Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#973
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 mardraaxi, on 17 noiembrie 2012 - 01:06, said:

normal ca nu,ce tu credeai,am scris si eu sa ma dau mare.
Ma gandeam, ca esti deja mult prea mare, ca sa-ti pierzi timpul la taclale cu noi. Tu mananci in localuri, unde stai cot in cot, cu marii miliardari ai lumii si din cand in cand, mai intri pe gastronomicus, sa vezi cum facem noi omletele. Mijto!Posted Image

#974
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005

 balauru69, on 17 noiembrie 2012 - 10:11, said:

Incearca Mesogios de exemplu.

Nici macar nu le merge site-ul. Dar as vrea sa imi spui tu cat e acolo un meniu.

E asa greu?

#975
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nu am ce sa-ti spun. Du-te acolo, comanda tot ce-ti pofteste inima si vezi cat costa. Vorba ta, e asa greu?

#976
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005
Ok, deci habar nu ai.

#977
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 raman, on 17 noiembrie 2012 - 11:47, said:

Ma gandeam, ca esti deja mult prea mare, ca sa-ti pierzi timpul la taclale cu noi. Tu mananci in localuri, unde stai cot in cot, cu marii miliardari ai lumii si din cand in cand, mai intri pe gastronomicus, sa vezi cum facem noi omletele. Mijto!Posted Image
nu ma lua asa ca nu te-am luat la misto cu nimic.
eu am dat exemple cateva restaurante unde platesti sumele vehiculate si chiar mult peste,ca eu am fost acolo sa manac sau sa spal vitrina sau vasele nu are relevanta pt discutie,eu am dat o serie de restaurante unde platesti acele sume fara prea mari eforturi.

chiar te intereseaza pe tine daca eu am mancat sau nu in acele locatii?si ca tot esti curios iti spun ca da,am mancat,si nu sunt nici miliardar dar la ocazii cu adevart speciale fac un efort si ma rup de cateva sute de euro sa am parte de o cina .

grei cu banii multi nu manaca in restaurante deschise oricarui client,ei se duc doar in restaurante cu circuit inchis,unde plebea ca mine(cu tu nu stiu cine esti)nu are acces si cu toate astea am fost si in unul din aceste restaurante,bineinteles invitat caci altfel nici in parcare nu aveam acces.

nu considera postarea mea ca pe o lauda,nu am cu ce sa ma laud,nu sunt nici frumos nici bogat si nici sclipitor de destept Posted Image dar cred ca poate si tu sau multi altii isi permit astea doar ca pt ei poate nu merita chltuiala si fac altceva cu acei bani,mai ales daca esti si prin zonele respective din diverse motive eu zic ca sunt totusi amintiri placute.

 cristi_21, on 17 noiembrie 2012 - 02:30, said:

Niciodata nu pui bauturile la pretul meniului. Alea sunt optionale. Sticle de vin gasesti si cu 5000 de Euro, dar pe cine intereseaza asta? Meniu inseamna felul unu, doi, desert, aperitiv. Fara apa, suc, bere, vin si mai stiu eu ce.

O simpla cautare pe tripadvisor dupa restaurantele mentionate de tine indica preturi de 10-50 de Euro, adica fix preturile pentru orice restaurant mediu spre scump din Europa. Pana la 150 de Euro mai e muult.

eu nu am pomenit de meniu,mare parte din restaurantele rafinate nu au meniuri pe sume fixe,comanzi numai a la carte,si poate e greseala mea dar eu am specificat de note de plata nici decum meniuri,mai putin ma intereseaza ca manca de 50euro si imi iau 150 pe o sticla de vin,intru manac si beau ce si cat doresc dupa care platesc,acesta este de luat in considerare.

ce ai gasit tu scris pe net este strict impresia ta,o sa ai mari surprize daca te duci in buzunar fix cu banii care ai scrie ei pe net.

Edited by mardraaxi, 19 November 2012 - 13:52.


#978
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005

 mardraaxi, on 19 noiembrie 2012 - 13:51, said:



eu nu am pomenit de meniu,mare parte din restaurantele rafinate nu au meniuri pe sume fixe,comanzi numai a la carte,si poate e greseala mea dar eu am specificat de note de plata nici decum meniuri


Doar nu crezi ca te-am intrebat cat costa meniul zilei.

Te-am intrebat cat costa (in medie) un meniu in sensul de cat poate un om normal sa manace la un pranz sau o cina.

Aici nu intra persoanele peste 100 de kile, cei care comanda 10 feluri si mananca 2, cei care iau 8 feluri de curiozitate si gusta cate un pic din fiecare etc.

Notele de plata in sensul in care le intelegi tu nu ma intereseaza, daca vrei iti fac nota de plata de 4,000 de Euro si la cea mai sinistra autoservire din Vaslui. Si dupa aia o sa scriu pe Softpedia ca daca te duci in buzunar doar cu 30 de Euro si vrei sa mananci in Vaslui o sa cam mori de foame.




Quote


ce ai gasit tu scris pe net este strict impresia ta


Nicidecum, este impresia sutelor de oameni care mananca in fel de fel de restaurante raspandite in orice colt al lumii. Iar intre impresia ta si informatiile agregate de un site vizitat de zeci de milioane de gurmanzi o cam prefer pe a doua.

#979
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 mardraaxi, on 19 noiembrie 2012 - 13:51, said:

nu sunt nici frumos nici bogat si nici sclipitor de destept

Posted Image Cred ca ai gresit aria!

#980
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Am descoperit si eu Malagamba in centrul istoric (Bucuresti).  Am fost de vreo 5-6 ori, niciodata dezamagit, din contraPosted Image . Pentru gust nota 9, preturi nota 7, servire nota 9, atmosfera nota 9. Recomand!

#981
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Dupa o mica vacanta in Brasov pot sa recomand:

1. Restaurant Sergiana, zona Centrul Vechi
-mancare foarte buna, cam pe specific ardelenesc
-portii satisfacatoare
-servire rapida, am avut noroc de un chelner care a stiut si sa recomande si sa povesteasca despre mancare
- paine pe vatra si jumari proaspete, calde din partea casei
-ciorba de varza cu afumatura, ciorba de salata cu afumatura, fudulii de porc cu ceapa, inca un fel II care nu-mi amintesc cum se numeste, ceva cu muschi de porc, mamaliga, branza, o sticla de vin rosu, doua ape = 120 lei
Ca minus, pot spune ca meniul este mult prea stufos, arata efectiv ca o carte(m-au asigurat ca au toate preparatele) si e scris intr-o romana ce se vrea arhaica, e cam obositor. In rest, recomand cu caldura.

2.Restaurant cu specific unguresc, tot in Centrul vechi, o denumire ceva cu Pill...
- cel mai bun gulas pe care l-am mancat...ever ! Facut cu tot felul de carnuri, fasole neagra...genial. Servit in niste castroane enorme, nestiind cat de mari sunt portiile am comandat si felul II de care nu ne-am mai putut atinge, era ceva ff consistent cu slanina prajita, ciuperci, branza... +doua ape, total = 100 lei
Ca minus, restaurantul arata ca un cafebar, nu-ti dai seama ca se poate si manca acolo, noi am ajuns intamplator.

3..Cofetaria Vatra Ardealului
- cred ca nu am sa uit curand prajiturile de aici, o cofetarie cu veche traditie, multe poze vechi pe pereti cu lucratori, clienti etc. Prajituri preparate din ingrediente naturale, preturi pe masura dar, merita. Am gustat un divin tort cu crema de sampanie, bezele cat pumnul de mari si inca o prajitura cu frisca adevarata. Recomand cu caldura.

Edited by Paulbogdan_a, 10 January 2013 - 16:08.


#982
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
De cca. 2 saptamani imi iau zi de zi mancare de la un local cu mancare gatita. Cucina di  Michelle ( e pe Bulevardul Regina Elisabeta) vis-a-vis de Mc Donalds. In Bucuresti.
Patronul e chiar bucatarul (am aflat intamplator) . Mi-a placut faptul ca mancarea a fost intotdeauna proaspata, fara gust de "reincalzit". Nu stiu de cand sunt deschisi, eu i-am descoperit de curand, insa sper sa nu se "strice".
Recomand.

Edited by mihura, 16 January 2013 - 16:13.


#983
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
In Timisoara, la restaurantul hotelului Lido am mincat foarte bine si la preturi rezonabile. Am testat: ccaarpaccio de vitel cu grana padano (asa era si in meniu, nu ca la altii parmigiano reggiano si in farfurie cascaval), supa crema de brocoli, pastrav la gratar si legume la gratar. Chelneritele f dragute, puteau descrie toate preparatele, nu au pretins ca piine coapta la ei este si facuta la ei. Aveau la specialitati ficat de gisca, nu am incercat, las pentru data viitoare.
Pentru supa, pastrav, garnitura si bere am dat 53 lei.

#984
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,453
  • Înscris: 04.05.2006
V-am spus ca s-a deschis la piata Floreasca un steakhouse beton, numit Vacamuuu? :D . Au fripturi de vit, toate cut-urile si tipurile care-ti trec prin cap,au frigidere pentru maturare uscata la vedere, unde poti vedea halcile de carne cum se transforma in cea mai mar desfatare a simturilor pentru amatorii de gratar, vinuri de care nici nu ai visat....si magazin pentru acasa, de la care poti lua inclusiv hamburgeri demential de buni.  Am papat in seara asta un Ribeye black angus ....excelent.  E adevarat, locul e scump si cand zic scump.....e  scump. Dar din cand in cand, merita.

#985
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Tot in Timisoara: Pomo d'Oro.
Cu un pahar de prosecco de bun venit si bruscheta, paste al dente si deserturi care te fac sa lasi deoparte cura de slabire. Carnurile nu le-am incercat.

#986
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

 richelieu, on 23 ianuarie 2013 - 21:36, said:

E adevarat, locul e scump si cand zic scump.....e  scump. Dar din cand in cand, merita.

Da-ne un "ordin de marime", sa ne facem o idee.

Edited by aka_razvan, 24 January 2013 - 22:48.


#987
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 aka_razvan, on 24 ianuarie 2013 - 22:47, said:

Da-ne un "ordin de marime", sa ne facem o idee.

100 de lei vaca noastra, 200 aia care zice muu in alte limbi, vezi si tu in meniu ce si cum.

http://www.vacamuuu....menu/food-menu/

#988
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 richelieu, on 23 ianuarie 2013 - 21:36, said:

V-am spus ca s-a deschis la piata Floreasca un steakhouse beton, numit Vacamuuu? Posted Image . Au fripturi de vit, toate cut-urile si tipurile care-ti trec prin cap,au frigidere pentru maturare uscata la vedere, unde poti vedea halcile de carne cum se transforma in cea mai mar desfatare a simturilor pentru amatorii de gratar, vinuri de care nici nu ai visat....si magazin pentru acasa, de la care poti lua inclusiv hamburgeri demential de buni.  Am papat in seara asta un Ribeye black angus ....excelent.  E adevarat, locul e scump si cand zic scump.....e  scump. Dar din cand in cand, merita.
Astia de la Osho l-au criticat pe Restograf ca ar fi furat reteta de afacere, meniul, precum si ceva personal.
Locuiesc aproape, asa ca am sa ma duc dupa ce obtin un credit ;)

#989
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Este si in Cluj ceva asemanator. Se numeste El Toro Steakhouse. Am fost de doua ori acolo si am fost foarte multumita si de mancare si de servire. Preturile pentru mine sunt maricele, dar pentru altii ar putea fi moderate sau mici. Oricum, recomand cu incredere.

#990
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Imi place la nebunie sa beau un pahar de vin rosu cand servesc o friptura sau un gratar dar ceea ce nu inteleg eu sunt vinurile scumpe. Vinurile noastre la 15-20 lei sticla concureaza cu orice stift de afara la 50-100 lei sticla (in supermarket).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate