Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

internet in italia...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
vreau sa-mi fac o ruda fericita de Craciun si ca sa poata tine legatura mai usor cu neamurile din Ro , am hotarat sa-i iau un laptop ( mic , configuratie bunicica , camera web , etc ) , aveam printr-un sertar un modem Vodafone si a mai ramas cartela de cumparat ...faza e ca habar n-am ce sa-i spun despre ce plan tarifar sa aleaga ( abonament sau sim prepay ) , degeaba m-am holbat eu pe site-ul oficial al celor de la vodafone italia , imi prind urechile...are cineva vreo varianta ( eventual folosita si verificata ) ?? multumesc !

#2
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Varianta verificata de mine. Folosesc un modem de la Vodafone (E169) deblocat cu dc-unlocker.com si o cartela prepay TIM. Optiunea se cheama ALICE FACILE RECHARGE si pentru 20EUR pe luna ai inclus 1GB de trafic prin apn ibox.tim.it.

http://www.tim.it/co...o671/tariffa.do

#3
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006

 Byt, on Dec 18 2008, 17:05, said:

Varianta verificata de mine. Folosesc un modem de la Vodafone (E169) deblocat cu dc-unlocker.com si o cartela prepay TIM. Optiunea se cheama ALICE FACILE RECHARGE si pentru 20EUR pe luna ai inclus 1GB de trafic prin apn ibox.tim.it.

http://www.tim.it/co...o671/tariffa.do
sa inteleg ca modemul meu chiar daca e de la Vodafone RO nu va merge acolo ? trebuie decodat intai ? e huawei nu-stiu ce model...acela rotund la colturi ( smart modem , parca..)

#4
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
In mod normal nu va merge acolo (desi este o mica sansa sa fie deblocat, dar trebuie incercat mai intai). Trebuie decodat folosind instructiunile de pe site-ul de mai sus. Costa 15EUR.

#5
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
nu costa mult si aproape sigur e codat in Voda RO fiind luat de aici , din magazinul lor...o sa incerc si o sa postez aici...multumesc !

#6
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
dar de ce nu incerci la o firma de internet de acolo?
adslu' e undeva la 45euro/luna parca cu trafic nelimitat. vitezele nu sunt exceptionale, dar pentru browsing, web&chat e ok.

#7
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
persoana cu pricina e usor in varsta si chestia cu adsl-ul pare usor complicata ( e si intr-o zona mai rarefiata ca populatie ),,,mai simplu mi se pare varianta laptop+modem+sim prepay ( iar tipul de mai sus are dreptate cu tarifele...asta am gasit si eu pe un site http://prepaid-wirel...age/Italy - TIM )...mai vedem , oricum multumesc pentru opinie .

#8
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Da, la Italieni e mai nasol cu internetul, tarife mari, servicii slabe :(

#9
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
am facut astfel : am deblocat modemul cu dc-unlocker , din verde se face albastru ledul lui atunci cand introduc o cartele de date Orange insa nu pot sa ma conectez la net...nu se deschide decat softul lui original Vodafone Mobile Connect iar acolo daca incerc sa ma conectez imi zice ca trebuie sa am cartela Vodafone...care e problema ?? e deblocat dar merge doar pe Vodafone ( adica orice tara in care Voda e prezent ) sau cum...??

#10
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nu, se blochează pe Vodafone ROMÂNIA.

#11
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006

 jafpefata, on Dec 21 2008, 15:30, said:

Nu, se blochează pe Vodafone ROMÂNIA.
nu cred , man...in softul lui dc-unlocker arata ca e deblocat...plus ca pana acum nu arata modificarea starii din culoarea ledului atunci cand bagam cartela Orange...acum insa e diferit ceea ce inseamna ca ceva s-a intamplat...astept un raspuns al tipului care a mai postat aici sa-mi spuna cum foloseste o cartela de la alt operator...

#12
C++

C++

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 01.07.2006
Din cite inteleg ai un E220, vezi ca exista si la Orange soft personalizat pentru conectare, incearca cu el !


 asus512, on Dec 21 2008, 15:56, said:

nu cred , man...in softul lui dc-unlocker arata ca e deblocat...plus ca pana acum nu arata modificarea starii din culoarea ledului atunci cand bagam cartela Orange...acum insa e diferit ceea ce inseamna ca ceva s-a intamplat...astept un raspuns al tipului care a mai postat aici sa-mi spuna cum foloseste o cartela de la alt operator...


#13
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
am incercat deja...mi-a dat eroare 619...insa nu mi-am deconectat compul de la netul prin RDS...e posibil sa mearga...o sa fie complicat in acest caz pentru persoana la care dau obiectul pentru ca in afara de cartela , va trebui sa-si instaleze si softul aferent...plus ca modemul de care vorbesc e enervant prin faptul ca o data conectat , deschide automat Vodafone Connect...of of mai mai...

#14
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Am rezolvat-o...insa maretul Windows nu prea m-a ajutat...azi a venit ASUS eeepc comandat pentru persoana respectiva , am conectat modemul si dupa cateva incercari ratate ( nu bagasem sim-ul de orange ) , a functionat perfect...totul pe acel Linux modificat ( Xandros ) cu care vin Eeepc-urile preinstalat ! Ma gandesc ca daca in RO pe un modem Vodafone deblocat merge abonament de date Orange , va putea fi folosit si in Italia cu orice cartela a oricarui operator de acolo ( prepay sau abonament ) !! Multumesc pentru postarile de aici !

#15
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
În acest caz merge, da.

#16
ajemna21

ajemna21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.01.2009

 asus512, on Dec 18 2008, 16:21, said:

vreau sa-mi fac o ruda fericita de Craciun si ca sa poata tine legatura mai usor cu neamurile din Ro , am hotarat sa-i iau un laptop ( mic , configuratie bunicica , camera web , etc ) , aveam printr-un sertar un modem Vodafone si a mai ramas cartela de cumparat ...faza e ca habar n-am ce sa-i spun despre ce plan tarifar sa aleaga ( abonament sau sim prepay ) , degeaba m-am holbat eu pe site-ul oficial al celor de la vodafone italia , imi prind urechile...are cineva vreo varianta ( eventual folosita si verificata ) ?? multumesc !
dute la un dealer vodafone sau in edicola si ia on cartela vodafone+ o ricarica de 30 euro fati abb pre pay la ei si ai net nelimitat 24/7 cu limita de trafic pana la 5 gb cu vit de 7.2 mbs dupa cei 5 gbs consumati poti naviga incontinuare fara cost de trafic dar cu 1.2 mbs sau mai e varinata infostrada sau tree de TIM si alti opertaori sa nu aud...ZZZZ te jegmanesc
si atentie la tre k daca nai semnal bun intra pe TIM si te incarca chiar daca nai abb....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate