Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum scapam de soareci ?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Cand va plictisiti va luati o punga de seminte, o bere si o prastie :D si stati la panda, si cum vedeti un soricel poooooc...:D

Lasand gluma la o parte, ai putea incerca la magazinele astea cu chimicale, trebuie sa aiba ei ceva mai puternic care sa ii distruga

#20
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Posteminem4ever, on Mar 11 2008, 15:10, said:

Dar ce au pisicile? Al meu a prins odata unu si mi l'a adus in dinti :) ) Ce fericit era..
Daca nu-l mananca, e oarecum ok - altfel, daca e vorba de o pisica de apartament, nu-i sigur cata rezistenta naturala are la diversii microbi purtati de un soarece "de canalizare", sau la otravurile luate pe picioruse de un soarece...

#21
unu-de-pe-aici

unu-de-pe-aici

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 404
  • Înscris: 06.12.2006
formateaza hdd si reinstaleaza windows ;)

#22
de_mona82

de_mona82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 22.08.2006
pentru ca orice problema vine de la Windows :roflmao:

#23
OanaO8

OanaO8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.08.2008
Buna ! Am si eu o problema cu un soarece care de fapt este un sobolan. Aseara am dat nas in nas cu el in bucatarie,eu am fugit in sufragerie si el in baie sub cada si nu mai vrea sa iasa de acolo. De unde pot sa cumpar o cursa pt soreci ? Sau ce sa ii fac sa il dau afara din apartament ?

View Postcasuta, on Feb 7 2005, 17:06, said:

Salutari! Frate-miu, care sta in regie, are niste colocatari clandestini care nu platesc regia de camin si deranjeaza.


Nici sobolanul meu nu plateste chirie :)) pe deasupra a mai si mancat gratis niste paste care erau intr-o punga in debara.

#24
Solvogn

Solvogn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.10.2007
Cu capcanele la un moment dat invata sa le evite daca acestea capata mirosul soarecilor deja prinsi. De aceea este indicat ca acestea periodic sa fie spalate cu apa fierbinte.
Exista otrava relativ lenta sub forma de pernute pe care soarecii o duc direct in barlogul iar astfel tot cuibul va crapa. Este eficienta, testata de mine la magazia parintilor unde au avut sobolani.
Atentia la manipularea otravii, intotdeauna spalati-va pe maini dupa si puneti doar in locurile inaccesibile copiilor sau a animalelor pe care nu le vreti "eliminate".  
Graul acela rosu este chiar grau dar tratat cu o otrava pe care soarecul o evita.

#25
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postcasuta, on Feb 7 2005, 16:06, said:

Salutari! Frate-miu, care sta in regie, are niste colocatari clandestini care nu platesc regia de camin si deranjeaza. Sint ei, soriceii.  Cum scapam de ei? Solutia cu pisica se exclude. Vinatoarea cu batul a produs pina acum o victima gri, dar se pare ca fratii lui au venit spre a se razbuna. Daca ati mai avut astfel de experiente cu micile rozatoare, detaliati (si daca ati scapat de ele, METODA).

Mersi

   Exista niste aparate cu ultrasunete,care ai deranjeaza la culme, le vine sa se dea cu capu de perete, serios vorbesc.
  Ati cumperi cateva,trebuiesc alimentate la curent,si le pozitionezi in puncte cheie,si nu mai trec pe acolo,doar daca sint surzi.
  Stiu cateva astfel de aparate montate intr-o fabrica de paine si da rezultate,insa nu stiu deunde le-a cumparat.

  PS-unele chiar in magazine sint arse,sa le verifici daca stai bine cu auzul le conectezi la priza si pui urechea foarte aproape de aparatu respectiv,daca se aude u sunet foarte ascutit insemna ca merg,daca nu testeaza altu.

#26
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
ca sa scapi de soreci le cumperi cate un PC,ca ei se simt bine in preajma calculatoarelor :D

#27
south

south

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 15.01.2006
Nenorocite sunt animalele astea. Eu stau la curte si am si doua pisici. Una dintre ele este insa degeaba, mai e si motan, incredibil de lenes. Cealalta a prins pana acum 2 d-aia mici, chiar nu stiu de unde au aparut asa deodata, pentru ca pana acum nu erau.
Am vazut niste aparate din acelea cu ultrasunete, dar din pacate toate sunt pentru interior. Bun si ala, dar nu rezolva in totalitate problema, din pacate. Plus ca sunt destul de scumpe. <_<

#28
ArnautuIonut

ArnautuIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.12.2006
Spray pentru soareci cu miros de pisica   :)

#29
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
cat de eficiente sunt astfel de aparate? le foloseste cineva si poate da un feedback?
http://www.antirozat...irozatoare.html
eu am problema la tara intr-o casa de lemn cu soarecii care intra de pe camp. clasic cu capcane si otravuri nu prea am avut succes

#30
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
In cartierul in care locuiesc, de curand umbla aceasta problema pe lista interna. Mai in gluma, mai in serios, le-am recomandat o pisica. Eu am pisica si nu am soareci ;)

Pisica mea nu prinde soareci, dar ii sperie de moarte si se sinucid :D

#31
doctoru78

doctoru78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2009
salut! am avut aceiasi problema cu  chiriasii astia mici si nepoftiti care stau clandestin pe care am incercat s-o rezolv pina acum in 2 feluri si anume: primul am facut rost de niste pliculete cu otrava de la ICECHIM SA si pe care am plasat-o in locuri strategice (frigider,dulapuri) etc si nu prea a dat rezultate si cea de a doua am cumparat un aparat cu ultrasunete care face un zgomot ca de ceas pt urechea umana iar pt ei ca un tren accelerat cand deraiaza. are si un buton de test in spatele aparatului pt a putea auzi cum aud ei! deci ap se numeste Attack Wave PestReppeler si costa numai 130 ron cu tva inclus . la mine a dat rezultate, oricum eu cred ca este cel mai bun avand in vedere ca nu mi deranjaza nici cateii care stau in casa.bafta!   cristi.c

#32
solarys

solarys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2007
Salut,
Capcanele alea mari din plastic sunt bune. Le gasesti in supermaktetul acela foarte "Practik" (25 de lei buc).
Eu am prins deja un sobolan in subsol. L-am gasit mort la circa 1 m de capcana. Ce m-a pus pe ganduri este ca a reusit sa-si scoata capul/corpul din cursa, dar lovitura a fost prea tare ca n-a mai rezistat. Din pacate a doua oara am gasit cursa inchisa, deci a vizitat-o si alt musafir, dar n-am gasit nimic prin zona. Lovitura de data asta nu a fost letala sau inca nu l-am gasit. O sa-l mai caut.
In ceea ce priveste capcana de soareci, am incercat modelul acela mai mic tot de la acelasi magazin "practik" (14 lei 2 buc).
Recent un soricel "chirias" care s-a strecurat prin subsol pe langa o teava, a patruns intre peretele de zidarie si izolatia interioara cu rigips. Bineinteles ca a rontait foarte usor rigips-ul si a intrat in camera (gaura nu-i foarte mare ci cat sa-i intre capul). Am montat cele doua capcane dar la nici una din ele nu a tras deocamdata :(
In ambele cazuri am folosit ca momeala crema de ciocolata finetti; asa recomanda producatorul pe eticheta. Probabil ca soriceilor nu le place finetti si o sa incerc cu altceva :).

#33
solarys

solarys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2007
Gataaaaaa.......am prins si soricelul.
Am schimbat momeala de data asta. In loc de crema de ciocolata am pus slanina.
Se pare ca astuia-i placea mai mult slanina.

#34
rted56

rted56

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2010

View Postjihadu, on 11th March 2008, 16:26, said:

Da' aparatele alea cu nu stiu ce kkat de ultra-sunete sau alt busllshit, nu-s bune ?
sunt nule,nu au nici un fel de efect,TEAPA-la soricelul.ro

#35
12gmt

12gmt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.05.2006
Am folosit ceva lipici special (1 tub 5,5 lei) care a dat rezultate dupa prima zi.Ca momeala putina sunca.Acesta e rezultatul:

Attached Files



#36
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Capcanele alea cu lipici ar trebui interzise. Sunt sinistre. Se chinuie f. mult bietul animal până moare :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate