Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

HEROINA - adevarul despre ea

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#145
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

View PostCICI&Co, on 24th July 2009, 16:29, said:

Dependența nu se instalează de la prima doză.
la heroina da :(

#146
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View PostMaresalul, on 28th July 2009, 00:47, said:

Mediocrii sunt vreo 90% din cetatenii acestei patrii iar marea majoritate din ceilalti 10% lucreaza pentru altii.
Eu am zis cel mult. Adica in cel mai bun si mai bun caz.

Quote

Ia da tu o raita printre cei de la dezalcolizare/dezintoxicare si o sa fii surprins cati dintre ei au parinti ok (studii superioare si/sau o anumita pozitie sociala).
Pentru mine parinti ok nu sunt cei cu studii superioare sau pozitie sociala inalta. Am vazut comportamente dubioase la ambele categorii. Chestii gen la 19 ani nu ii da cheia de la apartament. Daca ajunge acasa mai devreme merge la un vecin. :huh:

Quote

Marea problema a parintilor ar fi ca sunt cam legati la maini cand vine vorba de droguri si numai daca iei ca reper acest topic o sa-ti dai seama ca degeaba isi racesc gura, ca odrasla lor face tot ce o taie capul.
Pai daca esti genul de parinte care spune, nu face aia nu face ailalta, o sa mearga pana la o varsta. Dupa, spui degeaba. Ai mei mi-au explicat de mic de ce sa nu fac ceva, sau de ce sa fac, si eu zic ca a fost bine. Printre altele pot sa pricep ca nu toti au avut sansa asta.

Quote

Din cate stiu, dependenta de heroina se instaleaza chiar de la a 2-a doza luata, iar tu, ca parinte, nu-i poti supraveghea 24 de ore din 24.
Vrei nu vrei trebuie sa te bazezi si pe inteligenta lui.
Nu, nu cred ca trebuie sa te bazezi pe inteligenta lui,  ci pe a ta ca parinte. Cu metoda potrivita orice om poate fi educat. Problema apare la alegerea metodei. Testul de rezistenta apare in adolescenta.

LE:Ca te ajuta ca odrasla ta are niscaiva ascutime a mintii, nu contest.

Edited by c72_c72, 28 July 2009 - 09:19.


#147
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostSPF, on 28th July 2009, 08:08, said:

Maresale, comparatia ta intre droguri si alcool este inoportuna. Alcoolul nu creeaza dependenta de la primul consum oricat de mult ai bea. Heroina face asta.
Nu e vorba de substanta si de la cate ingerari creaza dependenta. Si in cazul alcoolului e aceeasi mancare de peste ca la droguri.
Sunt atat dependenti de droguri cat si de alcool iar realitatea ca drogurile te subjuga mult mai repede nu e o scuza.
Pot gasi circumstante atenuante unui alcoolist, ca poate nu si-a dat seama ce drum urmeaza si a crezut ca e stapan pe situatie, dar drogatii stiau clar ca nu e nevoie de prea multe doze pentru dependenta.
Nu au nici o scuza!!!
Vezi pe toate canalele poze si filme cu indivizi ruinati de droguri si trebuie sa fi batut in cap sa te apuci de asa ceva!
Scuza cu ruperea de realitate, senzatii tari sau sa treci mai usor peste o perioada grea e jalnica.
Realitatea e ca sunt slabi ca oameni. (vorbesc de dependenti, nu de cei care au incercat de curiozitate si s-au oprit)

View Postkretzu77, on 28th July 2009, 09:28, said:

la heroina da :(
Dupa prima doza, din cate stiu, nu se creaza dependenta. Simti nevoia de o alta doza dar te poti controla fara efort.
De la a 2-a insa ai cam dat de dracu.

View Postc72_c72, on 28th July 2009, 10:16, said:

LE:Ca te ajuta ca odrasla ta are niscaiva ascutime a mintii, nu contest.
Ascutimea mintii e vitala.

S-au dus vremurile cand iti tremurau chilotii daca aprindeai o tigara in scoala. Acum vor locuri de fumat si bat profesorii in scoala.
Pe vremea lui Ceasca se lasa cu scoala de corectie iar acum se lasa cu nota scazuta la purtare (si ii doare in pix de nota aia).
Asa ca "poame bune" gasesti prin toate liceele.

#148
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Maresale, nu stii nimic. Nu ai nici cea mai vaga idee despre ce inseamna drogurile.

Daca esti atat de baiat valabil si vrei sa demonstrezi ca drogatii sunt niste putori nenorocite fara pic de vointa si care se complac in starea de euforie data de droguri, ai tupeu sa te injectezi in vena de 1-2 ori ca sa arati la toata lumea cat de mare a vrajeala cu dependenta si lipsa de vointa a dependentilor de droguri?

#149
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Tocmai ca stiu nu fac prostia sa ma ating de asa ceva.

Tu stii pentru ca ai incercat? Cred ca ai pus botu', ca prea te-ai oparit.

Spune-mi din experienta ta ce motive ai avea sa-ti bagi in vena? Ce om cu mintea intreaga ar face asta?

Edited by Maresalul, 28 July 2009 - 15:17.


#150
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Ce om cu mintea intreaga s-ar apuca de fumat? La ce dracu sa bagi mizeria aia de fum in plamani? Ce om cu mintea intreaga s-ar apuca de baut? Nu itit trebuie alcool ca sa supravietuiesti.

Eu nu m-am oparit defel. In schimb tu tragi niste concluzii si faci niste paralele absolut irelevante si non similare. Nu ai fost la locul nepotrivit si la momentul nepotrivit pentru ca altfel garantat erai si tu un drogat la ora asta.

#151
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Stii ceva?
Astept sa mai cresti si apoi continuam.  :peacefingers:

#152
Whip_cream_Simona

Whip_cream_Simona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 17.04.2009
Ma bucur si apreciez ca ai avut curajul sa ne  impartasesti viata ta aici si ca ai putut trece peste. Am un prieten care la fel e dependent de heroina.  Cand mi-a spus....nici macar nu mi-a venit sa cred ca tocmai el. Am incercat sa-l fac sa se lase de acest drog. (problema e ca si iubita lui e dependenta) A devenit irascibil si agresiv cu mine. Nu stiu unde este acum...nu l-am mai vazut de foarte mult timp...nu stiu daca e bine sau nu, daca a ajuns intr-un grup anti-drog, daca s-a lasat sau nu dar tot ce stiu e ca e ingrozitor acest drog...Imi aduc aminte ca mi-a zis " hai ma...nu-i dracu' atat de negru"....sper ca e bine...Felicitarile mele!

#153
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009

View PostMaresalul, on 28th July 2009, 14:07, said:

Si in cazul alcoolului e aceeasi mancare de peste ca la droguri.
Sunt atat dependenti de droguri cat si de alcool iar realitatea ca drogurile te subjuga mult mai repede nu e o scuza.
Pot gasi circumstante atenuante unui alcoolist, ca poate nu si-a dat seama ce drum urmeaza si a crezut ca e stapan pe situatie, dar drogatii stiau clar ca nu e nevoie de prea multe doze pentru dependenta.
Nu au nici o scuza!!!

Realitatea e ca sunt slabi ca oameni. (vorbesc de dependenti, nu de cei care au incercat de curiozitate si s-au oprit)

Te contrazici singur, poti sa imi spui ce circumstante atenuante gasesti unui alcoolic? Sau de ce lui poti sa ii gasesti si unui dependent de droguri nu?
M-am convins  de cum gandesti...
Nu exista cei care au incercat de curiozitate si s-au oprit in cazul heroinei. Poate unul la zece mii. Tocmai de aceea sunt atatia dependenti. Ca nu exista 'incerc o data si gata'. Got it?

#154
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostPrincipessa85, on 28th July 2009, 22:15, said:

Te contrazici singur, poti sa imi spui ce circumstante atenuante gasesti unui alcoolic? Sau de ce lui poti sa ii gasesti si unui dependent de droguri nu?
Pentru ca alcoolul te pacaleste, desteapto. Il poti consuma luni si ani intregi fara sa devii dependent, iar consumat cu masura o sa mori de batranete si tot nu ajungi dependent de el.
De ce le acord circumstante (dar in niciun caz nu-i scuz)? Pentru ca dependenta se creaza in timp. E ca la tigara, nici nu stii cand treci de la 4-5 tigari la un pachet pe zi.

Edited by maltese, 28 July 2009 - 23:00.


#155
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Bineinteles ca mi-a fost sters un intreg mesaj, si am fost si suspendat 3 zile.
Fara sa-mi zica nimeni nimic.

Halal dezbatere, sa traiasca cenzura si pumnul in gura, functia doboara tot.


Multumesc mult,... pa

#156
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Cunoastem. Nu ai ce sa faci. E prea mare si smecher forumul ca sa doara pe cineva in dos de un singur user. Regulile sunt ignorate de moderatori, sunt valabile numai pentru useri. Iar cand userii sunt arsi in afara regulamentului atunci este cel mai de porc.

Probabil voi fi ars pentru postul asta, declar ca sunt sub efectul heroinei ;)

#157
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

View PostMaresalul, on 28th July 2009, 14:07, said:

Dupa prima doza, din cate stiu, nu se creaza dependenta. Simti nevoia de o alta doza dar te poti controla fara efort.
De la a 2-a insa ai cam dat de dracu.
si asta ce e?  :huh:
acum mai depinde si de puritatea ei, of course

View PostSPF, on 28th July 2009, 14:13, said:

Maresale, nu stii nimic. Nu ai nici cea mai vaga idee despre ce inseamna drogurile.

Daca esti atat de baiat valabil si vrei sa demonstrezi ca drogatii sunt niste putori nenorocite fara pic de vointa si care se complac in starea de euforie data de droguri, ai tupeu sa te injectezi in vena de 1-2 ori ca sa arati la toata lumea cat de mare a vrajeala cu dependenta si lipsa de vointa a dependentilor de droguri?
nu e vorba de tupeu.
baietii valabili sunt aia care nu au stiu ce inseamna drogurile pe pielea lor.
tu incearca sa nu o iei de la capat si nu te mai da lovit atata. nimeni nu o sa te compatimeasca. nimeni din cei care nu au fost/sunt dependenti de tampeniile astea. taci si sufera/rabda. ti-ai facut-o cu mana ta (sau a anturajului).
daca treci peste asta si ai o viata normala, bravo. daca nu, nu astepta sa te compatimim; pentru ca nu meriti.
crezi ca ne pasa noua cat ai suferit tu cu drogurile? eventual, o sa te felicitam daca mai vorbim peste 30-40-50 ani si o stim ca nu ai mai luat nimic din acest moment.
simplu
nu incerca sa crezi ca este mai complicat; nu este; cel putin pentru noi

View PostPrincipessa85, on 28th July 2009, 22:15, said:

Te contrazici singur, poti sa imi spui ce circumstante atenuante gasesti unui alcoolic? Sau de ce lui poti sa ii gasesti si unui dependent de droguri nu?
am un unchi la care alcoolemia este boala profesionala.
a lucrat in distilarie si a devenit alcoolic de la stat in vapori.
are pe cartea de munca aceeasi categorie ca si minerii.
firma unde a lucrat ii trimitea in fiecare an la dezalcoolizare (avea 2-3 luni concediu pe an); plus din 2 in 2 ani, timp de 8 ani, dupa pensionare.

cand il intreb de ce a ramas in meseria asta imi raspunde:
- pana sa ies la pensie iti raspundeam pentru ca nu imi place sa muncesc la camp/pe santier
- acum iti spun ca de prost

va recunoaste un drogat ca a fost cel mai mare cretin de pe lumea asta cand s-a apucat de droguri (stiindu-se faptul ca, la droguri, dependenta se instaleaza de nu stiu cate zeci de ori mai repede)? nuuuuuuuuuuu
el va fi ala care sufera, care a fost batut de soarta, care isi cauta scuze; ma lasi?

noi nu cautam scuze nici la alcoolici, nici la drogati, nici la dependentii de nicotina (sunt fumator)
stii ce am zis prima data cand am intrat cu un prieten intr-un local in care nu se fuma? "ne-o meritam nenica; pentru ca suntem prosti facuti gramada"
eu oricum nu sunt de acord cu spatiile astea amenajate pentru nefumatori/fumatori in restaurante&stuff
sunt cea mai mare tampenie
trebuie ori de fumatori, ori de nefumatori; daca te duci intr-un local de nefumatori, problema ta; du-te ca aurolacii, afara, la colt de cladire si fumeaza, ca acolo ti-e locul
ce e aia "loc special amenajat pentru fumatori"? suntem handicapati ca sa beneficiem de "loc special amenajat"?
sunt restaurante in care nu pot intra cei cu carucioare, dar, in schimb, au avut bani sa amenajeze locuri "speciale" pentru fumatori;
stupid

View PostSPF, on 4th August 2009, 07:51, said:

Probabil voi fi ars pentru postul asta, declar ca sunt sub efectul heroinei ;)
daca nu ataci persoana care a scris un post, ci numai ideea postata, nu vei fi ars  ;)
dar asa e, prima tentatie este sa-l ataci pe fraierul care a scris, nu ideea exprimata de el; multi  mai confunda mircul/chatul cu forumul

View PostMaresalul, on 28th July 2009, 23:38, said:

Il poti consuma luni si ani intregi fara sa devii dependent, iar consumat cu masura o sa mori de batranete si tot nu ajungi dependent de el.
unchi-miu de mai sus a devenit dependent dupa 2-3 ani de inhalat vapori. care nu se compara cu inghititul (unde mai atenueaza stomacul)

Edited by kretzu77, 04 August 2009 - 08:26.


#158
Un-T-o-U-c-H-aBlE

Un-T-o-U-c-H-aBlE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.05.2009
In legatura cu comparatia facuta intre alcool si droguri se observa niste lucruri interesante si anume: alcoolul, spre deosebire de droguri, consumat in cantitati rezonabile are un efect benefic asupra sanatatii organismului. In momentul in care se instaleaza dependenta, nu vad absolut nici o diferenta intre un alcoolic si un drogat, cu exceptia faptului ca o sticla de bautura are un pret mult mai mic decat o doza de heroina de exemplu. Daca privim o statistica, vom observa ca societatea este mult mai afectata de catre comportamentul alcoolicilor sau cel putin a celor care doar au facut abuz de bautura (vezi stirile de la ora 19) fata de cel al drogatilor. In concluzie, alcoolul nu te distruge (sau cel putin nu atat de repede), dar poate aduce daune mult mai mari dpdv social.

#159
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostSPF, on 4th August 2009, 07:51, said:

Cunoastem. Nu ai ce sa faci. E prea mare si smecher forumul ca sa doara pe cineva in dos de un singur user. Regulile sunt ignorate de moderatori, sunt valabile numai pentru useri. Iar cand userii sunt arsi in afara regulamentului atunci este cel mai de porc.

Probabil voi fi ars pentru postul asta, declar ca sunt sub efectul heroinei ;)

Multam fain, credeam ca sunt eu nebun, insa mi-ai confirmat ceea ce gandeam si eu. Nu pasa nimanui de un user :(

#160
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009

View Postkretzu77, on 4th August 2009, 09:28, said:

am un unchi la care alcoolemia este boala profesionala.
a lucrat in distilarie si a devenit alcoolic de la stat in vapori.
are pe cartea de munca aceeasi categorie ca si minerii.
firma unde a lucrat ii trimitea in fiecare an la dezalcoolizare (avea 2-3 luni concediu pe an); plus din 2 in 2 ani, timp de 8 ani, dupa pensionare.
cand il intreb de ce a ramas in meseria asta imi raspunde:
- pana sa ies la pensie iti raspundeam pentru ca nu imi place sa muncesc la camp/pe santier
- acum iti spun ca de prost

Acesta este un caz aparte si nu poti sa generalizezi.
Asa pot sa scriu si eu despre gabori sub acoperire ce se injectau cu heroina sa fie cat mai credibili si sa se intre mai usor in anumite cercuri pentru a duce la bun sfarsit operatiuni de capturare a traficantilor mai mari.
Din pacate au ramas in infernul asta, adica nu au mai scapat de dependenta nici dupa ce si-au indeplinit misiunea si s-au internat la dezintoxicare. Sunt cazuri cat se poate de adevarate.


View Postkretzu77, on 4th August 2009, 09:28, said:

va recunoaste un drogat ca a fost cel mai mare cretin de pe lumea asta cand s-a apucat de droguri (stiindu-se faptul ca, la droguri, dependenta se instaleaza de nu stiu cate zeci de ori mai repede)? nuuuuuuuuuuu
el va fi ala care sufera, care a fost batut de soarta, care isi cauta scuze; ma lasi?

Ba din contra, eu nu cred ca o sa gasesti vreun dependent de heroina care sa nu isi blesteme ziua in care a pus mana pe asa ceva, toti recunosc ca au dat dovada de o prostie crunta cand s-au bagat in asta.


View PostUn-T-o-U-c-H-aBlE, on 4th August 2009, 10:14, said:

In legatura cu comparatia facuta intre alcool si droguri se observa niste lucruri interesante si anume: alcoolul, spre deosebire de droguri, consumat in cantitati rezonabile are un efect benefic asupra sanatatii organismului. In momentul in care se instaleaza dependenta, nu vad absolut nici o diferenta intre un alcoolic si un drogat, cu exceptia faptului ca o sticla de bautura are un pret mult mai mic decat o doza de heroina de exemplu. Daca privim o statistica, vom observa ca societatea este mult mai afectata de catre comportamentul alcoolicilor sau cel putin a celor care doar au facut abuz de bautura (vezi stirile de la ora 19) fata de cel al drogatilor. In concluzie, alcoolul nu te distruge (sau cel putin nu atat de repede), dar poate aduce daune mult mai mari dpdv social.

O persoana drogata nu da doi bani pe ce e in jur, traieste in lumea lui, si nu prea deranjeaza pe nimeni cand e 'luat', prefera sa ignore si sa fie ignorat, pe cand o persoana beata (nu toate) este extrem de violenta si intr-adevar, din acest p.d.v. societatea este mai afectata de alcoolici.
Dar uiti ca un dependent de droguri fara doza lui zilnica este un pericol real pentru toata lumea.
Am citit undeva ca 99% din hotii de buzunare sunt 'drogomani', acesta din urma fiind motivul pentru care ies la furat. S-a intamplat de atatea ori ca in disperarea lor de a face rost de bani pentru droguri sa 'dea in cap', sa foloseasca cutite, sa nu mai tina cont de nimeni si de nimic, pe cand un alcoolic fara bani pentru o sticla de vodka se milogeste de vanzatoarea de la colt sa ii dea pe datorie.
Eu consider drogatii mai periculosi.

#161
Un-T-o-U-c-H-aBlE

Un-T-o-U-c-H-aBlE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 20.05.2009

View PostPrincipessa85, on 4th August 2009, 14:11, said:

O persoana drogata nu da doi bani pe ce e in jur, traieste in lumea lui, si nu prea deranjeaza pe nimeni cand e 'luat', prefera sa ignore si sa fie ignorat, pe cand o persoana beata (nu toate) este extrem de violenta si intr-adevar, din acest p.d.v. societatea este mai afectata de alcoolici.
Dar uiti ca un dependent de droguri fara doza lui zilnica este un pericol real pentru toata lumea.
Am citit undeva ca 99% din hotii de buzunare sunt 'drogomani', acesta din urma fiind motivul pentru care ies la furat. S-a intamplat de atatea ori ca in disperarea lor de a face rost de bani pentru droguri sa 'dea in cap', sa foloseasca cutite, sa nu mai tina cont de nimeni si de nimic, pe cand un alcoolic fara bani pentru o sticla de vodka se milogeste de vanzatoarea de la colt sa ii dea pe datorie.
Eu consider drogatii mai periculosi.
Un procent ridicat din nr persoanelor care consuma droguri provin din familii instarite sau eventual din clasa de mijloc, drept urmare majoritatea dintre acestia isi permit sa consume asa ceva sau in cel maii rau caz recurg la vanzarea bunurilor proprii. Foarte putini ajung in situatia de a fura si mai ales de a ataca alte persoane, iar chestia cu hotii de buzunare mi se pare cam exagerata. Te-ai rezumat numai la atacurile asupra altor persoane, dar ce te faci cu accidentele rutiere produse sub influenta alcoolului (de ex: pe o raza de aproximativ 30 km de unde locuiesc s-au produs in ultimele saptamani 4 accidente grave din cauza alcoolului soldandu-se cu peste 10 morti). O fi drogul mai nociv, cu impact negativ mai puternic asupra fizicului si psihicului, insa persoanele care abuzeaza de alcool sunt intr-un nr mult mai mare, acesta fiind mai accesibil si considerat mai putin daunator. La tv una din 3 persoane care a produs o infractiune se afla sub influenta alcoolului (crime, violuri, batai etc...). Pe cand in cazul drogurilor, cel mai negativ aspect il reprezinta cheltuirea banilor contribuabililor (dupa cum zicea cineva mai inainte) pt a salva niste persoane incapabile sa gandeasca.

Edited by Un-T-o-U-c-H-aBlE, 04 August 2009 - 14:14.


#162
Principessa85

Principessa85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2009

View PostUn-T-o-U-c-H-aBlE, on 4th August 2009, 15:13, said:

Un procent ridicat din nr persoanelor care consuma droguri provin din familii instarite sau eventual din clasa de mijloc, drept urmare majoritatea dintre acestia isi permit sa consume asa ceva sau in cel maii rau caz recurg la vanzarea bunurilor proprii. Foarte putini ajung in situatia de a fura si mai ales de a ataca alte persoane, iar chestia cu hotii de buzunare mi se pare cam exagerata. Te-ai rezumat numai la atacurile asupra altor persoane, dar ce te faci cu accidentele rutiere produse sub influenta alcoolului (de ex: pe o raza de aproximativ 30 km de unde locuiesc s-au produs in ultimele saptamani 4 accidente grave din cauza alcoolului soldandu-se cu peste 10 morti). O fi drogul mai nociv, cu impact negativ mai puternic asupra fizicului si psihicului, insa persoanele care abuzeaza de alcool sunt intr-un nr mult mai mare, acesta fiind mai accesibil si considerat mai putin daunator. La tv una din 3 persoane care a produs o infractiune se afla sub influenta alcoolului (crime, violuri, batai etc...). Pe cand in cazul drogurilor, cel mai negativ aspect il reprezinta cheltuirea banilor contribuabililor (dupa cum zicea cineva mai inainte) pt a salva niste persoane incapabile sa gandeasca.

Nu e nimic exagerat, ba din contra, m-am exprimat prea bland...
Cand vorbim despre heroina, situatia dependentilor este depaaaaarte de ceea ce ai scris mai sus. Nu sunt copii de bani gata decat in foarte putine cazuri, ba mai mult, majoritatea provin din cartiere marginase, din familii cu probleme. La inceput vand tot ce au de vandut si in scurt timp pleaca la furat, fetele incep sa se vanda pe o bila, e jalnic ce se intampla. Dupa care ajung aproape toti la 2 m sub pamant sau la Jilava/Rahova sau alte inchisori. Foarte putini reusesc sa se lase. Prea putini.
Cei de bani gata se invart in alte cercuri, unde in cel mai rau caz au de-a face cu cocaina.
Esti total pe langa, nu o zic cu rautate, dar trebuie sa stii, heroina este drogul saracilor, al talharilor, al celor ce ajung boschetari, ce ajung sa stea numai pe strazi. Si asta nu pentru ca asa sunt cand se apuca de ea, ci pentru ca ajung asa intr-un timp foarte scurt din cauza ei, indiferent de mediul din care provin.
In ceea ce priveste ce ai scris despre alcool, accidente, stiri, iti dau dreptate, dar trebuie sa iei in calcul si ce am scris mai sus ca sa poti face o comparatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate