Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

HOPS...Anglia ferma agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1067 replies to this topic

#145
deea2010

deea2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.01.2010
te-as ruga dak mai stii nume de ferme k vreau sa plec si poate stii u o ferma mai buna cu hops plec....de ferma ta nu am auzit:(

#146
just4fun22

just4fun22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2010

View Postdeea2010, on 14th January 2010, 18:41, said:

te-as ruga dak mai stii nume de ferme k vreau sa plec si poate stii u o ferma mai buna cu hops plec....de ferma ta nu am auzit:(
Nu cunosc. Nu stiu despre ce ferma spui ca am amintit eu, de ai scris ca nu ai auzit.

#147
LiviuTopala

LiviuTopala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.12.2009
Cum de numai tu ai impresia asta? Si apropo, nu trebuie sa generalizezi, asocierea lui Hops (care este un program de plasare a fortei de munca in strainatate) cu conditiile proaste care le-ai intampinat la ferma unde ai fost tu. Sincer, nu am nicio legatura cu cei de la Hops si nici nu incerc sa-i laud invreun fel, dar declaratiile pe care le-ai prezentat tu aici nu au nimic concludent. Stiu persoane care au laudat fermele unde au fost, e adevarat ca in Scotia si Irlanda conditiile sunt mai putin bune decat in Anglia, dar daca nu era bine, sau era asa cum zici tu la toate fermele, nu mai erau "rechemati" sau nu mai erau doritori pentru a 2-3-4 plecare in Uk la munca.
    Vezi, asta este ideea! Tu la ce ferma ai fost ? (nr: Ai mai fost intrebat asta de cineva si ai raspuns evaziv) Nu vreau sa cred ca "NE MINTI" ca ai fost plecat, dar ar trebui sa stii macar o ferma .. si bine inteles ferma unde ai muncit cele 2 luni. Spune sa stim si noi de ce ferma "sa ne ferim" si ce sa alegem, eu plec pe 14 aprilie in Anglia, stiu persoane multe (prieteni, colegi) care au fost si nimeni nu mi-a zis ceva din ce ai zis tu. In afara de asta, exista posibilitatea sa fii transferat la o alta ferma (in urma depunerii unei plangeri "letter of complain" catre SAWS), adica nu cred ca era o varianta mai buna sa te duci sa muncesti "la negru"..cu toate ca e cam greu sa te angajeze cineva in modul asta in Uk. Astept cateva replici la ce am scris eu, nu te critic, doar vreau sa aflu mai multe. Respect !!!

View Postdeea2010, on 14th January 2010, 18:41, said:

te-as ruga dak mai stii nume de ferme k vreau sa plec si poate stii u o ferma mai buna cu hops plec....de ferma ta nu am auzit:(

O ferma ar fi Gaskains (conditii bune de munca, ferma de capsuni) Site-ul www.vectori.ro prezinta ferma, actiunile, modul de munca, staff-ul si multe altele, informatii pretioase. Stiu ca nu prea mai aveau locuri pentru anul 2010, dar Alex Barbacaru a zis ca e posibil sa mai vina locuri (NR: pentru ca asa au facut in fiecare an - a mentionat el la interviul de la Bucuresti), sa nu te duca in eroare ca este domeniul de romania (.ro) nu-i "facatura", ce se prezinta in site este pe bune, am un vecin de la bloc care a fost acolo si a zis ca e ca in site. Mult succes !

#148
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
LiviuTopala cum ai ajuns la concluzia ca numai just4fun22 are impresia asta??? Sunt o gramada de multi altii care iti pot spune acelasi lucru. Si mai mult decat atat, just4fun22 a mai specificat un lucru pe care se pare ca nu l-ai observat (sau n-ai vrut sa-l observi): depinde de unde pleci si ce asteptari ai. Unii se mai intorc si din disperare chiar daca sunt conditiile proaste la o ferma - dintre doua rele aleg raul mai putin rau. "Declaratiile pe care le-a prezentat" sunt chiar foarte concludente.

Spui ca sunt multi care au laudat fermele, dar ne spui si de la ce conditii au plecat la acele ferme? Ai idee cam cati dintre cei care au dus-o greu prin strainataturi iti vor spune asta(din diverse motive)?

Si inca ceva, mai usor cu reclama facuta acestui Barbacaru cata vreme isi obtine profiturile din taxele luate de la candidati si nu de la firmele cu care colaboreaza. Iar despre site-ul postat... just4fun22 spunea de 4 persoane intr-o caravana, pe site-ul postat de tine se spune ca pot sta cate 6. Probabil vor sa incurajeze socializarea intre muncitori. :thumbup:

In rest... voi sa fiti sanatosi si sa aveti de unde plati comisioane.

#149
denissa_andree

denissa_andree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2010
cei despre care ziceti ca se reintorc nu cred ca sunt totusi multumiti de conditiile de acolo,dar se gandesc la bani care sunt ceva mai multi ca aici.sotul meu a fost anul trecut plecat cu hops in anglia si s-a transferat la alta ferma tot din cauza conditiilor proaste.nu pot sa spun ca a nimerit mai bine la noua ferma!!asa ca anul acesta a renuntat sa mai plece.mult noroc daca reusiti sa plecati pt ca o sa aveti nevoie.

#150
ALex18

ALex18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2007

View PostAkomar, on 5th March 2009, 13:34, said:

I-am pus o intrebare baiatului mai sus, dar vad ca nu mi-a raspuns. O repet:

Spaga...cat e spaga...?

La hops? 540 lei pentru nou venit si 370 lei pentru rechemat.
la concordia este in jur de 1200 lei.

#151
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010
Interviul pentru bucuresti a avut loc pe 19 ianuarie 2010. Am fost si eu cu niste prieteni si am decis sa mergem. Dimineata a avut loc o prezentare si ni s-au dat niste biletele cu ora pentru interviu. Au avut prioritate cuplurile (nush de ce) :) insa majoritatea celor care au intrat si o rupeau cat de cat pe engleza au trecut de selectie. Pentru contract pe 28 februarie trebuie sa mergem (cei selectati)....mi se pare cam tarziu totusi. Sper ca nu era 28 ianuarie si mi-a scris ala gresit...mai stie cineva de 28 februarie?:). Sper sa fie bine si sa nu intampin conditii foarte proaste de cazare :worthy: . Nu ma astept la o munca usoara pentru ca nu va fi :nonobad: . Faptul ca voi fi cu prietenii ma linisteste intr-un fel :P  :inlove: . Totul depinde de noroc....Mult noroc si voua...si daca mai stie cineva de data asta sa ma anunte si pe mine sa nu ma trezesc ca ma duc acolo cu o luna intarziere.

PS: Si ce e cool e ca nu ne mai trebuie pasaport!!!! :OK:

#152
shobinstein

shobinstein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2010
e ok data, de exemplu pt contract la iasi va trebui sa fim pe 26 feb

cateva intrebatri
1.la bucuresti vi s-au dat bilete ? (la iasi ne'au trecut in tabele)
2.care e faza cu pasaportul ?

din cate stiu eu ca sa potzi pleca cu avionul ai nevoie de pasaport

#153
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postshobinstein, on 19th January 2010, 17:03, said:

din cate stiu eu ca sa potzi pleca cu avionul ai nevoie de pasaport

Daa, e un nene rau la aeroport care se uita urat la tine si fara pasaport nu te lasa.  :lol:  Asta ar trebui sa fie ultima ta grija. N-ai nevoie de nici un pasaport, cata vreme ai o carte de identitate in termenul de valabilitate. Fa-ti mai bine griji in privinta contractului, sa fii sigur ca intelegi tot ce scrie acolo, sa nu semnezi ca primaru'...

#154
devilbook

devilbook

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2010

SALUT LA TOATA  lumea care este "oarba" cei ce au postat niste comuri cum ca "dati bani inutili au dreptate" si explic de ce: eu acum ceva timp am facut parte din sistem nu pot da multe informati dar un lucru e cert se castiga bani din nimik.....adica va pun pe voi sa platiti " comision" si alte taxe care de fapt ele exista doar in harti doar ca nu au treaba cu legislatia....se prostesc o mare parte de oameni acestia vin dau banii acestea cu gandul plec gata daor ca e aparent ci nu bani fac plecarea ci nevoia de munca care este o necesitate ...persoana x =intermediarul roman ia banii iar actele si resul se printeaza si se trimit copiile voastre la 470 de ferme de acolo vin raspunsurile iar el te suna si tu zici gata plec numai ca bani sunt doar ai lor a intermediarilor iar acestea mai primesc si comisioane din uk pt faptul ca aduc masa mare de oameni deci iau bani din 2 parti.....ce nu stiati e ca englezu plateste ca tu sa vrei sa vi la munca nu ...muncitorul plateste ca sa munceasca e o eroare de perceptie .....de exemplu acele persoane cu care colaboram si eu si ma-m certat .....una si-a luat in 6 luni 2 masini decapotabile ale lui peronale...deci dat-ile bani ......a  si mai e ceva ce nu stiati nu prea sa cauta bucuresteni pt simplu fapt ca sunt mai inteligenti vezi doamne adica se prind de anumute chesti si incomodeaza...mai mult se doreste provincialii pt ca sunt usor de prostit citez<<<<e da-tile bani " comisioane" ca nu au nici o treaba legala intra in conturile lor si credetima sunt milionari poate miliardari ......au ajuns aici sus prin voi cei ce suntetii comozi si nu cautati pe net direct firmele respective sau sa sunati.....ei fac aceelasi lucru pe care il puteti face si voi trimit si suna au o intreaga retea sunt oameni care suna de dimineata pana seara la fermele respective si trimit mail ...puteti si voi >>>>>DECI DESTEPTAREAAAAAA   SE CAUTA DE MUNKA IN ANGLIA VREI SA MUNCESTI SUNA SAU TRIMITE DIRECT LA EI    SE POATE RASPUND MAI GREU DAR O FAC ODATA SI O DATA IN SCOTIA UNDE TRIMIT EI MAI MULTI ROMANI SUNT PESTE 350 DE FERME GANDESTETE 350 DE OFERTE UNA TOT SE INTARCE LA TINE E GREUUUUUUUUUU......IAS INJURA EU DIRECT PE ACCESTIA DAR NU O FAC  SPER SA NU I MAI INCURAJATI IAR ACEST PERSONAJ CARE INCEPE CU B.....E UN MARE FITOS SI PLIN DE EL UITA CA A INCEPUT DE JOS ACUM E MARE CA VOI LA-TI FACUT .....AVETI GRIJA SI PUTETI SA O FACETI FARA BANI INVESTITI PT VOI CIRCA 100 RON PRIN A SUNA SAU TRIMITE E-MAIL NU MAI DATI BANIIIII   NU SE DUC IN ANGLIA SE DUC IN CONTURILE MAFIOTILOR ASTEA SI IN SPATE LA RETEAUA ASTA E UN POLITICIAN CARE SUSTINE ASTA...  E GREU SA CADA DAR MACAR SA  SIMTA CRIZA SI EI CUM SI NOI O SIMTIM

GANDESTETE>>>>  sunt 800 de ferme care au nevoie unde nu calca un englez unde au nevoie de oameni poti sa cauti si gasesti nu ai nevoie de intermediari sau ...cum cineva a scris bilete si alte comisioane aiurea e prosteala mai fratilorrrr.....si una parfumata o gusta 99%provincia aici in bucuresti stirile si informatiile circula mai repede si sunt multi hakeri care pot afla mai multe si daca sunt pe cale sa intre in joc isi dau seama si se intorc pe cont propriu.....am vazut lume dezamagita ca nu pot pleca de ce?????
pot cauta singuri nu ai nevoie sa depinzi de oameni din acestea....nu le pasa de tine sti ce zic cand dai acei 600 lire sau 500 ron sau 540 e in functie asa zisa taxa comision bla bla...in functie ce scot afara si cu ce raman asa se fac calculele pt ca ei trebuie sa dea si mai departe ca sa aiba asigurare ca usa e deschisa si ca nu se face curent sa se inchida e op retea in toata romania guvernata de 2 capi .....nu inteleg cum pot sa umple o sala intreaga aproape mereu si trebuie sa mai si stai drept ca daca nu nu mai pleci e jignitor pe bune ce se intampla e un fel de spectacol adica e genu ala de imagine care sa dea bine iti ia ochi si esti entuziasmat....nu e asa e doar o aparenta daca ati sti cee in spate cred ca ati anunta pe toata luame apropiati sa nu se duca si i-ati indruma sa caute singuri .....deci astea  iau bani ca sa va aduca pe voi pt ca nu vine nimeni la munca aia de jos.....deci daca te-ai duce direct la englez sa te angajeze o face imediat ba chiar cred ca ti-ar plati si chiria numai ca sa stai la ei sa muncesti ....a si acolo dai de mafia caravanelor rulotelor care e o loterie...alta decum o stiti voi....deci daca pleci pe cont propriu pleci mult mai bine pt ca acesti intermediari din romania iau bani de la tine te trimit intr-un loc bine stabilit de ei sa stai unde mai au prieteni care tre sa mance si ei dupa urma ta deci te trimit de la uni la alti >>>>asta este motivul prin care e greu sa te intorci cu multi bani e greu cand toti de japcaresc iti revi greu.....

a   si   bravo  baietiilor care sau print de figura care si-au dat seama ca e prosteala cu comisioanele astea.......adevarat asa eeee jur....a si inca ceva daca nu joci cum vor ei si esti in sistem pleci fara nici o problema deci daca cu oameni lor din interior se poarta asa atunci ce va face sa credeti ca va vor bine nu va vor banii vostri ....

a si inca ceva un mic calcul faceti voi pe 17 ianuarie a vost interviu au fost in jur de 1000 de persoane poate si mai bine nu am datele exacte si atunci sa zicem ca obtin toti contracte care este probabil sa obtina inmultiti cu 540 cam cat le-ati dat voi ...=........sumele pe an sunt fabuloase doar faceti calculul si vedeti intr-o zi ce de bani fac astea pe ce pe nimikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk   va prostesc a inainte se faceau sondaje unde lumea e mai inculta acele sondaje ajungeau aici erau staocate si se trimite-au oferte gen prin pers x  si y ce creea o manipulare in masa si plecau la greu ,nu se urmaresc oameni destepti ,inteligenti ca e dificil cu ei atunci cand cica dai interviu ca x  si iti pune niste intrebari e la misto se asigura ca esti prost si spui da ii confirmii ca atunci can ajungi acolo sa nu te destepti cumva..sa mance si "frati lor de acolo"..... unde mintea e slaba e de mancat ...... a si inca ceva daca vreti pot lua eu bani astea si va duc tot acolo prin formalitati foarte simple care nu costa mare lucru dar corect e ca voi sa incercati sa trimite-ti direct nu sa iau eu bani si eu doar sun caut pe net si vam gasit si va trimit ce greu eeeeeeeeeeeeeeeeeee  greu rau ...a tre sa  platesc curentu ca am sta pe net sa caut maresc comisionul>>>>> e absurd  nu credetii???
  am prieteni care mau ascultat si au reusit singuri si fara bani au platit pasaportul ,avionul 150_200 euro, cazarea si mancarea si sau intors cu bani si ce fac acum cand sau intors   nu pleaca prin intermediari suna direct la ferma si pleaca ...defapt au si plecat au lasat loc de buna ziua si au intrare de ce sa dai bani ...uite un amic de al meu a plecat cu 1000  ron in buzunar la ferma nu a platit nimik doar avionul si renoirea pasaportului...........deci in romania daca mai continuati asa tind sa cred ca sunt multi fraeri de ce sa nu faci banii.....uite un motiv sa nu pleci de aicii ...esti escroc stai in romania esti muncitor si corect pleci in lume .....ce viataaaaaa

#155
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
devilbook respectele mele pt gestul tau, desi pare mai degraba o razbunare. Nici nu-ti imaginezi ce deserviciu le faci acestor firme prin mesajul tau, mai ales ca spui ca provii din "sistem". Orice om care n-a trecut degeaba printr-o scoala - fie ea si generala, isi face o imagine foarte clara despre ce fel de oameni sunt in firmele astea. Intr-adevar, cum ar putea sa selecteze oameni cu scoala? :lol:

Mesajul tau m-a binedispus pe toata saptamana.  :thumbup:

Edited by silver_fern, 20 January 2010 - 11:41.


#156
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010
[quote name='shobinstein' date='19th January 2010, 18:03' post='7675570']
e ok data, de exemplu pt contract la iasi va trebui sa fim pe 26 feb

cateva intrebatri
1.la bucuresti vi s-au dat bilete ? (la iasi ne'au trecut in tabele)
2.care e faza cu pasaportul ?

din cate stiu eu ca sa potzi pleca cu avionul ai nevoie de pasaport
[/quote


Nu s-au dat  dat bilete. Ne-au trecut in tabele si ne-au zis data la care sa venim pentru contract adik 28 februarie. Si nu mai este nevoie de pasaport pentru a merge in anglia :coolspeak: ....Cel mai bine e sa te interesezi si tu daca nu crezi ca e mai bine sa afle omu sigur  :D . Ce nu imi place mie este ca taxa pentru NEstudenti este de 31%....bine macar ca ni se dau inapoi. Am o cunostinta care si-a recuperat taxele foarte repede la o luna sau doua de la intoarcerea in tara. Si-a facut el un card acolo...nu am inteles prea bine cum...o sa aflu si revin cu explicatii. Cunosc pe cineva care nu si-a recuperat banii pe taxe nici acum (dupa 2 ani) asta pentru ca a incercat sa si-i recupereze prin HOPS. Daca ati mai fost plecati si va-ti recuperat taxele spuneti si voi cum ati facut.:D...plus de asta ....cine stie cateva ferme ok  sa ne spuna si noua

#157
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010
Am si eu un raspuns pentru cei care acuza firmele de plasare cum ca percep comisioane...poate nu este normal...poate este insa NIMENI nu obliga pe nimeni sa plateasca vreun ban. Este mult mai simplu sa pleci din tara cu un contract in mana si stiind unde pleci. Cel putin pentru oamenii care pleaca pentru prima data intr-o tara straina...Dupa ce vezi cum sta treaba si iti face ceva relatii poate pleci si "pe barba ta" ca ai tupeu...nush asa gandesc eu...Inca astept un raspuns cu recuperarea taxelor epntru cei care nu's studenti ca nu as vrea sa le recuperez prin HOPS :D

#158
alin880

alin880

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2010
eu o sa plec prin hops p 31 mai la o ferma din scotia pe nume A.P. Berry. daca este cineva care a mai fost acolo sau daca are cunostnte care au mai fost acolo as fi recunoscator dak mi-ati da detalii. as vrea sa stiu si eu unde este mai bine in scotia sau anglia. va multumesc

#159
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010

View Postalin880, on 23rd January 2010, 21:59, said:

eu o sa plec prin hops p 31 mai la o ferma din scotia pe nume A.P. Berry. daca este cineva care a mai fost acolo sau daca are cunostnte care au mai fost acolo as fi recunoscator dak mi-ati da detalii. as vrea sa stiu si eu unde este mai bine in scotia sau anglia. va multumesc


Buna. De unde stii deja data la care vei pleca? si din ce oras esti? eu din cate am inteles parerile sunt impartite. Atat in anglia cat si in scotia sunt ferme foarte bune si ferme ai putin bune. Voi pleca si eu cu hops in vara dar inca nu stiu data. O voi afla p 28 februarie. Totusi tu cum ai aflat data? Si ai optat pentru ferma asta sau ti-a dat-o hops?

#160
Georgelove

Georgelove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2010
Salut, eu voi plecat cu HOPS in Anglia pentru data de 26 februarie 2010 ! daca mai este cineva care merge tot pentru aceasta data sau o data apropiata rog sa scrie ca sa mai discutam, cine stie poate ajungem la acceasi ferma! Salutare

#161
xilofag

xilofag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.01.2010

View PostGeorgelove, on 24th January 2010, 00:14, said:

Salut, eu voi plecat cu HOPS in Anglia pentru data de 26 februarie 2010 ! daca mai este cineva care merge tot pentru aceasta data sau o data apropiata rog sa scrie ca sa mai discutam, cine stie poate ajungem la acceasi ferma! Salutare


Buna. si eu voi pleca cu hops insa in vara 2010. Ai mai fost plecat? Cunosti nume de ferme bune (adik conditii umane de cazare)...eu nu am mai fost si ma intereseaza tare sa merg in Anglia nu in Scotia :P. Defapt nici nu am semnat contractul dar mi-a zis sa ma duc p 28 februarie pt asta. acuma sa vedem...doamne ajuta. Multa bafta sa ai si sa te intorci cu bine  :peacefingers:

#162
alin880

alin880

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2010

View Postxilofag, on 23rd January 2010, 23:12, said:

Buna. De unde stii deja data la care vei pleca? si din ce oras esti? eu din cate am inteles parerile sunt impartite. Atat in anglia cat si in scotia sunt ferme foarte bune si ferme ai putin bune. Voi pleca si eu cu hops in vara dar inca nu stiu data. O voi afla p 28 februarie. Totusi tu cum ai aflat data? Si ai optat pentru ferma asta sau ti-a dat-o hops?
    
sunt din ploiesti. eu am fost prima data in noiembrie la preselectii cand am primit si foaia aia galbena. a 2 oara am fost in decembrie cand am fost chemat cu actele. eu p foaia galbena nu am trecut nici o ferma k dak scriam scapam mult mai repede pt k ii ia primi p cei care au trecut fermele. cand am fost chemat a 2 oara mi sa spus si data cand plec si scria si p contract. ast detalii despre ferma  A.P. Berry. sall

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate