aproape de dumagas si daca aflu ceva te voi anunta...acum sa vedem ce mai zice si @mereroata ca el e sursa noastra de acolo...

legat de raspunsuri mi-a raspuns o firma de plasare a fortei de munca in strainatate cu raspuns afirmativ si m-au chemat la interviu pentru irlanda, anglia, belgia, franta...dar e aiurea ca eu unul m-am saturat sa stau pe dincolo...niciunde nu e ca acasa:D, prietenii stiu de ce:)

Edited by SirRaffy, 28 January 2009 - 15:24.


#15
tudora_ionut

tudora_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.01.2008
am observat ca iti cere experienta 3 ani pentru belgia, franta...eu nu am experienta (am condus camion ocazional)...
As vrea o parere: ma ajuta faptul ca am peste un an experienta in logistica?...in prezent fiind responsabil departament logistica.
Conduc toate masinile firmei pentru ca ma ocup, printre altele, si de parcul auto, dar cea mai mare masina la noi este autoutilitara pana in 3,5t.
Deci nu pot spune ca am experienta.

#16
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
nu a cerut experienta...doar permis de conducere:))...daca vrei postez aici raspunsul sa vezi si tu si ceilalti...poate mai e cineva in situatia noastra

#17
tudora_ionut

tudora_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.01.2008
ar fi super daca ne-ai da si noua adresa unde ai aplicat... :peacefingers:

#18
ilie de la scularie

ilie de la scularie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.09.2006
legat de raspunsuri mi-a raspuns o firma de plasare a fortei de munca in strainatate cu raspuns afirmativ si m-au chemat la interviu pentru irlanda, anglia, belgia, franta...dar e aiurea ca eu unul m-am saturat sa stau pe dincolo...niciunde nu e ca acasa:D, prietenii stiu de ce:)
[/quote]


[size="4"][/size]oameni buni nu puneti botul la firmele de plasare a muncii in strainatate, te duci la interviu, il iei si te scutura de citeva milioane si asta a fost, astepti munca pe care nu o primesti.
firmele serioase de plasare a muncii sunt platite de aia de dincolo, tu nu platesti nimica, totul e platit de exemplu de cine are nevoie de tine. daca te duci la firma de plasament si tre sa platesti ceva, cel mai bun sfat e sa fugi de acolo.
   eu am luat plasa de la "tehnic job consult" bucuresti, am dat interviul, am platit comisionul si gata, la revedere banuti.

ilie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate