Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1765
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Update: Rivo se numeste.

#1766
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Jamaica Pub Brasov, seara romantica,  muzica reggae misto, in surdina, salata mexicana bunuta si salata calda de pui cu sos soia stins in brandy excelenta. Pret, aproape gratis.

Casa Ancutei Busteni pe DN1. In vacanta de iarna nu gasesti masa libera in weekenduri. Acum, in cursul saptamanii este inca plin, dar macar gasesti o masa libera. Mancarea rom^neasca foarte, foarte buna, gatita cu pasiune. Simti practic gustul de acasa. Ciorba de fasole cu afumatura, scaricica la cuptor sau cioanul cu varza. Personal SUPER amabil. Preturi foarte mici.

Edited by Balamache, 15 November 2016 - 16:49.


#1767
Matriciala2016

Matriciala2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.10.2016
Ca sa raman  in zona brasoveana, Rustic-ul din Zarnesti o experienta minunata: oameni care nu te-nghesuie cu famialiarismul, zambitori si discreti, foarte prompti, iar  mancarea gatita in bucataria lor: delicioasa. Pentru cei care au nevoie de o halta in drum spre Plaiul Foii sau Magura, prieteni au Pietrei Craiului, recomand carciuma calduros.

#1768
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Buna seara,
Un restaurant cu mancare romaneasca imi puteti recomanda? Am un musafir englez si daca vrea sarmale, nu stiu unde sa il duc. Iar de facut acasa nu se pune problema, fiindca am zero timp pentru gatit. In zona Panduri sau Matei Voievod/ Vatra Luminoasa ar fi perfect.
Multumesc

#1769
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu as încerca vatra de pe bulevard, lângă Cișmigiu. Nu este un restaurant sa dai cu căciula după câini, dar nici nu o sa te dezamăgească.

#1770
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAprilia, on 08 decembrie 2016 - 21:14, said:

Buna seara,
Un restaurant cu mancare romaneasca imi puteti recomanda? Am un musafir englez si daca vrea sarmale, nu stiu unde sa il duc. Iar de facut acasa nu se pune problema, fiindca am zero timp pentru gatit. In zona Panduri sau Matei Voievod/ Vatra Luminoasa ar fi perfect.
Multumesc
Zexe. Nu e tocmai in zona, dar merita abaterea. Au cele mai bune sarmale pe care le-am gustat in Bucuresti

#1771
Matriciala2016

Matriciala2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.10.2016
Nici Casa Elena Lupescu ( Hanu'Berarilor) din Pache Protopopescu nu-i chiar de neluat in seama. Preturi rezonabile, mancare faina, servire asezonata ( in functie de cine-i pe tura). Ce-i drept n-am mai fost acolo de aproape in an, dar mi-a placut.

#1772
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrichelieu, on 09 decembrie 2016 - 11:18, said:

Zexe. Nu e tocmai in zona, dar merita abaterea. Au cele mai bune sarmale pe care le-am gustat in Bucuresti

Si jumari la fel de bune Posted Image

#1773
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004

View Postrichelieu, on 09 decembrie 2016 - 11:18, said:

Zexe. Nu e tocmai in zona, dar merita abaterea. Au cele mai bune sarmale pe care le-am gustat in Bucuresti
Daaa, au si un confit de canard de la conserva de-ti lingi degetele!

#1774
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu am mâncat confit de Canard la ei, dar m-ar mira sa fie la conserva....Au foarte multe produse confiate, făcute in casa, ca sa ii suspectez de așa ceva

#1775
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Am fost in vara la ei.  Eu am luat pulpa de rata confiata cu varza, la masa s-au mai luat sarmale, ceva berbecut tot cu varza si altele. Varza era aceiasi in toate preparatele. Am avut ceva dubii asa ca am facut sapaturi. Asta este conserva pe care o folosesc la pulpa confiata.

Si foie gras-ul

Attached Files



#1776
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pai varza e aceeași la toate preparatele oricum. Nu te contrazic, pentru ca nu le stiu bucătăria interna, dar încă o data, m-ar mira.
Și Off the record, conserva aia e chiar buna.

#1777
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
stiu ca e buna. Am luat si eu de la acelasi furnizorPosted Image

#1778
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postdestrug, on 09 decembrie 2016 - 19:04, said:

Am fost in vara la ei.  Eu am luat pulpa de rata confiata cu varza, la masa s-au mai luat sarmale, ceva berbecut tot cu varza si altele. Varza era aceiasi in toate preparatele. Am avut ceva dubii asa ca am facut sapaturi. Asta este conserva pe care o folosesc la pulpa confiata.

Si foie gras-ul
Nu cred ca foloseste Zexe asemenea pulpe. Am doua motive sa cred asta.
1)In conservele astea, sunt patru-cinci pulpe pricajite la mai putin de 200gr. Daca le scoti sa le rumenesti, se mai pierde 10- 20%. Plus ca oricat ar fi de bune, este TOTUSI calitate de conserva si NU poate concura cu o pulpa facuta de tine. Si pretul nu este chiar mic.

2)Pe cand la Metro au pulpe la (plus) 300gr la pretul de ATENTIE 19 lei kg, practic el cheltuie 6 lei pe o pulpa si o vinde cu 50, doar ca-i mai adauga o varza rosie si un filigram de unt. Untura vrac se gaseste la Kaufland, aproape gratis. Si poti sa bagi la untura 30 de astfel de pulpe, pe care le tii la frigider, lejer o luna. Foarte, foarte rentabil, in conditiile unui gust autentic de Duck Confiture.

Edited by Balamache, 10 December 2016 - 09:56.


#1779
Matriciala2016

Matriciala2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.10.2016
Cine stie, explica! :) Ia  sa caut si eu  reteta de Duck Confiture , internetul si oamenii priceputi intalniti intamplator sunt salvarea mea de cand lumea ...de fapt de cand m-a apucat febra  bucatariei si mi s-au expandat  lenea si mondenitatile.

#1780
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004

View PostBalamache, on 10 decembrie 2016 - 09:54, said:

Nu cred ca foloseste Zexe asemenea pulpe. Am doua motive sa cred asta.
1)In conservele astea, sunt patru-cinci pulpe pricajite la mai putin de 200gr. Daca le scoti sa le rumenesti, se mai pierde 10- 20%. Plus ca oricat ar fi de bune, este TOTUSI calitate de conserva si NU poate concura cu o pulpa facuta de tine. Si pretul nu este chiar mic.

2)Pe cand la Metro au pulpe la (plus) 300gr la pretul de ATENTIE 19 lei kg, practic el cheltuie 6 lei pe o pulpa si o vinde cu 50, doar ca-i mai adauga o varza rosie si un filigram de unt. Untura vrac se gaseste la Kaufland, aproape gratis. Si poti sa bagi la untura 30 de astfel de pulpe, pe care le tii la frigider, lejer o luna. Foarte, foarte rentabil, in conditiile unui gust autentic de Duck Confiture.
Conserva aia eu am luat-o la 40 Ron. Exact ce am avut in farfurie la Zexe. Probabil ca lor le-o da mai ieftin. Asta inseamna maxim 7 lei/ pulpa. Si scapi de gatitul ei care nu este chiar floare la ureche. Dupa gatire si pulpa aia de la Metro tot pe la 200 grame ajunge. Nu incerc sa va conving, poate ma insel eu desi nu cred. Posted Image
M-am uitat acum in meniul lor, pulpa de rata confiata este data la 180gr!

Edited by destrug, 10 December 2016 - 23:17.


#1781
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Pentru ca tot vine sezonul de schi, va recomand restaurantul Cramelor Rhein, la Azuga. Furnizor al Casei Regale dupa primul razboi mondial si pana la sfarsitul celui de-al doilea, dar si acum.
Se fac si degustari, vinul spumant e facut dupa metoda traditionala Champenoise, fermentare in sticla cel putin 9 luni. Se poate vizita crama, linia de imbuteliere etc.

Restaurant foarte bun (a mancat si Regele acolo in 2006, atunci cand au redevenit furnizor al Casei Regale, impreuna cu ambasadorul Marii Britanii, au poze in sala de mese, poze facute tot acolo).
Lemn vechi (nu cred ca e 'invechit' artificial, cladirea e foarte veche, fabrica datand din 1892), blana de urs pe perete, etc., totul cu gust. Preturi mai mici decat m-am asteptat.

#1782
Matriciala2016

Matriciala2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.10.2016
Pai, sa merem la Azuga, asadar, sa degustam, sa ne bucur am...
Pe mine ma intereseaza daca s-a infruptat si Principle de-acolo. Restul e suspans! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate