Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1729
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009

View Postrichelieu, on 28 ianuarie 2016 - 18:45, said:

Ce mi se părea decent acum 10 ani, in prezent mi se pare jenant.
In concluzie: ce manaci acum e jenant... doar ca inca n-ai aflat. :)

#1730
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
E si asta o posibilitate. Încă nu am experimentat prea multe restaurante cu stele Michelin ;).

#1731
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Asta cu decența mâncării ar trebui legată de nivelul veniturilor, în special.
Degeaba nivelul tău de decență e pentru cârciuma de 100 lei meniu, dacă eu am 1500-2000 lei/lună toată leafa.

#1732
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
E intr-adevăr unul dintre cele mai importante criterii, deși as formula ușor diferit: e vorba de cât esti dispus sa cheltuiești pentru asta. Zic asa, pentru ca poate fi vorba de nivelul veniturilor, sau de alte motive, pe care le-am întâlnit destul de des la oameni cu venituri mari.

#1733
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postretele, on 28 ianuarie 2016 - 17:57, said:

Cine dă de la 50 de lei în sus pe o masă în mod regulat, face deja parte din lumea bună.

Sa-i spunem "lumea cu bani", lumea buna presupune un anumit grad de educatie, studii, familie buna, samd


Oricum, daca e sa se discute despre preturi, va invit sa studiati putin ingredientele folosite in cazul preparatelor din meniurile restaurantelor de lux (sa nu mai vorbim despre cele cu stele Michelin, acolo e un alt nivel).

Luati fiecare ingredient in parte si vedeti cam care ar fi pretul lui de achizitie, pe piata. Adaugati toate celelalte componente ale pretului din meniu al preparatului si veti constata justetea acestui pret.

Edited by Damascus77, 30 January 2016 - 13:22.


#1734
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
In Iasi, la Oskar. Clatitele Padurea neagra sunt delicioase (clatita este de fapt un blat f subtire cu cacao, umplutura o crema de vanilie si deasupra e turnat fondant). Am mai mancat o friptura de berbecut, cotlete de miel, coaste de porc, orez tailandez. Ce am vazut prin farfurii arata de asemena foarte apetisant. Preturi f rezonabile la cat de varfuite erau farfuriile. Chelnerii f amabili si stiutori ai continutului si modului de preparare a multelor feluri din menu.

#1735
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostAprilia, on 21 decembrie 2015 - 06:29, said:

Am fost saptamana trecuta la Il Villagio, pe la parcul Icoanei. Bun si italienesc ca in amintirile mele tot ce am mancat. Melanzane parmigiana am luat si acasa o portie, as fi luat si vitello tonnato, dar unii cred ca asa o combinatie e pentru martieni Posted Image Serviciile de asemenea bune. Preturile corecte raportate la calitate.
Am fost si eu. De doua ori.La fel ca tine, Melenzana a la parmigiana, Vitello tonato, plus un Fritto Misto, plus Papardele cu midii, plus Tiramisu, plus Carpaccio de ton,  toate excelente. Pretul bun, Amenajarea foarte interesanta, mai ales daca stii cum arata locatia inainte.

#1736
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Osteria Gioia. Scump, dar bun.

#1737
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Bistro Guxt. Foarte bun, preturi corecte.

#1738
HHTemple

HHTemple

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.10.2006
Furculision - bucuresti. Scumput dar f bun, la desert am incercat tot ca eram mai multi si au fost f f bune.

#1739
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Baz Bistro & Lounge. American Deli 10/10 - Cele mai bune burgere din Bucuresti. Acum intr-o locatie si mai mare, mai stylish, burgerii sunt la fel ca pe vremea cand era asociat cu Buffalo. Burgeri standard ( Las Vegas, King Kong etc ), dublii, tower ( Empire State Posted Image ).  Barbu Vacarescu.

Burger Van Bistro 7.5/10 - Extrem de mic locul, sanse mari sa iti mananci burgerul in fata mananci in fata ( sau sa mergi 3 minute pana la o banca in Cismigiu ), mai bune decat in Van propriu zis, e aproape de centrul vechi, bun inainte de bere. George Vraca langa Brezoianu.

Pizza Due Amici 10/10 - Extrem de buna pizza, ca la mama acasa in Italia, inclusiv blatul, ingredientele au gust, preturi pana in 20/1 de lei, pizza e medie ca marime dar ai manca cu singuranta pe a doua de pofta, singura problema e programul, L-V pana la 10:00 PM, altcumva as manca numai pe acolo. Calea Floreasca.

Edited by PaulFCB, 26 March 2016 - 17:11.


#1740
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Începând de astăzi, poti mânca bine si #autenticitalian si in zona de nord a Bucureștiului. Se deschide Bocca Lupo the 3'rd in incinta Hotel Phoenicia de pe bulevardul Aerogării.

Edited by richelieu, 20 April 2016 - 10:36.


#1741
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postrichelieu, on 20 aprilie 2016 - 10:12, said:

Începând de astăzi, poti mânca bine si #autenticitalian si in zona de nord a Bucureștiului. Se deschide Bocca Lupo the 3'rd in incinta Hotel Phoenicia de pe bulevardul Aerogării.

Ai clonat si chef-ul? Vreau sa fiu sigura, fiindca e aproape de birou si m-as duce la pranz. Meniul banuiesc ca e acelasi ca cel de la Opera.

#1742
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
E un sous-chef foarte foarte bun. Dar meniul este același si gustul la fel ;)

#1743
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Recomand cu caldura meniul de prânz al celor de la Trattoria Mellini (sectorul 3, Calea Vitan, zona Bobocica).
Am comandat in ultimele zile de acolo si pot spune ca raportul calitate/preț este excelent.

Edited by Dau, 20 April 2016 - 20:17.


#1744
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Il Padrino, in Baia Mare. Am incercat supa de funghi porcini si vitello tonnato. Servirea impecabila. Unul din extrem de putinele locuri in care, cand am cerut lamaie, mi-au adus o jumatate, sa imi storc cat vreau, nu o feliuta. Chelnerita foarte prezenta, fara sa dea senzatia ca iti sta in cap sau ca te supravegheaza. Vinul casei la carafa OK si el.

#1745
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Terasa Antik din Neptun. Pizzele nu le-am incercat asa ca nu ma pot pronunta dar celelalte adica mancarurile tataresti sunt extraordinar de bune. Baclava buna ca a lor am mancat foarte rar.

#1746
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
kan teen .. 162. in fundu' gangului ....

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate