Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

HEROINA - adevarul despre ea

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#181
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostBogdan R, on 3rd October 2010, 07:58, said:

Eu cred ca e mai nashpa cand te-asteapta doi din astia dupa colt, unu' sare pe tine si te calareste tragandu-ti pumni in mecla iar celalalt iti ia verigheta si ceasul, te cauta prin buzunare dupa portofel, telefon etc etc  :naughty:
asta ți se poate întâmpla și fără să fie musai nevoie de drogați :D

#182
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

View PostCICI&Co, on 3rd October 2010, 08:42, said:

Hai să avem compasiune pentru toate scursurile care au ales să fie așa.

Un produs al epocii moderne este această idee, transformată ulterior într-un comportament obsesiv, că omul trebuie să fie milos și să-ntoarcă și obrazul celălalt când primește o palmă. Doar de și religia a jucat un rol important. Astfel, au apărut organizații pentru tot ce e nociv, dar care merită, pe ce bază numai Dumnezeu știe, compasiune, șanse și tot felul de forme de ajutor. Apărăm astfel câinii vagabonzi care ne terorizează, apărăm drogații, apărăm țiganii, încurajăm cerșetorii, etc.
Pentru mulți care-și mai pun întrebarea „de ce viața noastră e de rahat?”, vin unii care le oferă un răspuns sec, banal și cât se poate de real: „avem fix ceea ce merităm”.
Poporul ăsta român, așa tâmpit cum a ajuns, a avut totuși momentele lui de revelații. Unul din ele a fost atunci când cineva a exprimat celebrul proverb cu facerea de bine.
Mulți ne arată însă că privilegiul de a trăi al fiecăruia este o noțiune greșită.

#183
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Eu nu pot sa am mila pentru drogati si betivi.

Eu chiar nu ma impac cu ideea ca si puscariasii sunt tinuti tot din banii nostii...

#184
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Si ce propui sa se faca cu puscariasii? Sa fie lasati liberi? Sa fie executati indiferent de infractiune?

Crede-ma ca puscariasii nu traiesc in lux pe banii nostri.Multi trec prin lucruri care recompenseaza cu varf si indesat greseala comisa.

Edited by boxXxing_star, 03 October 2010 - 19:33.


#185
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Sa munceasca. Nu muncesti, nu primesti papica.

#186
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Asta a venit direct din putul cunoasterii. Nu conteaza ca pentru a-i scoate la munca pe ocnasi trebuie sa dai banii pe fraieri care sa-i pazeasca, sa risti sa mai si scape din ei, eventual, sa tii cont ca pentru munca le pui in mana unelte cu care pot sa faca destul rau, inclusiv sa evadeze. In ateliere la fel, poate aia care scriu poezii sa fie o solutie, in rest nu ma pot gandi la nici o ocupatie pretabila intelectului ocnasilor care nu face apel la obiecte contondente, taioase ori intepatoare, incinse sau substante cu grad oarecare de toxicitate. Ori la bulau toate astea sunt riscuri.
Asta e, costul puscariei e unul din costurile fixe ale civilizatiei si trebuie sa ni le asumam.

#187
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,791
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgigel de hohențolărn, on 3rd October 2010, 10:42, said:

asta ți se poate întâmpla și fără să fie musai nevoie de drogați :D

Evident, insa drogatul e cu muuult mai motivat decat un borfas oarecare.
Crede-ma, cunosc specia...

#188
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postsebulbus, on 3rd October 2010, 21:27, said:

Asta a venit direct din putul cunoasterii. Nu conteaza ca pentru a-i scoate la munca pe ocnasi trebuie sa dai banii pe fraieri care sa-i pazeasca, sa risti sa mai si scape din ei, eventual, sa tii cont ca pentru munca le pui in mana unelte cu care pot sa faca destul rau, inclusiv sa evadeze. In ateliere la fel, poate aia care scriu poezii sa fie o solutie, in rest nu ma pot gandi la nici o ocupatie pretabila intelectului ocnasilor care nu face apel la obiecte contondente, taioase ori intepatoare, incinse sau substante cu grad oarecare de toxicitate. Ori la bulau toate astea sunt riscuri.
Asta e, costul puscariei e unul din costurile fixe ale civilizatiei si trebuie sa ni le asumam.

Asa e, toate tarile lumii care-i obliga sa munceasca habar n-au de ce fac!

#189
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
eu nu stiu ce-i fute pe altii grija atat de mult de viata altora... vand ca se vehiculeaza in mare doua idei la fel de tembele, contra drogurilor:

1. ca drogatii devin neaparat infractori
2. ca trebuie "tratati"

gresit!
la pct.1 chestia e valabila ACUM, cand drgurile sunt extrem, extrem de scumpe... daca s-ar legaliza si ar fi produse de firme obisnuite (cum s-a intamplat cu alcoolul dupa prohibitie), ar fi cu siguranta mult, mult mai ieftine (mai ales daca nu s-ar acciza grosolan)

la pct.2 din nou gresit, nu trebuie nimeni "tratat"... care se drogheaza isi asuma riscurile iar cine nu se opreste poate sa si crape, nu e treaba statului sa-l scoata din rahat

in rest, atata timp cat cineva nu e afectat in mod direct, concret si personal, fiecare sa-si vada de borsul sau... ca prea ii mananca pe unii in cur spiritul comunist ...

#190
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postgtk, on 4th October 2010, 12:20, said:

la pct.2 din nou gresit, nu trebuie nimeni "tratat"... care se drogheaza isi asuma riscurile iar cine nu se opreste poate sa si crape, nu e treaba statului sa-l scoata din rahat
sigur că da. chiar sunt curios câți drogați de-ajung pe la spitale pe la noi sunt tratați cu șpițu-n târtiță -_-

#191
E-Musette

E-Musette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 27.05.2010

View Postgtk, on 4th October 2010, 12:20, said:

eu nu stiu ce-i fute pe altii grija atat de mult de viata altora... vand ca se vehiculeaza in mare doua idei la fel de tembele, contra drogurilor:

1. ca drogatii devin neaparat infractori
2. ca trebuie "tratati"

1.nu neaparat infractori,dar obligatoriu iresponsabili .De aici pina la infractiune e foarte putin. Cit ti-ai trage-o in vena.
2. orice bolnav trebuie tratat, cu atit mai cu cit devine un parazit pentru cei din anturajul lui. Si aici nu ma refer la drogatii din canale, ci la familie, prietenari & restul
Cam  din aste 2 motive ii fute pe unii grija.Facind un rezumat, cam din grija pentru ei insisi.

#192
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View PostThomas-, on 4th October 2010, 11:00, said:

Asa e, toate tarile lumii care-i obliga sa munceasca habar n-au de ce fac!

Nu exista conceptul de munca fortata in lumea civilizata.

#193
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

View Postgtk, on 4th October 2010, 12:20, said:

la pct.1 chestia e valabila ACUM, cand drgurile sunt extrem, extrem de scumpe... daca s-ar legaliza si ar fi produse de firme obisnuite (cum s-a intamplat cu alcoolul dupa prohibitie), ar fi cu siguranta mult, mult mai ieftine (mai ales daca nu s-ar acciza grosolan)

Cred că-ți poți imagina ce ar ieși în această eventualitate. Ar fi un adevărat haos, iar fenomenul nu ar mai putea fi controlat. Nu că acuma ar exista cine știe ce control, dar totuși. Plus de asta, ar mai corupe și mulți alții, care în mod normal n-ar încerca de frica repercusiunilor. Și constrângerile astea au totuși rolul lor.

#194
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postgtk, on 4th October 2010, 12:20, said:

eu nu stiu ce-i fute pe altii grija atat de mult de viata altora... vand ca se vehiculeaza in mare doua idei la fel de tembele, contra drogurilor:

1. ca drogatii devin neaparat infractori
2. ca trebuie "tratati"

gresit!
la pct.1 chestia e valabila ACUM, cand drgurile sunt extrem, extrem de scumpe... daca s-ar legaliza si ar fi produse de firme obisnuite (cum s-a intamplat cu alcoolul dupa prohibitie), ar fi cu siguranta mult, mult mai ieftine (mai ales daca nu s-ar acciza grosolan)
Intr-o societate de oameni normali, s-ar putea legaliza.
Opiul si cocaina erau legale la 1850 si putini luau.
China in schimb, indata ce-a dat de ele, un sfert din populatie s-a nenorocit. Si tara odata cu ei.
Noi acum, am fi ca si China atunci, din alte motive dar am fi asa.
Avem milioane de tineri care nu traiesc decat pentru snobisme, bravade si emotii aiurea, nu leaga 2 vorbe nici treji fiind si nici nu stiu ce-i aia maturizere, responsabilitate etc. Astia toti s-ar nenoroci. Si familiile lor odata cu ei.

Edited by searcher-star, 05 October 2010 - 10:08.


#195
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostE-Musette, on 4th October 2010, 22:48, said:

1.nu neaparat infractori,dar obligatoriu iresponsabili .De aici pina la infractiune e foarte putin. Cit ti-ai trage-o in vena.
ce-i aia "iresponsabili"? mai rau decat betivii nu au cum sa devina...  

View PostE-Musette, on 4th October 2010, 22:48, said:

2. orice bolnav trebuie tratat, cu atit mai cu cit devine un parazit pentru cei din anturajul lui. Si aici nu ma refer la drogatii din canale, ci la familie, prietenari & restul
ci aia "bolnav" si ce-i aia "parazit"? cui nu-i place nu are decat sa nu stea in preajma drogatilor, la fel cum nu au decat sa nu stea in preajma alcoolicilor!  

View PostE-Musette, on 4th October 2010, 22:48, said:

Cam  din aste 2 motive ii fute pe unii grija.Facind un rezumat, cam din grija pentru ei insisi.
eu zic ca trebuie obligatoriu sa-si vada de borsul lor!
  
  

View PostAl1, on 5th October 2010, 08:33, said:

Cred că-ți poți imagina ce ar ieși în această eventualitate. Ar fi un adevărat haos, iar fenomenul nu ar mai putea fi controlat. Nu că acuma ar exista cine știe ce control, dar totuși. Plus de asta, ar mai corupe și mulți alții, care în mod normal n-ar încerca de frica repercusiunilor. Și constrângerile astea au totuși rolul lor.
da, imi pot imagina ca ar fi mai putine infractiuni, mai putine organizatii infractionale ca li s-ar taia o parte majora de finantare si in rest mai nimic... tot asa urlau toti cretinii in timpul prohibitiei ca va ce jale va fi cu legalizarea alcoolului... tot asa urla tone de descreierati cu rahat in loc de creier cand vine vorba de marijuana, chiar daca exista tari ca olanda si portugalia unde e legala...

#196
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postgtk, on 5th October 2010, 11:10, said:

da, imi pot imagina ca ar fi mai putine infractiuni, mai putine organizatii infractionale ca li s-ar taia o parte majora de finantare si in rest mai nimic... tot asa urlau toti cretinii in timpul prohibitiei ca va ce jale va fi cu legalizarea alcoolului... tot asa urla tone de descreierati cu rahat in loc de creier cand vine vorba de marijuana, chiar daca exista tari ca olanda si portugalia unde e legala...
Ca si Danemarca cu prostitutia, Olanda zice sa de-legalizeze iarba.
Da, scade criminalitatea mare, dar creste aia mica si per total e mai rau.
Alcoolismul n-a creat niciodata asa dependentza.
Daca te imbeti odata sunt sanse sub 1% sa mori in santz sub 30 ani.
Daca te droghezi odata, sunt mult peste.

#197
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View Postsearcher-star, on 5th October 2010, 15:47, said:

Ca si Danemarca cu prostitutia, Olanda zice sa de-legalizeze iarba.
Da, scade criminalitatea mare, dar creste aia mica si per total e mai rau.
Alcoolismul n-a creat niciodata asa dependentza.
Daca te imbeti odata sunt sanse sub 1% sa mori in santz sub 30 ani.
Daca te droghezi odata, sunt mult peste.

adica de la iarba poti sa mori?

#198
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View Postpouf, on 5th October 2010, 16:46, said:

adica de la iarba poti sa mori?
Cred ca subiectul topicului e heroina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate