Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#5347
GregB

GregB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2016
Buna ziua ! As dori si eu o informatia legata de plantatia de nuc.Am 2 posibilitati de a cumpara teren 2.5 ha in Birlad si la Tutova..din ce am citit din anexa 10,zonele din Birlad si Tutova au potential scazut in plantatia de nuci..dar terenurile de care vorbesc sunt pe dealul localitatilor..nu stiu exact altitudinea..pe internet am citit ca e preferabil pe deal sa fie plantat nucul..acum nu stiu daca e doar pamantul de vina..astept un raspuns..multumesc anticipat..o zi buna la fiecare

#5348
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
am la tara vreo jumatate de tona de gainat de gaina care intentionez sa il pun in primavara la nuci

aveti idee cam ce cantitate s-ar preta la fiecare nuc (al 4 an) ?; nu vreau sa exagerez, avand in vedere continutul mare de azot

#5349
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007

View Postsososs, on 09 februarie 2016 - 11:11, said:

am la tara vreo jumatate de tona de gainat de gaina care intentionez sa il pun in primavara la nuci

aveti idee cam ce cantitate s-ar preta la fiecare nuc (al 4 an) ?; nu vreau sa exagerez, avand in vedere continutul mare de azot
Dava vorbeam despre salata, intelegeam sa iti faci ceva probleme, sa faci calcule...asa ca doua carute ...s-ar putea nici sa nu-ti ajunga.
PS...si de ce nu l-ai dat in toamna!!? :(

Ganduri bune!

#5350
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
oricum nu o sa dau la toti, vreau sa dau la cativa, iar la restul o sa dau cu Italpollina; ma gandeam ca 5 kg la 1 nuc ar trebui sa ajunga
am gresit - sunt la al 3 an, nu al patrulea

nu am reusit in toamna, incerc sa dau acuma sau daca nu ajung sa dau in Martie - Aprilie

#5351
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Eu n-as pune mai mult de 1 kg la pom aflat in anul 3 ,distribuit uniform si sapat imediat;probabil ca trebuie sa astepti inceputul lunii martie(max. 200gr /mp)

#5352
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007

View Postsososs, on 10 februarie 2016 - 10:55, said:

oricum nu o sa dau la toti, vreau sa dau la cativa, iar la restul o sa dau cu Italpollina; ma gandeam ca 5 kg la 1 nuc ar trebui sa ajunga
am gresit - sunt la al 3 an, nu al patrulea

nu am reusit in toamna, incerc sa dau acuma sau daca nu ajung sa dau in Martie - Aprilie
Oamenii mananca de 3 ori pe zi...pomii de 3 ori pe an....deci masa de dimineata - ingrasarea de baza cum se spune...agricol - a trecut. Si cu Italpollina, in functie de modul de administrare, s-ar putea sa piarda si masa de pranz.
Ingrasamintele organice pana ajung sa fie "consumate", in functie de mai multi factori, trec o luna doua...sau mai mult...doza de aplicare la pomii fructiferii fiind de 40-50 t/ha.
Citeste despre descompunere, mineralizare, humus, levigarea azotului, modul si perioadele de administrare a ingrasamintelor...

Edited by ghedanro, 10 February 2016 - 14:55.


#5353
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
ghedanro, vad ca te exprimi destul de plastic ..... apreciez oricum exprimarea, daca nu ajutorul

#5354
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
http://agrointel.ro/...solicitantului/

Inca unu care viseaza .....


View Postghedanro, on 10 februarie 2016 - 14:51, said:


Oamenii mananca de 3 ori pe zi...pomii de 3 ori pe an....deci masa de dimineata - ingrasarea de baza cum se spune...agricol - a trecut. Si cu Italpollina, in functie de modul de administrare, s-ar putea sa piarda si masa de pranz.
Ingrasamintele organice pana ajung sa fie "consumate", in functie de mai multi factori, trec o luna doua...sau mai mult...doza de aplicare la pomii fructiferii fiind de 40-50 t/ha.
Citeste despre descompunere, mineralizare, humus, levigarea azotului, modul si perioadele de administrare a ingrasamintelor...
Ialpollina se da in doza maxima de 1200 kg la Ha. L-am folosit eu anul trecut si e bun

#5355
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Uitati aci nuci din B Obor la 30ron/kg. La ce calitate le incradrati, ca`s curios?
Gustu`i bun.

Attached Files



#5356
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
in bihor sunt 15-17 lei kg de miez, culoarea este destul de buna, depinde ce vrei sa faci cu el

#5357
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

Pentru curioși....


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QylKIQjxYq8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În special de la min 7:45 incolo.



#5358
suiramlmc

suiramlmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2015
Salutare,
Cer si eu sfatul oamenilor priceputi de pe acest forum.
In toamna anului 2015 am plantat 2 hectare de nuci in judetul Botosani, soiul Kogalniceanu cu polenizator Peschianski; intrebarea mea este cum formez axul structurat pentru ca pe net am gasit mai multe variante destul de diferite in ceea ce priveste aceasta operatiune.Sunt dispus sa cumpar un ghid complet privind formarea axului structurat.
Multumesc

Edited by suiramlmc, 23 February 2016 - 13:47.


#5359
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Atasat cum se formeaza axul structurat.
Bafta !

Attached Files



#5360
suiramlmc

suiramlmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2015
Multumesc mult user Malureanu!

#5361
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Peschianschi are tendinta sa formeze coroana la 50 de cm de sol in forma de vas ameliorat.Cazacu,Costiujeni,Codrenisi Chisinau formeaza coroana in forma de piramida etajata,Cogalniceanu nu stiu pt ca nu am soiul asta in colectia mea.

#5362
suiramlmc

suiramlmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2015
Mai am o intrebare: axul structurat mai este numit si piramida etajata modificata sau sunt doua lucruri diferite?
Multumesc!

#5363
dorinB87

dorinB87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.08.2014
Scuze de off-topic,  dar are cineva idee de ce nu mai primesc mailuri cand apar mesaje noi? Intr-o vreme imi intrau in spam, acum nu mai vin deloc

#5364
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
http://forum.softped...rmarite-290116/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate