Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

casa cu temelie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Cred ca toti cei care intra pe aceasta sectiune de forum stiu ce e aia o temelie.
Acum, casa fiind a bunicului, nu stiu ce temelie are, daca e buna (ca in proverb) sau nu.

Cert este ca acea casa are in jur de 80-90 de ani si peretii au inceput sa alunece: nici nu dau cu var bine ca deja crapa, usile se stramba, etc etc.
Ar trebui contruita una, cu fundatie, o casa serioasa, stiu.
Totusi, ce sanse am sa rezolv cat de cat problema cu alunecarea peretilor?

#2
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Din ce este construita casa? caramida, chirpici, paianta? da niste detalii!

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Se poate construi iun zid de sprijin, este impropriu spun zid, mai mult o fundatie la 2-3 m de casa in sesnul alunecarii, inteleg ca e in panta. Eu asa am rezolvat la casa mea veche de vreo 40 de ani. Se face un bloc de fundatie la 2,5 m adancime, inaltat cat trebuie deasupra terenului astfel incat sa se poata poate pune umplutura de pamant pentru a nivela terenul in jurul casei. Asta daca e vorba de un teren inclinat. Nu-ti sugerez sa umbli la fundatia existenta, daca exista, poti supra zidurile si sa te trezesti cu peretii fisurati sau in cel mai rau caz prabusiti.

#4
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 ionut27, on Jan 12 2009, 16:34, said:

Din ce este construita casa? caramida, chirpici, paianta? da niste detalii!
Casa este din caramida.
Terenul, daca e in vale, nu pot sa-mi dau seama: cu ochiul liber nu se vede.
"Alunecarea" cred ca e un fel de "afundare"... Stiu ca acum multi ani s-a reconstruit un perete (era din ala cu soba de teracota in el, si s-a facut normal) si pana si acest perete, care nu are mai mult de 10 ani, a inceput sa se comporte ciudat.

In jurul casei sunt alte case, cu etaj+mansarda. Dau aceste detalii ca sa punctez faptul ca pe terenul ala se construieste si, casele fiind noi, banuiesc ca au avut oarece aprobari.
Un alt lucru l-am auzit eu de la un nene care a venit pe la bunelu' cand el traia si i-a spus de... "canal de drenaj in spatele casei?"  Am auzit gresit?


Daca si urmatoarele informatii ar putea ajuta, pe pamantul din curte nu creste nimic in afara de pomi fructiferi. Am incercat sa plantam de la ceapa la porumb - NU CRESTE.  Poate spune asta ceva despre calitatea solului?

Edited by ciureanuc, 12 January 2009 - 18:16.


#5
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 ciureanuc, on Jan 12 2009, 18:03, said:

Casa este din caramida.
Terenul, daca e in vale, nu pot sa-mi dau seama: cu ochiul liber nu se vede.
"Alunecarea" cred ca e un fel de "afundare"... Stiu ca acum multi ani s-a reconstruit un perete (era din ala cu soba de teracota in el, si s-a facut normal) si pana si acest perete, care nu are mai mult de 10 ani, a inceput sa se comporte ciudat.

In jurul casei sunt alte case, cu etaj+mansarda. Dau aceste detalii ca sa punctez faptul ca pe terenul ala se construieste si, casele fiind noi, banuiesc ca au avut oarece aprobari.
Un alt lucru l-am auzit eu de la un nene care a venit pe la bunelu' cand el traia si i-a spus de... "canal de drenaj in spatele casei?"  Am auzit gresit?


Daca si urmatoarele informatii ar putea ajuta, pe pamantul din curte nu creste nimic in afara de pomi fructiferi. Am incercat sa plantam de la ceapa la porumb - NU CRESTE.  Poate spune asta ceva despre calitatea solului?
Cat de aproape sunt casele invecinate? Nu conteaza ce aprobari au avut casele respective, daca fenomenul a inceput dupa construirea uneia din casele invecinate e posibil sa aiba o foarte mare legatura cu aceasta, in functie de distanta la care se afla si de adancimea de fundare a casei noi.

Daca aceste constructii invecinate sunt mai aproape de 3-6m de casa veche, inainte de inceperea constructiei acestor case a facut cineva o verificare a cotei de fundare a casei vechi (o sapatura langa temelie sa vada pana la ce adancime se duce)?

Daca fundatiile caselor alaturate (sau numai ale uneia) coboara la o adancime mai mare decat distanta dintre casa veche si casa noua + adancimea de fundare a casei vechi e foarte probabil sa fie vorba de tasari induse de noile fundatii. Poti sa-ti dai seama care dintre casele alaturate ar putea fi de vina pentru situatia asta daca poti aprecia in ce directie se deplaseaza paretii - casa dinspre directia respectiva ar trebui sa fie cea care a creat problemele.

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Fa data viitoare cateva poze sa vedem si noi despre ce e vorba.

#7
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
casele vechi in marea lor majoritate nu au fundatie. Ceea ce se intelege prin temelie este ori un sant umplut cu bolovani (cine era bogat arunca si niste ciment) ori o talpica de salcam ori, de cele mai multe ori simplu pamant compactat peste care se incepea zidaria. In unele cazuri am intalnit zidarie facuta pe doua randuri (50 cm) care undeva putin mai jos de cota 0 a casei se subtia transformandu-se in zidarie pe un rand (25 cm).

Cauza declansatoare a "fugii" unei case este invariabil APA. Apa este fitilul care declanseaza tot ce urmeaza. O casa poate sta bine mersi o suta de ani in picioare si dupa o actiune fara aparenta legatura (saparea unui put, constructia unui perete nou, irigatii langa casa, jgheaburi infundate, burlane rupte) sa inceapa sa o ia la vale.

Apa+pamant => noroi. Daca pamantul este un bun reazem pentru casa, noroiul e tocmai invers.

Ce poti tu sa faci? Vezi pe unde s-a infiltrat apa, elimina sursa. De cele mai multe ori este de jgheburi si burlane stricate. Repara-le si asigura-te ca apa este evacuata undeva la vale, la distanta suficienta >3m.

Sa consolidezi o fundatie e chinul dracului. Sa consolidezi o casa batraneasca fara fundatie deja e ruleta. Sunt multe solutii, dar fara a vedea nu stiu care se aplica cazului tau. Amintesc cateva:
-subfundare (se sapa sub fundatie, 1 m da, 2 nu) si se toarna beton. Se repeta de trei ori pe fiecare latura.
-dublarea(camasuirea fundatiei). Se sapa pe langa fundatie un sant, se aplica plasa STM pe aceasta, se toarna beton. De preferinta pe ambele laturi, ancoraje de pe o parte pe alta.
-bloc stabilizator perimetral (cum a spus astrul)
-Dublarea structurii cu structura metalica (stalpi cu fundatie izolata)

Edited by as xxl, 12 January 2009 - 19:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate