Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#1585
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Repartitoarele de caldura vor inregistra daca sursa de caldura vine din alta parte in afara de cea oferita de calorifere? Intentionez sa achizitionez un panou econo heat pt un boost de caldura intr-o camera de ~~10mp si nu stiu daca aceste repartitoare inregistreaza si alte surse de caldura. Am incalzit cu feonul timp de cateva minute unul dintre repartitoare dar nu a inregistrat nimic.
Apropo, ce parere aveti despre aceste panouri econo heat, le recomandati pt boost de caldura? Locuiesc la etajul 10/10 iar caloriferele nu prea se incalzesc cum trebuie si in apartament este mai tot timpul rece (iarna). Am izolatie termica partiala (blocul nu a fost reabilitat termic, doar in zona apartamentului). Caloriferele au aerisitoare cat si robineti ce pot facilita curatarea lor, am facut si aerisire si sparare dar se incalzesc la fel, pe jumatate.

Edited by crazyalex86, 24 October 2015 - 15:51.


#1586
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Daca la aerisire se incalzesc pana jos, va trebui sa le reglezi din robineti. Din cauza depunerilor nu mai au debitul necesar. Daca nu reusesti, poti schimba caloriferul (caloriferele).

#1587
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 27.04.2008
Doua din trei au fost schimbate. Am ramas cu unul cu 20 de elementi din fonta. Atat la cele noi cat si la cel vechi incalzirea este la fel.

#1588
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Incearca sa inchizi robinetii de jos la jumatate ... la aerisire se incalzesc pana jos ??

Edited by shymano, 24 October 2015 - 20:40.


#1589
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 27.04.2008
Din ce tin minte de la iarna trecuta, in momentul in care faceam aerisire se incalzeau pana jos. Acum nu prea am cum sa testez deoarece agentul termic nu are temperatura necesara.
Mai am cateva intrebari, sper sa nu se considere off topic.
Merita sa achizitionez un panou de tip econo heat de genul acesta http://www.econo-hea...tt-detail.html? Va fi afectat repartitorul cu caldura degajata de acesta, adica o va inregistra?

Edited by crazyalex86, 26 October 2015 - 10:04.


#1590
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
daca ai robineti si pe tur si pe retur..scoti aerisitoarele si montezi niste robineti cu stut pentru furtun. cumperi si un furtun si le dai drumul in baie. dobitocii care umplu instalatia nu stiu ca umplerea trebuie facuta extrem de lent, 1-1,5h pe etaj. asta in conditiile in care toti locatarii trebuiesc instiintati (cu hartii pe usa si chiar batut la usa) sa-si deschida la maxim robinetele. astora le ia jumate de ora sa umple tot blocul..si e normal ca toata instalatia sa fie plina cu pungi de aer, pentru golirea carora trebuie sa risipesti probabil de cateva ori volumul de apa al instalatiei..tot lasand sa curga si sa iasa bulele.

robinetii de aerisire ai coloanelor de la ultimul etaj (la capul teavii ce uneste pe tavan toate coloanele din apartament) sunt cam ineficienti.pentru ca, din proprie experienta de obicei dreneaza aerul de pe coloana cea mai apropiata de ei . in plus n-ai sa poti face o aerisire totala..ca la o umplere corecta cu apa. raman pungi de aer prin caloriferele vecinilor de sub, care nu pot fi scoase decat deschizand sau aerisind caloriferul repectiv. ei sunt eficienti la umplerea instalatiei, pentru ca lasa aerul dizlocuit sa iasa in sus.

trebuie sa faci treaba cu furtunul pe fiecare calorifer. lasi sa curga pana nu mai auzi troznete si fasaiala pe calorifer si pe furtun. asta poate dura de la cateva minute pana la zeci de minute. treaba trebuie repetata de cateva ori (cat e necesar)..pentru ca pungile de la vecinii de sub tine..incep cu timpul (ore/zile/presiunea radet) sa se deplaseze in sus..si-ti vor ajunge in calorifere. trebuie vazuta in ansamblu problema: odata aer ramas in instalatie..ala nu dispare si nu se duce..nicaieri. ramane acolo obturand practic calea apei. daca ai 20% practic ai taiat 20% din instalatie..si problema se manifesta la ultimele etaje pentru ca aerul tinde sa se duca in sus..blocand cloana de tur dar si returul si astfel lasand tot mai putina apa sa-ti ajunga in caloriferele pline cu pungi de aer.

pui furtunul in chiuveta, opresti turul caloriferului...si dai drumu la furtun. o sa dreneze pe retur. dupa ce nu se mai aud zgomote si apa curge lin, opresti returul si aerisesti pe tur.

daca ai terminat cu aerisirea, si facand treaba la interval de cateva zile. nu-ti mai vine aer pe furtun si totul curge lin... dar caloriferele stau jumatate reci, inseamna ca nu e debit suficient. e posibil ca si pe tur..si pe retur..sa curga apa garla pe furtun. dar nu exista diferenta de presiune intre ele..asa incat apa sa treaca din tur in retur..prin calorifer. e posibil ca robinetul pe coloana de retur din subsol sa fie partial inchis/colmatat si sa nu lase suficienta apa sa treaca in jos spre retur; dar tot atat de bine poate fi obturat cu rugina, fie turul, fie returul; faptul ca turul comunica prin calorifer cu returul, si teava de uneste coloanele de la ultimul etaj, fac greu de gasit pe care coloana si la ce nivel e gatuirea. conductele sunt vechi, mai mult ca sigur ca pe lumen depuneri de rugina ca micsoreaza debitul considerabil.

referitor la treaba cu panoul, nu cred ca are cum sa fie afectat. eu cred ca masoara cantitatea de caldura cedata bazat pe diferenta de temperatura dintre calorifer si camera. probabil ca daca ai pune un radiator in fata repartitorului...n-ar mai masura ala nimic..pentru ca nu ai cum sa cedezi caldura de la 40 grade (cat are apa in calorifer) la 60 grade sau cat vede repartitoru "temperatura camerei" Posted Image

Edited by christig, 08 November 2015 - 10:59.


#1591
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si eu cand locuiam la ultimul nivel intr-un bloc cu incalzire de la oras aveam probleme cu aerisirea caloriferelor. Aerisitoarele obisnuite nu duceau un debit suficient sa dizloce bulele de aer si se si infundau foarte repede cu mizerie.

Asa ca in loc de aerisitoare am montat robineti de retur de calorifer. Motivul a fost sa nu se poata deschide accidental, sa nu umble copilul la robinet, sa se poata actiona doar cu cheie imbus si capacel de protectie. Atentie ca robinetul l-am montat cu niplu fix, invers fata de cum se pune in mod normal, tot pentru ca mi-a fost teama ca daca-l puneam cu olandezul lui, atunci se poate desface accidental din olandez.

Cand vroiam sa aerisesc, la iesirea din robinet montam provizoriu un racord flexibil de baterie monocomanda de vreo 40 cm. Iesirea racordului o puneam intr-o galeata si deschideam robinetul pana curgea cam o galeata. Asa reuseam sa aerisesc instalatia bine si comod. Efectuam procedura o data cand se dadea drumul la caldura si a doua oara cam peste o saptamana.

Attached Files


Edited by kolfleading, 08 November 2015 - 13:43.


#1592
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 27.04.2008
Multumesc de raspunsuri.
La toate cele 3 calorifere din aparatament am montate atat aerisitoare (sus) cat si robineti (jos, opus celor montati intre teava de retur si calorifere). Am mai procedat din cand in cand asa, cu furtun, galeata etc doar ca nu  scoteam apa multa. Trebuie sa imi fac timp sa mai scot niste apa. Are importanta daca acei robineti prin care pot scoate apa din calorifere sunt montati jos, nu in locul aerisitoarelor?

#1593
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
Salutare tuturor,
As avea nevoie de o indrumare: cum se citesc repartitoarele de caldura? Nu m-am mai intalnit cu situatia asta de ceva timp, iar acum stau intr-un apartament ce are montat astfel de repartitoare. Imi mai amintesc vag seminificatia numerelor indicatoare afisate, si as vrea sa cunosc exact care este indexul consumului de caldura, din cele 4 valori.
Multumesc de ajutor!

Attached Files



#1594
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Al doilea e indexul curent.
Al treilea e indexul final al sezonului trecut.

#1595
nanduts

nanduts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.08.2014
Am inteles, mersi

#1596
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Intrebare: am centrala termica si platesc caldura aceea comuna.

Mi-a venit prima factura ( am gasit o in cutia postala). Am o taxa de 5 lei cu descrierea : servicii

M-am uitat pe o factura de anul trecut ( pentru luna decembrie ) : nu aveam taxa asta.

Care ar fi explicatia logica?

#1597
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Si eu platesc vreo 7-8 lei ... iti baga taxa de calculare (ISTA sau ce firma aveti voi) + un mic coeficient pt tevile care iti trec prin casa (coloana).

#1598
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Salutare. Știe cineva cam cum se face calculul partilor comune intru un bloc cu repartitoare citite de la elsaco? Eu am centrala și plătesc cam mult  părțile comune.
Ex: factura blocului 6900lei.  Părți comune:2200 lei. Tevi: 1600 lei.  Deci cam 3800 lei sun oarecum părți comune. Eu plătesc aprox 95 lei din care 45 țevi și 50 lei părți comune.
Țevile am înțeles sa le plătesc ca trec prin casa și degaja căldură dar restul? Caloriferele comune sunt în număr de 2: unul pe scara și altul în spălătorie. Pentru astea doua avem părți comune de aproape 30% din factura.
Are cineva o rezolvare? Pot cere recalcularea părților comune firmei elsaco sau trebuie sa fac reclamație la anpc sau sa ii dau în judecata?

#1599
Grajdarul_Moralist

Grajdarul_Moralist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.01.2016
Te ia administratoru de prost.

#1600
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Mult, foarte mult, ceva nu este in regula acolo.

#1601
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
prin ianuarie, cand a fost ger, pe scara blocului aveai sub zero grade?

#1602
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
La noi pe scara sint oprite, dar tot este pe plus temperatura, chiar si pe mama lu' geru'.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate