Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#1
Alinda

Alinda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.12.2008
Ma poate ajuta cineva sa imi aleg niste cutite, de data asta unele bune, ca m-am saturat de stifturi... am auzit de unele Zwilling, dar sint cam scumpe.. stie cineva daca chiar merita banii?

___________________
I cook, therefore i am.

#2
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Vezi poate le gasesti in Metro la promotie.
Parerea mea e ca fac toti banii.
Constructie SIGMAFORGE si sunt forjate dintr-o singura bucata.

#3
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006
Sint cutite Tefal, otelul e bun si sint foarte usoare - mie imi plac mai grele, dar daca esti fata iti vor place.
Mi-au mai placut Victorinox, Fissler (astea parca sint cam scurte dupa gustul meu)

La Metro am mai vazut parca Ion Moș le zice, m-a tentat sa cumpar unul, dar nu stiu cum sint.

Cred ca merita sa dai un ban pe un cutit pt ca te ajuta mult sa fie de calitate, si te tine zeci de ani.

#4
Alinda

Alinda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.12.2008

 Morosanul, on Jan 6 2009, 15:01, said:

Sint cutite Tefal, otelul e bun si sint foarte usoare - mie imi plac mai grele, dar daca esti fata iti vor place.
Mi-au mai placut Victorinox, Fissler (astea parca sint cam scurte dupa gustul meu)

La Metro am mai vazut parca Ion Moș le zice, m-a tentat sa cumpar unul, dar nu stiu cum sint.

Cred ca merita sa dai un ban pe un cutit pt ca te ajuta mult sa fie de calitate, si te tine zeci de ani.


Constructie de care? Si cum adica Ion Mos? Si cu intrebarile astea, tocmai am dovedit ca sint fata ! :-)
Sa nu fie foarte usoare fiindca am deja un set de cutite usoare si nu sint prea multumita. Nu spun de unde le-am luat ca sa nu fac anti-reclama.

______________________
I cook, therefore i am.

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Morosanul, on Jan 6 2009, 15:01, said:

Mi-au mai placut Victorinox
Daaaa... si eu am cutite Victorinox si le ador!

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,455
  • Înscris: 04.05.2006
Eu folosesc momentan Chefking, dar nu stiu daca se vand undeva in tara. Le-am primit din Germania. Le folosesc de vreo 6 ani si nu le-am ascutit niciodata. Nici macar pe piatra nu le-am tras s taie beton. Au o constructie care permite autoascutirea.  Am pierdut in schimb cutitul de carne din set si am rupt varful cutitului profesonal (care si asa e putin scurt pentru gustul meu) asa ca, am comandat niste cutite Zepter. Le-am primit chiar inainte de sarbatori, dar nu le-am folosit inca. Par foarte bine lucrate si otelul e de calitate.Sper sa fiu multumit de ele in timp.

#7
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006

 Alinda, on Jan 6 2009, 15:49, said:

Constructie de care? Si cum adica Ion Mos? Si cu intrebarile astea, tocmai am dovedit ca sint fata ! :-)
Sa nu fie foarte usoare fiindca am deja un set de cutite usoare si nu sint prea multumita. Nu spun de unde le-am luat ca sa nu fac anti-reclama.
Ion Mos, asa se numesc cutitele,  :D  e gravat pe lama - unde scrie si ca sint facute in Germania, deci probabil le comanda acolo, pt ca Ion Moș e o firma romaneasca.

In general cutitele alea usoare si subtiri - cae se gaseau prin buticuri - nu se iau in considerare  :lol:
Tefal sint ceva mai usoare, si lama e un otel asemanator cu cel depe talpa de la fierul de calcat, are un fel de striuri f. fine, si nu se zgarie. Poti sa iei unul in mana, sa vezi, ca se gasesc si in Metro si in Real.

#8
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Ion Mos e o firma care comercializeaza tot felul de aditivi si alte prafuri pentru ind alimentara si aduce si ustensile pt gastronomie. Cutitele sunt bune si ca pret sunt intre cele de "consum curent" si alea care te tin cu adevarat 20 de ani.
Cine vrea un cutit adevarat trebuie sa caute in Japonia. Aia sunt marii maestri. Dar nu stiu cum s-ar putea aduce de acolo decat daca merge cineva la locul faptei.

#9
vikydraga

vikydraga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.05.2008

 Alinda, on Jan 6 2009, 10:37, said:

Ma poate ajuta cineva sa imi aleg niste cutite, de data asta unele bune, ca m-am saturat de stifturi... am auzit de unele Zwilling, dar sint cam scumpe.. stie cineva daca chiar merita banii?

___________________
I cook, therefore i am.

Buna. Si eu am avut mereu probleme cu instrumentele de la bucatarie, imi place sa gatesc, cu conditia sa am instrumente de cea mai buna calitate, altfel mi se pare o corvoada. Dupa tot felul de experiente cu cutite, m-am hotarat sa dau ceva bani mai multi si mi-am comandat un set Miracle Blade, mai ales ca aveam posibilitatea sa le dau inapoi daca nu eram multumita. Vreau sa-ti spun ca le am de ceva ani buni si sunt  foarte multumita, parca ar fi noi. Cred ca indiferent ce iti alegi, cutitele scumpe au un motiv sa coste mult, eu nu as mai lua niciodata lucruri ieftine, mai ales daca acestea urmeaza sa-mi usureze munca.

#10
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,059
  • Înscris: 12.12.2006
Da, in Japonia sint scoli de cutite (ca alea de sabii Katana), deci sint facute cu pasine de maestri, etc.
Si pretul e pe masura.

Acesta care mi-a placut mie:
[ http://www.cookingforengineers.com/pics2/640/DSC_0232_crop.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
costa pate 120 E, dar exista si peste 30 E

Aici e un aricol bun despre asta:  http://www.cookingfo...fs-Knives-Rated

#11
MatacheMacelaru

MatacheMacelaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2009
E foarte important sa ai niste cutite bune. Eu am un set de cutite Zwilling si sint foarte multumit, desi sotia mea le foloseste mai mult decit le folosesc eu :-)
Cind le-am cumparat, vanzatorii mi-au facut capul calendar cu tehnologia spatiala, constructie Sigmaforge si lama Friodur. Daca te intereseaza tehnic, iti pot explica pe larg ce inseamna fiecare. Insa ce pot sa iti spun este ca sint exceptionale si ca sint durabile. Lucrul asta a interesat-o si pe sotia mea. Deci, merita toti banii.

#12
Alinda

Alinda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.12.2008
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Da, m-ar interesa sa stiu mai multe amanunte. Ca sa stiu pe ce dau banii...

#13
Daniel-33

Daniel-33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2009

 Alinda, on Jan 9 2009, 11:20, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Da, m-ar interesa sa stiu mai multe amanunte. Ca sa stiu pe ce dau banii...
Romania


Pt cutite Victorinox poti sa incerci la firmele de mai jos , eu lucrez cu ele de 11 ani si sunt foarte multumit de ele se ascut  foarte usor fara piatra sau masat

Multi-Tools
Cutlery
Travel Gear
AG Comexim s.r.l.
Dr. Alexandru Locusteanu no 8,
BI 77D, apt 32
052082 Bucharest
Tel +40(21)4 23 22 99
Fax +40(21)4232299
[email protected]
www.agcomexim.ro
Cutlery
RIA DO Trading s.r.l.
Str. Anastasie Panu 17
BL.D3, SC.1, AP. 35
031162 Bucharest
Tel +40(21)322 72 91
Fax +40(21)3200943
[email protected]
www.riado.ro



Multi-Tools
Cutlery
Weber 2000 s.r.l.
str. Soseaua Borsului 24/a
410065 Oradea
Tel +40(2)594 79 852
Fax +40(2)59479852
[email protected]
www.weber.ro

#14
florinaker

florinaker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.12.2005
Daniel, cu ce se pot ascuti in afara de piatra sau masat? Eu folosesc smirghel de gradatii din ce in ce mai fine, pe care il pun deasupra unui mousepad. Dar banuiesc ca nu la metoda asta te referi (mai ales ca nu e cea mai la indemana).

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Unde se gasesc cutite Zwilling?
Eu am unul de paine de la Tefal, mi-a placut ca era greu. Taie foarte bine. Si, recent, a adus prietenul meu din Franta un cutit ceramic care e foarte periculos. N-am idee daca se gasesc si in Ro.

#16
florinaker

florinaker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.12.2005
Se gasesc cutite ceramice in Ro. Totusi, nu stiu daca ar trebui sa fie prima alegere, din cel putin doua motive (asta exceptand pretul):
- sunt ceva mai casante decat cele clasice (ca s-ar sparge precum sticla - e doar mit);
- sunt foarte greu de ascutit. Pentru ca au o rezistenta la abraziune foarte mare, sunt mult mai greu de ascutit chiar decat otelurile inoxidabile de calitate. Ai nevoie de piatra ceramica cel putin, desi mult mai indicata ar fi piatra diamantata (de fapt mai multe).

Daca totusi te intereseazaz, ai PM.
Legat de Zwilling, nu stiu nimic.

P.S. TOATE cutitele se tocesc la un moment dat. Autoascutirea e o vrajeala de marketing. Un tais de cutit trebuie sa se termine in mod ideal intr-un V perfect (sau intr-un V (italic) in cazul unor cutite japoneze). Dar in realitate, varful acestui V are o anumita latime (de la 0.1 microni daca e ascutit f. bine, pana la sute de microni daca e tocit rau (desi asta nu se mai cheama de mult cutit)). Ideea e ca aceasta latime intra in contact cu substante/materiale/corpuri, extinzandu-se.

#17
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Abureala aia cu autoascutirea vine cred de la cutitele alea oribile cu zimti, care nu trebuie ascutite dintr'un motiv foarte bun: rup mancarea, nu o taie.
Anyway, eu am un cutit Nirosta de la Fackelman (din metro) si pentru 40 de lei ma declar pe deplin multumit. Ideea e sa taie bine, restul sunt secundare.

#18
laurentiuilie

laurentiuilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2007

 shiva, on Jan 15 2009, 16:49, said:

Unde se gasesc cutite Zwilling?
Eu am unul de paine de la Tefal, mi-a placut ca era greu. Taie foarte bine. Si, recent, a adus prietenul meu din Franta un cutit ceramic care e foarte periculos. N-am idee daca se gasesc si in Ro.

Cutitele Zwilling se gasesc la www.pentrugatit.ro. Am verificat preturile si sunt chiar mai ieftine decat in Germania.

 florinaker, on Jan 16 2009, 08:37, said:

Se gasesc cutite ceramice in Ro. Totusi, nu stiu daca ar trebui sa fie prima alegere, din cel putin doua motive (asta exceptand pretul):
- sunt ceva mai casante decat cele clasice (ca s-ar sparge precum sticla - e doar mit);
- sunt foarte greu de ascutit. Pentru ca au o rezistenta la abraziune foarte mare, sunt mult mai greu de ascutit chiar decat otelurile inoxidabile de calitate. Ai nevoie de piatra ceramica cel putin, desi mult mai indicata ar fi piatra diamantata (de fapt mai multe).

Daca totusi te intereseazaz, ai PM.
Legat de Zwilling, nu stiu nimic.

P.S. TOATE cutitele se tocesc la un moment dat. Autoascutirea e o vrajeala de marketing. Un tais de cutit trebuie sa se termine in mod ideal intr-un V perfect (sau intr-un V (italic) in cazul unor cutite japoneze). Dar in realitate, varful acestui V are o anumita latime (de la 0.1 microni daca e ascutit f. bine, pana la sute de microni daca e tocit rau (desi asta nu se mai cheama de mult cutit)). Ideea e ca aceasta latime intra in contact cu substante/materiale/corpuri, extinzandu-se.

Florin, vad ca te pricepi la cutite. Ai perfecta dreptate. Ii mai auzi pe unii ca vor cutite pe care sa nu le ascuta niciodata....  ;)  
Intra sa vezi si ce vand cei de la KitchenShop. Au cutite Zwilling si articole despre cum se ascut cutitele, cum se ingrijesc , etc. Mie mi se pare interesant site-ul lor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate