Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

despre Coship CDVB5668

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
De curind am obtinut un receiver Coship CDVB5668, si are softul pentru dolce (satelitul hellas).
Cum pot sa il mut pe digi tv (intel),trebuie sa-i schimb softul?
Si daca trebuie sai schimb softul ce soft trebuie.
Va multumesc

#2
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postsatelit, on Jan 19 2009, 15:02, said:

De curind am obtinut un receiver Coship CDVB5668, si are softul pentru dolce (satelitul hellas).
Cum pot sa il mut pe digi tv (intel),trebuie sa-i schimb softul?
Si daca trebuie sai schimb softul ce soft trebuie.
Va multumesc

nu se poate

#3
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007

View Postdoktorofsat, on Jan 19 2009, 15:04, said:

nu se poate
ce nu se poate?
nu exista o modalitate de a scana ceilalti sateliti?

#4
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postsatelit, on Jan 19 2009, 15:11, said:

ce nu se poate?
nu exista o modalitate de a scana ceilalti sateliti?
Nu. Doar receptoarele de la Digi, Focus si AKTA pot scana sateliti pentru canale FTA.
Chiar si asa, nu poti folosi receptoarele pt pune cartele de la alti operatori.

Edited by Blackhawk, 19 January 2009 - 15:17.


#5
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008

View Postsatelit, on Jan 19 2009, 17:11, said:

ce nu se poate?
nu exista o modalitate de a scana ceilalti sateliti?
Daca nu este al tau pe ab. pentru dolce si la-i cumparat crezand ca faci mare branza il poti arunca la gunoi,receiverele coship sunt dedicate DOLCE, BOOM!! nu poti face nimic altceva decat sa vizionezi ori dolce ori boom depinde pe ce DTH este dedicat receiverul!

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Receptoarele de la Dolce si Boom sunt dedicate... nu au alte setari pentru sateliti in afara de sateliti pe care emit ei
Nu merge update nici prin mufa seriala... chiar daca mufa respective exista pe panoul din spate
Si nu merge nici receptor Boom cu soft Dolce (sau invers)

#7
kng

kng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.08.2004

View Postrz, on Jan 19 2009, 15:24, said:

Receptoarele de la Dolce si Boom sunt dedicate... nu au alte setari pentru sateliti in afara de sateliti pe care emit ei
Nu merge update nici prin mufa seriala... chiar daca mufa respective exista pe panoul din spate
Si nu merge nici receptor Boom cu soft Dolce (sau invers)

am cumparat un apartament si am mostenit antena + 2 receptoare Dolce. Inca nu stiu daca mai functioneaza serviciul dar nici nu vreau serviciile Dolce.

Sa inteleg ca nu pot folosi receptoarele nici ptr FTA? Ce pot face cu ele?

#8
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
Am tot sapat pe net despre cum as putea comunica pe portul serial cu Coship CDVB5668 , dar nu se poate.
Mai este o modalitate care trebuie testata,am vazut la altii au facut legatura dintre pc si procesor asa:
http://www.sateliti....;highlight=digi
In acest fel au reusit sa comunice cu receiver-ul pe calculator.
Numai ca eu nu pot interveni asupra procesorului ca  nu i se vad conexiunile (pini).Daca stiti pe unde sa gasesc o schema pentru acest tip de receiver va rog sa ma ajutati.
Daca am o schema a receiver-ului ma leg de alte componente electonice care duc la pinii sti5517 (procesorul).

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca sa le vinzi daca ai cui si mai pui ceva si iti cumperi un receiver bun cu care poti face multe lucruri: prog codate, miscarea antenei de pe un satelit pe altul etc, uita de conservele alea, daca era ceva de capul lor le lua fostul propietar sa le foloseasca sau le dadea vreunui prieten de pomana.P.S. oricum pe 39 grade acolo unde este dolce nu prea ai ce sa urmaresti in afara de el.

Edited by baribalu, 24 January 2009 - 12:20.


#10
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008
1- Exista vre-o metoda de a conecta un STB Coship CDVB5668 SD de la Dolce la un monitor ce are doar intrare VGA ?
2 - Se poate conecta prin intermediul vreunui adaptor ( convertor )  special ?
3 - Sau doar prin intermediul PC-ului care dispune de o placa de baza ASRock N68-S si o placa video nVidia GF 9500GT DDR2
ce dispune doar de 3 porturi ( D-SUB, DVI si S-Video Out )
4 - Care ar fi conectarea ideala si ce cabluri ar trebui folosite ?

STB-ul Coship are doar iesiri Euroscart si RCA.
Caut cea mai ieftina solutie ... chiar daca aceasta solute ar impune conectarea prin intermediul PC-ului.

  Vecinul pe care vreau sa-l  ajut cu aceasta solutie nu dispune de banii necesari pt achizitionarea unui TV si ma gandesc sa-l ajut conectand acel STB Coship pe care-l am disponibil la LNB-ul antenei mele ( care are 4 iesiri ).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate