Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4087
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Posted Image azi am primit un martisor f fain: un forumist care  a vazut ce am publicat eu prin toamna ... si-a pus mintea la contributie si a  facut o BUTASIRE la nuc. Si  i-a reusit!

FELICITARI  Nicu Tudosescu!

Publica aici, te rog poza ca sa  il desteptam pe  inteligentu' de serviciu Posted Image

Edited by iosif73, 01 March 2015 - 18:17.


#4088
djn

djn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.03.2013
butasi de nuci

pas cu pas dupa sfaturile donmului Iosif Kiss

Attached Files



#4089
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
asta chiar e un moment in care chiar ma bucur ca cel putin o persoana a inteles ce limba am vb eu pe aici. Posted Image

Edited by iosif73, 01 March 2015 - 18:26.


#4090
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
djn,in ce data e facuta poza?

#4091
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

View Postdjn, on 01 martie 2015 - 18:21, said:

butasi de nucipas cu pas dupa sfaturile donmului Iosif Kiss
Din cate încercări ți-a ieșit unul?
Si eu am incercat in toamna, am pus lastarii in nisip si nu sa ales nimic din ei. Ce ii drept au avut o temperatura destul de mare unde i-am depozitat.
Banuiesc ca ai incercat prin rănirea lăstarilor.

#4092
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011

View PostSerioja01, on 01 martie 2015 - 14:52, said:

Te rog da mai multe detalii in legatura cu Kiktenko, Geoagiu s Ungaria. Parca nu m-ai lamurit deloc.......

Kiktenco, o persoana amabila cu vaste cunostinte generale despre nuc..nu am nimic sa-i reprosez dânsului. Eu nucii i-am cumpărat de la numita Lenuta..comanda telefonica...livrare curierat...nuci 1 an, soiuri Miroslava, Pescianski, înălțime aprox. 0.6m, rădăcini slab dezvoltate, firavi PRET: 70 LEI.
Cei de la Geoagiu sunt selectionati, raport  calitate/pret multumitor, vreo 10 au fructificat...calitate peste așteptări, mostenind destul de mult trasaturile soiurilor.
Soiuri unguresti Milotai, Alsoszentivany , pret bun, vigoare 1,6-3,0m (după plantare).

Edited by bala86, 01 March 2015 - 22:17.


#4093
suiramlmc

suiramlmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2015
Nu se pot cumpara pomi direct de la domnul Kiktenko? fara intermediari... asa zisa Lenuta si asa mai departe

#4094
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Si daca tot am deschis subiectul am sa fac o mica analiza pentru a ne da seama de ce toata lumea încearcă sa-si laude marfa: un pom in anul 2 intr-o pepiniera din Romania costa 6-8lei/ nuc 100 lei; in Ungaria 2-3€/nuc 9-10 €.

#4095
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010

View Postiosif73, on 01 martie 2015 - 18:23, said:

asta chiar e un moment in care chiar ma bucur ca cel putin o persoana a inteles ce limba am vb eu pe aici. Posted Image
Eu  ma  bucur   si  iti  multumesc  ca  ai  revenit   acolo  unde  iti  este  locul .

#4096
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010

View Postbala86, on 01 martie 2015 - 22:10, said:

Kiktenco, o persoana amabila cu vaste cunostinte generale despre nuc..nu am nimic sa-i reprosez dânsului. Eu nucii i-am cumpărat de la numita Lenuta..comanda telefonica...livrare curierat...nuci 1 an, soiuri Miroslava, Pescianski, înălțime aprox. 0.6m, rădăcini slab dezvoltate, firavi PRET: 70 LEI.
Cei de la Geoagiu sunt selectionati, raport  calitate/pret multumitor, vreo 10 au fructificat...calitate peste așteptări, mostenind destul de mult trasaturile soiurilor.
Soiuri unguresti Milotai, Alsoszentivany , pret bun, vigoare 1,6-3,0m (după plantare).
    Nu   vreau sa par  aiurea  dar  de ce  ai  cumparat  ceva   ce  nu  ti-a  fost  pe  plac?  Cumperi   fara sa  vezi  pe ce dai  banii? Apoi  incearca sa intelegi  ca  in orice  domeniu  astazi  exista   oameni  ce  fac  bani  pe  spatele   naivilor   .
Poti  detalia    si   pune   poze    cu  ce  anume ai plantat  de la  Geoagiu ?

#4097
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Cei de la Geoagiu intra in anii 5/6, am pus câteva poze prin vara trecuta si am plantati vreo 200, 150 din Ungaria si câteva fire moldovenesti. Stai liniștit ca nu as fi făcut o investiție mare fără a mă lamuri înainte..

#4098
mohican10red

mohican10red

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.12.2013

View Postzozo36, on 01 martie 2015 - 16:15, said:

Eu am precizat ca mi au inghetat virfurile.Asta nu inseamna tot nucul.E si normal sa nu inghete anul asta ,pt ca stiti foarte bine ca nu au fost temperaturi sub -20 de grade.Da doamne sa fie bine si sa se dezvolte frumos,insa daca va uitati atent pe facebook la adresa Pepiniera Voinesti ,veti vedea un nuc Fernor la 7 ani si un nuc Pescianschi tot la 7 ani .Nu voi spune ca mor ,dar diferenta de crestere si de dezvoltare e evidenta.Mai vedem si mai vb dupa citeva ierni .Acuma bine ca e bine ,insa cum v am zis va voi arata niste poze mai incolo foarte categorice care va vor pune pe ginduri pe cei inversunati pro frantuzesti.Si daca unu vrea sa se bage in Fintina ,va rog sa nu sfatuiti si pe altii sa faca la fel ,chiar daca raspunderea e de partea celui ce sare in eaPosted Image
zozo eu am vazut pesceanschii de 8 (opt)ani cu 20 de nuci pe ei,la fel am vazut Lara plantati intr-o zona in care teoretic nu ar trebui sa fie si singura cerinta respectata e distanta de plantare si erau plini de nuci.Soiurile franceze se pot planta,dar e un alt pilotaj,trebuie sa stii multe,asta ca sa obtii rezultate,altfel te bagi pe  soiuri locale cu fructificare terminala,recolta mai mica si probleme mai mici.Orice soi de nuc cu fructificare laterala cere o tehnologie superioara de gestiune a plantatiei,francez sau american.Kiktenco spune multe despre ceapa si morcovii dintre randuri,mai putin despre nuci si la intrebarile concrete evita raspunsul,ca fapt divers ar putea sa inceapa  sa isi trateze pepiniera cu ce trebuie ca anul trecut avea jumatate de pomi bolnavi,pomi bio cum spune el la 15 euro buc si lateralul la 22,asta cand voinestiul cere maxim 11 euro.

#4099
comfortablynumb

comfortablynumb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
Stie cineva cum se pot aduce puieti de nuc din republica moldova? Pot fi probleme la vama?

#4100
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

View Postmohican10red, on 02 martie 2015 - 00:42, said:

Kiktenco spune multe despre ceapa si morcovii dintre randuri,mai putin despre nuci si la intrebarile concrete evita raspunsul,ca fapt divers ar putea sa inceapa  sa isi trateze pepiniera cu ce trebuie ca anul trecut avea jumatate de pomi bolnavi,pomi bio cum spune el la 15 euro buc si lateralul la 22,asta cand voinestiul cere maxim 11 euro.
Legat de cate detalii da Kiktenko, pastreaza pentru el secretele ca toti producatorii si comerciantii din lume. Iar domeniul nucului este cu ceva secrete, cred eu, bine pastrate. Toata lumea vorbeste despre nutrienti, diverse, dar dupa nu se dau detalii. Sunt si in functie de analiza solului, evolutie fiziologica a nucului, etc. Kiktenko merge pe alta cale, cea a calirii nucilor din start cu bolile si face selectie naturala, uda doar in situatii de seceta prelungita, crunta. El promite prin acest procedeu nuci care supravietuiesc in proportie f mare, undeva la 99%. Este un atu la nucii sai ca sunt adaptati la boli si nu stropiti sa supravietuiasca la el si sa usuce la client. Asta i-a explicat si domnului Coulie, care era putin nedumerit, spun eu. Aici a punctat Kiktenko. El livreaza nucii in recipient cu pamant cu tot. Are si avantaje, dezavantajul este pretul. Chiar domnul Coulie a fost la Kiktenko, i-a facut o vizita sa vada cum reuseste un asa mare procent de prindere. Sunt oameni cu experienta, cam greu sa se tradeze ei cu secretele. Si am observat ca oamenii cu experienta sunt si plini de sine. Aici domnul Coulie parea mai modest, insa el este un bun comerciant, stie sa fie mai maleabil, are alta scoala de negociere. Asta am vazut eu din zecile de inregistrari de pe youtube si nu poate altcineva sa-mi schimbe concluziile si parerile.
Domnul Kiktenko merge pe o alta strategie, face ceva instruire cu cei ce ii cumpara nucii, si ii vinde doar celor care promit ca ii urmeaza sfaturile si au grija de livezile de nuci realizate. Prin acest lucru el face o reclama pozitiva prin oamenii ce vad livada si afla ca el este furnizorul nucilor, nu este o strategie rea. Vedem si noi ca nimeni nu poate spune ca materialul furnizat de Kiktenko e de slaba calitate. Ca este putin mai scump, asta este, este economie de piata. Si ceilalti furnizori seriosi au preturi mari, asemanatoare. Daca se doreste ieftin, cumperi de la "Lenuța".

#4101
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Aveti dreptate cu Kiktenko.Are o strategie propie buna,urmareste materialul sau si dincolo de poarta pepinierei.Am sesizat si eu in livada dumnealui multi pomi afectati de bacterioroza si antracnoza ,plus multi nucusori cu acarieni,l am intrebat si mi a raspuns ca nu e ingrijorare mare despre asta.In schimb ,in sectorul puieti , am observat ca erau foarte curati ,fara boli si bine ingrijiti.Pretul il face dupa nationalitatea si masina cu care vii la el ,si vorbeste mult in ruseste si nu intelegi nimic.De la el nu poti cumpara direct ,ca nu te lasa la vama.

#4102
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Cum se face ca de fiecare data cand apar legende despre "rezistenta" la boli a nucilor eu vin si aduc  dovezi care demonteaza aceste povesti?

Ia uitati aici: Attached File  Cercetari Valcea.pdf   340.96K   90 downloads

Celor care  nu au  prea fost pe la orele de geografie: http://www.profudege...e-climatice.jpg

http://www.profudege...in-Romania1.jpg

http://www.profudege...-de-seceta1.jpg

http://www.profudege...a-Romaniei1.jpg

Attached File  Harta cu zonarea climatica a Romaniei.jpg   197.69K   71 downloads


Sper sa pricepeti ceva din cele  de mai sus. Eu nu mai zic nimic.

#4103
mirceapal

mirceapal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2008

View Postiosif73, on 02 martie 2015 - 09:02, said:

Cum se face ca de fiecare data cand apar legende despre "rezistenta" la boli a nucilor eu vin si aduc  dovezi care demonteaza aceste povesti?

Ia uitati aici: Attachment Cercetari Valcea.pdf

Celor care  nu au  prea fost pe la orele de geografie: http://www.profudege...e-climatice.jpg

http://www.profudege...in-Romania1.jpg

http://www.profudege...-de-seceta1.jpg

http://www.profudege...a-Romaniei1.jpg

Attachment Harta cu zonarea climatica a Romaniei.jpg


Sper sa pricepeti ceva din cele  de mai sus. Eu nu mai zic nimic.





Mii de multumiri d-lui Iosif pentru aceasta postare.  De n+1 ori ne-ati luminat si ne-ati furnizat informatii extrem de pretioase care trebuiesc puse si-n practica...

#4104
djn

djn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.03.2013

View Postgheo_55, on 01 martie 2015 - 19:49, said:

djn,in ce data e facuta poza?

duminica 1-03

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate