Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

reclame pe conexiune RDS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#109
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
nu sunt de acord cu practicile astea.

e la fel cum facea conex/vodafone acum cativa ani cand te sunau sa-ti puna nu stiu ce reclama la chestii tampite, sau te bombardau cu sms-uri cu 'super oferte'. am facut scandal atunci la ei si m-au lasat in pace.

platesc pentru serviciul lor de date RDS si NU sunt de acord cu reclamele inserate. indiferent ale cui sunt.

pana si noi, pe sp, am facut mai mare scandal de cand cu botul si reclamele lui, mai tineti minte? si atunci explicatia a fost plauzibila: "beneficiezi de serviciile acestui forum moka, asa ca gura mica"

la RDS nu e moka, deci e dreptul meu sa ma scandalizez cand pe banii mei citesc reclame

cand netul de la RDS o sa fie moka, am sa tac din gura, pana atunci, sunt marlani si trebuie tratati ca atare.

Edited by Rangerul, 22 December 2008 - 10:47.


#110
corporate220

corporate220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.08.2008
Si eu am patit-o. Nu stiam de ce nu-mi se mai conecteaza nimic pana nu deschid o pagina de browser - Foarte urata prcatica a rdsului!
O serie de discutii pe care am gasit-o http://www.reddit.co.../comments/7kjet

Singura solutie e sa facem cat mai multi plangeri la ANRCTI, ONPC etc - la realtii cu clientii nu cred ca are rost pentru ca au deja minciunile si scuzele pregatite dinaintne. Asta in afara de schimbarea furnizorului, evident.

#111
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postsmbn, on Dec 20 2008, 08:45, said:

problema este ca nu-mi dadeam seama ce naiba poate sa fie in neregula. Dupa aia am "priceput" ca trebuie nu doar sa te conectezi pe pagina aia cu tarife dar si sa astepti sa-ti apara si un soi de "buton" in partea dreapta sus a paginii care-ti zice ca poti sa continui unde doresti.

Ideea este ca eu aveam fiecare browser setat sa se deschida la o anumita pagina, by default. Ori asta intra in conflict cu re-directionarea RDS-ului si deci... nici un net (pentru ca inca nu apasam pe butonul ala din pagina lor).
Un sfat este sa folosesti firefox pe perioada asta. IE are mari probleme, in sensul ca trebuie neaparat sa apesi butonul "continua la pagina dorita". In firefox dai enter din nou si te duce direct.

#112
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La mine ar aparea reclama doar daca as da restart la router. Dar si asa, am blocat domeniul rdstel (ma rog...respectivul URL) :w00t:  Cunosc deja oferta respectiva.

Edited by dreaQ, 20 December 2008 - 18:03.


#113
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postjoystick, on Dec 20 2008, 17:02, said:

Asta cu "foarte ilegal" este interesanta!
Sincer, ma bucur ca nu le vad reclama!

Totusi, atata caz pentru o reclama? NU e frumos, dar...ce naiba sa le facem? Probabil se vor calma. Mai bine ar face reclama la TV! Bine, aia costa....
Am vazut reclama la digi-3pay pe un canal maghiar...chiar mi-a placut:D,cred ca am vazut mai multe reclame magiare decat romane:lol:
ps.nu imi apare reclama rds:P...oricum cu sau fara ea noi schimbam ab. de la telefon :)

#114
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Posteasy90rider, on Dec 20 2008, 18:08, said:

Am vazut reclama la digi-3pay pe un canal maghiar...chiar mi-a placut:D,cred ca am vazut mai multe reclame magiare decat romane:lol:
In RO se folosese reclama negativa (scopul tot si-l atinge). Se stie ca suntem mari consumatori de scandaluri  :lol: In plus e moka :D

Edited by Blackhawk, 20 December 2008 - 18:15.


#115
lucext

lucext

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 08.09.2006
La obiect: am reclamat la rel. clienți și au rezolvat pe loc, au dezactivat reclama pe contul meu.
Probabil și-au dat seama că au sărit calul.
Eu folosesc o aplicație pe un dispozitiv wireless care de 4 zile nu mai mergea. Am suspectat serverul aplicației, nicidecum rds. Citind topicul am înțeles cauza problemei și am rezolvat-o. Merci celor care au semnalat-o pe această arie profesională. Rămâne problema celor 4 zile cât am fost privat de un serviciu contractat și plătit...
Nu înțeleg însă ce legătură au cu topicul propagandistii cu multe posturi care îți explică că (sic) e încă bine și să facem ciocul mic.  
Moderatorul ar fi bine să mute aria profesională la manele dacă îi tolerează în continuare.

#116
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postjoystick, on Dec 20 2008, 19:15, said:

Lamuriti-ma. Deci nu se paote conecta nimic altceva daca nu le vizitezi pagina?
eu am dns urile de la opendns si nu mi-a aparut niciodata pagina cu pricina. internetul merge brici

#117
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,913
  • Înscris: 10.06.2008
Eu mi-am pus dnd-ul adresa routerului. routerul de unde isi ia dns-ul? automat, de la rds?

#118
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postjoystick, on Dec 20 2008, 20:49, said:

Eu mi-am pus dnd-ul adresa routerului. routerul de unde isi ia dns-ul? automat, de la rds?
da, de acolo
pune pe pc dns uri opendns si o sa iti mearga fara probleme

#119
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,913
  • Înscris: 10.06.2008
Pai nu am probleme cu reclamele.
Eram doar curios!

Pai nu inteleg ceva: unde trebuie sa pun dns-ruile?
In router sau la placa de retea?
Care au prioritate?

#120
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
placa de retea le ia de la router daca asa setezi.
in principiu calculatorul foloseste dns urile placii de retea deci ele au prioritatea 1

#121
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postddalex_ro, on Dec 20 2008, 16:54, said:

De obicei nu raspund trollilor. Dar din intamplate ai ridicat un punct important. O sa citez dintr-un alt post:

Plecatul la alt furnizor este cea mai proasta optiune, si sa va explic de ce. Daca RDS nu este penalizat pentru aceasta purtare abuziva si inflexibila, ce-i opreste pe alti provideri sa faca la fel ? In curand nu o sa ai de unde alege o conexiune fara reclame pe ea. Terminarea unui contract nu este o penalizare eficienta, pentru ca piata este inca crestere si cei care pleaca vor fi acoperiti de clienti noi. Abia cand piata este in saturatie, si fiecare companie se va zbate sa fure clientii altei companii plecarea unui client va fi tratata foarte serios, si nu o sa mai avem probleme de genul asta. Un exemplu in acest sens este piata de telefonie mobila, in care exista o concurenta acerba pentru a fura clientii altora - ceea ce duce la beneficii mari pentru clienti. Vezi ofertele bune facute acum chiar de RDS si Cosmote. Aveam de gand sa profit de oferta de la RDS - pana cand au inceput sa-mi bage pe gat reclamele lor amarate.

Revenind, piata de internet este inca in dezvoltare, iar concluzia este ca trebuie luptat cu ei, trebuie sa inteleaga ca asa cum ei au dreptul sa fie platiti pentru serviciile lor in urma contractului, si noi consumatorii avem dreptul ca ei sa-si indeplineasca intocmai obligatiile, si sa nu abuzeze de puterea lor.
Nu sunt deacord cu tine, îți spun de ce, și revin cu exemplu tot din telefonie: Orange/Vodafone, în momentul în care au prins o putere mare pe piață, au început să facă spam cu tot felul de tâmpenii care nu aveau vreo legătură cu telefonia mobilă: loterii, concuresuri, mizerii. Zapp și cosmorom erau singurii care nu băgau spam. Acum prinde și cosmorom o putere mai mare de piață și trimite și el spam. Nic o problemă, pe Zapp și pe Digi nu se primește spam. Ce vreau eu să zic este să vă aruncați la provideri mai mici, aceștia vor ține și cu dinții de voi și nu își permit să facă mizerii. Interesați-vă dacă în zona dvs. există o firmă mică. În Timișoara există o serie de firme mici care oferă internet mult mai bun față de firmele mari.
Unii s-au luptat cu UPC care face mizerii mai mari și au pierdut. Au trebuit să plece la altcineva.

Edited by jafpefata, 20 December 2008 - 21:37.


#122
HighSeekTear

HighSeekTear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.12.2008
nu-i solutia, dar am reusit sa scap de reclama in sensul ca un mic script deschide pagina, asteapta putin iar apoi inchide - totul fiind invizibil


Dim ie
Set ie = CreateObject("internetexplorer.application")
ie.Navigate "http://www.google.com"
ie.Visible=0
Wscript.Sleep 5000
ie.Quit


salvati intr-un fisier .vbs si puneti-l in startup

#123
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Hehe, bravos, s-ar putea realiza și pentru Linux așa ceva, cu un script care deschide o pagină de consolă și închide apoi șandramaua ;)

#124
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
eu n-am nicio reclama. e configurat pe conectare automata

#125
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007

View PostHighSeekTear, on Dec 21 2008, 01:27, said:

nu-i solutia, dar am reusit sa scap de reclama in sensul ca un mic script deschide pagina, asteapta putin iar apoi inchide - totul fiind invizibil


Dim ie
Set ie = CreateObject("internetexplorer.application")
ie.Navigate "http://www.google.com"
ie.Visible=0
Wscript.Sleep 5000
ie.Quit


salvati intr-un fisier .vbs si puneti-l in startup
TRaieste VBS :D
Dar nu merge daca ai si conectarea automate bagat in Startup... o sa executa scriptul inainte sa te conectezi :(

#126
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nici vecinul meu n-are reclame și n-are router.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate