Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#757
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Super-oferta... se umplu astia de bani. La mine pe scara afiseaza si cheltuielile cu "citirea". Sa vezi ce bani se aduna doar de la o scara. Dar vorba aia: "Vrei sa stai in frig? Platesti!" :cursing:

#758
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View PostBGU, on Jun 13 2007, 12:17, said:

sa va dau un exemplu de democratie in bucuresti, romania anul de gratie 2007.

locuim intr'un bloc de 112 apartamente , stimabilu' presedinte al asociatiei impreuna cu stimabilu' administratorul intocmesc o lista cu  cei care doresc sa'si monteze repartitoare ; la prima strigare putin peste jumatate , la a doua strigare dupa vreo doua luni vreo 65-70 % ; acum surpriza :
un afis care spune ca :....... incepand cu data de.... (peste trei zile) incepe montarea repartitoarelor pentru cei care au fost de acord si pentru cei care nu au fost de acord dar " doresc acum sa monteze repartitoare"

degeaba explicatii cu faptul ca nu suntem obligati sa montam repartitoare, degeaba faptul ca platim numai vreo 100 ron caldura
NU si NU !
Eu nu inteleg logica ta: daca nu esti obligat sa faci ceva inseamna ca esti obligat sa nu faci acel ceva? Ce-ai cu vecinii tai daca vor chestia asta??? Tu poti sa nu iti pui daca nu vrei.
Oricum, procentul minim care trebuia sa fie de acord cu repartitoarele ca sa se monteze e de 80%, nu de 50%.

#759
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View PostBomby, on Jun 9 2007, 19:15, said:

O sa vedeti cu totii mizeria dupa ce va puneti aparatele, trebuie sa platiti cititul 8-10 lei pe calorifer. Stupiditatea este ca daca cineva cu venituri mici inchide caloriferele si ar trebui sa plateasca 0 lei in luna repectiva va scoate totusi din buzunar o suma frumusica si anume contravaloarea citirii repartitoarelor, daca are 4 calorifere atunci e bun de plata cu suma de 32 - 40 lei/luna.

View PostBGU, on Jun 14 2007, 20:12, said:

citire doar pe timpul iernii din exterior ...normal ca este pe radio 0.5E/buc lunar....
ceva pareri despre preturi ?
Pai sunt extrem de bune... sub 2 lei pe calorifer... de 4-5 ori mai mici decat cele pomenite de Bomby mai sus. :D

#760
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

'www.guv.ro' said:

Guvernul a decis prelungirea termenului de încheiere a contorizãrii individuale de la 31 iulie 2007 la 30 septembrie 2009, printr-o Hotãrâre adoptatã în ºedinþa de astãzi.


Potrivit art.2, alin 2, din HG nr. 933/2004 privind contorizarea consumatorilor racordaþi la sistemele publice centralizate de alimentare cu energie termicã, proprietarii individuali de apartamente situate în imobilele de locuit tip condominiu, indiferent de sistemul de distribuþie a energiei termice adoptat în cadrul condominiului, trebuia sã încheie acþiunea de montare a contoarelor de energie termicã pânã la 31 iulie 2007.

Termenul a fost prelungit ºi pentru a da posibilitatea utilizatorilor finali de energie termicã furnizatã în sistem centralizat sã-ºi planifice ºi repartizeze cheltuielile aferente pe o perioadã mai lungã de timp.

Individualizarea consumurilor la nivel de apartament presupune soluþii diferite de mãsurare în funcþie de tipul de distribuþie a agentului termic, ceea ce îngreuneazã realizarea contorizãrii individuale. Pânã în prezent programul de instalare a echipamentelor de mãsurare ºi individualizare a consumurilor la nivel de apartament s-a realizat în proporþie de 25%.

Guvernul Romaniei - Biroul de presa - 20.06.2007

Deci s-a intrat in normalitate, repartitoarele nu sunt obligatorii pentru cel putin inca 2 ani. Cine vrea isi pune repartitoare, cine vrea centrala, isi pune centrala, cine vrea sa ramana la caldura impartita pausal ramane.

Un singur lucru mai lipseste ca totul sa fie clar in domeniul asta, si anume o specificare clara a modului in care trebuie sa se imparta costurile de incalzire - Ordinul 233 prevede reguli clare doar pentru cazul in care RADET-ul da facturi pe apartamente.

#761
BGU

BGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.05.2007

View PostJJOne, on Jun 20 2007, 19:47, said:

Eu nu inteleg logica ta: daca nu esti obligat sa faci ceva inseamna ca esti obligat sa nu faci acel ceva? Ce-ai cu vecinii tai daca vor chestia asta??? Tu poti sa nu iti pui daca nu vrei.
Oricum, procentul minim care trebuia sa fie de acord cu repartitoarele ca sa se monteze e de 80%, nu de 50%.

1.procentul initial semnat pe liste a fost mult sub 80%

2.chiar daca procentul minim nu a fost respectat,  presu' si administratoru' au demarat lucrarea

3.multi din cei care nu doreau au trebuit sa accepte pt a evita plata la iarna la pausal (mult mai mult...)

4.deci chiar daca nu doresc "repartiretze" trebuie sa o fac pentru ca altfel voi platii mai mult decat oricare vecin cu repartitoare care are aceiasi suprafata incalzita ca a mea .

ai inteles logica JJOne?

vrei nu vrei ... bea grigore aghiazma :naughty:

#762
BGU

BGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.05.2007

View Postundesignus, on Jun 20 2007, 15:56, said:

Super-oferta... se umplu astia de bani. La mine pe scara afiseaza si cheltuielile cu "citirea". Sa vezi ce bani se aduna doar de la o scara. Dar vorba aia: "Vrei sa stai in frig? Platesti!" :cursing:

interesant ar fi sa posteze si alti forumisti  tipuri de repartitoare/robineti /costurile de instalare/ cost citire  pentru orientarea celor care vor fi nevoiti sa instaleze sau sa accepte instalarea...

#763
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
Ar trebui facut un meeting de protest sa le scoatem hotilor repartitoarele din cap !

apropo, nu face parte nici un forumist din "FERICITII POSESORI DE REPARTITOARE" ca sa ne spuna cat de mirific si magnific este sa ai asa ceva si ce economii substantiale se fac? Sau nu mai au curajul sa deschida gura? Si ar trebui sa ne spuna dupa o iarna grea cat au platit, nu dupa iarna trecuta care a fost mai mult o primavara !!!

Edited by Rebox, 22 June 2007 - 08:45.


#764
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View PostRebox, on Jun 22 2007, 09:44, said:

Ar trebui facut un meeting de protest sa le scoatem hotilor repartitoarele din cap !
apropo, nu face parte nici un forumist din "FERICITII POSESORI DE REPARTITOARE" ca sa ne spuna cat de mirific si magnific este sa ai asa ceva si ce economii substantiale se fac? Sau nu mai au curajul sa deschida gura? Si ar trebui sa ne spuna dupa o iarna grea cat au platit, nu dupa iarna trecuta care a fost mai mult o primavara !!!
1. Eu sunt unul din posesorii astia de repartitoare, nu inteleg de ce trebuie "curaj" desi sunt cativa foarte patimasi anti repartitoare pe aici, intre care pot sa te pun si pe tine.
2. La ce iti trebuie meeting, avand in vedere ca termenul de montaj repartitoare s-a amanat cu 2 ani? Apropo, care-s "hotii"?
3. Economiile au fost, cel putin in cazul meu, semnificative comparativ cu alte apartamente de 2 camere din blocuri vecine fara repartitoare. Mai mult de 80-90 RON n-am platit in nici o luna de iarna, inchizand caloriferele cand plecam la munca si deschizandu-le seara. In blocurile fara se platea cam 150-200 RON. In aprilie n-am platit decat partile comune, pt. ca era cald, insa RADET baga in continuare caldura.
4. Dupa mine, tocmai in iernile mai usoare se vede economia, precum si la inceput si sfarsit de iarna. Cand sunt -20 de grade afara nu prea mai inchizi robinetul.

#765
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
@JJOne: procentul ala minim e de 100%. A fost mai inainte un link si am verificat si asa e. Oamenii sint prostiti pe fata si pentru ceva banuti administratorii trec peste multe.
Alt exemplu: http://www.curentul....=...2&art=57216
Desi oamenii nu vor aceste repartitioare, totusi e o presiune foarte mare pentru a instala asa ceva. De ce oare? Cumva o noua oportunitate de "bisnis" pentru baietii destepti?
Mi se pare super-aiurea sa platesti ca sa stai in frig.

Later edit: http://www.fapr.ro/F...epartitoare.php
E si pe pagina anterioara.

Edited by undesignus, 22 June 2007 - 14:43.


#766
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postundesignus, on Jun 22 2007, 15:43, said:

@JJOne: procentul ala minim e de 100%. A fost mai inainte un link si am verificat si asa e.
Vezi art. II, pct. 5 din legislatia actuala. In primavara 2006 s-a inlocuit acel 100%pe care il stii tu cu 80%.

#767
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004

View PostJJOne, on Jun 22 2007, 13:16, said:

Economiile au fost, cel putin in cazul meu, semnificative comparativ cu alte apartamente de 2 camere din blocuri vecine fara repartitoare. Mai mult de 80-90 RON n-am platit in nici o luna de iarna, inchizand caloriferele cand plecam la munca si deschizandu-le seara. In blocurile fara se platea cam 150-200 RON. In aprilie n-am platit decat partile comune, pt. ca era cald, insa RADET baga in continuare caldura.

mare economie ai facut !!! si cand veneai acasa din frig si viscol, (norocul tau ca n-a prea fost ger iarna trecuta...)  iti clantaneau dintii in continuare pana se facea cald in casa. eu prefer sa dau 1 mil in plus pe luna dar sa am caldura 24 din 24. si nu m-ar deranja ca altii sa-si puna repartitoare si sa stea cu plapuma in cap toata ziua, insa HOTII sunt peste tot, inclusiv printre vecini, adica, sa nu-mi puna mie nusce diferenta de consum ca eu le tin deschise non stop, mai mult decat s-ar plati la pausal. de ce? fiindca daca jumatate din locatari isi inchid repartitoarele, ipotetic vorbind, eu n-o sa am caldura de doua ori mai multa in calorifere, adica in loc de 70 de grade cat e agentul termic, o sa am 140 de grade. Si de ce eu sa-mi platesc caldura constiincios, iar altii, mai smecheri, isi tin repartitoarele inchise si dau drumul la toate ochiurile de la aragaz sa se incalzeasca, ca de, gazele sunt la comun... Si uite cum eu platesc si caldura mea si gazele consumate de vecini. Got it? ca sa nu mai zic de baietii destepti care iau 0,5 euro + Tva x 4 calorifere = 2 euro lunar ca sa citeasca repartitoarele, ca noi n-am invatat sa citim la scoala...
si cred ca esti printre putinele persoane incantate de noua achizitie. esti pensionar cumva??? n-am vazut prea multe persoane pe forum care sa zica ca merita puse si sa ne convinga de acest lucru. Iar Federatia Asociatiilor de Proprietari de ce zice ce zice pe situl lor despre problema asta? de tampiti? nu cred...

#768
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostJJOne, on Jun 22 2007, 16:41, said:

Vezi art. II, pct. 5 din legislatia actuala. In primavara 2006 s-a inlocuit acel 100%pe care il stii tu cu 80%.

Normal... cind e sa-ti pui repartitoare, tb sa fie minim 80%... cind vrei sa iti pui centrala, ai o gramada de obstacole de depasit.
Daca repartitoarele astea sint asa bune de ce ni se baga pe git? De ce dau firmele "agreate" spaga administratorilor? Inca o data: mi se pare aberant sa platesc ca sa stau in frig.
Eu platesc si mai putin decit daca as avea repartitoare si am si temperatura pe care mi-o doresc si nici nu astept cu frica lista de intretinere. Stiu in orice moment cit am consumat, dar nu mi-am batut capul niciodata cu asta. Intelegeti ca RADET si alte firme de genul sint niste locuri foarte bune de cazat clienti electorali si in acelasi timp o prighie electorala foarte eficienta pentru oamenii cu venituri mici.

#769
FotoGabi

FotoGabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 22.01.2007
Pe luna martie am platit mai mult  ca  in luna februarie care a fost mai friguroasa :lol: !Am facut cerere sa fie scoase repartitoarele si sa-mi pun centrala termica!Apa calda tot timpul imi vine murdara!

#770
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postundesignus, on Jun 25 2007, 12:10, said:

cind vrei sa iti pui centrala, ai o gramada de obstacole de depasit.
...
Eu platesc si mai putin decit daca as avea repartitoare si am si temperatura pe care mi-o doresc si nici nu astept cu frica lista de intretinere. Stiu in orice moment cit am consumat, dar nu mi-am batut capul niciodata cu asta.
Dupa mine, centrala e cu adevarat necesara atunci cand regia de termoficare nu e in stare sa asigure caldura suficienta, sau, ca in cazul lui Fotogabi, apa calda e murdara tot timpul.

Cum la mine inainte de repartitoare era in mod constant mult prea cald, repartitoarele - inchidere calorifere si evident plata mai mica - au fost suficiente.

Pretul energiei creste continuu, indiferent de forma - electricitate, gaz sau agent termic. E necesar sa iti controlezi singur consumul din orice forma de energie. Cum inchizi apa si platesti doar cata consumi, la fel trebuie sa poti sa iti inchizi caloriferele sau centrala si sa platesti numai ceea ce vrei sa consumi.

#771
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cea mai mica factura vine atunci cind esti legat la RADET pausal (fara repertitoare). Se mai poate aplica o metoda de economisire pentru cei cu repertitoare. E simpla dar iti mai trebuie un rind de calorifere. Sper ca v-ati dat seama care-i metoda. Merge fain dar trebuie sa ai calorifere tip panou ca-s mai usor de manevrat decit cele de fonta...restul depinde de voi.

#772
pleonasm

pleonasm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.08.2004
repartitoare si iarasi repartitoare!!!
zilele trecute m-am uitat pe un repartitor, din sufragerie, din octombrie camera nefiind incalzita indexul a ramas la 19, prin mai era tot 19, am constatat ca acum indica 20, ciudat, astea mai nou incep sa inregistreze si vara.

#773
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Parintii mei au solicitat montare unor repartitoare de costuri si robineti termostatati aferenti.
Acestea au fost achizitionate si montate de firma S.C. SERVITO S.R.L. cu sediul in Arad, care are punct de lucru si in Bucuresti.
Repartitorul de costuri este marca Techem model FHKV data III iar robinetul termostatic este tip Danfoss.
Dupa montare au primit urmatoarele acte:
1. Conventie (anexa 6 la contractul nr. XX/DD.MM.YYYY - contract care presupun ca este facut intre asociatia de propietari si firma, dar pe care nu l-am vazut)
2. Certificat de Garantie si conformitate
3. 2 pliante de instructiuni pt. montare si reglare robinet termostatat (dar nu si despre utilizarea lui)
4. O brosura de prezentare a  repartitorului de costuri (generalitati)

[ http://kappa.zshare.net/thumb/2663388/thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://kappa.zshare.net/thumb/2663402/thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://kappa.zshare.net/thumb/2663425/thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intrebari:
1. Stam la ultimul etaj si din nici un act nu reiese ca am beneficia de vre-o reducere conform legii si nici tipul si modelul de calorifer pe care a fost montat repartitorul de costuri. Cum pot verifica acest lucru?
2. In poza a 2-a se observa inelul alb pe care este acel punct negru in dreptul excrescentei. Acel inel alb s-a miscat spre stanga 2-3 mm si a facut "tac" ramanand blocat (nu s-a mai putut misca in nici o parte inelul). Din brosura reiese ca se poate scoate fortand cu o surubelnita. La ce foloseste acel reglaj?
3. Ce alte acte trebuia sa lase firma legat de lucrare si dispozitivele montate.

#774
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
se pare ca nimeni nu este interesat de acest subiect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate