Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

desene autocad 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
De vreo 2 luni mam apucat si am invatat cat de cat autocad 2008, nu am invatat chiar de la inceput deoarce mai stiam in autocad 2000 de la scoala, de plictiseala mam apucat sa fac mobila din casa si cva piese ce am gasit pe google. Vreau sa stiu daca exista vreu site care sa imi ceara sa creez desene in autocad 3d, nu neaparat contra cost, daca are cineva nevoie de vreo colaborare fa rog mult sa imi spuneti. Vreau sa imi testez cunostintele si sa ma perfectionez.
Multumesc pentru timpul acordat

Edited by andonieandrei, 08 January 2009 - 20:26.


#2
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
http://sketchup.google.com/download/ gratuit si foarte intuitiv :peacefingers:

#3
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
cred ca nu ai inteles bn eu nu caut un soft cu care sa realizez desene 3d, vreau un site care sa "ma puna" sa realealizez desene in AutoCAD 3d

#4
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
pentru faptul ca ai mentionat 3d ti-am recomandat acest soft, il poate folosi si un copil de clasa a 5-a :)
poti exporta fisierele din sketchup in autocad, daca tii neaparat

#5
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
altcineva?

#6
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008
salut , mai nou la firma o sa trebuiasca sa fac schite de diverse standuri ,  banuiesc ca asteas 2d , am auzit ca cel mai bun program pt a face acest lucru este AutoCad , este greu ? inca nu am apucat sa il incerc , cam cat timp o sa imi ia sa il invat avand cunostinte medii si de DTP ?

#7
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 radon3, on Jan 9 2009, 22:07, said:

salut , mai nou la firma o sa trebuiasca sa fac schite de diverse standuri ,  banuiesc ca asteas 2d , am auzit ca cel mai bun program pt a face acest lucru este AutoCad , este greu ? inca nu am apucat sa il incerc , cam cat timp o sa imi ia sa il invat avand cunostinte medii si de DTP ?
Vreo 2-3 saptamani intensive, ca sa ajungi la un nivel cat de cat acceptabil. Experienta minima necesara, o s-o capeti dupa 7, 8 luni.Depinde de multi factori: varsta , timp alocat, ambitie, indrumator, etc. Dar vezi ca esti off-topic.

#8
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
Ceva desene facute de mn, nu is prea complexe  ^_^ ................ca de incepator. ce ziceti sunt bune de ceva
Astept pareri si critici.
Multumesc

Attached Files



#9
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
inca cva....
scz ca leam pus de 2 ori

Attached Files


Edited by andonieandrei, 10 January 2009 - 20:02.


#10
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Poti sa faci roata aia dintata sa aiba si un profil transversal, adica sa nu fie asa "flat" (fara sa folosesti "extrude" pentru a crea roata)?
Uite, fa un model pentru una din rotile dintate din poza.
Attached File  Gears_large.jpg   39.72K   199 downloads

#11
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
mam inspirat de aicea http://www.softedu.eu/corel_rave/mostre/roata_dintata.jpg
o sa fac si din poza ta

Attached Files



#12
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
uiteo si pe cea din imaginea ta

Attached Files



#13
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Vad ca te-ai apucat recent de AutoCad. Inca nu e prea tarziu sa renunti la el.
Parerea mea e sa renunti la el si sa inveti ceva mai serios; daca vrei tot de la Autodesk, poti invata Inventor. Sau poti invata Catia, ProEngineer sau chiar  SolidWorks. Odata ce lucrezi in unul din programele astea o sa vezi un proiect de inginerie cu alti ochi. Incepi sa gandesti putin altfel modelarea si nu numai.

#14
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
autocad mam apucat sal invat mai mult pt scoala, sunt in cl a 11 la profil tehnic-mecatronica, si intentionez sa merg la o facultate de inginerie mecanica si acolo o sa am nevoie de autocad.......multumesc oricum pt sfat

#15
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008
Am instalat AutoCad 2009 si mi se pare greu , nici macar nu am dat de  butonul de 3d modelling :D , am incercat si 3d max care mi se pare mai ok , ce sa folosesc pentru viitorul meu stand ? AutoCad sau 3d max ? care-i diferenta dintre ele ?

#16
andonieandrei

andonieandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 31.07.2008
3d max studio este ffff buna pentru modelare 3d, dar dupa cum ai spus mai in sus tie iti trebe desene 2d deci iti recomand autocad 2008, 2009 lam incercat si eu si nu mi se pare la fel de bun ca 2008.

Imi cer scuze moderatorilor pt off topic

#17
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 radon3, on Jan 12 2009, 20:30, said:

Am instalat AutoCad 2009 si mi se pare greu , nici macar nu am dat de  butonul de 3d modelling :D , am incercat si 3d max care mi se pare mai ok , ce sa folosesc pentru viitorul meu stand ? AutoCad sau 3d max ? care-i diferenta dintre ele ?
AutoCAD e un program de desenare pentru proiectare in general - merge in orice domeniu: arhitectura, rezistenta, instalatii, tehnologie de orice fel etc. Are si capabilitati de reprezentare in 3d, dar e in principal un program de DESENARE, nu de proiectare.

3D Studio Max e un program pentru realizat randari, prezentari, animatii. E incomparabil cu AutoCAD-ul la capitolul materiale, lumini, efecte, animatie si e folosit (cu add-on-urile de rigoare) la cel mai inalt nivel si in industria cinematografica.

Capabilitatile de modelare ale Acad-ului sunt limitate in comparatie cu 3dsMax si diferenta esentiala consta in faptul ca in AutoCAD obiectele 3d sunt tratate (in principal) ca solide, iar editarea obiecelor se face aproape exclusiv cu operatii booleen-e - in Max modelarea se face pe suprafete (obiectele sunt "goale" la interior) si exista mult mai multe posibilitati de editare si "prelucrare" ale acestor suprafete. De fapt si destinatia fiecarui program in parte face diferenta: AutoCAD-ul e pentru proiectare (cu limitarile la desenare, nu chiar proiectare,  despre care vorbeam mai sus), iar Max-ul e pentru prezentari de orice fel (de la randari statice pana la animatii de cel mai inalt nivel, inclusiv rezolvari pentru elemente dinamice precum particule, vant, explozii, lichide, par, haine etc.)

Depinde de ce ai de gand sa faci cu abilitatile pe care le ai si doresti sa le dezvolti: vrei sa devii proiectant intr-unul din domeniile ingineresti, arhitectural etc. sau vrei sa faci animatie, modelare 3d pentru jocuri sau alte domenii care implica asa ceva, efecte speciale etc.?

Gasesti pe net o droaie de resurse pentru oricare dintre domenii, la fel cum gasesti si sfaturi, comentarii sau discutii despre una sau alta dintre facilitatile oricareia dintre cele doua aplicatii - trebuie doar sa te hotarasti ce vrei, sa cauti si sa inveti cu rabdare si perseverenta

Succes!

Edited by gecs, 12 January 2009 - 22:05.


#18
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008
Multumesc pentru sfaturi , deocamdata o las mai usor cu partea de 3d si vreau sa invat foarte bine DTP-ul , totusi standuri tot o sa trebuiasca sa fac , si banuiesc ca in AutoCad e cel mai bine , intr-o luna va arat ce am realizat :D .Bafta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate