Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#1279
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Cauta nr telefon al lui iosif73 pe aici pe forum si suna-l  sa îti arate cateva livezi daca vrei sa vezi.

Cu apa neaprat irigat, despre sursa de apa nu pot sa iti spun multe ca nu stiu. Succes.

#1280
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
Am  infintat in aceasta toamna o livada de puieti de nuc si a-si dori sa stiu daca la vara pot uda cu apa dintr-un lac unde cresc si pesti.Si daca da, de unde e mai buna apa de pe fundul lacului[ unde am si mil ,nitriti ,nitrati] sau de la suprafata

#1281
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

 cluj16leu, on 26 noiembrie 2012 - 15:49, said:

Am  infintat in aceasta toamna o livada de puieti de nuc si a-si dori sa stiu daca la vara pot uda cu apa dintr-un lac unde cresc si pesti.Si daca da, de unde e mai buna apa de pe fundul lacului[ unde am si mil ,nitriti ,nitrati] sau de la suprafata
Poate ne spui si noua despre livada ta cate ceva....suprafata, soiuri, fertilizari..

#1282
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 rusnae, on 24 octombrie 2012 - 20:21, said:

Tapii au inceput sa frece coarnele de ei mi au distrus randuri intregi
Ca-n imagini,nu ?

 rusnae, on 24 octombrie 2012 - 20:21, said:

am pus pari de jur inprejur cu fir electric de la baterie totul ok o perioda. Acu 10 zile le am gasit inauntru au sarit peste gard si au plecat.
Tind sa cred ca nu l-ai facut bine.

 rusnae, on 24 octombrie 2012 - 20:21, said:

daca stiti soluti pt problema mea , altele decat impresmuire totala cu gard inalt.
Asta-i varianta cea mai sigura.

As intreba la Directia Silvica sau vanatorii  care este exact perioada in care tapii isi freaca coarnele. O posibila solutie pentru scurt timp ar putea fi cea gasita de colegul @rand pentru protejarea porumbului impotriva mistretilor. Intreaba-l  pe PM sau citeste subiectul despre porumb (paginile de prin septembrie parca).

Attached Files



#1283
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Buna seara
Am si eu o mare nelamurire. In urma cu 2 luni am pus la stratificat in nisip in jur de 200 de  nuci, pe care le-am pus in beci . In urma cu 1 saptamana am obserbat ca o mare majoritate a nucilor au iesit deja, ceea ce ma pus pe ganduri.... Ce trebuie sa fac pentru a salva acei "nuci"? deaorece incepe iarna si nu am cum sa ii replantez afara. Si anul trecut am pus tot la fel dar  au iesit in Mai asa cum trebuiau.
Nucii acesti ii folosesc doar a ma "perfectiona " in cresterea lor ( boli, taiere, insecte.....etc) dar totusi ii voi planta in diferite zone pentru a produce ceva (nu pentru mine).
Ma poate indruma cineva in problema aparuta .

#1284
bogmil

bogmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.03.2011
Va rog frumos, de unde pot sa procur si eu niste puieti de nuc,soi frantuzesc. M.ar interesa ca pretul sa fie pana in 20 cu tva.

#1285
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

 daree, on 28 noiembrie 2012 - 19:24, said:

Buna seara
Am si eu o mare nelamurire. In urma cu 2 luni am pus la stratificat in nisip in jur de 200 de  nuci, pe care le-am pus in beci . In urma cu 1 saptamana am obserbat ca o mare majoritate a nucilor au iesit deja, ceea ce ma pus pe ganduri.... Ce trebuie sa fac pentru a salva acei "nuci"? deaorece incepe iarna si nu am cum sa ii replantez afara. Si anul trecut am pus tot la fel dar  au iesit in Mai asa cum trebuiau.
Nucii acesti ii folosesc doar a ma "perfectiona " in cresterea lor ( boli, taiere, insecte.....etc) dar totusi ii voi planta in diferite zone pentru a produce ceva (nu pentru mine).
Ma poate indruma cineva in problema aparuta .

o varianta ar fi sa le pui in ghivece..

#1286
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
un site destul de interesant doar pentru cei interesanti   http://goresearch.ro/videos

#1287
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011

 mircea11s, on 28 noiembrie 2012 - 00:11, said:

Ca-n imagini,nu ?

Tind sa cred ca nu l-ai facut bine.

Asta-i varianta cea mai sigura.

As intreba la Directia Silvica sau vanatorii  care este exact perioada in care tapii isi freaca coarnele. O posibila solutie pentru scurt timp ar putea fi cea gasita de colegul @rand pentru protejarea porumbului impotriva mistretilor. Intreaba-l  pe PM sau citeste subiectul despre porumb (paginile de prin septembrie parca).

O sa ma interesez , am numarat nuci distrusi aproape 200. Ms. cele bune.

#1288
fursinica

fursinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.07.2011
Am vazut in unul din videoclipurile domnului Iosif Kiss cu altoirea nucului postate pe youtube, ca arata ca bucatile de portaltoi ramase de pe urma altoirii se pot pune la inradacinat. Doream sa intreb daca acestea se pot folosi anul urmator ca portaltoi.

#1289
hotepp

hotepp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2012
Salutare, multumesc tuturor care au contribuit cu informatii despre cultura nucului in acest topic; Ma numesc Gabriel, am 28 ani si intentionez sa infiintiez o minilivada pe un teren aproape de Bacau, pe 2 randuri schema 6x8m, aproximativ 60 copaci sau 3 randuri, daca imi va permite latimea terenului dupa ce pun gard viu, aproximativ 75 copaci. As vrea sa stiu daca exista vreo livada aproape de Bacau pe care as putea-o vizita odata, sau in alte judete din jur daca exista binevoitori. Multumesc.

#1290
fursinica

fursinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.07.2011
Am o intrebare pt cei care au plantat puieti de nuc soiul Miroslava si soiul Cogilniceanu. Am cumparat saptamana trecuta mai multi puieti de nuc altoit, intre care si soiul Miroslava si Cogilniceanu. Din nefericire, in timpul transportului s-au amestecat puietii de Miroslava cu cei din Cogilniceanu (si nici nu aveau etichete), iar in momentul de fata nu imi dau seama care sunt de un fel si care din celalalt. Se observa doar ca o parte au culoarea brun-roscat, iar o parte sunt verzulii. Exista posibilitatea sa fac distinctia intre cele doua soiuri doar dupa culoarea scoartei la puietii aproximativ de grosimea degetului? Cei care ati plantat vreunul din cele doua soiuri va amintiti ce culoare avea scoarta puietilor?

#1291
daree

daree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.10.2011
Suna de unde i-ai luat si intreaba ce culoare are Miroslava sau Cogilniceanu

Edited by daree, 07 December 2012 - 00:38.


#1292
yany_82

yany_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 12.07.2012

 fursinica, on 06 decembrie 2012 - 20:18, said:

Am o intrebare pt cei care au plantat puieti de nuc soiul Miroslava si soiul Cogilniceanu. Am cumparat saptamana trecuta mai multi puieti de nuc altoit, intre care si soiul Miroslava si Cogilniceanu. Din nefericire, in timpul transportului s-au amestecat puietii de Miroslava cu cei din Cogilniceanu (si nici nu aveau etichete), iar in momentul de fata nu imi dau seama care sunt de un fel si care din celalalt. Se observa doar ca o parte au culoarea brun-roscat, iar o parte sunt verzulii. Exista posibilitatea sa fac distinctia intre cele doua soiuri doar dupa culoarea scoartei la puietii aproximativ de grosimea degetului? Cei care ati plantat vreunul din cele doua soiuri va amintiti ce culoare avea scoarta puietilor?

la ce pret ai achizitionat soiurile respective si de la care pepiniera?

#1293
fursinica

fursinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.07.2011
70 lei fara tva pe un puiet. I-am cumparat de la o pepiniera din judetul Iasi.

#1294
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
APIA da ceva in plus pentru 1 hectar de livada de nuci fata de un teren agricol sau pasune?

#1295
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 cluj16leu, on 18 decembrie 2012 - 23:09, said:

APIA da ceva in plus pentru 1 hectar de livada de nuci fata de un teren agricol sau pasune?
nu

#1296
Glumetzu

Glumetzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua,

M-am gandit si eu la o cultura de nuci pe aproape 1ha. Doar ca pamantul respectiv este undeva in judetul Olt. Anexa 10 spune zona cu productivitate scazuta si vorbind cu un inginer agronom mi-a spus ca principala problema este clima. Intrebarea mea este: exista soiuri care sa reziste si sa dea randament la 43 chiar 44 de grade cate au fost vara trecuta? Sporadic bunicii mei au mai pus nuci dar nu toti s-au prins, iar unii s-au uscat (vorbim de 3-4 pomi nu de o cultura serioasa cum ma gandesc sa infiintez eu).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate