Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#3007
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ziua buna,

Am 2 nuci de ~3m inaltime pe un loc si din pacate m-am trezit acum ca nu e locul potrivit unde sa creasca. Au iesit ei, nu i-am plantat eu si de aceea as dori sa-i mut sau sa-i tai. Am vreo sansa sa-i mut cu succes? Radacinile s-au extins mult? voi putea sapa doar cu cazmaua...

Multumesc

#3008
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
La 3 m inaltime pot avea de la 2 la 5 ani, daca e ultima varianta iti va fi cam dificil; depinde de proiecția coroanei pe sol pentru a-ti putea da seama de extinderea rădăcinilor, ai sanse mari sa reuşeşti daca vei face aceasta operatiune in toamna târziu si vei avea grija ca la săpate sa ranesti cat mai putin rădăcinile.

#3009
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Sunt cu siguranta spre 5 ani decat spre 2 ani si coroana este destul de mare din pacate. Multumesc si voi avea grija la toamna

#3010
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
sibisel ... extrem de matur raspunsul tau .... probabil la fel ca si persoana ta .....

multumesc de ajutor ....

#3011
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Cum rezista francezii la cond. climatice?

#3012
marius-matei

marius-matei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.08.2014
salutare tuturor!
as fi interesat sa plantez nuci pe o sup de 1ha  in jud. Vrancea.stie cineva daca aceasta regiune se preteaza ptr plantarea lor ? o alta problema ar fi terenul..inainte de plantatie trebuie arat ,are nevoie de ingrasamant ?

#3013
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Înainte de toate fa-ti analizele pedoclimaterice, iar apoi vei vedea daca se pretează sau nu.

#3014
alexvalentin

alexvalentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.05.2014
Buna ziua ! Acest nuc este in pericol de-al pierde -fiindca este plantat in marginea unei vai unde va avea loc indiguiri .Mi-as dori mult sa altoiesc din el-dar nu e experienta .Astept sfaturi !   P.S . Acest nuc are 10 ani

Buna ziua ! Acest nuc este in pericol de-al pierde -fiindca este plantat in marginea unei vai unde va avea loc indiguiri .Mi-as dori mult sa altoiesc din el-dar nu e experienta .Astept sfaturi !                                                                                                                                                                                                              P.S . Acest nuc are 10 ani

Attached Files



#3015
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 alexvalentin, on 03 august 2014 - 13:06, said:

Buna ziua ! Acest nuc este in pericol de-al pierde -fiindca este plantat in marginea unei vai unde va avea loc indiguiri .Mi-as dori mult sa altoiesc din el-dar nu e experienta .Astept sfaturi !   P.S . Acest nuc are 10 ani

Buna ziua ! Acest nuc este in pericol de-al pierde -fiindca este plantat in marginea unei vai unde va avea loc indiguiri .Mi-as dori mult sa altoiesc din el-dar nu e experienta .Astept sfaturi !   P.S . Acest nuc are 10 ani

Ai doua variante, fie :
1. Un marcotaj aerian facut acum, cu detasarea  si plantarea marcotei  dupa incetarea vegetatiei.
2. Sapi zdravan la radacina si incerci sa scoti cat mai mult din ea, in intervalul 20 sept-15 octombrie. La plantare sa faci o mocirlire serioasa (1/3 balega proaspata de vaca, 1/3 pamant galben+ 1/3 apa), udare din abundenta cu un extract  de salcie ( 1 kg lastari de salcie zdrobiti/10 litri de apa) si in primavara faci niste taieri  severe la coroana, astfel incat sa echilibrezi raportul dintre volumul radacinii si volumul coroanei.

Succes!

Edited by iosif73, 06 August 2014 - 08:24.


#3016
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 iosif73, on 06 august 2014 - 08:23, said:

Ai doua variante, fie :
1. Un marcotaj aerian facut acum, cu detasarea  si plantarea marcotei  dupa incetarea vegetatiei.

Succes!
Marcota cum se va comporta pe timpul iernii?

#3017
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Am si eu o mare nevoie de părerile voastre in legătura cu o problema care o întâmpina acum.
Am fost aseară la livada si am constatat la majoritatea nucilor ca au frunzele rasucite, ca si când s-ar usca si pe deasupra au pete negre.
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1407330209.939521.jpg   403.9K   49 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1407330231.187550.jpg   372.42K   49 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1407330262.504111.jpg   426.55K   47 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1407330309.322504.jpg   384.07K   47 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1407330359.205664.jpg   349.96K   46 downloads
Acum o luna i-am stropit cu zeama bordeleza, gata preparat din magazin, 1plic/10litri apa, iar la 2 saptamâni după ce le-am dat zeama le-am dat preventiv Shavit F 72.
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1407330760.656300.jpg   341.58K   40 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1407330779.922733.jpg   351.18K   37 downloads
De udat, nu i-am udat cam de o luna jumate ca a picat destul de mult de sus.
Ce sa nu le placa oare?

Edited by mr_ady_bmw, 06 August 2014 - 15:16.


#3018
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 vasile59, on 06 august 2014 - 13:40, said:

Marcota cum se va comporta pe timpul iernii?

Ce nu e clar in ceea ce am spus? Daca vrei sa intelegi ce se intampla cu marcota pune mana pe o carte de fiziologie vegetala.

Succes!

 mr_ady_bmw, on 06 august 2014 - 15:14, said:

Am si eu o mare nevoie de părerile voastre in legătura cu o problema care o întâmpina acum.
Am fost aseară la livada si am constatat la majoritatea nucilor ca au frunzele rasucite, ca si când s-ar usca si pe deasupra au pete negre.
]
Acum o luna i-am stropit cu zeama bordeleza, gata preparat din magazin, 1plic/10litri apa, iar la 2 saptamâni după ce le-am dat zeama le-am dat preventiv Shavit F 72.

De udat, nu i-am udat cam de o luna jumate ca a picat destul de mult de sus.
Ce sa nu le placa oare?

Pai la cata ploaie a fost anul acesta... crezi ca era suficient un singur tratament facut impotriva bacteriozei ( asta am vazut in pozele tale) si a antracnozei . Fie vb intre noi, picaturile de ploaie sunt principalii vectori de propagare ai bacteriozei si a antracnozei.

#3019
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 iosif73, on 07 august 2014 - 03:56, said:


Pai la cata ploaie a fost anul acesta... crezi ca era suficient un singur tratament facut impotriva bacteriozei ( asta am vazut in pozele tale) si a antracnozei . Fie vb intre noi, picaturile de ploaie sunt principalii vectori de propagare ai bacteriozei si a antracnozei.

O sa trec atunci la stropit cu sulfat de cupru, sau e prea tarziu pentru asta? Trebuie altceva?

#3020
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
de unde se pot cumpara nuci altoiti romanesti ?

productia statiunii de la Valcea este vanduta in totalitate si in alta parte nu am gasit

#3021
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Incearca sa stropesti cu Champ77 ca are 50%cupru si am vazut ca arata bine nucusorii dupa stropire,normal dupa fiecare repriza ploioasa trebuiau stropiti deci macar la 3 saptamini plus un insecticid calipso zic eu,chiar azi ma duc sa stropesc cu folpan pt antracoza si cu nissorum pt acarieni care vad ca si au facut aparitia in livada.Ai optat pt nuci frantuzesti si trebuie sa ai mare grija de ei ca sint mai sensibili.Anul asta au crescut frumos nucii ,dar trebuie in jurul lor sa plivesti iarba si sa mentii ogor negru macar 2 metrii sa nu aibe concurenta plus toata suprafata cosita si data cu freza macar de 2 ori pe an.

 sososs, on 07 august 2014 - 08:47, said:

de unde se pot cumpara nuci altoiti romanesti ?

productia statiunii de la Valcea este vanduta in totalitate si in alta parte nu am gasit
Asta e o mare problema.Si eu mai am de plantat anul asta o bucata si deja mi am rezervat din timp la una din pepinierele din rep Moldova.Poti sa incerci la Iasi ,dar din experienta mea de anul asta,nucii altoiti cumparati dupa cimpul 2 asa cum ii vinde Iasul se prind mai greu ,trebuie taiati la 60 de cm in primavara dupa plantare ca sa faci corelarea intre radacina si tulpina si nu se merita sa dai 100 de lei pe un pom.Eu anul trecut am dat multi bani pe pomisori si sincer cei din cimpul 1 merg mult mai bine si mai vioi ca cei din cimpul 2.Am avut noroc de an ploios ,altfel fara irigatii risti sa i pierzi.Sfatul meu este sa cauti direct la sursa nucusorii,fara intermediari .Eu am cautat mult si am gasit direct la producator cu un pret care e foarte convenabil .Succes

#3022
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 zozo36, on 07 august 2014 - 09:11, said:

Incearca sa stropesti cu Champ77 ca are 50%cupru si am vazut ca arata bine nucusorii dupa stropire,normal dupa fiecare repriza ploioasa trebuiau stropiti deci macar la 3 saptamini plus un insecticid calipso zic eu,chiar azi ma duc sa stropesc cu folpan pt antracoza si cu nissorum pt acarieni care vad ca si au facut aparitia in livada.Ai optat pt nuci frantuzesti si trebuie sa ai mare grija de ei ca sint mai sensibili.Anul asta au crescut frumos nucii ,dar trebuie in jurul lor sa plivesti iarba si sa mentii ogor negru macar 2 metrii sa nu aibe concurenta plus toata suprafata cosita si data cu freza macar de 2 ori pe an.

Din câte am citit, atât champ77 cat si folpan merge pe prevenție. Pentru tratare ce exista? Sau sunt bune si cele doua?
Sâmbăta vreau sa merg si eu sa stropesc, sa cosesc si sa sap in jurul lor, ca de la ultima coasa cu atâtea ploi a crescut iarba mai mare ca si pomii :-(

#3023
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
am cautat peste tot pe net si efectiv nu gasesc nuci romanesti altoiti ... selectionati se gasesc, dar se pare ca cei altoiti se vand toti

#3024
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
ai grija 1 metru in jurul lor trebuie sa plivesti ca daca dai cu sapa e posibil sa atingi radacinile nucului.de la 1 la 2 metrii poti sa sapi sa scoti radacinile la buruiana dar cu atentie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate