Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Pot gauri o "grinda" intr-un bloc?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
934 sa nu mai faci ca te bat. Si te parasc si lui profa de rezistenta Coraci  :lol: :lol: Sa iti retraga nota postum.

Edited by nicu13, 17 January 2009 - 00:24.


#20
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 nicu13, on Jan 17 2009, 00:08, said:

Din poza eu zic ca sunt 80 la suta sanse ca alea sa fie grinzi pentru ca usile din dreapta lor au luminatore, dar usile de sub ele nu au.
daca sunt grinzi, n-ar trebui sa existe si pe directia ortogonala o idee de grinda?
ramane de stabilit ce deschidere are holul, sa nu fie doar o compartimentare nestructurala pe partea dreapta
tocmai luminatoarele respective indica faptul ca peretii ce trebuiesc gauriti ar fi niste diafragme...

#21
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 nicu13, on Jan 17 2009, 00:11, said:

Sa nu mai faci ca te bat. Si te spun si lui Coraci.  :lol: :lol:
Cu asa ceva nu se glumeste. :mellow:

Teoretic nu ma incinta o asemena actiune. Practic... electricianul e de vina, eu eram afara sa iau un cico cind a dat el gaura. Ce sa fac, sa o astup cu ipsos? Hai sa tragem niste cabluri prin ea daca tot e facuta. :whistling:

#22
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Glumesc, glumesc.
E am o solutie rudimentara, mai simpla. Sa bata alice in peretii cu usi si apoi in presupusele grinzi si sa ne spuna rezultatul. Cum se aude fiecare.

Edited by nicu13, 17 January 2009 - 00:23.


#23
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 nicu13, on Jan 17 2009, 00:11, said:

Si te parasc si lui profa de rezistenta  :lol: :lol: Sa iti retraga nota postum.
Mi-au trebuit 2 ani sa iau nota aia. :blush:


Nu stiu de ce cred ca luminatoarele alea au "rasarit" relativ recent in peisaj. Retrag afirmatia.

Edited by 934, 17 January 2009 - 00:26.


#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Bei! UTCB gata cu joaca. Aici e discutii serioase despre probleme serioase. O gaura in perete nu e ceva de luat in ras. Daca nimereste punctul G al constructiei, te-ai gandit la asta? Fiecare cladire are o rezonanta si un punct G. Ma mir ca asta nu v-a-nvatat Ghermaneasca.

#25
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Venira arhitectii. :bigwhitegrin:
Poate-ti bag un ban de nu te vezi. D-ala de 10. Nu venira bai oltene, ca n-ai terminat utcb-fccia-iudr odata cu mine da?

Edited by Astrul, 17 January 2009 - 00:31.


#26
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 Astrul, on Jan 17 2009, 00:26, said:

O gaura in perete nu e ceva de luat in ras.
da, se altereaza fengshuiu' si se scurg energiile pozitive prin gaurile alea

#27
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Cineva sa faca curat ca eu nu pot sa dau intr-ai mei.

#28
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

 Astrul, on Jan 16 2009, 23:26, said:

Bei! UTCB gata cu joaca. Aici e discutii serioase despre probleme serioase. O gaura in perete nu e ceva de luat in ras. Daca nimereste punctul G al constructiei, te-ai gandit la asta? Fiecare cladire are o rezonanta si un punct G. Ma mir ca asta nu v-a-nvatat Ghermaneasca.

Bine bine foarte serios acum. Alice nu gauri in grinda sau peretele portant. O gaura azi, o gaura maine si ajunge svaiter. Si nu e bine pentru structura. Punct.
Sau daca iti sta firul in cap gaureste-l dar iti garantez ca te alegi cu o durere de cap maaare de la zgomot, cu mult timp pierdut si multa mizerie prin casa.

Edited by nicu13, 17 January 2009 - 00:33.


#29
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
Peretii cu usi sunt din BCA. Peretii cu chestile carora le-am spus eu grinzi, sunt 100% beton dintr-o parte in alta, cu decupatura pt. trecere.

Grinda i-am zis eu ca nu stiam ce este :)
Blocul e de prin '78-80, nu stiu exact. 100% dupa '77.

Carotiera nu folosesc 1. pt. ca nu am 2. pt. ca nu vreau sa dau gaura circulara 3. pt. ca nu prea ma intereseaza mizeria (sunt in renovare). Oricum gaurile o sa le incep din ambele parti.
Am un burghiu de 6mm si unul de 12mm lungi. O sa dau gauri cu cel de 6 si pe urma le largesc cu cel de 12.

Asta daca nu ma convinge cineva ca nu este bine ceea ce vreau sa fac.

#30
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 Alice, on Jan 17 2009, 00:35, said:

Peretii cu usi sunt din BCA. Peretii cu chestile carora le-am spus eu grinzi, sunt 100% beton dintr-o parte in alta, cu decupatura pt. trecere.
spor la bubuit vecinii

#31
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
f. serios acu.

o gaura de 12 nu afecteaza cu nimic structura de rezistenta.
daca vrei ca gaura sa iti iasa ok, fii atent cum se face:
1. iei un spiral de 6. dai gaura prin perete pana strapunge, atentie sa fie cat mai perpendiculara posibil.
2. iei un spiral de 12 dai gaura  PANA APROXIMATIV LA JUMATE.
3 dai si din partea opusa si cand ajungi cam "pe acolo" MICSOREZI forta cu care apesi in rotopercutor.

in felul acesta va rezulta o gaura curata. daca dai cu spiral mare dintr-o parte in alta sunt sanse foarte mari ca la iesire spiralul sa desprinda o placinta destul de mare de beton de unde necesitatea reparatiilor.

Edited by as xxl, 17 January 2009 - 00:47.


#32
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 934, on Jan 17 2009, 00:11, said:

PS1: imi plac bancurile contra-arhitecti.
ce'ti plac?! <_< . Stii macar unu?!

#33
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 Alice, on Jan 17 2009, 00:35, said:

Peretii cu usi sunt din BCA. Peretii cu chestile carora le-am spus eu grinzi, sunt 100% beton dintr-o parte in alta, cu decupatura pt. trecere.

Grinda i-am zis eu ca nu stiam ce este :)
Blocul e de prin '78-80, nu stiu exact. 100% dupa '77.

Carotiera nu folosesc 1. pt. ca nu am 2. pt. ca nu vreau sa dau gaura circulara 3. pt. ca nu prea ma intereseaza mizeria (sunt in renovare). Oricum gaurile o sa le incep din ambele parti.
Am un burghiu de 6mm si unul de 12mm lungi. O sa dau gauri cu cel de 6 si pe urma le largesc cu cel de 12.

Asta daca nu ma convinge cineva ca nu este bine ceea ce vreau sa fac.


Nu vrei sa dai gaura circulara cu caroteza, dar cu burghiul de care o sa iti iasa? Patratoasa? :coolspeak:

#34
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
Cu carotiera inseamna sa dau O gaura, care binenteines ca o sa iasa rotunda.
Cu burghiul dau mai multe gauri, si o sa iasa ceva mai apropiat de un dreptunghi.

#35
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Alice, on Jan 16 2009, 09:13, said:

Sper ca am nimerit bine sectiunea ;)

Este vorba de grinzile din hol, prin care vreau sa trec un canal cablu, de 25x40 mm. Practic vreau sa strapung grinzile in locul indicat cu rosu, o gaura de ~ 3x5 cm, chiar sub tavan.
Nu imi place sa coboare plinta pe perete, si or sa fie si foarte multe cabluri (prin grinda din prim-plan trebuie sa treaca 5 x UTP, 2 x CATV, 3 x 3x2.5mm).

Risc sa afectez cumva structura blocului, sau in caz de cutremur sa se intample ceva de la gaurile respective?

Merci!

Te cam maninca pielea. Chiar nu poti sau nu vrei sa eviti grinda?
La blocurile de locuinte se proiecteaza pe minim rezistenta.

#36
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008

 punkt, on Jan 16 2009, 09:38, said:

inclin sa cred ca nu prea.

partea de sus a grinzii este supusa compresiunii (lucreaza betonul), partea de jos suporta intinderi (lucreaza fierul).

Tu vrei sa inlaturi o arie de beton in partea superioara a acesteia.

DAR, sunt anumite zone dealungul unei grinzi care "nu lucreaza" sau ma rog, pot suporta perforatii. Poate un inginer sa ne ajute cu ceva concret.

imi amintesc de un examen dat de o grupa de la arhitectura la ceva dinamica sau seismica. radeam toti cu lacrimi de cat de varza erau viitorii arhitecti. aia nu stiau ce e aia acceleratie gravitationala...artisti, da s-o stim si noi. tu esti mai avansat si reusesti sa emiti afirmatii legate de rezistenta, betoane si armatura. vazut-ai in viata ta o diagrama de momente pe o grinda?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate