Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Loc Parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lukearh

lukearh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.11.2006
Locuiesc in sectorul 6. Anul trecut in octombrie s-au marcat locuri se parcare in fata blocului. La mine in apartament sunt 2 masini proprietate personala, asa ca dupa ce s-au impartit locurile, am fost si am facut o cerere pt. a 2-a masina(a mea). Am dat o declaratie cum ca daca exista un pretendent cu masina pentru acel loc il voi elibera neconditionat. Problema e ca pe acel loc se obisnuise sa parcheze un vecin cu 3 masini, dintre care 2 de firma, una din ele fiind un microbuz. Acesta a luat foc cand i-am spus ca e locul meu si a amenintat ca sparge masina etc... Am chemat politia care l-a cumintit instantaneu(politia comunitara, pt. ca cea adevarata era ocupata). Au zis ca il amendeaza si pentru amenintari si pentru faptul ca parcase microbuzul pe acele locuri daca vreau. Amenda era mare si am zis ca intre vecini nu se face asa ceva.
Ieri, cand m-am intors de la munca locul era ocupat de una din masinile lui (de firma). Mi-a spus ca locul e a unui vecin (care nu are masina) si ca e utilizatorul masinii parcate acolo. Am chemat politia, si mi-a aratat un contract pe 2009 valabil, conform caruia vecinul respectiv era posesorul locului, ca utilizator al masinii respective.
1. Vecinul nu are masina (cred ca nici permis);
2. El nu lucreaza la firma care l-a imputernnicit ca utilizator;
3. Conform legii masina de firma nu are ce cauta pe locuri platite;
4. Ca posesor al locului de parcare nu avea adp-ul dreptul sa imi dea locul altcuiva, decat in cazul neplatii macar a unei rate a taxei pana la 31 martie, sau, conform declaratiei, unui solicitant cu masina personalacare nu avea loc de parcare.
Astazi am fost la adp sa rezolv problema. Trec peste primitivismul sistemului birocratic si neplacerile cauzate de acesta. Cand am sesizat problema, celor de acolo nu le venea sa creada. Au spus ca e imposibil (contractul fusese facut pe 29 decembrie), si mi-au zis sa il astept pe seful lor ca el e cel care s-a ocupat si care bineintesles nu era acolo. Un director de la impozite cu care am vorbit a zis ca si el vrea sa vorbeasca cu el ca " numai prostii a facut". Bineinteles seful era pila vecinului, stia tot si m-a aburit. Acum de unde stia seful de acolo exact de problema asta...? A sarit ca ars cand i-am zis ca e prea familiarizat cu cazul. L-am intrebat cum a dat tocmai el, ditamai seful locul respectiv, ca doar nu e treaba lui, unuia cu masina de firma pe 2009. A spus ca nu se poate sa fi dat pe 2009 pentru masini de firma ca nu au voie. A adus dosarul si surpriza, copia de la dosar era pe 2008. deci copia de la vecinu era pe 2009 buna de aratat la politie si cea de la dosar pe 2008 ca sa dea bine acolo. I-am zis ca m-am plictisit sa ma abureasaca si l-am intrebat daca imi rezolva cazul, daca nu incerc mai sus. S-a ofticat, a zis ca nu am unde sa ma duc, a incercat sa ma imbuneze. Cand l-am intrebat cine e mai marele lui a stat 1 min si s-a gandit. Am plecat si am depus cerere de audienta la seful ADP.
Unde as mai putea reclama acestea, mai ales treaba cu contractele copii care nu se potrivesc?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
probabil la politie pentru fals.

#3
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Fa plangere penala pt abuz in serviciu(sau, in cazul in care nu se va putea dovedi intentia, pt neglijenta in serviciu) si pt fals intelectual.
Daca vrei un model de plangere lasa-mi un id pe privat si iti trimit eu.
O sa te cheme sa dai o declaratie.
Mai intai fa-i o vizita si spune-i ca ai vb cu un avocat si ti-a spus sa faci plangere penala.
Intreaba-l cum vrea sa o rezolvati, pe calea usoara sau pe cea grea.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
salut!

lukearh, tu ai loc de parcare platit pentru ambele masini? Daca da, atunci prima ilegalitate s-a facut in cazul tau, deoarece pe aceeasi adresa trebuie sa se dea un singur loc de parcare (ce putin asa e in sectorul 3). Apoi "3. Conform legii masina de firma nu are ce cauta pe locuri platite": eu nu stiu de aceasta lege (imi poti spune "numele" ei?); si ce te faci cu masinile luate in leasing ca si astea tot pe fima (de leasing) sunt inmatriculate. Si eu am masina inmatriculata pe firma la care lucrez si pe baza imputernicirii ca pot parca masina la domiciliu, pot primi loc de parcare.
Si ca sa poti inchiria un loc de parcare nu trebuie sa ai carnet de conducere, ci doar masina cu toate actele necesare.
Iar daca tu ai dat deja acea declaratie ca eliberezi locul in momentul in care apare un nou pretendent ... nu cred ca mai ai ce face. Doar ca ei nu te-au anuntat in prealabil.

Cu respect,
EU

Edited by sfantu.dracu, 07 January 2009 - 10:51.


#5
miss_angel

miss_angel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2009
chestia cu împărțirea locurilor de parcare sigur nu este reglementat printr-o lege, cel mai probabil, acest lucru a fost dezbătut în Consiliul Local al primăriei de sector, cel mai bun lucru pe care îl poți face este să pui mâna pe hotărârea consiliului local prin care s-a hotărât modalitatea de administrare și împărțirea a acestor locuri de parcare, după ce o citești, vezi ce ai de făcut. Lasa plângerile penale că pierzi timp și nervi, dar celor unși de pe la ADP poți să le dai de înțeles că o să faci și plângere penală

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
luke nu prea a facut ilegalitate
se acorda si 10 locuri de parcare pe apartament, cu conditia sa nu existe alte solicitari
masinile de firma nu sunt incluse, ele trebuie sa stea in parcarea firmei

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
aeon,

lukearh nu a facut o ilegalitate ca a cerut; ilegalitatea consta in faptul ca i s-a dat. În conformitate cu prevederile H.C.L.M.B. nr. 32/1994 se închiriază un singur loc pentru un apartament, indiferent de numărul de persoane/familii care îl locuiesc și/sau de numărul de autoturisme posedate de către cetățenii care coabitează în el.

Si mai departe un extras din regulamentul de închiriere către cetățeni a locurilor din parcările de reședință din sectorul 2 (ca pe asta l-am gasit si nu cred sa difere de la un sector la altul):
"4. Să facă dovada dreptului de utilizator prin prezentarea contractului de achiziționare a autovehiculului în sistem leasing,;
5. Să facă dovada, prin prezentarea unei adeverințe, că persoana juridică care are calitatea de proprietar al autovehiculului, este de acord ca solicitantul să utilizeze vehiculul, inclusiv să parcheze la domiciliu;
În cazul în care vehiculul încredințat este achiziționat în sistem leasing este necesar a fi prezentat și documentul care atestă calitatea de utilizator (viitor proprietar) a persoanei juridice .
Condițiile prezentate la punctele 4 și 5 sunt obligatorii în situațiile în care solicitantul, persoană fizică/juridică,  nu are calitatea de proprietar al autovehiculului pentru care se solicită un loc de parcare.
"

Cu respect,
EU

P.S. Linkul catre acest regulament il aveti aici.

#8
lukearh

lukearh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.11.2006

Quote

lukearh, tu ai loc de parcare platit pentru ambele masini? Daca da, atunci prima ilegalitate s-a facut in cazul tau, deoarece pe aceeasi adresa trebuie sa se dea un singur loc de parcare (ce putin asa e in sectorul 3). Apoi "3. Conform legii masina de firma nu are ce cauta pe locuri platite": eu nu stiu de aceasta lege (imi poti spune "numele" ei?); si ce te faci cu masinile luate in leasing ca si astea tot pe fima (de leasing) sunt inmatriculate. Si eu am masina inmatriculata pe firma la care lucrez si pe baza imputernicirii ca pot parca masina la domiciliu, pot primi loc de parcare.
Si ca sa poti inchiria un loc de parcare nu trebuie sa ai carnet de conducere, ci doar masina cu toate actele necesare.
Iar daca tu ai dat deja acea declaratie ca eliberezi locul in momentul in care apare un nou pretendent ... nu cred ca mai ai ce face. Doar ca ei nu te-au anuntat in prealabil.

-H.C.L.M.B. nr.32/1994;
-H.G. 955/2004 - O.G.71/2002
http://www.capital.ro/index.php?section=ar...ex&id=23661

Problema este ca legea e foarte neclara si interpretabila si lasa nenumarate portite pentru spagi. Primul lucru care l-au spus functionarii la deschiderea ghiseului a fost acela ca cei cu masini de firma nu au ce cauta acolo. Pana sa apara seful respectiv, toti inspectorii de acolo mi-au dat dreptate si se intrebau cum s-a putut face asa ceva. Problema e ca am fost deposedat ilegal in favoarea unui caz  in neregula. Daca nu ai carnet si esti proprietar normal ca esti indreptatit la loc de parcare, dar ca sa fii utilizatorul unei masini care nu este a ta iti trebuie carnet. Eu nu am luat locul nimanui, pur si simplu am platit un loc liber, care mi s-a spus ca nu e nici o problema sa il iau daca sunt de acord sa il eliberez neconditionat in cazul unei solicitari. Deci pana la aparitia unei astfel de solicitari, locul era al meu.
Ideea e ca dupa ce am avut de aface si cu ADP-ul si cu politia mi s-a facut sila. Suntem inca in epoca de piatra. Totul e primitiv si neorganizat, pt. a face ei ce vor. Suntem in 2009 si stam la cozi enorme, ei au baza de date in dosare vechi si prafuite, din care se pierd sau apar foi dupa cum vor ei. Pe borderoul de pe dosarul unde era contractul meu, e scris cu creionul. Numele meu a fost sters si a aparut cel care are locul acum, ca posesor al locului pe 2008. mai e problema cu contractele care ar trebui sa fie identice dar difera. Nu vreau sa las sa treaca asa usor. Daca il fac sa nu doarma macar o noapte pe nesimtitul ala (care nu stiu ce spaga ar fi putut lua pt. a se preta la asa ceva) sunt multumit.
De aceea, vreau sa stiu exact unde pot face sesizari, ca macar un superior de al lui sa vina sa il intreaba despre asta.

Edited by lukearh, 07 January 2009 - 13:41.


#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Salut!

Am citit si eu cele doua hotarari si articolul respectiv si am observat ca sunt neclaritati. Dar sa nu iti inchipui ca ei nu stiu in ce ape se scalda si i-ai prins tu cu matza in sac. Si sa stii ca peste tot (cel putin din cate stiu eu) se noteaza cu creionul in ce priveste locurile de parcare. Asa ca atat timp cat legile nu sunt clare te vei bate cu morile de vant si pierzi timpul degeaba. Cat despre "dar ca sa fii utilizatorul unei masini care nu este a ta iti trebuie carnet" te contrazic. Exemplu: Daca tatal a luat masina in leasing cu contractul pe numele lui, dar nu are carnet si o conduc eu sau mama ... el va fi utilizatorul pentru firma de leasing care ca face actele pe numele lui pentru a putea beneficia posibilitatea inchirierii unui loc de parcare. Asa cum un director de firma care nu are carnet poate avea sofer, dar el este utilizatorul. Deci nu iti trebuie carnet ca sa fi utilizatorul de drept al unui autovehicul.

Cu respect,
EU

#10
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
on-offtopic: se putea frate sa nu se ajunga la magarii d-astea? de ce oare nu se poate da o lege fara interpretari & shit? de ce mereu trebuie sa fie nesimtiti spagari?
in orice se ajunge la o singura chestie: SPAGA!
in orice chestie care vrei s-o rezolvi te lovesti de imputita de birocratie, cozi peste cozi, drumuri facute aiurea, timp pretios pierdut fara justificare, nervi consumati etc.
si inca ceva, totul dureaza si dureaza si dureaza parca la infinit. de ce oare nu fac si ei ceva ca lumea? au modele in afara tarii cate vor, dar mereu trebuie sa complice ei lucrurile.

iti doresc succes!

#11
lukearh

lukearh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.11.2006

Quote

Cat despre "dar ca sa fii utilizatorul unei masini care nu este a ta iti trebuie carnet" te contrazic. Exemplu: Daca tatal a luat masina in leasing cu contractul pe numele lui, dar nu are carnet si o conduc eu sau mama ... el va fi utilizatorul pentru firma de leasing care ca face actele pe numele lui pentru a putea beneficia posibilitatea inchirierii unui loc de parcare. Asa cum un director de firma care nu are carnet poate avea sofer, dar el este utilizatorul. Deci nu iti trebuie carnet ca sa fi utilizatorul de drept al unui autovehicul.

In exemplul tau "TATAL" are masina pe numele lui. Deci nu e nevoie nici sa aiba carnet nici sa fie trecut ca utilizator. Eu ma refeream la o persoana care nu are masina, si este chipurile utilizatorul unei masini de firma la care nici nu lucreaza.
Cum am spus si mai sus:

Quote

Daca nu ai carnet si esti proprietar normal ca esti indreptatit la loc de parcare, dar ca sa fii utilizatorul unei masini care nu este a ta iti trebuie carnet.


#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
salut!

Nu, doar contractul de leasing e pe numele lui, masina e a firmei de leasing pana la stingerea tuturor datoriilor, asadar e utilizator de drept, pentru ca de facto e altcineva.
Dar ne invartim aici intr-o "polemica" fara rost. Spune mai bine ce ai mai facut, poate mai invatam cate ceva.

Cu respect,
EU

#13
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Si eu tot in sectorul 6 stau!
In contractul incheiat cu ADP 6 scrie ca in cazul in care ai 2 locuri de parcare si apare o cerere din partea altcuiva care nu are deloc parcare esti obligat sa renunti la unul din ele.

Cred ca e cazul tau, restul e cancan!

#14
phNt

phNt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.10.2008
Sincer sa va spun Bucurestiul e cel mai distrus orash din Romania la locurile de parcare , imi este mila de voi !

#15
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Salut!

Si eu locuiesc in sectorul 6, cu parintii. Si eu, si tatal meu avem locuri de parcare inchiriate de la ADP de ani buni de zile. Tocmai am recitit ambele contracte si in NICIUNUL nu se specifica faptul ca ar trebui sa se renunte la loc in cazul in care apare alta cerere. De asemenea, nu am semnat asa ceva cand mi s-a aprobat locul de parcare. Totusi, am incercat astazi sa platesc locurile pe anul 2009 si mi s-a spus ca trebuie sa renuntam la unul din ele, NU pentru ca exista cereri care nu se pot solutiona altfel, ci pentru ca pur si simplu nu se mai poate. De asemenea, m-au pus sa fac cerere de anulare pentru unul din locuri. Nu am facut cererea si am plecat fara sa platesc, urmand sa vad cum evolueaza lucrurile. Stau si ma intreb cat de legal e ceea ce vor ei sa faca. Mi se pare dubios faptul ca m-au pus sa fac cerere de renuntare la unul din locuri si nu l-au anulat ei, daca tot au baza legala. Eu inteleg ca nu sunt locuri de parcare, dar nu cred ca asta e solutia, mai ales ca, pana una-alta, se ignora niste contracte.

La fel de stupida mi se pare si partea cu masinile de firma sau in leasing... NU asa se creaza noi locuri de parcare, pentru ca oamenii aceia tot in zona respectiva vor trebui sa parcheze. Ce rezolva daca imi iau mie, de exemplu, locul de parcare? Eu o sa parchez, sa zicem, peste drum (daca prind loc liber, evident) si unul care parca pana acum peste drum o sa inchirieze locul care e acum al meu si o sa parcheze pe el. Sau o sa parcheze acolo pe gratis. :) Deci o rocada intre masini... Traim in Romania...

#16
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Pai cat timp sunt valabile respectivele contracte??? Cum se face prelungirea??? Care sunt conditiile de reziliere pentru primarie???

#17
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Nu scrie pe cat timp sunt valabile. Pana acum mergeam pur si simplu la inceputul fiecarui an (scadenta este pe 31 Martie), aratam contractele si plateam locurile de parcare.  Nu se spune nimic de conditii de reziliere pentru primarie.

#18
bogdanbg

bogdanbg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2010
Salutare,

De curand am mi-am achizitionat un ap in sectorul 6 iar astazi am fost la adp sa iau locul de parcare in primire. Am fost cu vechiul proprietar, acesta cedandu-mi locul. Insa, cei de la adp au zis ca trebuie sa am adresa de la buletinul si adresa din talonul masinii ca figurand la adresa respectiva. Aveti idee daca este stipulata aceasta conditie pe unde? Sau aveti alta solutie mai rapida de a obtine locul?

Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate