Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1549
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

 mediasettv, on 14 decembrie 2014 - 00:04, said:

Vă recomand Restaurantul "Ceasu'Rau" din Brașov.Se mănâncă foarte bine!
Am trecut pe lângă el acum vreo săptămână și m-am minunat ce nume și-au putut găsi.  Pe mine m-au îndepărtat din start :)

#1550
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 richelieu, on 14 decembrie 2014 - 07:36, said:

Am trecut pe lângă el acum vreo săptămână și m-am minunat ce nume și-au putut găsi.  Pe mine m-au îndepărtat din start Posted Image

Am auzit de la colegi din Brasov ca se mananca bine acolo, ca e o crasma fara mari pretentii, unde te duci sa te simti bine; numele e clar ironic, insa eu il prefer de o mie de ori unui englezism folosit aiurea.

#1551
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Evident ca e ironic. Da' chiar si asa ....:)
Asta apropos de prima impresie.....

#1552
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Am mancat si eu acolo, confirm ca mancarea e foarte buna si portiile mari. Nu va lasati pacaliti de nume Posted Image

Edited by AlexEn, 15 December 2014 - 20:52.


#1553
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 AlexEn, on 15 decembrie 2014 - 20:52, said:

Am mancat si eu acolo, confirm ca mancarea e foarte buna si portiile mari. Nu va lasati pacaliti de nume Posted Image

O fi o crasma pentru clienti care au simtul umorului foarte dezvoltat Posted Image

#1554
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
E situat la o intersecție in stea a 5 străzi, si pe 4 din ele ai cam impresia ca ești pe drum cu prioritate si poți trece fără sa te asiguri. Pana sa se facă sensul unic central in Brașov erau accidente serioase aproape zilnic acolo, acum sunt numai săptămânal... și era și un ceas din ala public vechi pe-acolo din cate îmi amintesc, care funcționa într-un timp propriu, de aici întreaga zona a fost numita generic, la propriu și la figurat - "la ceasul rău". Restaurantul ala,oricum s-ar fi numit, oamenii tot la "ceasul rău" ar fi zis ca merg, asa ca probabil la un moment dat or fi acceptat proprietarii "renumele".

#1555
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 SIR, on 15 decembrie 2014 - 21:44, said:

E situat la o intersecție in stea a 5 străzi, si pe 4 din ele ai cam impresia ca ești pe drum cu prioritate si poți trece fără sa te asiguri. Pana sa se facă sensul unic central in Brașov erau accidente serioase aproape zilnic acolo, acum sunt numai săptămânal... și era și un ceas din ala public vechi pe-acolo din cate îmi amintesc, care funcționa într-un timp propriu, de aici întreaga zona a fost numita generic, la propriu și la figurat - "la ceasul rău". Restaurantul ala,oricum s-ar fi numit, oamenii tot la "ceasul rău" ar fi zis ca merg, asa ca probabil la un moment dat or fi acceptat proprietarii "renumele".
Posted Image

#1556
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deci, sa nu stam la mesele de la geam.

#1557
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

 richelieu, on 13 decembrie 2014 - 20:13, said:

Trebuie sa știe cum sa te învețe într-un mod subtil și deloc deranjant. Nici măcar sa nu îți dai seama ca de fapt ești elev Posted Image. Am întâlnit și genul acesta de ospătar, am și eu șeful de sală așa

O da! Adevar-graiesti!
Restul e (ar trebui)sa fie poveste, care se-ncheie c-o-ntrebare de genu': Cine e de serviciu in seara asta? X? ca sa stim cand venim....

Edited by IP-XCENTRIC, 16 December 2014 - 00:26.


#1558
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

 SIR, on 15 decembrie 2014 - 21:44, said:

E situat la o intersecție in stea a 5 străzi, si pe 4 din ele ai cam impresia ca ești pe drum cu prioritate si poți trece fără sa te asiguri. Pana sa se facă sensul unic central in Brașov erau accidente serioase aproape zilnic acolo, acum sunt numai săptămânal... și era și un ceas din ala public vechi pe-acolo din cate îmi amintesc, care funcționa într-un timp propriu, de aici întreaga zona a fost numita generic, la propriu și la figurat - "la ceasul rău". Restaurantul ala,oricum s-ar fi numit, oamenii tot la "ceasul rău" ar fi zis ca merg, asa ca probabil la un moment dat or fi acceptat proprietarii "renumele".
Ei da....asta e o explicație :))

#1559
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 mediasettv, on 14 decembrie 2014 - 00:04, said:

Vă recomand Restaurantul "Ceasu'Rau" din Brașov.Se mănâncă foarte bine!
Face parte din lantul "Sergiana", e o varianta mai ieftinutza si mai putin pretentioasa; se mananca binior.

---
In Oradea (dupa vreo 2 esecuri), am mancat bine la "Spoon", in Lotus Mall. Am fost 4 persoane, am mancat : 2 portii Costita in sos barbeque si cartofi sferturi..., Rondele de curcan cu prune uscate + cartofi cu balsam de cimbru (bla bla, denumiri pompoase), Saltimbocca alla romana, Mousse de ciocolata (putin prea dulce pt gustul meu) + alt desert, nota in jur de 150 RON, nu mai retin exact, cu tot cu bauturi (apa si bere).

#1560
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Imi pare rau, dar nu pot sa ma abtin. Au fost atatea discutii despre fetele de masa in particular si despre decor in general de la Bocca Lupo, ca aseara doar la asta m-am gandit Posted Image. Eram la Jamie's Italian in Angel, unde mesele sunt de tabla, farfuriile se pun direct pe ele, plank-urie sunt niste scanduri puse pe cutii de conserve, servetele sunt de in si paharele de apa ca la cantina. Ce sa vezi, plin ochi de lume si mancarea exceptionala. Si painea, painea pe care o mananci pana vine primul fel si mai ceri un rand.

Revenind la locurile unde se mananca bine in Bucuresti, un restaurant indian decent stie cineva? Pe vremuri Taj era OK. Am mai fost la unul pe Banu Manta, care in afara de fitze maxime si preturi pe masura nu avea mai nimic interesant.

Attached Files



#1561
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Aprilia, on 21 decembrie 2014 - 08:42, said:

Revenind la locurile unde se mananca bine in Bucuresti, un restaurant indian decent stie cineva? Pe vremuri Taj era OK. Am mai fost la unul pe Banu Manta, care in afara de fitze maxime si preturi pe masura nu avea mai nimic interesant.

Karishma, pe Iancu Capitanu, pe aceeasi strada cu El Torito; Haveli, Episcop Radu nr. 3; Agra Palace in Pipera, din cate stiu este restaurantul fostului chef de la Taj.
Am fost doar la primele 2, mancare buna, dar nu ieftina :)

#1562
isar2014

isar2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2014
In Brasov, in piata Enescu (pe langa Piata Sfatului, se ajunge printr-un gang situat pe latura din spatele Casei Sfatului), e un mic bistro cu specific austriac/german. Am Rosenanger se cheama - am mancat acolo ceva cu adevarat deosebit: Holzfeller Steak si Kaiserschmarrn.

#1563
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Holzfällersteak = ceafa/garf porc la grătar (cu jar de lemn). Câteodată servit cu un sos de friptura. Kaiserschmarrn-ul = aluat de clătite amestecat din plin cu stafide, turnat gros si "rupt" in tigaie pentru coacere, înecat in zahar, tradițional servit cu gem de prune sau compot de prune, funcție de sezon. Interesant e ca în cultura culinara germana e considerat fel principal. Ceva desert n-ați luat după doua feluri principale? :)

#1564
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Desert după Kaiserschmarrn? Imposibil, pt. un european normal. :lol:

 SIR, on 22 decembrie 2014 - 21:30, said:

cultura culinara germana e considerat fel principal.
La câte calorii are în el, nici nu-i de mirare. Plus că aluatul ăla se umflă bine în stomac.

#1565
Horiaz

Horiaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2011
Horezu Pub - Bucuresti, Bulevardul Pache Protopopescu Bucuresti - am mancat un bors de cocos foarte bun.

Edited by Horiaz, 23 December 2014 - 13:23.


#1566
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Am mancat la Trattoria Roma Mantuleasa. Am mancat in 3 persoane un Carpacio di Salmone, Insalata Caprese, Carpacio di Manzo cu Focaccia, dupa care am luat Spaghetti Frutti di Mare, Bucatini Cozze, Spaghetti Aglio Olio Peperoncino, toate deosebit de bune. Am completat cu trei deserturi dementiale, o sticluta de vin, doua ape, doua freshuri si un espresso. Totul la 140 lei. O locatie superba, cu mancare foarte buna.
https://www.facebook...3735154?fref=ts

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate