Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

HOPS...Anglia ferma agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1067 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Un articol de azi despre un, chipurile, intelectual (de fapt un distrus) care a ajuns la munca de jos in Anglia.

http://www.gandul.in...013103#comments

#56
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View PostBogdan R, on 20th October 2009, 13:09, said:

Un articol de azi despre un, chipurile, intelectual (de fapt un distrus) care a ajuns la munca de jos in Anglia.

http://www.gandul.in...013103#comments

Altul care si-a depasit conditia de intelectual  :confuzzled:
Povestea pare sa fie una reala sunt destui care au procedat asemenea lui, astfel de cazuri se intamplau chiar si inainte de 1989, deci nimic nou sub soare. Acum ca si atunci mass-media exploateaza stirea facand senzatie, din nou: nimic nou sub soare.

Anyway, intelectualul din poveste nu ar fi avut sansa sa supravietuiasca daca alegea sa fie capsunar in Romania si oricum pare sa fie destul de multumit si impacat cu sine.
Si inca ceva nu este de condamnat ca nu a avut taria sa stea drept in fata lipsurilor, putini reusesc asta din pacate si si mai putini au ambitia sa razbeasca in lupta cu o soarta potrivnica.

Macar pe asta l-a dus mintea sa nu se lase pe mana reporterilor asa cum a facut baba aia la alegerile europene.  :OK:

#57
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Azi am sunat la reprezentantul din Romania al firmei hops sa-l intreb unde si cand se tin interviurile deoarece as dori sa merg la munca in UK. Mare mi-a fost mirarea cand omul ma intrebat ce varsta am, eu spunandu-i ca am 30 iar el raspunzandu-mi ca exista o medie de varsta de 22 peste care nu se trece, si in consecinta nu pot aplica la acest job.
  M-a umplut de nervi acest asa zis domn, si daca nu ma insel asta chiar este o incalcare grava a dreptului la munca sau poate chiar discriminare. Ma poate ajuta cineva cu orice informatie sau sfat in privinta asta ?

#58
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postmariusrizea, on 23rd October 2009, 16:54, said:

Azi am sunat la reprezentantul din Romania al firmei hops sa-l intreb unde si cand se tin interviurile deoarece as dori sa merg la munca in UK. Mare mi-a fost mirarea cand omul ma intrebat ce varsta am, eu spunandu-i ca am 30 iar el raspunzandu-mi ca exista o medie de varsta de 22 peste care nu se trece, si in consecinta nu pot aplica la acest job.
  M-a umplut de nervi acest asa zis domn, si daca nu ma insel asta chiar este o incalcare grava a dreptului la munca sau poate chiar discriminare. Ma poate ajuta cineva cu orice informatie sau sfat in privinta asta ?

HOPS Labour Solutions
Recruit on behalf of farms throughout the United Kingdom.
For more information you should visit the HOPS Labour Solutions website.
Phone:  02476 857 206
Fax:  02476 857 205
Email:  [email protected]
Address:  National Federation of Young Farmers' Clubs, YFC Centre, Stoneleigh Park, Kenilworth, Warwickshire, CV8 2LG

reprezentantul lor in romania este acesta:
HOPS Code: ROMBAR


Alexandru Barbacaru
EST-VEST SERVICES SRL
Str. TOLBEI 3, SECTOR 6
BUCHAREST
ROMANIA

Tel:  + 40 74 436 7473

Fax:  + 40 21 324 3702

Email:  [email protected]
Email2: [email protected]
http://www.hopsgb.org.uk/InfoRomania

Iar tarifele declarate oficial si legal sunt acestea:
ROMBAR
ROMBAR assistance fee includes the following services:
Information, translations, travel assistance, orientation, couriering documents to and from the UK, advising farms of arrival dates, communication to participants in the UK and their parents in Romania in problematic and emergency cases, replying to and assisting on other programme-related enquiries and requests from applicants and participants before, during and after the programme, consultations on tax refund services

New Applicant = £480 LEI
Returnee = £240LEI
+ £13.50 Insurance

Daca aveti plangeri si nu le puteti rezolva cu firma din UK care detine licenta de recrutare, va puteti adresa la:
Gangmasters Licensing Authority www.gla.gov.uk
UK Border Agency  www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/saws/

Pentru discriminare de orice fel (chiar si pe baza varstei): http://www.direct.go...ork/DG_10026429

well, Marius, ti-as sugera sa ceri in scris un raspuns din partea celor din Romania, si daca insista cu aberatiile idiotii, adreseaza-te firmei din UK cu o plangere pt. discriminare, faci sesizare si la institutile catre care am pus link si daca vrei si la Comisia Europeana si/sau Ombudsman ... te asigur ca nu le va fi prea moale si le va peire cheful de glume proaste si mofturi rasuflate,

Cu doua pagini in urma am postat citat direct de pe pagina UK Border Agency/Home Office - institutia care va emite Accesion Worker Card pe numele fiecarui angajat prin aceasta schema pentru agricultura, va rog consultati lista firmelor autorizate si website-urile lor unde aflati detaliile dorite asa cum am postat acum.


Si inca ceva, nu va sfiiti sa faceti reclamatii cand sunteti indreptatiti, scrieti-le cu cuvintele voastre cat mai simplu, nu trebuie sa fie extrem de laborioase si trebuie sa cuprinda: datele voastre de identificare daca doriti raspuns si nu vreti sa ramaneti anonimi, cazul exact, nr. de referinta daca exista, data, ora si locul intamplarii, o descriere succinta a problemei si prejudiciul creat.
In UK sunt tratate foarte seriose plangerile la institutiile oficiale spre deosebire de Romania si de regula se gasesc solutii.

Bafta !

Edited by Bitter, 23 October 2009 - 22:51.


#59
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Multumesc de raspuns Bitter insa mai intai cred ca am sa incer sa sun de pe alt nr de tel si sa pretind ca am 23 ani pentru a afla data interviului, dupa care ma voi duce la interviu si sa sper ca acolo nu-mi va crea probleme. Daca insista pe aceasta problema atunci negresit ma voi adresa firmei mama din UK; adica eu tot incerc sa evit anumite neplaceri in ideea sa nu ma pun rau cu acest domn Barbacaru ca cine stie ce tertipuri poate folosi in privinta asta.

#60
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postmariusrizea, on 24th October 2009, 09:23, said:

Multumesc de raspuns Bitter insa mai intai cred ca am sa incer sa sun de pe alt nr de tel si sa pretind ca am 23 ani pentru a afla data interviului, dupa care ma voi duce la interviu si sa sper ca acolo nu-mi va crea probleme. Daca insista pe aceasta problema atunci negresit ma voi adresa firmei mama din UK; adica eu tot incerc sa evit anumite neplaceri in ideea sa nu ma pun rau cu acest domn Barbacaru ca cine stie ce tertipuri poate folosi in privinta asta.

Mai omule, cu mentalitatea asta nu faci nimic, nici in Romania si nici in alta parte. Din ceea ce am postat ar fi trebuit sa intelegi ca firma din Romania care reprezinta firma din UK nu poate sa impuna alte reguli decat cele aplicabile in UK, altfel Gangmasters Licensing Authority (autoritatea de reglementare in domeniul muncii) ii retrage licenta de functionare celui care mentine un astfel de reprezentant.

Reprezentantii autorizati ai acestor firme sunt obligati sa respecte legislatia UK daca reprezinta o firma din UK. Deci discriminarea pe baza varstei este un capitol special in UK si reprezinta o problema extrem de grava ca orice alt act de discriminare, iar pedepsele sunt de natura penala pe langa obligatia de a plati daune pentru prejudiciile create.
Daca dl. Barbacaru (presupunand ca ai discutat cu el) isi mentine pozitia sau practica alte tarife decat cele care sunt declarate oficial isi va pierde licenta de functionare/colaborare cu firma din UK intr-un timp fantastic de scurt.

Ar trebui sa invatati sa cereti sa va fie respectate drepturile, caci din cauza delasarii in aceasta privinta s-a ajuns in aceasta situatie in Romania si nu astfel ne vom integra intr-o europa unita.

Iar faptul ca vrei sa minti sau sa declari fals nu este o solutie, dimpotriva, te poate descalifica fara drept de apel.

#61
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007

View PostBitter, on 24th October 2009, 12:46, said:

Mai omule, cu mentalitatea asta nu faci nimic, nici in Romania si nici in alta parte. Din ceea ce am postat ar fi trebuit sa intelegi ca firma din Romania care reprezinta firma din UK nu poate sa impuna alte reguli decat cele aplicabile in UK, altfel Gangmasters Licensing Authority (autoritatea de reglementare in domeniul muncii) ii retrage licenta de functionare celui care mentine un astfel de reprezentant.

Reprezentantii autorizati ai acestor firme sunt obligati sa respecte legislatia UK daca reprezinta o firma din UK. Deci discriminarea pe baza varstei este un capitol special in UK si reprezinta o problema extrem de grava ca orice alt act de discriminare, iar pedepsele sunt de natura penala pe langa obligatia de a plati daune pentru prejudiciile create.
Daca dl. Barbacaru (presupunand ca ai discutat cu el) isi mentine pozitia sau practica alte tarife decat cele care sunt declarate oficial isi va pierde licenta de functionare/colaborare cu firma din UK intr-un timp fantastic de scurt.

Ar trebui sa invatati sa cereti sa va fie respectate drepturile, caci din cauza delasarii in aceasta privinta s-a ajuns in aceasta situatie in Romania si nu astfel ne vom integra intr-o europa unita.

Iar faptul ca vrei sa minti sau sa declari fals nu este o solutie, dimpotriva, te poate descalifica fara drept de apel.


  Dar nu am de gand sa mint in timpul interviului ca doar nu sunt atat de nebun, ci doar cand ii voi da din nou telefon sub alt nume si de pe alt numar doar ca sa aflu cand si unde sunt interviurile, astfel eliminand orice posibilitate de a-mi refuza raspunsul pe baza criteriilor de varsta.

#62
julieiulia

julieiulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2009
Buna tuturor!As vrea sa va relatez si eu cate ceva din experienta mea ca si capsunarita <_< .Am fost si eu vara trecuta la o ferma de capsuni in uk,mai precis s and a produce
,marden ,hereforshire.Aceasta ferma este cea mai mare ferma de capsuni
din uk .Am plecat printr-o firma de intermediere din Romania,GOOD WORK careia i-am platit 200 de lire taxa de intermediere .Drumul a fost organizat tot de catre firma de intermediere si a costat 230 de euro,o suma incredibil de mare.Ni s-a promis minim 8 h de munca pe zi ,6 zile pe saptamana.Am plecat din Romania in data de 18 mai .Cand am ajuns acolo am gasit o multime de oameni care ne spuneau ca intr-o luna au lucrat doar  zile.Atunci ne-am dat seama ca nici noua nu o sa ne mearga foarte bine.Era o politica a fermei de a aduce cat mai multi oameni si a le da cat mai putin de munca.Castigul lor era din plata chiriei care era de 35 lire pe saptamana fie ca lucrai 2 zile pe saptamana,fie ca lucrai 5 .Primele 5 zile nu am lucrat deloc .in a sasea zi am inceput munca,4 h pe zi .Eram platit la norma .La inceput norma era de 10 kg/h dar pe parcurs a inceput sa creasca ajungand si la 20 kg/h la suspendate(era un camp in care capsunile se culeg din picioare si era mare  bucurie daca lucram acolo).Cine nu isi putea face norma impusa de ei dupa prima ora de munca erau trimisi la caravana.La inceput norma mi se parea imposibil de facut ,dar odata cu trecerea timpului era floare la ureche.Luna iunie am lucrat in medie 3-4 h pe zi,5 zile pe saptamana.Tin sa precizez ca in total am fost aproximativ 2500 de persoane  ,majorotatea  fiind romani si bulgari.In luna iulie a fost mai groznic,eram fericiti daca lucram 3 zile pe saptamana.Multi au plecat acasa vazand ca nu se fac bani ,dar nu suficienti de multi asa ca au concediat ei vreo 400 de persoane dupa principiul "primul venit,primul plecat".Am vazut atatia oameni disperati pentru ca aveau bani imprumutati si nu avea de unde sa ii returneze,aveau credite in tara .S-au facut o gramada de plangeri la ambasada ,dar nimeni nu a putut face nimic .Dupa 3 luni am plecat si eu acasa .Pot sa zic ca am muncit aproape numai pentru banii investiti.Va rog aveti grija la firmele de intermediere cu care plecati pentru ca,din pacate,acesta nu e un caz singular,o gramada de ferme au apelat anul acesta la acest artificiu din cauza crizei financiare si nimeni nu se autosesizeaza .

#63
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Azi am trimis si un email aceluiasi domn Alexandru Barbacaru, primind reply cu urmatorul mesaj:


Buna ziua,

Va multumim pentru interesul acordat programului HOPS. Din pacate toate formularele de inscriere au fost epuizate, iar in prezent inscrieri nu se mai fac. In cazul in care inscrierile se vor relua si vor fi suficiente locuri, veti fi contactata.

Multumim,

Alexandru Barbacaru


  Raspunsul asta vine in contradictie cu cele spuse de 2 dintre cei ce tocmai au venit din uk fiind plecati cu HOPS si cunoscand in detaliu modalitatea de intervieviere cat si data s-a aproximativa.
  In urma acestui raspuns am indraznit sa dau un forward celor din UK si sa-i instiintez despre aceasta problema cat si despre cealalta problema legata de limita de varsta, totodata instiintandu-i si ca daca nu primesc un raspuns satisfacator voi merge chiar mai departe si voi contacta si autoritatile in masura sa rezolve aceasta problema.
  Sper ca nu am gresit facand acest lucru, dar m-a umplut de nervi Barbacaru asta.

#64
LordHowHow

LordHowHow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2009
Salutare tuturor,

Ceea ce veti citi mai jos reprezinta un mic rezumat referitor la firmele de recrutare respective plasare a romanilor pe piata de munca britanica, cat si perspectivele acestora din momentul sosirii lor in Anglia.
E vorba de agentii de recrutare care in schimbul unui comision sau a unei asa zise taxe de mediere promit candidatilor “marea cu sarea” in UK, respectiv:
- asigurarea unui contract cu un angajator din UK
- asigurarea transportului
- asigurarea cazarii
- procurarea actelor necesare/rezolvarea si incheierea formalitatilor necesare (green card etc)
- obtinerea unui venit (destul de consistent dupa spusele dansilor).
Totul pare extraordinar la prima vedere, un contract foarte avantajos si tentant ptr. cei care doresc sa emigreze sau sa lucreze peste hotare.
Totusi lucrurile nu stau atat de bine precum par:

1. Nici o agentie de recrutare care pretinde ca este serioasa nu este indreptatita sa solicite comision sau orice alta  taxa de mediatizare candidatilor.
Agentia de recrutare isi obtine comisionul de la angajatori si in nici un caz de la candidati.
In tarile occidentale nu exista agentii de recrutare  care practica aceasta metoda !!!
In Romania insa exista multe firme de recrutare care in afara faptului ca percep comision de la angajator,  percep (sau jupoaie…) comision si de la candidat.
Acest comision poate avea diverse nume: taxa interviu; taxa procesare dosar; taxa mediatizare etc.
Valoarea acestei taxe (sau extorcari) difera da la o agentie la alta (la momentul actual sunt cerute sume cuprinse intre 700 si 900 GBP)
Repet: nu e normal ca o companie de recrutare sa pretinda comision unui potential candidat.
Multi candidati sunt insa constransi sau disperati sa plece asa incat achita si platesc tot ceea ce li se impune fara prea multe discutii, imbogatind astfel niste sarlatani.
In mod normal agentia de recrutare trebuie sa asigure unui angajator un candidat specializat, competent intr-un anumit domeniu, drept pentru care angajatorul va plati un comision agentiei de recrutare si normal ar fi sa acopere si costurile de transport.
Exista agentii de recrutare/ respectiv colegii care nu pretind astfel de comisioane.
Banii acestia pot fi folositi cu totul altfel decat prin a ajunge in buzunarele celor mentionati mai sus.

2. In ce priveste transportul: majoritatea agentiilor pretind sume intre 150-250 GBP pentru asigurarea transportului, atentie numai dus. Transportul trebuie asiguarat de catre agentie pana la locatia angajatorului nu numai pana in UK la aeroport.
Realitatea este ca suma platita ptr. transport este cu mult mai mare decat adevaratul cost al biletului de avion – in general la companii low-cost: Wizz Air etc.
Afara de aceasta drumul de la aeroport pana la locatia propriuzisa a angajatorului nu este acoperit si nici macar mentionat candidatului de catre agentia  de recrutare la incheierea contractului;
Lucruri marunte poate la prima vedere, dar tinand cont de faptul ca va aflati in UK absolut totul este scump.  Ex: daca vrei sa te ruinezi ia taxiul.
Pretul real al unui bilet dus Romania-Anglia prin companaia Wizz Air, Ex: Bucuresti Baneasa – London Luton in cazul in care biletul este rezervat cu aprox. 3 saptamani inainte este de aproximativ 209RON, echivalentul a 45 GBP.

3. Cazarea: chiria unui apartament decent sau a unei case modeste in Anglia se situeaza in general in jurul sumei de 800-1000GBP.
Agentiile mentioneaza o suma cuprinsa intre 40 si 75 GBP de persoana pentru o perioada de 1 saptamana, drep chirie. La un calcul rezulta o chirie de: 160-300 GBP pe luna de persoana.
Atentie: la aceste preturi sa nu va asteptati sa locuiti singuri/e in camera (deci camera!!!) ci impreuna cu inca una sau chiar 3 persoane impreuna.
Se spune ca au existat cazuri de chiar mai multe persoane inghesuite intr-un spatiu sau chiar 2 persoane ce au impart un singur pat.

4. Actele necesare: in prima etapa trebuie obtinut un asa zis green card, care iti poate da dreptul la munca in UK iar dupa o perioada de un an se poate aplica pentru Blue Card, document care iti poate oferi dreptul la munca in UK fara nici un alt fel de restrictii.
E de datoria agentiei sa se preocupe cu obtinerea green cardului.
Doresc sa precizez cateva detalii/fineturi pe care agentia nu le face cunoscute angajatului:
In vederea obtinerii green cardului trebuie emisa o cerere catre Home office, cerere care va fi procesata in decurs de aproximativ 20 de zile de catre aceasta institutie.
Atata timp cat angajatul nu poseda acest green card nu poate incepe munca la angajator – pur si simplu acest lucru este impus de legea britanica.
In conditiile in care nu ati intrat in posesia cardului iar agentia promite (sau mananca gem) ca veti incepe munca in 3-4 zile de la data sosirii in UK gandi-ti-va ca formalitatile necesare emiterii acestuia dureaza aproximativ 20 de zile (deci no green card - no work)
Mai multe inforamtii despre actele necesare emigrarii/ muncii in UK: http://actenecesareu...-acte-necesare/
Pentru a putea profesa in UK, statul britanic necesita atestarea fiecarui angajat in viitoarea lui meserie prin cursuri NVQ.
Aceste cursuri sunt facute in cadrul colegiilor din Anglia, ele acopera diferite domenii si specializari si vor fi platite bineanteles de catre aplicant.
Pretul acestor cursuri se situeaza intre 600 si 1300GBP in functie de colegiu iar aceste sume pot fi platite colegiilor in rate de catre angajat,DUPA inceperea muncii. Ex: 200GBP/Lunar timp de 5 luni pentru un curs in valoare de 1000GBP.

5. Salariul
In general agentiile de recrutare selectioneaza personal in domeniul Au-pair, ingrijire batrani, agricultura turism si catering. *exceptie de la aceasta regula sunt medicii, farmacistii pentru care exista alte conditii si grile de salarizare.
Atat angajatorul cat si agentiile vor selecta cu predilectie persoane pe care ulterior le vor plati cu salariul minim pe economie 5,76 GBP/ora  - aprox. 950 GBP/luna.
Ptr. munca sezoniera – gen cules capsuni se poate oferi si un salariu de 8GBP/ora.
1. In primul rand acesti bani sunt impozitabili respectiv statul britanic oprind o cotizatie de 18% LUNAR din fiecare salari brut ca impozit si cotizatii fiscale. FF. Important multe agentii de recrutare “uita” sa mentioneze acest lucru candidatilor, existand multe cazuri in care acestia au aflat la fata locului cum stau lucrurile.
2. Statul britanic nu va oferi pensie sau ajutor social
Luam cazul in care un candidat trece de “etapele de recrutare” si ajungand in UK va fi norocosul beneficiar al salariului minim pe economie 5.74GBP/ora (nu mai sunt sigur daca aceasta este valoare actuala exacta) in cu un volum de munca de 40 de ore pe saptamana = 950 GBP/luna.
Din acest salariu vom deduce lunar urmatoarele:
171GBP reprezentand 18% impozit catre statul britanic
150GBP  reprezentand o rata lunara a taxelor pentru cursurile de calificare NVQ *absolvirea acestui curs reprezentand o conditie obligatorie ptr a putea  profesa in UK – cum am precizat mai sus acest curs poate fi platit esalonat, rate lunare catre colegii.
160 GBP chiria 1 luna
100 GBP alimente (in conditiile in care ptr. a-ti asigura minimul de calorii necesare supravietuirii in UK trebuie sa cheltuiesti cel putin 25 GBP/saptamana)
La final daca vom trage o linie cheltuielile  se ridica la 580 GBP rezultand ca mai ramai cu 370 GBP.
Calculul de mai sus este estimativ, nu trebuie luat ca atare, cheltuielile fiind aproximative.
Trebuie precizat ca agentiile de recrutare promit un castig net de aproximativ 600-700GBP fara a tine cont de aceste cheltuieli, si mai ales in conditiile in care legal pe baza green cardului nu ai voie sa muncesti mai mult de 40 ore/saptamana.

Inca un lucru pe care agentiile de recrutare le “uita” este instiintarea candidatilor de faptul ca pe baza green cardului, legal nu ai voie sa muncesti mai mult de 40 de ore in UK.
Ca poate exista cazuri neoficiale in care lucrurile nu stau asa…exista dar neoficial.
Asa stau lucrurile si asta in conditia in care multi din cei care au plecat si muncesc acum in UK si-au facut datorii pentru a realiza acest lucru, au platit deja comision firmelor de recrutare, au platit drumul pana in Anglia si posibil sa achite inca in rate cursul NVQ, intrebarea mea este:
Daca lunar banii care mai raman sunt 370 GBP atunci cand vei putea amortiza toate costurile de mai sus pe care le-ai suportat pentru a munci in UK?

E un mediu in care nu oricine rezista in care exista compromisuri dar tot ceea ce am scris mai sus nu trebuie sa ii descurajeze pe cei care doresc sa plece ci doar sa le dea o notiune in ceea ce doresc sa se bage, sa ii avertizeze de mirajul strainatatii si a banilor multi, a unui trai mai bun promis  de catre agentiile de recrutare de aici din tara.
In Romania este acum la mare moda sa intermediezi oferte de plecare in strainatate, exista fel si fel de firme de consultanta si recrutare ce in schimbul comisioanelor trimit oameni in strainatate, fara sa le ofere toate informatiile necesare, viitorii angajati fiind voit dezinformati. Acest lucru nu se intampla numai la noi in tara, ci si in Bulgaria.
Aceste agentii de recrutare au o acoperire legala buna, ele functionand in mod legal si unele dintre ele chiar sunt mana in mana cu alte firme de recrutare sau colegii din UK.
Aceste firme ademenesc si plaseaza oameni in UK, si-au luat comisionul si din punctual lor de vedere si-au facut treaba, s-au spalat pe maini si nu ii mai intereseaza cum se va descurca omul lor trimis la munca in UK, daca “ala” si-a gasit si a inceput munca, daca are unde sa stea si daca mai are bani.
In capcana acestor agentii cad de obicei oameni care au fost destul de naivi sa se increada in promisiunile agentiilor de recrutare, si mai ales destul de naivi incat sa nu se informeze inainte de a se “arunca”, cu capul inainte.
In final si la urma:
Agentiile si-au luat comisionul si daca se vad cu sacii in caruta nu le mai intereseaza de tine
Angajatorul este pe deplin multumit deoarece a facut rost de mana de lucru foarte ieftina pe care o poate exploata
Iar angajatul va trebui sa traga tare ca sa isi poata plati taxele, si chiriile catre colegii, ca la final sa ramana cu mai nimic

Sfaturi utile pentru cei care vor sa plece:
Evitati agentiile din Romania care percep comision, exista si agentii/colegii de recrutare care nu percep astfel de comisioane /posibilitate self employment
Nu voi da nume de agentii pentru a nu face reclama pe acest site – din acelasi motiv am evitat sa mentionez numele agentiilor care trebuie evitate, tratate cu mare atentie.
Agentiile de recrutare trebuie confruntate, chestioante de absolut fiecare detaliu – multe dintre ele dezinformand voit candidatii
Inainte de a merge mai departe cu o agentie de recrutare, verificati-i profilul pe internet, cautati si verificati forumurile pentru a vedea opinia oamenilor sau a celor care au mai plecat prin ei.
Acestea sunt cateva lucruri elementare care trebuie facute.
Nu va vindeti ieftin!! Cu salariu minim pe economie  Chiar daca multi sunt constransi sa plece si sa accepte orice conditii, inainte de a face pasul asta gandi-ti-va bine daca merita cu adevarat si daca agentiile, contractul de munca sunt in regula!!!
Asta pentru a evita sa aveti surprize neplacute, sa faceti drumul degeaba si sa va cheltuiti banii ca la final sa nu va alegeti cu nimic.
Nici un englez nu ar munci sau nu ar presta astfel de servicii pentru acesti bani.
In Anglia un cetatean resident obisnuit castiga in medie 25.000GBP/an iar femeile 23.000GBP.
Unui emigrant i se promit in general 11.000-12.000GBP anual bani cu care e destul de greu sa te descurci.
Chiar daca salariul (brut) oferit pare tentant, tineti cont de cheltuielile, si de faptul ca in Anglia aproape totul este f. scump (chiriile, transportul, servicii de asigurari, servicii de invatamant).
Mai multe detalii: http://www.hotnews.r...esti-studiu.htm
si
http://www.hotnews.r...ariul-minim.htm
Inca un fapt important ce trebuie mentionat: Lira sterlina nu mai are puterea financiara de acum cativa ani, ea a ajuns aproape la valoare cu Euro.
Cursul BNR 21.10.2009: 1EUR=  4,29  1GBP=  4,75
Preturile insa au fost in mare parte echivalate direct in Euro.
Pana in 2008 in Anglia existau aproape 400.000 de polonezi emigranti care munceau. Dupa declinul lirei sterline aproape jumatate din acestia au parasit tara, mare parte intorcandu-se acasa sau emigrand in alte state. Mai multe detalii pe acest site: http://www.financiar...
Tot ceea ce am scris mai sus este in scop informativ si nicidecum nu doresc sa descurajez sau sa demoralizez pe cei care doresc sa plece la munca in UK.  Bineanteles ca exista si persoane care au plecat prin contracte in regula, in conditii decente si care au un trai acceptabil.
Nu vreau decat sa trag un semnal de alarma, sa ii atentionez pe toti cei care doresc sa plece sa evite escrocii si tepele.
Pentru mai multe informatii nu ezitati sa accesati acest site, unde puteti pune intrebari si va puteti documenta despre acte, formalitati, agentii de recrutare: http://romani.co.uk/

#65
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009
Marius draga in "Informatii pt aplicantii" al firmei HOPS pagina 2 scrie(minuneaza-te) punctul 4(a): Aplicantii TREBUIE sa aiba peste 15 ani la data sosirii in Regat.NOTA:NU EXISTA LIMITA SUPERIOARA DE VARSTA.Scoate regulamentul si dai cu el in cap domnului Barbacaru.Si eu am aplicat la HOPS dar direct in UK apoi am luat legatura cu el ,pentru ca dupa cum vb la telefon mi-am dat seama ce ii poate piele. A si inca ceva eu am 30 de ani si sotul meu 32.Asa ca e o mare vrajeala
.

#66
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007

View PostVioleta80, on 25th October 2009, 17:31, said:

Marius draga in "Informatii pt aplicantii" al firmei HOPS pagina 2 scrie(minuneaza-te) punctul 4(a): Aplicantii TREBUIE sa aiba peste 15 ani la data sosirii in Regat.NOTA:NU EXISTA LIMITA SUPERIOARA DE VARSTA.Scoate regulamentul si dai cu el in cap domnului Barbacaru.Si eu am aplicat la HOPS dar direct in UK apoi am luat legatura cu el ,pentru ca dupa cum vb la telefon mi-am dat seama ce ii poate piele. A si inca ceva eu am 30 de ani si sotul meu 32.Asa ca e o mare vrajeala
.


   Da am citit si eu regulamentul, insa eu nu am cum sa ajung la interviu daca nu cunosc ziua si locatia. Dupa cum ai vazut am trimis chiar si un e-mail iar el mi-a spus ca interviurile s-au incheiat pentru anul 2010. Sincer nu-l inteleg pe Barbacaru-l asta, care este problema lui. Asta este cea mai mare problema in momentul acesta pentru mine. Odata ajuns la interviu situatia se schimba totalmente.
   E cineva care a fost la ferma: Clock House Farm , cu HOPS ? am un prieten care a fost acolo si mi-a spus ca este una dintre cele mai bune ferme la care a fost, iar are vreo 3 ani de cand pleaca cu hops.

#67
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

View Postmariusrizea, on 25th October 2009, 18:36, said:

Da am citit si eu regulamentul, insa eu nu am cum sa ajung la interviu daca nu cunosc ziua si locatia. Dupa cum ai vazut am trimis chiar si un e-mail iar el mi-a spus ca interviurile s-au incheiat pentru anul 2010. Sincer nu-l inteleg pe Barbacaru-l asta, care este problema lui. Asta este cea mai mare problema in momentul acesta pentru mine. Odata ajuns la interviu situatia se schimba totalmente.
   E cineva care a fost la ferma: Clock House Farm , cu HOPS ? am un prieten care a fost acolo si mi-a spus ca este una dintre cele mai bune ferme la care a fost, iar are vreo 3 ani de cand pleaca cu hops.
Scuze peste 18 ani nu 15.E simplu problema lui sunt BANII.

#68
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
OK, tocmai de aceea am postat cu cateva pagini mai in urma toti recruiter-ii autorizati pe programul SAWS. Nu va incapatanati sa lucrati musai cu unul singur, puteti aplica la toti si apoi alegeti oferta cea mai favorabila pentru voi.

Daca sesizati probleme sau va este obstructionat deliberat accesul la ofertele de munca, luati legatura direct cu firma din UK sau sesizati autoritatile.

Asa cum am mai spus deja programul SAWS este destinat exclusiv cetatenilor romani si bulgari, deci pentru angajari pe aceasta schema UKBA nu va elibera permise de munca decat romanilor si bulgarilor, astfel concurenta pentru acest tip de munca a scazut, iar cei care au nevoie de forta de munca nu au prea multe optiuni Deci nu va temeti sa exploatati situatia in beneficiul vostru indiferent ce v-ar spune cei cu interese contrare. Dar mai ales tineti seama de informatiile postate de LordHowHow, sunt exceptional de bine scrise si reflecta adevarul foarte bine.

#69
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Am analizat aproape toate optiunile iar asta pare cea mai buna, ma refer la HOPS, tocmai de aceea ma incapatanez sa colaborez cu ei, mai ales ca am prieteni care vor pleca odata cu mine(daca voi fi acceptat).
PS: Prietenii sunt la al 3-lea contract, adica nu mai au nevoie de interviuri ci se duc doar ca sa semneze contractele ce le vin din UK.

#70
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

View Postmariusrizea, on 25th October 2009, 19:55, said:

Am analizat aproape toate optiunile iar asta pare cea mai buna, ma refer la HOPS, tocmai de aceea ma incapatanez sa colaborez cu ei, mai ales ca am prieteni care vor pleca odata cu mine(daca voi fi acceptat).
PS: Prietenii sunt la al 3-lea contract, adica nu mai au nevoie de interviuri ci se duc doar ca sa semneze contractele ce le vin din UK.
Si eu tot de aceea as dori sa plec cu Hops.Am doi prieteni care au fost de 3 ori plecati si au fost foarte multumiti si stiti ce varsta au? 36 de ani.Anul trecut Barbacaru a strigat in gura mare cine are peste 30 de ani sa plece dar ei au avut contractele direct de la fermier si tot a facut figuri.Asa ca ,daca el nu vrea nu ai ce face,degeaba te duci ca nu rezolvi nimic. Eu zic sa ii dai inainte si bine ai facut ca ai reclamat la Hops in UK.Si inca ceva, prieteni mei spuneau ca anul trecut au fost foarte multe locuri neocupate in conditia in care eu am sunat si Barbacaru mia zis la fel ca tie ca nu mai sunt locuri.

#71
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Atunci care-i treaba cu Barbacaru asta, daca anul trecut au ramas multe locuri neocupate, el nu doreste sa trimita cat mai multi ca sa poata lua comision mai mare ? Din cate stiu el este platit pe sistemul cat dai atata primesti.
   Ce crezi ca este de facut in situatia asta, tinand cont ca mi-a venit o confirmare de: out of office until 28.10.2009 din UK, si nu sunt sigur ca dupa data aceasta mail-ul va fi luat in cosiderare intr-o perioada scurta incat sa permita rezolvarea lucrurilor.

#72
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

View Postmariusrizea, on 26th October 2009, 09:24, said:

Atunci care-i treaba cu Barbacaru asta, daca anul trecut au ramas multe locuri neocupate, el nu doreste sa trimita cat mai multi ca sa poata lua comision mai mare ? Din cate stiu el este platit pe sistemul cat dai atata primesti.
   Ce crezi ca este de facut in situatia asta, tinand cont ca mi-a venit o confirmare de: out of office until 28.10.2009 din UK, si nu sunt sigur ca dupa data aceasta mail-ul va fi luat in cosiderare intr-o perioada scurta incat sa permita rezolvarea lucrurilor.
Da,dar nu toata lumea cotizeaza de aceea nu au fost locurile ocupate.El nu vrea doar taxa de 480 ron el mai vrea ceva in plus,intelegi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate