Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1315
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Pe ruta Bucuresti-Sibiu unde se poate servi o masa de pranz pentru o familie cu 2 puradei?
De preferat mai aproape de Sibiu.  
Multumesc,

#1316
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Sa va spun de La Rambla, de langa piata Victoriei. Ar trebui sa scriu jumatate aici si jumatate in topicul cu locuri unde nu se mananca bine, deci una peste alta, e mai degraba un NU decat un da.

Buna a fost doar caracatita, insa nu e aproape deloc meritul lor, ca doar au taiat-o si au pus oleaca de boia pe ea.

#1317
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014

View Postbubalus, on 27 iunie 2014 - 15:27, said:


in constanta iti recomand Marco Polo, Reyna, Integra, Irish pub, Nikos (vis-avis de primarie)

Bifat "Reyna". Fost vineri seara in Portul Tomis si papat midii in sos de vin alb. Excelente, desi Corina zice ca erau un pic prea facute...

#1318
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postxymzar, on 28 iunie 2014 - 14:20, said:

Pe ruta Bucuresti-Sibiu unde se poate servi o masa de pranz pentru o familie cu 2 puradei?
De preferat mai aproape de Sibiu.  
Multumesc,
Casa Românească, la ieșirea din Călimănești

#1319
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Post-Dorulet-, on 29 iunie 2014 - 15:15, said:


Bifat "Reyna". Fost vineri seara in Portul Tomis si papat midii in sos de vin alb. Excelente, desi Corina zice ca erau un pic prea facute...
Reyna e undeva prin Faleza Nord. ala din portul tomis e o mica "extensie" pe care sincer nu am incercat-o si mai mult ca sigur principalul Chef a ramas in restaurantul principal.

#1320
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
mancat la marty in cluj, ca turist necunoscator. desi acum vad ca a pus cineva niste recomandari pentru cluj cu vreo 2 zile inainte sa plec eu   :)
oricum, excelenta mancarea, cel putin pt gustul meu, iar meniul impresionant.

#1321
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014

View Postbubalus, on 29 iunie 2014 - 23:02, said:

Reyna e undeva prin Faleza Nord. ala din portul tomis e o mica "extensie" pe care sincer nu am incercat-o si mai mult ca sigur principalul Chef a ramas in restaurantul principal.

Am ajuns acolo absolut din intamplare, insa cu proxima ocazie nu-l voi rata pe cel din faleza, mai ales ca am aflat din alte surse ca si privelistea este superba. Mercic de recomandari, le voi avea in vedere si ma voi da cunoscatoare cand voi mai avea musafiri!Posted Image

#1322
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postrichelieu, on 29 iunie 2014 - 19:08, said:

Casa Românească, la ieșirea din Călimănești
Rectificare: e de fapt la ieșirea din Căciulata, după mănăstirea Cozia, pe stânga.

#1323
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostAprilia, on 02 februarie 2014 - 22:37, said:

Niste mici f buni, sa zicem cam cum erau pe vremuri la Cocosatu, am luat de la o dugheana de-i zice La Jar, care e cam in aceeasi zona (unde incepe Ion Ionescu de la Brad, vis-a-vis de BT).
Ajungand la o anumita ora din noapte in preajma acestei "dughene" numita La Jar si amintindu-mi de cele spuse de tine pe forum am zis sa incerc desi eram foarte reticent in privinta mancarii.

Nu mi-a venit sa cred cat de bine aratau si cat de buni au fost micii (plus doua tipuri de acrituri, mustar, chifle incalzite pe jar, cartofi etc) la un pret de nici nu mai are rost sa comentam. Tot respectul pentru ei. Chiar nu ma asteptam.

#1324
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostDau, on 16 iulie 2014 - 08:28, said:

Ajungand la o anumita ora din noapte in preajma acestei "dughene" numita La Jar si amintindu-mi de cele spuse de tine pe forum am zis sa incerc desi eram foarte reticent in privinta mancarii.

Nu mi-a venit sa cred cat de bine aratau si cat de buni au fost micii (plus doua tipuri de acrituri, mustar, chifle incalzite pe jar, cartofi etc) la un pret de nici nu mai are rost sa comentam. Tot respectul pentru ei. Chiar nu ma asteptam.
Sa stii ca am luat de mai multe ori de la ei mici si de fiecare data au fost la fel de buni. Recomand si pastele, noi am luat de cateva ori Penne quattro formaggi si de fiecare data am fost incantate de gustul lor. Colegele care au luat pizza au avut doar de bine de comentat si ele.

P.S. Chiflele sunt coapte atunci cred, nu incalzite :)

Edited by Aprilia, 16 July 2014 - 14:59.


#1325
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Chiar ma gandeam in legatura cu chiflele dar tare imi este greu sa cred lucrul asta. Era in jur de miezul noptii si ma indoiesc totusi ca le-au copt in 20 de minute.
In orice caz, m-au dat pe spate atat la propriu cat si la figurat. :lol:
Si cand ma gandesc ca 3 ani de zile faceam 10 minute pana acolo.

#1326
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Probabil ca se mananca bine, dar am incercat sa mananc azi de 2 ori la dugheana respectiva si n-am reusit.
Prima data nu era jarul facut, desi trecuse de 20 minute ora de deschidere, a doua oara n-am inteles unde trebuia sa astept cele 20 minute pana se fac micii (nu era loc la cele 4 mese). Asa ca m-am dus la cocosatu' unde am mancat niste mizerii scumpe si m-am afumat bine, dar macar am mancat. Se ia doar la pachet?

#1327
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdon_dannielo, on 19 iulie 2014 - 22:25, said:

Probabil ca se mananca bine, dar am incercat sa mananc azi de 2 ori la dugheana respectiva si n-am reusit.
Prima data nu era jarul facut, desi trecuse de 20 minute ora de deschidere, a doua oara n-am inteles unde trebuia sa astept cele 20 minute pana se fac micii (nu era loc la cele 4 mese). Asa ca m-am dus la cocosatu' unde am mancat niste mizerii scumpe si m-am afumat bine, dar macar am mancat. Se ia doar la pachet?
Imi pare rau ca ai avut asa o zi :( .
La jar lumea asteapta pe trotuar si isi ia pachetul sau da telefon inainte, fiindca majoritatea clientilor lucreaza prin cladirile de birouri din apropiere. Asta iarna cred ca am asteptat in zona in care sunt mesele, insa era la fel de frig ca afara, doar ca nu batea crivatul.
Personalul e de regula amabil, daca le spuneai ca vrei sa mananci acolo, poate gaseau o solutie.

#1328
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
La Ancora, in Herastrau.
F bune midiile in sos de rosii, inghetata de scortisoara, salata tzatziki, sosul iute (de-i zic ei genocid) si berea casei la halba.
Bune frigaruile de rapane, hamsiile prajite si tarta cu caise.

Preturile corespunzatoare cu prospetimea ingredientelor si intr-o oarecare masura cu talentul bucatarului. Pentru doua persoane care s-au ridicat satule de la  masa 180 lei.

#1329
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Intrebare: Ristorante Il Calcio din Herastrau face parte din lantul trattoria il calcio sau doar e asemanare de nume?


#1330
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Face parte din acelasi lant.

#1331
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Joseph T. Restaurant din Sighisoara!
Am atasat si poze cu hotelul aici. O surpriza foarte placuta la preturi rezonabile. Ambianta in restaurant (si hotel) e foarte placuta, majoritatea turistilor sunt straini, daca nu apuci sa deschizi gura, personalul ti se adreseaza mai intai in engleza...

Attached Files



#1332
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
nu inteleg mai nimic din ce e in farfuriile alea. mult prea decorate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate