Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#3547
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Iosif,

Ce crezi despre cultivarea nucului in "bio" asa cum e prevazut de legislatia romaneasca?   Crezi ca se adapteaza bine?  Sunt multe riscuri?

merci,

#3548
LoredanaRoxana

LoredanaRoxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.10.2014
Buna ziua,

Am retinut ca nu se poate planta sub +3 grd Celsius .Exista vreun artificiu sa putem planta la -1 grd Celsius?
Cum se depoziteaza mai bine puietii neplantati pe perioada de iarna: musuroiti in pamant sau in beci in nisip ?

Multumesc anticipat.

O zi placuta tuturor

#3549
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014

 LoredanaRoxana, on 27 noiembrie 2014 - 13:55, said:

Buna ziua,

Am retinut ca nu se poate planta sub +3 grd Celsius .Exista vreun artificiu sa putem planta la -1 grd Celsius?
Cum se depoziteaza mai bine puietii neplantati pe perioada de iarna: musuroiti in pamant sau in beci in nisip ?

Multumesc anticipat.

O zi placuta tuturor
Eu am pastrat puietii in manunchiuri de cate 20 buc ingropati in pamant pana la punctul de altoire si cu musuroi de pamant 30 cm deasupra (eventual inclinati la 30 grade). Au stat foarte bine, fara sa am pierderi. O parte din ei i-am pus in pamant in decembrie cand deja era inghetat afara si nu au avut nici o problema.

#3550
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 iosif73, on 10 noiembrie 2014 - 10:13, said:

Exact ce spunea si Sibisel44. Cand ai ca target amatorii lasi distantele mari. Cand vrei solutii comerciale din care sa poti plati niste salarii, taxe, impozite si sa mai si ramai cu ceva ,  ai alta abordare. Din pacate, multi cred ca daca ai pus nucul cu verdele in sus ti-ai cam terminat problema, iar daca nu au rezultatele din visele lor musai ca e vreo problema cu  soiul in cauza. Chiar asa sa fie situatia?

Dl Fitiu zicea ca dupa 30 de ani o livada de nuc superintensiva se duce naibii. De cate ori am spus ca inainte de a face livada trebuie stabilit cui ii e destinata livada? Tie sau generatiei urmatoare? Pai daca vrei sa intelegi tu ceva din munca ta, musai sa pui mana sa inveti si sa aplici. Daca vrei pt generatia urmatoare, lucrurile sunt clare, stressul mai mic, nucul se dezvolta natural si  poti sa fi linistit ca urmasii tai au din ce sa iti faca o coliva si sa iti cumpere lumanari. Cam astea-s alternativele.

Si.. cred ca voi lua legatura cu cei de la Agro Tv ca sa faca o emisiune cu domnul Fitiu si cu mine in care sa discutam despre solutiile comerciale si solutiile pentru micul si marele cultivator. Asta ca sa lamurim cateva din aspectele  ce deriva din cultivarea acestei specii , indiferent de origine, chestiuni administrative, de tehnica culturala, strategii de piata etc. Pt ca chiar cred ca e necesara o asemenea  abordare. Ca de folclor sunt satul.


Mi s-a transmis ca o emisiune la Agrotv in care sa il am ca partener de dialog pe dl Fitiu e posibila doar prin  primavara lui 2015. Mda...

 ionutzitaly, on 27 noiembrie 2014 - 13:45, said:

Iosif,

Ce crezi despre cultivarea nucului in "bio" asa cum e prevazut de legislatia romaneasca?   Crezi ca se adapteaza bine?  Sunt multe riscuri?

merci,

la noi 99,99% din nuci sunt bio.

#3551
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Buna tuturor ! Ma scuzati ca nu citesc tot topicul ... ar dura ceva si probabil ochii mei ar suferi ingrozitor :) va rog sa-mi dati o idee. Am o buc teren de 12 m pe 420m , ce schema de plantare s-ar potrivi fara sa am probleme cu vecinii , ce distanta trebuie tinuta de vecini ca sa nu am probleme din punct de vedere legal ?

#3552
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Stimate tractorist în devenire,
Topicul ăsta este unul dedicat nucului.
Nu are nicio treabă cu oftalmologia și nici cu dreptul.

Ai toate informațiile pe arie, de ex. aici; lasă rogu-te topicul ăsta și așa prea stufos pentru întrebări și răspunsuri la obiect.

ps: nu, nici măcar rețetele de pricomigdale nu sunt permise pe topicul ăsta, chiar dacă se fac cu nuci.

#3553
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Cățelul de ieri, lupul de azi. ��
Bănuiesc ca te interesează plantarea nucilor, in acest caz distantele legale le-ai aflat, îndrumat de moderator, pe terenul tău ai putea planta un sir ,,indian" totodată in funcție de orientare si inclinatia pantei ai putea planta in zig-zag, mai contează vigoarea pomilor si alte lucruri.
La investitia pe care vrei s-o faci merita osteneala de a citi forumul, o carte sau...ceva..

#3554
Pitigoiu

Pitigoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2014
Salut am plantat 40 buc nuc sibisel 44   Pe un teren de 14 m latime am pus un singur rand pe lungime sa nu am discutii cu vecini . Nu am testat terenul am avut si gropi cu nisip si cu pamant negru astept sa vad daca dispar sau mancati de ceva gen test bafta :)

#3555
Ionelmoraru

Ionelmoraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.02.2010
Salut! Sunt nou pe acest topic dar am citit de mai multe ori tot ce sa postat.Toamna aceasta am plantat si eu un Ha de Miroslava si am citit undeva pe la pag.105 de la dl.Sibisel 44 ca polenizator bun pt.Miroslava ar fi soiul Anica,stie cineva daca este cel mai compatibil sau exista si altii mai buni?Posted Image

#3556
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 Ionelmoraru, on 29 noiembrie 2014 - 16:06, said:

Salut! Sunt nou pe acest topic dar am citit de mai multe ori tot ce sa postat.Toamna aceasta am plantat si eu un Ha de Miroslava si am citit undeva pe la pag.105 de la dl.Sibisel 44 ca polenizator bun pt.Miroslava ar fi soiul Anica,stie cineva daca este cel mai compatibil sau exista si altii mai buni?Posted Image
Polenizatori autohtoni pt Miroslava: Anica, Velnita,Jupanesti si Ovidiu. Francezi: Franquette si Fernette.

Edited by iosif73, 29 November 2014 - 16:58.


#3557
Ionelmoraru

Ionelmoraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.02.2010
Multumesc frumos pt. informatii dl.Iosif!

#3558
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
suna bine dl sibisel44)))))))))))) pentru ca esti primul care imi zice dl )))))))) iti raspund la 3 intrebari despre nuc sau cires , orice vrei tu, ii black friday

#3559
Ionelmoraru

Ionelmoraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.02.2010
Pentru ca ne impartasiti gratuit din cunostintele dv.in materie de pomicultura sunte-ti cu adevarat un domn! Daca totusi este black friday spuneti-mi schema de plantare 8x8 pt.Miroslava este prea mica?

#3560
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
poi, distanta de plantare depinde de mai multi factori , cateva pagini in urma am mai mentionat, depinde inclusiv de calitatea solului, de portaltoi, orientarea pantei, forma de coroana,vigoarea soiului respectiv, la pomi in general ca sa obtii un maxim de calitate si cantitate la fructe   trebuie sa cunosti destul de bine densitatea la care se planteaza , daca -i pui prea rari nu folosesti in totalitate pamintul, lumina, daca-i pui prea desi nu poti sa-i tii pur si simplu intr-un spatiu mult mai mic decat necesita, orice pom trebuie sa aiba coroana luminata, aerista indiferent de forma de coroana, eu cred ca unele soiuri romanesti sant bune , miroslava fiind unu dintre ele, dar nu prea sant in romania livezi mature cu nuci altoiti, ca sa stim sigur cum se comporta la maturitate eu am soiuri din ungaria, unde sant peste 4000 de hectare cu nuci si poti sa vezi cum arata o livada matura, deaia nu poti sa dai o distanta exata , dar totusi parerea mea este ca ar fi bine totusi sa fie undeva in jur de 9\9 deacolo plecand in sus sau in jos in functie de factorii  pe  care  i-am enumerat mai inainte )))))))) mai ai 2 intrebari

Edited by sibisel44, 29 November 2014 - 21:42.


#3561
Ionelmoraru

Ionelmoraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.02.2010
Multumesc dl.Sibisel 44! Daca spune-ti ca totusi mai am dreptul la doua intrebari ,acestea ar fi: 1.Care ar fi forma de coroana potrivita pt.Miroslava avand in vedere schema 8x8 si ca plantatia se afla pe un teren plan situat in lunca Dunarii cu panza freatica la peste 4 m  adancime iar pozitia randurilor este E-V cu vanturi predominante din E. 2.Puietii de nuc plantati au varsta de 3 ani si inaltimea de 1,50 - 1,80 m ,i-am musuroit bine in zona punctului de altoire dar nu am scurtat vergile fiindu-mi frica de gerurile de peste iarna urmand sa fac acest lucru in primavara 2015 la o inaltime  la care nu m-am hotarat pt. ca nu stiu ce tip de coroana sa folosesc si de aceea astept recomandarile dv? .Stiu ca este o zona cu potential mediu sau scazut pt. nuc dar iubesc atat de mult acest pom ca nu am putut sa ma abtin sa nu-mi fac si eu o mica livada care daca o sa dea rezultate vreau sa o extind!

#3562
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
miroslava are coroana globuloasa ,poi o o forma de coroana usor de facut si luminata este vasul ameliorat sau intarzaiat  , avand in vedere ca terenul nu are expozitie sudica si terenul de lunca este fertil distanta de 8\8 este destul de  mica, cat despte scurtarea puietilor nu ai ce scurta foarte mult in jur de 1,5- 1,6 metri ca sa ai loc sa alegi sarpantele intre aprox 1 m si 1,5

#3563
Ionelmoraru

Ionelmoraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.02.2010
Multumesc pt. sfaturi dl.Sibisel 44!

#3564
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
La multi ani tuturor, nucicultori sau nu!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate