Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4123
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Zona Sibiu este o zona foarte buna pentru cultura nucului.La noi in Nord-est e putin mai frig.

#4124
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postzozo36, on 03 martie 2015 - 06:29, said:

Doamna Bigu e comercianta si ea ,dar mult mai serioasa ca Domnul Iosef care vinde Nuci Fernor in zone de munte fara nici o prejudecata si mai doreste sa aibe clienti .Pai degeaba puneti harti cu zonele pedoclimatice daca nu lamuriti clientul ca la Bogata nu merge Fernor.Sau poate nu stiti unde e situata Dom profesor.Fratilor ,puneti ce nuci va doreste muschiuletul dumneavoastra ca doar pe banii vostrii ii puneti,si va rog nu mai pomeniti numele meu ca iar ma apuc sa comentez si iar spune moderatorul ca inflamez forumul.Salutari Domnului Raul ,care intradevar e un profesionist adevarat si comentariile dumnealui ne sint de mare folos.Domnul Bala a spus clar.Mai spun si eu ca Givrati pomii,protejatii cu hirtie,plantati paduri la nord de plantatia de nuci,astea sint aberatii marca Iosef,povesti de adormit copii.Daca nu veti intelege ca perioada de vegetatie la nucii frantuzesti este mai lunga ca la nucii autohtoni si ei nu intra pregatiti in iarna orice ai face cu ei,atunci va doresc experimente pe pielea dumneavoastra foarte reusite.Daca soiul Chisinau (care infloreste tirziu 15-23mai) intra in vegetatie tirziu ,soiurile frantuzesti intra si mai tirziu.Aici e buba de care Domnul Iosef nu scoate un cuvintel si nu va invata nimic bun pe nimeni atita timp cit el are interes comercial .Sa ti promovezi marfa nu este interzis ,dar sa pacalesti oamenii din postura de Profesor e un mare pacat in fata lui Dumnezeu.

Mai nene, pe scurt:  daca ai fi citit forumul si tot ce am scris si pe site-ul meu ai fi vazut ca nu dau sfaturi fara analize pedoclimatice. In baza lor fac un studiu in care fac recomandari. Sa vi tu sa-mi spui ca am facut recomandare de Fernor la Bogata este incalificabil pt ca nu fac recomandari gratis. Arata-mi studiul in baza caruia am facut asemenea recomandari si cui. Este o josnicie cea ce faci faci. Tu faci afirmatii despre soiurile franceza ca intra in vegetatie dupa 23 mai. Unde am spus eu asta?Sau unde scrie asta? Stii de ce nu mai dau "sfaturi" gratis? Tocmai ca alea gratis nici nu sunt respectate si cand e sa dea omul chix da vina pe mine, dar daca nu respecta ce i-am spus sa o dea in alte explicatii. Sunt atatea cazuri de reusita din partea oamenilor care au respectat tot ce le-am spus, incat imi e si sila sa mai intru in discutii cu astia ca tine. Cand eu am scris ca fac simulari ale perioadei de vegetatie pe soiuri  inainte de a recomanda ceva  tu vii aici si minti ca vreau sa vand cu orice pret. Uite nene , ca nu vand cu orice pret si tocmai ce dadusem exemplul celui de la Sf. Gheorghe. Stii unde e sf Gheorghe? Iti dai seama ce catastrofa ar fi pe mine sa ii plantez omului 12 hectare si sa nu i se matureze productia de fructe? Tu chiar atat de lipsit de realism  ma crezi?
Dupa mintea ta creata  crezi ca nu am vrut sa  lucrez cu cineva care a dorit sa faca 40 de hectare  in Tulcea, dar terenul lui era bun pt cires si nu pt nuc? Dupa mintea ta creata, de ce crezi ca i-am facut recomandarea sa nu planteze nuc? Ca doar vroiam sa ii vand cu orice pret materialul saditor ca sa imi iau un comision frumusel, nu?  ce putea ajunge la niste mii foarte bune de euro... Plus ca mai puteam castiga si din lucrari si din asistenta tehnica ulterioara.
Stii cum se numeste ceea ce faci tu? proces de intentie. esti infam,

Pfff... nu degeaba ti-am zis ca esti infiorator.

Tu faci afirmatii despre cata carte stiu fara sa  ai un bagaj de cunostite minimale, fara sa stii sa citesti o harta, fara sa intelegi ce e aia o analiza pedoclimatica facuta ca la carte. Poate vei afla de  userii care si-au facut analizele cate pagini are una si cat de detaliate sunt informatiile puse acolo. E chiar o pierdere de vreme sa iti mai aloc chiar si cinci secunde din viata  mea. Ti-am spus ca iti respect dreptul tau de a nu evolua . Nu iti foteaza nimeni capacitatea de a acumula informatie utila si de a o pune cap la cap.

Iti dau nume de utilizatori care au cerut sa lucreze cu mine si carora le-am spus din start ca fara analize nu  discut cu nimeni pt ca nu am vreme de pierdut. Si da, chiar nu mai am vreme de pierdut. Iti doresc sa iti termini liceul, sa iei bacalaureatul si sa pui mana pe carte sa inveti si sa faci o facultate de horticultura si sa te manifesti pe deplin dupa ce inveti limba rusa, ca sa iti dezvaluie Kiktenko secretele cu care se va duce in mormant peste maxim 10-15 ani.

Iti mai spusesem o data ca esti prototipul aluia care crede ca tot altii sunt de vina, pt ca ei nu sunt dispusi nici sa invete si nici sa asculte si nici sa plateasca pe cineva care chiar stie ce vorbeste in domeniu. Vreti ieftineala si chiar gratis daca se poate, fara sa tineti cont ca intr-o relatie, indiferent de natura ei, daca o parte pierde relatia aia se va duce pe apa sambetei. Adica cu alte cuvinte, strict la cazul nostru daca cineva isi poate imagina ca intra intr-o relatie cu mine doar ca sa castige el iar eu sa fiu un fel de poet sub clar de luna, iti spun eu ca se inseala. La fel cum si eu as fi un dobitoc daca as vrea un profit imediat in detrimentul  celor care lucreaza cu mine. Am mai spus si o repet pt ultima oara: nu ma intereseaza ce crede cineva despre mine, nu trebuie sa ma iubeasca si nici eu nu trebuie sa ii iubesc. M-am saturat de amatoreala si cine nu isi doreste o relatie profesionala cu drepturi si obligatii de ambele parti sa isi vada de drum. Crede-ma ca am vazut  o gramada de tampiti la viata mea si nu mai vreau sa vad inca unul care chiar nu vrea sa inteleaga cat e de important si de util pt el sa respecte ce ii spun. Stiu cum arata  genul asta de oameni si crede-ma ca nu-s masochist sa ii prefer pe langa mine.

Si cu asta nu imi ramane decat sa va doresc la toti ca zozo sa isi termine studiile si sa va poata oferi consultanta bazata si pe altceva decat  pe impresii artistice.

Succes la toata lumea!

Edited by iosif73, 03 March 2015 - 09:26.


#4125
costi245

costi245

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2012

View Postzozo36, on 03 martie 2015 - 08:54, said:

Zona Sibiu este o zona foarte buna pentru cultura nucului.La noi in Nord-est e putin mai frig.

Acuma sa-mi fie cu iertare, dar plantati si voi o cultura care se preteaza zonei respective. Ca doar nu o sa ma apuc eu in centrul tarii sa construiesc barci pentru turistii din Constanta.

#4126
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Nu dau nume, ca nu e cazul, dar uite aici  doua chestiuni legate de cazul "Bogata".

extras de corespondenta:
"Buna,
Datele de livrare:
Maftei Mihai (socrul meu, aici voi planta puietii)
sat Bogata, com Baia, jud Suceava, cod  727021
30 de puieti Fernor si/sau Franquette, din ce am citit cred ca aceste soiuri se potrivesc pentru aceasta zona.
Cu respect!"

urmat de de transmiterea Ghidului teoretic si practic pentru infiintarea livezii de nuc, unde se spune clar ca analizele sunt obligatorii.

apoi un alt email:
"Domnule Iosif,
din pacate nucilor cumparati de la dumneavoastra se pare ca nu le-a priit in gradina mea de la Bogata(Suceava). Nu s-au prins toti,  Dupa cum veti vedea si in fotografiile atasate, gerul si frigul i-a ars pana aproape de punctul de altoi. Au inmugurit foarte tarziu si le-au aparut lastarii de culuare rosiatica doar in partea de jos. Arsura nu se vede prea bine in fotografii deoarece i-am dat cu var. Va rog sa imi spuneti cum sa procedez? Stiu ca trebuie sa ii tai de sub partea uscata(afectata de ger). Cati lastari din aia rosiatici sa las ? Credeti ca voi mai alege ceva din ei?
Cu stima,"

Si inchei cu...
"Buna ziua. Eu am luat de la dvs 30 de nuci în toamna lui 2011, nu i-am invelit in acea toamna si multi dintre ei au înghețat, nu de tot însă până pe la vreo 30 40 de cm de pământ, iar vreo 2 au înghețat de tot sau nu s-au prins. I-am retezat in primăvară pe toti pana sub zona afectata si astfel si-au revenit , au crescut bine. Problema la mine este ca sunt in gradina socrului si el văzând ca i-am retezat asa de jos pe unii dintre tre ei i-a inlocuit cu altii cumpărați de prin piața. Asa e cu cei mai în vârstă, nu vrea sa creadă nici măcar ca nucii se curăță ca si ceilalți pomi. Alte probleme serioase nu am avut. Totodată recunosc ca nu prea ma pricep la curățit. Cam asta ad putea sa va spun despre nucii mei cumpărați de la dvs. . In total cu tot cu cei de la dvs am vreo 80 de bucăți, mai apar si semne de antracnoza si bacterioza da ma descurc cu astea. Mulțumesc.
Ps: nu am primit joi mail referitor la lucrările din ianuarie.
Imi cer scuze pt greșelile gramaticale si de exprimare, insa trimit acest email de pe telefon."

Asta a fost o parte din corespondenta mea cu acel domn. Nu i-am dat identitatea pt ca nu asta e important. Important e ca omul a plantat fara analize si apoi nu i-a protejat. A vrut sa planteze toamna si nu primavara. Ca a pierdut 2 pomi din 10 inseamna 6% din total, asta in timp ce Normele tehnice pentru infiingtarea livezilor  accepta ca fiind rezonabil ca in primul an de la plantare sa nu se prindA 10 % din pomi. Cauzele pot fi diverse si nu vreau sa zic ca fost vina celui  ce a plantat sau vina mea pt ca pur si simplu nu am fost acolo.  A fost un rezultat considerat normal  din prisma normativului de lucrari. Pe marginea subiectului poate zice zozo ce vrea, pt ca mi se ofileste steagul pe catarg. Faptul ca acelor pomi li s-a uscat doar varful in conditiile in care i-a plantat si nu i-a protejat, nu e un semn rau, cu atat mai mult cu cat  ulterior pomii s-au adaptat la conditiile locale. Acuza-ma daca esti de buna credinta ca socrul domnului a scos o parte din ei din pamant. Nici macar beneficiarul nu e de vina din cauza asta. Intreaba-l pe om cati nuci mai are si daca a primit alaturi de altii indicatii despre ce are de facut in continuare, daca mi-am batut sau nu joc de munca si banii lui.

Asa cum spuneam, zozo esti un infam, Si daca te voi vedea vreodata in fata sa nu te astepti sa iti strang calduros mana altfel decat in usa.

Edited by iosif73, 03 March 2015 - 14:00.


#4127
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Sa mai zic cazuri de nesimtiti xxxxxx ?  Ma abordat odata  un tip din Bucuresti, cu teren pe la Filipestii de padure. A luat frumos pomii , i-a plantat  si in primavara , acum vreo 4 ani  ma suna disperat ca i s-au uscat toti pomii si sa ii dau banii inapoi. Eu eram pe coclauri si dupa o saptamana  de treaba prin tara ma urc in masina si ma duc la el sa vad "toti" nucii uscati. Si bineinteles  ca ei erau infrunziti, n-aveau nicio problema. Nici macar unul!  Si cand l-am intrebat care sunt aia uscati, mi-a aratat niste pruni rosi de capre. Si nucii uscati care-s? "a... nu mi-am pus bine ochelarii" . Pai... ce am de facut in cazuri de acest gen?

Astia sunt  oamenii. Vor ieftin si gratis, de la cine le merge.

e pentru ultima oara cand spun: cine vrea sa lucreze cu mine e obligatoriu sa faca analize de sol si de clima, apoi sa ma plateasca sa le fac un studiu din care sa le spun ce pot sau nu face, care-s portaltoii si soiurile indicate . Si le dau in scris ce pot sa faca, iar daca ceea ce scriu nu e corect si nu e corelat cu conditiile lor pedoclimatice constatate prin buletinele de analize, ma pot da in judecata si imi pot cere despagubiri, Cine va mai spune vreodata ca i-am recomandat sa planteze ceva si nu vine cu copia documentului scris prin care i-am recomandat si copia documentului de plata prim care mi-a achitat suma aferenta serviciului de consultanta, va avea de dat explicatii in instanta de judecata. M-am saturat de practicile de genul asta incorecte din partea celor care nu inteleg ca nu ne jucam cu lopatelele in nisip.

Pe aceasta cale solicit administratorilor forumului sa  ia aminte ca le voi solicita Ip-urile celor care fac afirmatii tendentioase.  Deja e penibil sa cer buna credinta  din partea celor ce arunca cu noroi.

Edited by scaiba, 03 March 2015 - 18:53.
Am eliminat oarece exprimare prea directă.


#4128
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Va spun eu ca mai are omul 7 pomi din 30.si aia pe duca saracii.Dar nu asta am vrut eu sa arat,ci indiferenta comerciantilor care nu sint interesati sa se prinda copacul ci sa si vinda marfa.Asta pe termen lung va duce la faliment ,stimate domn Iosif pt ca aceste cazuri sigur nu va fac publicitate pozitiva.Sigur multi care vind material saditor profita de nestiinta noastra si de faptul ca noi vrem sa plantam copacei mai performanti ,fara sa ne dam seama ca nu ne ajuta clima zonei.Ar fi de preferat sa va racolati cumparatori pe saiturile dumneavoastra si sa lasati amatorii si cei care vor sa invete unul de la altul in pace si liniste.O zi si o viata frumoasa sa aveti Domnule Iosef.Si vreau sa vad si eu livada aia frantuzeasca pe care o aveti ,nu de alta dar sa mi bucur ochii cu nucii si cu productia dumneavoastra .

#4129
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
tocmai ce am fost sunat de dl respectiv si a spus ca va avea o interventie pe marginea afirmatiilor dv tendentioase si sa va spuna clar el ce mi se poate mie reprosa despre ce a facut el acolo. Adica ca nu are ce sa imi reproseze ceva. Si daca el nu are sa imi reproseze, dv ce aveti cu mine? Vreti sa va iau de nevasta?
In rest- cu toate cele, sa va vedeti de sanatate, ca e mai sigur pt dv sa  stati departe de mine, ca sa nu va contaminati  cu inteligenta. Asta ar fi o tragedie pt dv. Pai nu scrie in Biblie ca "Ferice de cei saraci cu duhul" ? Posted Image
Amatorilor le spun ca ar trebui sa faca afirmatii strict din prisma experientei si a cunostintelor profesionale pe care le-au dobandit de pe forum de la dv. Posted Image

Edited by iosif73, 03 March 2015 - 16:02.


#4130
chirobstef

chirobstef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2013
Nu stiu de ce atata înversunare domnilor,daca vreti sa va certati de ce nu o faceti pe privat

#4131
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
...pt ca prostu' vorbeste public fara sa cunoasca! Si grav nu e ca nu cunoaste ci ca nu are buna credinta. El stie exact de la beneficiar ca nu e vina mea dar ma acuza . Asta e problema. Si nu ma voi limita pe viitor la a-i combate malversatiunile, ci la prima chestie spusa aiurea sa fie sigur ca ne vom vedea in instanta de judecata. Nu mai accept de la NIMENI, indiferent cine e el niciun repros legat de nereusita cauzata de  cretinatatea lui. Mai clar de atat nu pot fi. Reteta e simpla: Analize=> platile aferente=> recomandari=> raspunderi. Si tot ce iese din cadrul asta  sa fie bagat la cap si rumegat in noptile tarzii de iarna.

Edited by iosif73, 03 March 2015 - 18:00.


#4132
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postzozo36, on 03 martie 2015 - 06:29, said:

  iar ma apuc sa comentez si iar spune moderatorul ca inflamez forumul

Daca moderatorul  ti-a facut o recomandare, era mai intelept din partea domniei tale sa o pui in practica. Dar, pentru ca nu ai facut-o, acelasi moderator iti va da o binemeritata suspendare de 2 zile insotita de 2 puncte de avertisment.

Edited by claudia313, 03 March 2015 - 17:56.


#4133
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
intrebare de "Spiru Haret", fara semnu' intrebarii : Buna ziua/seara Domnu Iosif,As dori sa stiu si eu productia la ha,la nuci,m-ar interesa si pe mine."
raspunsul meu:"nu dau "productia" fara sa stiu schema de plantare, schema de plantare, daca faceti sau nu fertilizari si irigari. Ati inceput prost. Daca vreti sa continuati bine, faceti analizele de sol si de clima si furnizati datele legate de locul de plantare. La revedere!"


Asa arata habarnistii si oportunistii

PS: zozo, dupa xxxxxxxxxx, sa iti dau datele clientului asta?

Luat la cunostinta. Asta a fost de exemplu de agresiune la care sunt supus zilnic de catre  cocalari.

Edited by iosif73, 03 March 2015 - 19:06.
Am eliminat oarece exprimare. A treia oara nu-i mai gratuita...


#4134
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
nu te inversuna nene Iosif, sa stii ca nu esti unicul care esti chemat sa repari tot felul de improvizatii pomicole, tara este plina de tot felul de "pomicultori" derivati din tot felul de oameni cu mai multa sau mai putina educatie, cei care se pricep au marele avantaj pe forum ca pot raspunde cand vor, nu te mania si da sfaturi numai celor ce stiiu sa le ceara si sa le primeasca, dupa cum bine zicea un coleg, multa, multa  intelepciune si smerenie nene Iosif, fii ingaduitor cu colegii de topic, succes!

#4135
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Sunt ingaduitor cu colegii care spun ca nu stiu si vor ajutor, dar sunt fara mila cu  aceia care  sunt in plop si plopul in aer iar ei dau verdicte. Si ei saracii  sunt lipsiti de elementar bun simt si buna credinta si contact cu realitatea. De aici vine supararea mea, si zau ca nu mai accept de la cineva sa comenteze de-amboulea acolo unde el e tamaie.

Si nu  spun ca sa ma umflu in pene: chiar stiu ce vorbesc in domeniul asta. Nu imi e straina cercetarea, nu imi e straina fiziologia plantelor si nici modul cum sa ma joc cu tot felul de procese  biochimice in tot felul de situatii, Mi-e si jena sa spun ca intr-o conversatie de jumate de minut cu raul-sj la Poiana Brasov, pe picior de plecare, i-am dezvaluit un mic secret profesional care  pana acum a fost obstacol de netrecut pt cei de la Cluj ce incearca sa  inmulteasca in vitro nucul.
E cazul sa mai invoc faptul ca discutiile dintre mine si un medic  stomatolog l-au convins pe acesta sa ajunga sa faca facultatea de horticultura? Si cand spun asta sa nu va imaginati bla-bla-uri de doi bani ci de discutii  pe marginea biochimiei si a fiziologiei, credeti ca zozo va intelege asta vreodata?????? E prea limitat! Nu va faceti sperante inutile.

E cazul sa ma justific in fata unui neterminat intelectual ca am descoperit niste chestiuni legate de nuc pe care el si cu tot neamul lui de trompetisti  nu o sa il descopere vreodata?

Ma opresc aici, pt ca sunt prea indignat ca nu ii iau tot neamul la prasit. Puteti intelege ce vreti, puteti spune ca-s lipsit de  simtul masurii. Accept asta, dar nu accept figuratia intelectuala. De asta suntem unde suntem ca tara pt ca cretinii sunt vocea intai. Peste tot! Iar cei ce stiu si stapanesc un domeniu tac din gura ca sa nu deranjeze "naturelul simtitor". Pe bune? pffffff.

Edited by iosif73, 03 March 2015 - 19:30.


#4136
VLMG

VLMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzozo36, on 03 martie 2015 - 15:36, said:

Va spun eu ca mai are omul 7 pomi din 30.si aia pe duca saracii.Dar nu asta am vrut eu sa arat,ci indiferenta comerciantilor care nu sint interesati sa se prinda copacul ci sa si vinda marfa.Asta pe termen lung va duce la faliment ,stimate domn Iosif pt ca aceste cazuri sigur nu va fac publicitate pozitiva.Sigur multi care vind material saditor profita de nestiinta noastra si de faptul ca noi vrem sa plantam copacei mai performanti ,fara sa ne dam seama ca nu ne ajuta clima zonei.Ar fi de preferat sa va racolati cumparatori pe saiturile dumneavoastra si sa lasati amatorii si cei care vor sa invete unul de la altul in pace si liniste.O zi si o viata frumoasa sa aveti Domnule Iosef.Si vreau sa vad si eu livada aia frantuzeasca pe care o aveti ,nu de alta dar sa mi bucur ochii cu nucii si cu productia dumneavoastra .

View Postiosif73, on 03 martie 2015 - 15:40, said:

tocmai ce am fost sunat de dl respectiv si a spus ca va avea o interventie pe marginea afirmatiilor dv tendentioase si sa va spuna clar el ce mi se poate mie reprosa despre ce a facut el acolo. Adica ca nu are ce sa imi reproseze ceva. Si daca el nu are sa imi reproseze, dv ce aveti cu mine? Vreti sa va iau de nevasta?
In rest- cu toate cele, sa va vedeti de sanatate, ca e mai sigur pt dv sa  stati departe de mine, ca sa nu va contaminati  cu inteligenta. Asta ar fi o tragedie pt dv. Pai nu scrie in Biblie ca "Ferice de cei saraci cu duhul" ? Posted Image
Amatorilor le spun ca ar trebui sa faca afirmatii strict din prisma experientei si a cunostintelor profesionale pe care le-au dobandit de pe forum de la dv. Posted Image
Domnule zozo36, cei 7 nuci (cred ca mai am mai mult de atatia, nici nu stiu exact) care-i mai am din cei 30 nici pe departe nu sunt pe duca, ba chiar dupa primul an s-au dezvoltat foarte bine. Din pacate nu m-am priceput nici eu nici altcineva din familie sa ii ingrijeasca si nu au fost curatiti corespunzator pentru a le forma o coroana frumoasa. Totodata as vrea sa adaug ca langa Falticeni in satul Hartop cunosc pe cineva care are 100 de Fernor si Franquette despre care spune ca le merge foarte bine si chiar a cules cateva galeti de nuci din ei fiind plantati  in 2011, ba chiar mai este un tip pe care nu il cunosc care a plantat tot nuci frantuzesti de vreo 2 ani exact la bifurcatia drumului dinspre Falticeni spre Hartop si Preutesti, imediat cum treci calea ferata, si i-am vazut in toamna si aratau bine. Domnului Iosif nu ii pot reprosa nimic si nici dumneavoastra domnule zozo36 nu cred ca e corect sa o faceti in numele meu (chiar daca nu m-ati amintit explicit in postarea dumneavoastra, eu sunt probabil singurul care a cumparat 30 de nuci pt a-i planta in Bogata:) si dl. Iosif stie cui a vandut), ba chiar ii multumesc pentru sfaturile oferite de fiecare data cand am avut nevoie
In rest eu va doresc numai bine si probabil ca toti ceilalti de aici pe forum as vrea sa citesc lucruri din care sa invat ceva sau sa-mi clarific unele aspecte, nu contrazicerile dumneavoastra. Haideti sa ne concentram asupra lucrarilor din lunile martie aprilie.

#4137
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Nucii mei sunt musuroiti din toamna. Pe sfarsitul saptamanii as vrea sa le administrez NPK 15:15:15 si vreau sa va intreb daca e bine sa pun complexul imprejurul musuroiului si ulterior sa il acopar cu pamantul din musuroi.
Conform  studiului pedologic eu as avea nevoie in sol de un surplus de 45gr Azot, 130gr Fosfor si 150gr Potasiu/pom insa, valorii fiind neproportionale ce se intampla daca le voi da o doza mai mare de Azot?
De exemplu, ca sa le dau 150gr Potasiu, ar trebui sa le pun o cantitate de 1kg complex, astfel la cantitatea respectiva de complex, revine o cantitate mult mai mare de azot. Cum ar fi recomadat sa o administrez, avand in vedere ca pomii sunt plantati in primavara si toamna anului trecut.

#4138
costi245

costi245

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2012
Daca o sa cauti bine o sa gasesti si NPK 8:16:24 , cam ce ai tu nevoie

Edited by costi245, 03 March 2015 - 21:38.


#4139
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Din pacate ingrasaminte cu un singur element (exceptie fac cele din grupa azotului) nu se prea gasesc, decat daca sunt comandate la cantitati foarte mari. Pentru cazul tau exista solutii, chiar si cu varianta de ingrasamant complex, fara azot, de exemplu MEZOCALC 34 NPK 0 13 21.
Nu uita de formula de calcul a necesarului de ingrasamant brut, pe baza dozei recomandate, care este todeauna data in substanta activa:

Cantitatea de N,P,K (substanta bruta sau comerciala) kg/ha = Doza N,P,K s.a x 100/Csa
Unde:
N,P,K s.a. = doza de substanta activa recomandata
Csa =  continutul in substanta activa a ingrasamantului folosit.


Intr-adevar excesul de azot este cel mai daunator, iar in cazul tau trebuie asigurat 150 gr K2O/pom - todeauna la complexe, calculul se face pentru substanta cea mai deficitara, insa sa asiguram pe cat posibil si celalte elemente nutritive.
Presupunand ca  vei folosi Mezocalc 0:13:21, sau ceva produs similar => 150 gr K2O x 100/21 = 714 gr complex/pom.
Daca facem calculul pentru fosfor => 130 gr P2O5 x 100/13 =>999 gr sau 1KG /POM.
Prin urmare iesi la doza calculata de tine, insa fara sa dai excesul de azot.
Pentru ca regulire forumului nu-mi permit sa promovez produse, dati mai fratilor cautare pe Google, veti fi uimiti cate ingrasaminte exista pe piata.

Edited by vibeo, 03 March 2015 - 21:55.


#4140
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Postcosti245, on 03 martie 2015 - 21:33, said:

Daca o sa cauti bine o sa gasesti si NPK 8:16:24 , cam ce ai tu nevoie
Din păcate la o scurta Căutare pe google nu am găsit nimic legat de NPK 8:16:24.

View Postvibeo, on 03 martie 2015 - 21:51, said:

Din pacate ingrasaminte cu un singur element (exceptie fac cele din grupa azotului) nu se prea gasesc, decat daca sunt comandate la cantitati foarte mari.........
Legat de metoda de administrare, la baza musuroiului ar fi ok?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate