Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Contract de mandat BCR ASIG. DE VIATA

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006
am nevoie urgenta de o copie dupa un contract de mandat de la BCR Asigurari de Viata, va rog mult sa ma ajutati! puneti va rog un scan dupa un asemenea contract pentru ca am facut greseala sa il pierd pe al meu si acum, dupa un an de cand am renuntat ca sa mai fiu consilier de asigurari am primit o notificare de plata a unei sume mari - retur de comision. va rog mult sa ma ajutati! merci mult!

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View Postskyspot, on Dec 9 2008, 22:19, said:

am nevoie urgenta de o copie dupa un contract de mandat de la BCR Asigurari de Viata, va rog mult sa ma ajutati! puneti va rog un scan dupa un asemenea contract pentru ca am facut greseala sa il pierd pe al meu si acum, dupa un an de cand am renuntat ca sa mai fiu consilier de asigurari am primit o notificare de plata a unei sume mari - retur de comision. va rog mult sa ma ajutati! merci mult!

Scuze man, insa ma indoiesc ca poti gasi asa ceva aici in intervalul de timp de care ai tu nevoie...

#3
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006

View Postfloraur, on Dec 9 2008, 23:35, said:

Scuze man, insa ma indoiesc ca poti gasi asa ceva aici in intervalul de timp de care ai tu nevoie...
mai am 10 zile la dispozitie... poate se intampla minunea si pune cineva un scan...

#4
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
probabil ca e vorba de politele pe un an pe care ti-ai luat comision up front, nu?

#5
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006
da, e vorba de politele alea, dar pot sa ma oblige sa restitui returul de comision daca eu nu mai lucrez de un an?

#6
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pai pot sa te dea in judecata daca vor...dar ma indoiesc ca o vor face, vad asta zi de zi in jurul meu, CF care pleaca cand il taie pe el capul si nu returneaza nimeni nimic.

#7
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006
uite, asta mi-a venit acasa. si inca ceva, pe contractul de mandat scria ca are 8 pagini, dar al meu stiu sigur ca are 9 pagini numerotate fiecare, ma pot lega de treaba asta , rezolv ceva? merci! acum le-am cerut lor sa imi trimita copia contractului..

Edited by skyspot, 10 December 2008 - 14:07.


#8
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
stai linistit, ca nu te da nimeni in judecata...tu vezi ce limbaj au in notificarea astea? :rolleyes: n-or sa stea sa alerge dupa tine pentru 1700 de lei.
nu stiu cum arata contractul de mandat la bcr, nici cate pagini ar trebui sa aiba...

#9
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006

View Postadrianatoma, on Dec 10 2008, 15:46, said:

stai linistit, ca nu te da nimeni in judecata...tu vezi ce limbaj au in notificarea astea? :rolleyes: n-or sa stea sa alerge dupa tine pentru 1700 de lei.
nu stiu cum arata contractul de mandat la bcr, nici cate pagini ar trebui sa aiba...
sa sper ca nu voi fi dat in judecata..

#10
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postskyspot, on Dec 11 2008, 19:22, said:

sa sper ca nu voi fi dat in judecata..

ti-am zis ca vad zi de zi cazuri de CF-i care pleaca...nici macar unul nu a fost dat in judecata

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005

View Postskyspot, on Dec 11 2008, 19:22, said:

sa sper ca nu voi fi dat in judecata..

Mai bine mergi tu si fa plata sa nu ajungi sa platesti 3.500lei dupa ce te streseaza 1000 de ani vreo firma de recuperari creante.

#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Pai in contractul de mandat pe care l-ai semnat scrie negru pe alb ca daca clientii BCR Asigurari de viata nu-si platesc primele trebuie sa returnezi comisionul. Cea mai buna solutie era sa incasezi de la clientii tai primele chiar daca ai plecat. Dupa trei ani nu mai aveai probleme. Probabil ai plecat, clientii nu si-au achitat primele pentru ca nu mai venea nimeni la ei si asa ai ajuns in aceasta situatie. Singura solutie e sa achiti banii pentru ca doar daca pleci din tara si ti se pierde urma scapi.

#13
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006

View PostTLGTLC, on Dec 12 2008, 12:24, said:

Pai in contractul de mandat pe care l-ai semnat scrie negru pe alb ca daca clientii BCR Asigurari de viata nu-si platesc primele trebuie sa returnezi comisionul. Cea mai buna solutie era sa incasezi de la clientii tai primele chiar daca ai plecat. Dupa trei ani nu mai aveai probleme. Probabil ai plecat, clientii nu si-au achitat primele pentru ca nu mai venea nimeni la ei si asa ai ajuns in aceasta situatie. Singura solutie e sa achiti banii pentru ca doar daca pleci din tara si ti se pierde urma scapi.
nu scie explicit. nu este definit "returul de comision"

#14
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Ba da. Daca clientul abandoneaza contractul dupa un an returnezi 50%. Daca abandoneaza dupa 2 returnezi 20%. Daca abandoneaza dupa 3 ai scapat. Prin asta te obliga sa stai pe capul clientului sa-si achite pentru a nu face retur de comision. Din returul de comision se scad impozitele pe care nu le achiti pentru ca oricum nu le-ai luat tu.

#15
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006

View PostTLGTLC, on Dec 14 2008, 19:20, said:

Ba da. Daca clientul abandoneaza contractul dupa un an returnezi 50%. Daca abandoneaza dupa 2 returnezi 20%. Daca abandoneaza dupa 3 ai scapat. Prin asta te obliga sa stai pe capul clientului sa-si achite pentru a nu face retur de comision. Din returul de comision se scad impozitele pe care nu le achiti pentru ca oricum nu le-ai luat tu.
bun. si daca ma dau in judecata, iar contractul are 9 pagini desi se specifica foarte clar ca acest contract contine 8 pagini, contractul in sine este nul. am dreptate?

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postskyspot, on Dec 16 2008, 09:42, said:

bun. si daca ma dau in judecata, iar contractul are 9 pagini desi se specifica foarte clar ca acest contract contine 8 pagini, contractul in sine este nul. am dreptate?

nu, n-ai !

#17
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006
de ce nu am dreptate?

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postskyspot, on Dec 17 2008, 08:05, said:

de ce nu am dreptate?

pentru ca nu ai ! google e vast in schimb experienta ta de viata si cunostintele nu prea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate