Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#1603
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Calculul pe care il fac cei de la EL... este cam asa:

1)Se calculeaza pe fiecare apartament costul dupa repartitoare cu tot algoritmul .
2)Se calculeaza suprafata radianta a tevilor din fiecare apartament.
3)Se calculeaza suprafata radianta a tevilor de pe hol, uscator si calorifere ( cele doua ).
    Folosesc o formula de calcul care repartiseaza costul in functie de suprafata radianta.
4)Din aceste calcul reiese cat se plateste pentru suprafetele radiante din apartamente si cele de la partile comune.
5)Se scade din factura totala casturile pe repartitoarele din apartamente.
6)Ce ramane reprezinta suprafete radiante si se imparte la totalul suprafetelor radiante pentru a rezulta pretul pe unitatea de
suprafata.
Se inmulteste costul pe unitatea radianta cu suprafata fiecaruia si se gaseste suma pe care trebuie sa o plateasca fiecare apartament pentru tevi. Restul sumei care ramane reprezinta suma pentru suprafata radianta comuna si se imparte la nr, de apartamente.

#1604
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006

 _Smiley_, on 23 februarie 2016 - 00:29, said:

prin ianuarie, cand a fost ger, pe scara blocului aveai sub zero grade?

Dacă vrei sa spui ceva spune ca nu se Ăźnțelege unde vrei sa bati

 GeorgeGeo, on 23 februarie 2016 - 00:47, said:

Calculul pe care il fac cei de la EL... este cam asa:

1)Se calculeaza pe fiecare apartament costul dupa repartitoare cu tot algoritmul .
2)Se calculeaza suprafata radianta a tevilor din fiecare apartament.
3)Se calculeaza suprafata radianta a tevilor de pe hol, uscator si calorifere ( cele doua ).
    Folosesc o formula de calcul care repartiseaza costul in functie de suprafata radianta.
4)Din aceste calcul reiese cat se plateste pentru suprafetele radiante din apartamente si cele de la partile comune.
5)Se scade din factura totala casturile pe repartitoarele din apartamente.
6)Ce ramane reprezinta suprafete radiante si se imparte la totalul suprafetelor radiante pentru a rezulta pretul pe unitatea de
     suprafata.
Se inmulteste costul pe unitatea radianta cu suprafata fiecaruia si se gaseste suma pe care trebuie sa o plateasca fiecare apartament pentru tevi. Restul sumei care ramane reprezinta suma pentru suprafata radianta comuna si se imparte la nr, de apartamente.

Eu sunt nou Ăźn acest bloc și e ciudat rău acest calcul făcut de ei. Am citit ca dacă asociația nu cheamă un evaluator de la ei ,atunci elsaco calculează din "burta" aceste procente comune. Dacă e asa, se poate face o reevaluare la cerere?

Edited by teddy26, 23 February 2016 - 01:11.


#1605
JAGI1

JAGI1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2011

 salutcalin2002, on 27 octombrie 2010 - 23:05, said:

salut colegi,am si io o nedumerire cu un repartitor techem.
vad ca de 1 zi pe ecranu repartitorului apare C-1 .
nu mai apar cifrele.Ce a patit?

Lucreaza cineva in sistem ?
Am cautat pe tot googlelul ,incercand sa aflu ce zice.da nimic. Posted Image .

sa-l mai las asa ? e dala care se citeste prin radio.


Stiu ca a trecut mult timp de la postarea ta, acum am descoperit si eu cum apare eroarea C1. Am cumparat pt cercetari un repartitor identic pe care l-am desigilat. Daca scoti partea electronica de pe placa metalica, se schimba starea unui intrerupator electric de pe placa electronica, daca placa sta despartita citeva ore de placa de baza metalica, apare mesajul C1 si aparatul nu mai functioneaza. Mai precis, ai scos repartitorul de pe placa de aluminiu (baza). Solutie de reparatie nu este.

#1606
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Adică manevră ?! 😂

Edited by crisstonne, 15 October 2016 - 00:32.


#1607
adrisym

adrisym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 29.05.2002
Va salut.
Am si eu o nedumerire legata de repartitoatele techem cu unde radio.
Cum se manifesta descărcarea bateriei?
Ar mai indica, in situatia asta, cei trei parametrii (serie, consum curent, consum perioada anterioară)?
Am puternica senzatie ca încearcă sa ma abureasca cu schimbarea repartitorului.
Deranjant este ca mi l-au băgat la paușal, ca fiind defect.
Nu am plătit in casa, cat mi s-a alocat pe calorifer respectiv si culmea e ca nu folosesc acel calorifer.
Dacă nu o lămuresc cu ei, ce procedura de sigilare exista?
Multumesc.

Edited by adrisym, 10 November 2016 - 20:51.


#1608
c0077

c0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.01.2007
Salut.

Am citit saptamana trecuta o stire cum ca de la 1 ianuarie 2017 repartitoarele de caldura vor fi obligatorii. Am mai citit de asemenea ca nu exista cadrul legal, ca proprietarii care nu vor avea repartitoare, sa fie amendati. Ce vreau sa stiu e daca trebuie sau nu sa imi montez repartitoare ?

P.S. Presupun ca acum, pe perioada iernii, nu se pot monta (robinetii), fiind apa in instalatie.

Multumesc.

#1609
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si daca ai citit-o nu lasi link sa o vedem si noi?

#1610
c0077

c0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.01.2007
https://www.antena3....ata-391523.html

...circula pe mai multe siteuri

#1611
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Legea nr. 325/2006
Art. 29. – (1) În cazul consumatorilor dintr-un condominiu, alimentaţi printr-un branşament termic comun, sunt obligatorii montarea de către proprietari a repartitoarelor de costuri şi stabilirea unei metodologii de repartizare a costurilor, aprobată în adunarea generală a asociaţiei de proprietari/locatari, în baza metodologiei-cadru elaborate de A.N.R.S.C.
(2) Repartitoarele de costuri fac parte integrantă din instalaţiile de utilizare aferente proprietăţii.
(3) Montarea, întreţinerea şi exploatarea repartitoarelor de costuri pentru energia termică, atât pentru încălzire, cât şi pentru apa caldă de consum, se efectuează numai de către persoane juridice autorizate de A.N.R.S.C.

Lega nr. 121/2014
Contorizarea Art. 10
1) In masura in care este posibil din punct de vedere tehnic, rezonabil din punct de vedere financiar si proportional in raport cu economiile de energie potentiale, consumatorii finali de energie electrica, gaze naturale, incalzire centralizata, racire centralizata si apa calda menajera sunt dotati cu contoare individuale la preturi competitive, care reflecta exact consumul real de energie al consumatorilor finali si care furnizeaza informatii despre timpul efectiv de utilizare.
(2) Astfel de contoare individuale la preturi competitive se pun totdeauna la dispozitie in cazul in care:
a) se inlocuieste un contor existent, cu exceptia situatiei in care acest lucru nu este posibil din punct de vedere tehnic sau nu este rentabil in raport cu economiile potentiale estimate pe termen lung;
b )se face o noua conexiune intr-o cladire noua sau atunci cand o cladire este supusa unor renovari majore, in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 372/2005, republicata.
(3) In masura in care este posibil din punct de vedere tehnic, rezonabil din punct de vedere financiar si proportional in raport cu economiile de energie potentiale se implementeaza sisteme de contorizare inteligenta si se monteaza contoare inteligente de gaze naturale si/sau de energie electrica, in conformitate cu Legea energiei electrice si a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care:
a) sistemele de contorizare inteligenta furnizeaza consumatorilor finali informatii privind perioada de utilizare reala iar obiectivele privind eficienta energetica si beneficiile pentru consumatorii finali sunt luate in considerare pe deplin in momentul stabilirii functionalitatilor minime ale contoarelor si a obligatiilor impuse participantilor la piata;
b )sistemele de contorizare inteligenta asigura securitatea contoarelor inteligente si comunicarea datelor, precum si dreptul la viata privata al consumatorilor finali, in conformitate cu legislatia privind protectia datelor si a vietii private;
c) la cererea consumatorului final, sistemele de contorizare inteligenta pot masura energia electrica exportata catre retea de la sediul consumatorului final; d) la cererea consumatorilor finali, datele inregistrate de
contoare privind productia sau consumul de energie electrica al acestora sunt puse la dispozitia lor sau a unei parti terte care actioneaza in numele consumatorilor finali, intr-un format usor de inteles pe care il pot utiliza pentru a compara diferite oferte in conditii identice;
e) operatorii de distributie au obligatia de informare si asistenta corespunzatoare a consumatorilor la momentul instalarii acestora, in special cu privire la intregul potential al contoarelor inteligente in ceea ce priveste gestionarea contorizarii si monitorizarea consumului de energie.
(4) In cazul in care incalzirea/racirea sau apa calda pentru o cladire sunt furnizate din sistemul de alimentare centralizata cu energie termica, este obligatorie montarea contoarelor de energie termica in punctele de delimitare/separare a instalatiilor din punctul de vedere al proprietatii sau al dreptului de administrare.
(5) In imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizata cu energie termica, este obligatorie montarea contoarelor pana la 31 decembrie 2016 pentru individualizarea consumurilor de energie pentru incalzire/racire si apa calda la nivelul fiecarui apartament sau spatiu cu alta destinatie. In cazul in care utilizarea de contoare individuale nu este fezabila din punct de vedere tehnic sau nu este eficienta din punct de vedere al costurilor, este obligatorie montarea repartitoarelor individuale de costuri pe toate corpurile de incalzire din fiecare unitate imobiliara in parte.
(6) In imobilele de tip condominiu racordate la sistemul centralizat sau dotate cu o sursa proprie locala de producere a energiei termice la nivel de scara/bloc, repartizarea consumului de energie termica pentru incalzire/racire si/sau apa calda, se face in baza normelor tehnice elaborate de Autoritatea Nationala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice. Normele includ modalitati de repartizare a consumului de energie termica aferent:
a) apei calde de consum;
b )incalzirii spatiilor comune;
c) incalzirii apartamentelor si spatiilor cu alta destinatie din condominiu.

Edited by arg, 20 December 2016 - 10:40.


#1612
c0077

c0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.01.2007
Da. Problema mea e ca am aflat saptamana trecuta de obligativitatea asta si nu stiu ce se poate intampla. Vor veni si ma vor amenda de la 1 ian 2017 sau as mai putea sa montez repartitoarele pana la 1 ian 2017 ?

#1613
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Problema este mult mai ampla.
In legra 230/2007 se spune clar ca repartizarea costurilor cadurii se se face pe cota indiviza (practic pe mp).
Tampeniile de repartitoare masoara niste unitati fictive in functie de care se impart costurile.
Nicaieri nu am vazut ca se tine cont ca vecini care au inchis caloriferele beneficiaza de caldura prin pereti si plansee de la ceilati.
Tot asa nicaieri nu se spune ca trebuiesc recalculate cotele in functie de cat s-au supradimesionat caloriferele (la inlocuire).

Edited by arg, 20 December 2016 - 10:59.


#1614
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Am facut mai de mult un calcul aproximativ de dimensionare calorifere:
-pentru ultimul etaj este necesar calorifer de 4000w
-pentru etajul intermediar este necesar calorifer de 2000w
-pentru parter este necesar calorifer de 3000w
In situatia in care vecinul de sus si cel de jos inchid caloriferele rezulta ca sunt necesari 5000w.
Adica desi caloriferul va fi cald, in casa va fi foarte frig iar repartitorul va inregistra un comsum imens.

Edited by arg, 20 December 2016 - 11:25.


#1615
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

 arg, on 20 decembrie 2016 - 10:49, said:

Problema este mult mai ampla.
In legra 230/2007 se spune clar ca repartizarea costurilor cadurii se se face pe cota indiviza (practic pe mp).
Tampeniile de repartitoare masoara niste unitati fictive in functie de care se impart costurile.
Nicaieri nu am vazut ca se tine cont ca vecini care au inchis caloriferele beneficiaza de caldura prin pereti si plansee de la ceilati.
Tot asa nicaieri nu se spune ca trebuiesc recalculate cotele in functie de cat s-au supradimesionat caloriferele (la inlocuire).
citeste art. 29 din legea energiei 325/2006 http://www.clr.ro/re...m/L325_2006.htm
obligativitatea  a tot fost amanata de atunci prin HG -uri de guvern dar la presiunea UE  au lasat ultimul termen 31.12.2016

Edited by enduro9, 21 December 2016 - 12:54.


#1616
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 enduro9, on 21 decembrie 2016 - 12:49, said:

citeste art. 29 din legea energiei 325/2006 http://www.clr.ro/re...m/L325_2006.htm

Pai nu l-am pus eu in postul #1611?

Deci conform legii 325/2006 repartizarea consturilor se face cum doreste asociatia, dupa indrumarile furnizate de anrsc?

Daca citeai cu atentie ai fi vazut ca legea 230 este din 2007 si obliga asociatia sa repartizeze costurile de incalzire in functie de cota indiviza nu in functie de repartitoare.

Eu inteleg ca este obligatorie montarea de repartitoare dar nu si folosirea lor, ca si la senzorul de gaze.

Edited by arg, 21 December 2016 - 13:01.


#1617
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016
Lege nr. 230 din 06/07/2007,privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari iar cea data de mine este lergea energiei 235/2006.Se pare ca cele doua legi nu sunt in acord ci sunt tipic romanesti adica interpretabile
in legea 230 am gasit ceva legat de repartizarea cheltuielor art 40.

. -
(1) Dacă sunt întrunite condiţiile prevăzute în actele normative în vigoare cu privire la asigurarea gradului de montare a repartitoarelor de costuri pentru apă sau încălzire, atunci repartizarea acestor utilităţi se stabileşte prin decizie a comitetului executiv al asociaţiei de proprietari, printr-un regulament propriu care trebuie să cuprindă prevederi cu privire la modul de citire, de calcul şi de repartizare a contravalorii consumurilor respective.
(2) Dacă toate proprietăţile individuale din condominiu au sisteme proprii de înregistrare a consumurilor, asociaţia de proprietari poate stabili modul de plată a cheltuielilor pe bază de convenţie cu caracter individual, considerat ca un serviciu suplimentar, diferit de contractul de furnizare a serviciului, încheiat cu furnizorul serviciului, cu acordul tuturor beneficiarilor serviciului respectiv. În toate cazurile, plata consumurilor proprii nu scuteşte niciun proprietar de la plata contribuţiei la cheltuielile comune.
Art. 40
(1) Cheltuielile pe consumuri individuale se repartizează în funcţie de indexul repartitoarelor de costuri, conform normei tehnice şi metodologiei elaborate de Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice.
(2) În cazul distribuţiei orizontale a energiei termice pentru încălzire, diferenţa dintre consumul înregistrat de contorul montat la branşament şi suma consumurilor înregistrate de contoarele individuale montate la nivel de apartament reprezintă consum comun şi se repartizează proporţional cu cota indiviză.

Edited by enduro9, 21 December 2016 - 14:12.


#1618
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@enduro9
ai pus textul din norma metodologica de aplicare a legi 230,  nu din legea 230.
http://lege5.ro/Grat...ri-din-19122007

Edited by arg, 21 December 2016 - 14:53.


#1619
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014

 arg, on 20 decembrie 2016 - 11:24, said:

Am facut mai de mult un calcul aproximativ de dimensionare calorifere:
-pentru ultimul etaj este necesar calorifer de 4000w
-pentru etajul intermediar este necesar calorifer de 2000w
-pentru parter este necesar calorifer de 3000w
In situatia in care vecinul de sus si cel de jos inchid caloriferele rezulta ca sunt necesari 5000w.
Adica desi caloriferul va fi cald, in casa va fi foarte frig iar repartitorul va inregistra un comsum imens.

Daca iti cumperi apartament din chirpici , da , calculul tau face sens. Tu chiar crezi ca pierderile sunt atat de mari incat chiar si cu vecinul de jos/sus cu calorifere inchise , persoana din mijloc sufera de frig desi  caloriferul este cald?  Pai izoleaza-ti nene apartamentul pe interior, pune-ti parchet , vata minerala , rigips pune-ti etc. Asta e boala romanului , se gandeste la altu. Ca daca ii fura caldura si el nu plateste nimic. Tot in comunism traim? In  loc sa isi bage proverbiala si sa fie interesat de propria viata decat glume de santier de genul de mai sus. Ce ma doare pe mine de vecinul mai nene daca isi baga caldura sau sta ca Berila? Ah , da , eu am izolatie. Csf , n-ai csf

Edited by cuddles, 22 December 2016 - 18:44.


#1620
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

 cuddles, on 22 decembrie 2016 - 18:37, said:

Daca iti cumperi apartament din chirpici , da , calculul tau face sens. Tu chiar crezi ca pierderile sunt atat de mari incat chiar si cu vecinul de jos/sus cu calorifere inchise , persoana din mijloc sufera de frig desi  caloriferul este cald?  Pai izoleaza-ti nene apartamentul pe interior, pune-ti parchet , vata minerala , rigips pune-ti etc. Asta e boala romanului , se gandeste la altu. Ca daca ii fura caldura si el nu plateste nimic. Tot in comunism traim? In  loc sa isi bage proverbiala si sa fie interesat de propria viata decat glume de santier de genul de mai sus. Ce ma doare pe mine de vecinul mai nene daca isi baga caldura sau sta ca Berila? Ah , da , eu am izolatie. Csf , n-ai csf
AI DREPTATE..sunt multi care stau la bloc si se cred in North Koreea ..deci daca ar avea casa si-ar izola tot..la bloc de ce sa-si faca izolatie ?mai bine da vina pe vecin ca-i fura caldura...nu se gandeste ca defapt el are pierderi termice pe care daca ar sta la casa si le-ar asuma..dar la bloc..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate