Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4267
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
daca vrei sa faci un kg de miez de nuca din nuca romaneasca, care in lipsa fertilizarilor si irigarilor are un randament de 30%, iti ia in medie o ora. Daca ai o nuca ce are miez in jur de 50%  si in medie 15 g/buc... aceeasi treaba o faci manual in jumatate din timp.

Concluzia? Faceti fertilizarile si irigarile necesare, pt ca lenesul mai mult munceste.

#4268
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Vreme ciudată. La Oradea dimineața a nins. Unde am plantat eu apare pe prognoza ca urmează sa ningă si noaptea valori de -3grade.
Nucii au mugurii gata sa explodeze. Cât de mult ii poate afecta aceste temperaturi?

#4269
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
pune o poza cu mugurii

#4270
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Din păcate nu am pana nu ajung la teren.

#4271
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Apropo de dezmugurit... Am Jupanesti la care mugurii se vor deschide in cateva zile. In schimb, la soiurile din Franta, atat Lara cat si Fernor, acest lucru se va intampla mult mai tarziu. Nu am verificat inainte sa pun acest post niciuna din perioadele de dezmugurire pentru fiecare soi, dar sincer ma asteptam ca cei din Franta sa plece mai repede in vegetatie. Sa insemne asta ca soiurile noastre autohtone sunt mai predispuse la ingheturile timpurii?

#4272
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

 sava1979, on 02 aprilie 2015 - 12:38, said:

Apropo de dezmugurit... Am Jupanesti la care mugurii se vor deschide in cateva zile. In schimb, la soiurile din Franta, atat Lara cat si Fernor, acest lucru se va intampla mult mai tarziu. Nu am verificat inainte sa pun acest post niciuna din perioadele de dezmugurire pentru fiecare soi, dar sincer ma asteptam ca cei din Franta sa plece mai repede in vegetatie. Sa insemne asta ca soiurile noastre autohtone sunt mai predispuse la ingheturile timpurii?
De unde ai luat soiul Jupanesti....?

#4273
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
De la valcea. Daca vrei doar ce am altoit astazi 30 buc.

Dar sa stii ca un jupanesti de 5 ani face mai putine nuci decat un Fernor de 3 ani :)

#4274
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012
Banuiesc ca e normal sa faca mai putine avand in vedere ca el are o fructificare terminala
, fata de Fernor care o are laterala...
Cum ai altoit in camp sau in spatiu protejat?

#4275
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
I-am altoit in camp. Sper sa se prinda. Daca nu se prind o sa-i altoiesc din nou in iulie.

#4276
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012
Cred ca trebuia sa mai astepti putin, avand in vedere temperaturile de afara...sf aprilie-mai...parerea mea..sper sa se prinda..

#4277
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011

 iosif73, on 30 martie 2015 - 19:34, said:

Ca sa va faceti o imagine asupra a  ceea ce inseamna o plantare, pe o schema de plantare cam ca a domnului Sava, iata un centralizator cu doua variante si anume" la cheie" si "Asistenta la plantare". Iar despre preturile pe care le percep eu la lucrarile pe care le fac, dati-mi voie sa le discut personal cu beneficiarii mei. Va rog , fara zvonistica . Nu cred ca am afirmat eu undeva ca plantez cu 2000 de eur/hectar. Aveti niste costuri in fisierele de mai jos.

Variante intensiv.jpg

Centralizator- Variante intensiv.jpg



Nota: TVA-ul e de 24% nu  de 19. Abia acum am observat ca am facut simulatia de cost fara sa actualizez cuantumul TVA-ului in foaia de calcul.

Presupun ca datele din tabel sunt in euro sau in ron

 iustinica, on 24 martie 2015 - 09:11, said:

Altoirea este facută in urma vizionării videoclipului postat de domnul inginer Iosif Kiss pe youtube ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_e1E9vo2Ti8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) si a coroborării imaginilor cu informațiile pe care le-a postat pe acest forum despre nuc cu privire la condițiile necesare pentru reușita altoirii (temperatură, umiditate, forțare altoi și portaltoi, rapiditatea execuției etc). Fără a vedea imaginile si fără informația necesară, nu aveam nici o șansa de izbândă. Mulțumiri domnule Iosif Kiss.

Felicitari pentru reusita.
Sa inteleg ca port altoiul este crescut de dvs dar intrebarea este de unde ati procurat mugurii pentru altoire?

#4278
iustinica

iustinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.05.2014
Ramurile altoi sunt dintr-un nuc obișnuit, care face nuci de bună calitate, dar foarte probabil nu se compară cu soiurile brevetate. La momentul de față nu cred că există pe undeva o sursă de unde să se poată cumpăra ramuri altoi de nuc, din nefericire. Ar fi de urmărit dacă există cineva care să aibă plantații de nuc din soiuri care se pot altoi ,,la liber” și de acolo să se ia lăstari pentru altoit. Eu însă nu am cunoștință despre așa ceva.
Din această experiență am tras încă odată concluzia că fiecare amănunt explicat de domnul inginer Iosif Kiss cu privire la altoire contează. Inclusiv cel cu privire la temperatura în care se află nucul în perioada altoirii. Din acest punct de vedere sunt sceptic față de reușita colegilor care acum au încercat să facă altoirea nucului în câmp. Temperaturile de afară din această perioadă sunt neprielnice altoirii nucului.

#4279
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Cred ca ramuri de la nuci brevetati ca soiurile frantuzesti s-a gasi dar si pentru aceste ramuri ar trebui sa fie platita o suma consistenta aproape asemanatore cu puietul in sine + ca trebuie si omologare pe fiecare puit altoit cu succes. PAREREA MEA

#4280
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Sau poti altoiul din soiul pe care il preferi, iar in cazul in care esti pus vreodata in situatia de a da explicatii  poti argumenta ca ramurile altoi provin de la un soi local neomologat.  Eu am un nuc la cca 2 km de livada ale carui fructe seamana izbitor cu Fernor.  Greutatea medie a nucilor uscate este de 16 g, dar din pacate nu am calculat anul trecut si procentul de miez.

#4281
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Ca faci tu pentru tine 5 nuci nu interrseaza pe nimeni, chiar daca ai livada si vinzi nuci...nu de aia da francezul faliment.
Treaba e sa nu vinzi puiet sa faci bani din munca lor sau sa infiintezi dutamai plantatiilr cu clone fara licenta.
Frumos nu e sa faci d'astea dar uitandu-te la politica firmelor realizezi ca ei au de castigat...
Daca tu vei vedea ca aia 5 nuci fac "banii" te vei duce sa.cumperi sa faci plantatie, deci avantajul e al lor.





#4282
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Eu iti inteleg punctul de vedere si sunt in mare parte de acord cu el. Eu am cumparat material saditor chiar daca aveam la dispozitie portaltoi si altoi. Dar totusi costul unui Ha cu material saditor ajunge la cca 12.000 ron. Comparativ cu acest cost, ca sa produci material saditor necesar unui Ha ai nevoie de maxim 10 kg nuci  pe care le plantezi fara nici un cost iar altoirea lor iti ia maxim 3 zile de munca. Si ai sanse mari sa obtii in nuci altoiti pentru 1 ha chiar si cu rata de succes mica a altoirii facuta in camp

#4283
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Nu stiu cum sau platat pana acuma livezile de nuci dar stiu un singur  lucru ca atunci cand vrei sa infiintezi o livada peste 2 ha pentru aprobarea proiectului si a autorizatie de planatre trebuie sa ai si certificatul de provenienta a puietului. Daca gresesc  corectatima dar asa ar trebui sa fie pentru a face treba buna de la capat

#4284
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Pentru a lua autorizatia de plantare ai nevoie de un proiect de infiintare livada si e suficienta o factura proforma cu privire la materialul saditor. Dar dupa plantare pur si simplu te duci si ii anunti ca ai plantat dar nu iti mai solicita nici un document. Asadar poti solicita autorizatie de plantare pentru ce soi vrei tu si sa o obtii fara a fi necesar sa si cumperi acel soi. Concluzia e ca ulterior poti planta ce vrei. Nu stiu ce inseamna un eventual control ulterior dar am ramas stupefiat cand dupa plantare am mers la directia agricola sa ii informez si sa depun actele doveditoare dar mi-au spus ca nu e necesar si s-au multumit sa noteze suprafata plantata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate