Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tahograful. il facem?!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#55
Diemecs

Diemecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.12.2008

 catalin gramada, on 5th April 2009, 17:33, said:

Dupa 28 zile calendaristice de la producere nu se mai tine cont de posibila incalcare de regulament, se prescrie de la sine daca nu a fost depistata in termen.

toate diagramele trebuie pastrate la firma. cel putin odata pe an, arr trebuie sa faca o vizita la sediul firmei, si sa verifice.

#56
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
pentru cardul de tahograf digital, dupa 28 de zile daca nu ai descarcat datele de pe el se actualieaza singur, adica ziua 1 se sterge si se actualizeaza cu ziua 29??

#57
Diemecs

Diemecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.12.2008

 coracao, on 4th August 2009, 00:08, said:

pentru cardul de tahograf digital, dupa 28 de zile daca nu ai descarcat datele de pe el se actualieaza singur, adica ziua 1 se sterge si se actualizeaza cu ziua 29??
Treaba e ca nu am lucrat cu tahografe digitale.


Da, presupun ca pe card ziua 29 devine 1. Dar, din cate stiu, tahograful continua sa inregistreze. oricum, nu e nimic grav. datele raman stocate pana la descarcarea tahografului, la cel mult 90 de zile. deci poti s-o faci si la 29, cu tot cu descarcarea card-ului(cum ai zis tu, daca ai uitat sa descarci cardul la 28 de zile). presupun.

Edited by Diemecs, 04 August 2009 - 01:56.


#58
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Zicea cineva ca daca ai depasit viteza acum 26 de zile, iti da amenda ... conform diagramei .. si acum intreb.. de unde stie 'organu' pe ce sector de drum eram cand circulam cu 80 km/h? De unde stie daca eram in localitate sau nu ? Sau poate da amenda ptr depasirea vitezei numai daca apare pe diagrama o viteza mai mare decat cea maxima admisa (110km/h) ?

#59
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
da 110 pe unde e viteza maxima admisa colegule?

#60
Diemecs

Diemecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.12.2008

 Alungatu, on 9th August 2009, 23:56, said:

Zicea cineva ca daca ai depasit viteza acum 26 de zile, iti da amenda ... conform diagramei .. si acum intreb.. de unde stie 'organu' pe ce sector de drum eram cand circulam cu 80 km/h? De unde stie daca eram in localitate sau nu ? Sau poate da amenda ptr depasirea vitezei numai daca apare pe diagrama o viteza mai mare decat cea maxima admisa (110km/h) ?

la tir, daca trece de 89 km/h, pe diagrama, e grav.

#61
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009

 coracao, on 10th August 2009, 00:07, said:

da 110 pe unde e viteza maxima admisa colegule?

Art.50. - (1) Vitezele maxime admise în afara localitatilor pentru categoriile si subcategoriile de autovehicule prevazute la art.15 alin.(2) sunt:
a) 130 km/h pe autostrazi, 100 km/h pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) si 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile A, B si BE;
B ) 110 km/h pe autostrazi, 90 km/h pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) si 80 km/h pe celelalate categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile C, CE, D si DE si subcategoriile D1 si D1E;
c) 90 km/h pe autostrazi, 80 km/h pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) si 70 km/h pentru celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din subcategoriile A1, B1, C1 si C1E;
d) 45 km/h, pentru tractoare si mopede.
(2) Viteza maxima admisa în afara localitatilor pentru autovehiculele care tracteaza remorci sau semiremorci este cu 10 km/h mai mica decât viteza maxima admisa pentru categoria din care face parte autovehiculul tragator.
(3) Viteza maxima admisa pentru autovehicule cu mase si/sau gabarite depasite ori care transporta produse periculoase este de 40 km/h în localitati, iar în afara localitatilor de 70 km/h.

Sau ma insel? Stiu ca e cu 10 mai putin daca ai remorca sau semi-remorca...

Si pana la urma.. poate sti unde eram cand aveam 80 km/h ? Daca eram in localitate sau nu ?

Edited by Alungatu, 09 August 2009 - 23:48.


#62
Diemecs

Diemecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.12.2008

 Alungatu, on 10th August 2009, 00:43, said:

Art.50. - (1) Vitezele maxime admise în afara localitatilor pentru categoriile si subcategoriile de autovehicule prevazute la art.15 alin.(2) sunt:
a) 130 km/h pe autostrazi, 100 km/h pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) si 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile A, B si BE;
B ) 110 km/h pe autostrazi, 90 km/h pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) si 80 km/h pe celelalate categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile C, CE, D si DE si subcategoriile D1 si D1E;
c) 90 km/h pe autostrazi, 80 km/h pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) si 70 km/h pentru celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din subcategoriile A1, B1, C1 si C1E;
d) 45 km/h, pentru tractoare si mopede.
(2) Viteza maxima admisa în afara localitatilor pentru autovehiculele care tracteaza remorci sau semiremorci este cu 10 km/h mai mica decât viteza maxima admisa pentru categoria din care face parte autovehiculul tragator.
(3) Viteza maxima admisa pentru autovehicule cu mase si/sau gabarite depasite ori care transporta produse periculoase este de 40 km/h în localitati, iar în afara localitatilor de 70 km/h.

Sau ma insel? Stiu ca e cu 10 mai putin daca ai remorca sau semi-remorca...

Si pana la urma.. poate sti unde eram cand aveam 80 km/h ? Daca eram in localitate sau nu ?
incurcasi borcanele...toate vehiculele care depasesc 3,5to,(toate vehiculele comerciale) destinate transporturilor de marfuri, trebuie prevazute cu limitator de viteza, astfel incat viteza lor sa nu depaseasca 90 km/h.

Edited by Diemecs, 10 August 2009 - 00:44.


#63
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Corect. Daca te prinde cu viteza mai mare de 89 te amendeaza. nu are de unde sti pe unde ai circulat tu deci nu cred ca te poate amenda.

#64
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Aha .. merci pentru lamurire :)

#65
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006

 coracao, on 3rd August 2009, 23:08, said:

pentru cardul de tahograf digital, dupa 28 de zile daca nu ai descarcat datele de pe el se actualieaza singur, adica ziua 1 se sterge si se actualizeaza cu ziua 29??

Salutari ! fac si eu o precizare; Cardul digital retine datele pe 90 zile iar cele referitoare la viteza pe cca 10 zile.Multumiri celor care dau sfaturi.Si cei mici trebuie sa se faca mari,chiar daca le lipseste politetea si solidaritatea de bransa.

#66
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
deci dupa 10 zile nu mai tine minte viteza cu care ai mers??? nu stiam asta...si dupa 90 de zile se sterge ziua 1 de condus si se completeaza cu ziua 91???

#67
leobango

leobango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 21.09.2006
cardul digital NU retine nici o viteza,doar timpii de conducere.

#68
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

 coracao, on 10th August 2009, 10:28, said:

Corect. Daca te prinde cu viteza mai mare de 89 te amendeaza. nu are de unde sti pe unde ai circulat tu deci nu cred ca te poate amenda.

eu nu inteleg de ce te amendeza daca ai peste 89?cand legislatia spune clar ca viteza maxima pe autostrada pentru tir ii 110km\h.....ca 99% au limitator ii partea a doua...:D
dar legislatia spune clar viteza maxima,si din ce am citit eu (acuma incerc sa iau permisu)nu scrie nicaieri ca esti obligat sa pui limitator....sau nu m-am documentat eu bine :)

#69
rapttor

rapttor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.12.2008
Limitatorul nu ti`l pui tu, nu e optional, ala vine montat pe camion de catre RAR, si limitarea e la 90  (eu pe un Volvo fl6 "il am la 80")

#70
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
stiu ca in cartea cu legea scrie asa da ia intreaba-i pe vecinii unguri si prietenii nemti sa vezi daca mergi mai tare ce zic...

#71
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Tocmai ce ma miram si eu de unde viteza de 110 km /h pt autovehicole ce depasesc 3,5 t . :eek:

#72
Diemecs

Diemecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.12.2008

 Award, on 9th October 2009, 22:51, said:

Tocmai ce ma miram si eu de unde viteza de 110 km /h pt autovehicole ce depasesc 3,5 t . :eek:


Eh, baiatul ala vobeste ca s-a apucat de invatat pentru examenul auto. Si, obligat de imprejurari, a ajuns si la rubrica aia. E destul de clara situatia; Toate vehiculele comerciale a caror masa totala maxim autorizata(MTMA), depaseste 3,5 tone, trebuie prevazute cu limitator de viteza astfel incat viteza maxima sa nu fie mai mare de 89 de km/h. Ca se intampla sa coboare o panta, si sa prinda 100 km/h, nu e o probleme. Ce ii intereseaza pe ei(autoritatile si organele competente) e sa nu fie o viteza constanta mai mare de 89 km/h. Cred ca am fost destul de clar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate