Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1045
ImaCela

ImaCela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 02.09.2012
Acum vad ca am scris Orastie  Posted Image

Sigur ca la Orsova ma refeream. Am fost dusa acolo, la vapor, ca la pomul laudat si de aceea am fost deziluzionata, mai ales ca sunt consumatoare de peste!

#1046
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Daca iti place atat de mult pestele si mai ajungi in zona Severin, incearca fara frica la Taverna, dupa cum spuneam.

Au peste cam tot ce-ti poti dori, inclusiv calcan, morun ( mai rar ), stiuca...cineva imi spunea ca ar fi prins in meniu si cega; eu sa fiu sincer n-am vazut.
Insa mai au bun purcel de lapte la protap sau limba cu sos de masline si orez sarbesc. Astea le-am testat...te lingi pe degete Posted Image

#1047
LauriciD

LauriciD

    señoritã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Aaaa, n-a mai zis nimeni de ceva anișori de Hanul Drumețului (Drumul Taberei, București), poate e cazul să reamintim. :)

#1048
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Recomand restaurantul Cassis de pe str. Schitu Magureanu 35. Am mancat acolo de 2 ori in ultima luna.

Fructele de mare sunt ok (mai putin scoicile, care mi-au fost servite reci si uscate de fiecare data!), orice desert este super, servirea este foarte atenta, vesela de calitate, WC curat.

Atentie ca pretul este cam mare. Adica o portie mica de carcatita costa 27 lei la promotie, 10 bruschete diverse pentru 2 persoane costa vreo 17 lei, orice desert costa 15 lei/portia, vinul la pahar cam 13 lei/200 ml, berea romaneasca cam 8-10 sticla).

La finalul vizitelor am primit cadou cate un voucer de reducere (tot pentru caracatita) si cate un deo pentru auto.... Foarte frumos :)

#1049
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Am fost in weekend la Trattoria Buongiorno, de pe Magheru colt (oarecum) cu Gr Alexandrescu. De cite ori am trecut prin zona mi-am inchipuit ca e un loc scump si de fitze. Gresit!
F placut impresionata am fost de felul in care a fost restaurata si decorata cladirea, de amabilitatea ospatarilor, de calitatea mincarii si de preturi.
Am mincat o pizza cu prosciutto crudo si gorgonzola si un parfait cu alune, ambele foarte bune; impreuna au fost vreo 45 lei. Au meniuri de prinz, pentru cei din cladirile de birouri din zona, dar, surprinzator, si meniu de seara de 20 lei care are inclusa o bere sau un pahar de vin.
O prietena care merge frecvent mi-a spus ca de fiecare data a mincat la fel de bine.
Cum sint Toma necredinciosu', care trebuie sa manince macar de trei ori intr-o crisma ca sa se convinga ca e de recomandat, luati cele de mai sus sub rezerva unei prime vizite.

Edited by Aprilia, 25 April 2013 - 21:19.


#1050
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Trattoria Buongiorno e un nou lant al lui City Grill.
Eu ii mai vizitez la Mall Baneasa unde feedback-ul e la fel de pozitiv.

#1051
ImaCela

ImaCela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 02.09.2012
Prin centrul vechi, vreo cafenea decenta? adica atmosfera placuta si preturi rezonabile, pentru oameni care au ceva de vorbit intre ei, nu iesiti la agatat.

#1052
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 ImaCela, on 27 aprilie 2013 - 09:19, said:

Prin centrul vechi, vreo cafenea decenta? adica atmosfera placuta si preturi rezonabile, pentru oameni care au ceva de vorbit intre ei, nu iesiti la agatat.

Cel mai bine e sa intri si sa vezi cit e muzica de tare si care e atmosfera, fiindca se poate ca la o anumita ora sa fie liniste iar la altele harmalaie.

#1053
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

 LauriciD, on 16 aprilie 2013 - 02:41, said:

Aaaa, n-a mai zis nimeni de ceva anișori de Hanul Drumețului (Drumul Taberei, București), poate e cazul să reamintim. Posted Image

nu cred ca e cazul sa reamintim locul tuturor colacalarilor , neaspalatilor si interlopilor manelisti din romania pe astia il stiu bastinasii zonei , mai putin studentii naivi veniti cu trenu la buc

#1054
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
Vad ca toata lumea lauda Jaristea asta..va povestesc eu acum experienta mea:
Inspirat de Restograf si Tripadvisor am rezervat saptamana trecuta o masa la Bistro Jaristea. Proasta inspiratie!.. Invitatii mei la masa erau 4, ne-am ridicat de la masa nesatisfacuti in 5!
Pe scurt: zacusca si salata de vinete erau in mod clar din “galetuse” cumparate la supermarket (in plus vinetele nu aveau nici un gust); am cerut si niste vinete coapte cu branza de capra: am mancat tot insa sincer cu fiecare inghititura pe care o dadeam pe gat am avut tentatia de a ma opri.. Ne era foame insa asa ca am terminat toata painea (niste chifle din faina integrala care cu doua zile in urma trebuie sa fi fost delicioase,erau moi si ti se lipeau de dinti dar in momentul ala era tot ce aveam mai bun pe masa).
Felul principal a venit dupa ce ni s-au lungit uechile de aproximativ 5 coti fiecaruia dintre noi. Rezumat: 1. curcan cu pere (curcanul ok, nimic special, para in momentul in care a fost taiata a rezultat a fi stricata 80% la interior); 2. rasol cu cartofi: carnea comestibila dar nesuculenta, in mod clar provenea de la congelator, insa partea cea mai proasta erau cartofi presarati cu branza: cartofii aproape reci iar branza se intarise deja pe cartofi; 3. parjoale cu pure: parjoalele uscate, iar in pure nu exista urma de unt sau lapte; 4. limba cu masline: ni s-a spus ca e prajita in tigaie, de fapt era o tocana cu sos de rosii, comestibila pt cineva caruia ii e foame doar; 5. muschi de porc umplut cu cartofi: si aici cartofii reci prajiti impreuna cu sunca afumata (cand pui afumatura in meniu tre’ sa o scrii nenea “chef”, sunt o multime de oamenti carora afumatura nu le place); de la descrierea din menu muschiul parea umplut cu cartofi, insa era umplut cu un fel de kaizer; carnea de porc era tare, aproape rece.
Aproape toti au refuzat sa ceara si desertul (loc mai era destul avand in vedere resturile din farfurii si faptul ca am saltat primul fel): au fost comandate doar o protie de tort Jaristea (specialitatea casei, un fel de dulce de cofetarie comunista cu gust de margarina) si o placinta cu mere (care la prima vedere si degustare parea chiar buna, insa a doua zi dupa ce toti 5 am pus la socoteala ce am gustat si ce nu facand taote combinatiile necesare, se pare ca durerile de stomac – pe care, va jur, eu le am inca si acum dupa 2 zile – ni le-a provocat fie salata de vinete de la supermarket fie placinta cu mere..)
Concluzie: un pic peste 550 RON de plata (dintre care ce e drept 2 sticle de Feteasca neagra de o calitate excelenta ce ne-au ajutat substantial in a trimite in jos pe gat nodurile de mancare ce ni se formau in gura); Inutil a spune cat de rau mi-a parut ca dupa 3 zile minunate in Bucuresti cu prieteni care nu mai vazusera niciodata capitala sa trebuiasca sa inchidem micul sejur cu o atat de proasta experienta..

#1055
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 oprea_rd, on 06 mai 2013 - 12:38, said:

Vad ca toata lumea lauda Jaristea asta..va povestesc eu acum experienta mea:
Inspirat de Restograf si Tripadvisor am rezervat saptamana trecuta o masa la Bistro Jaristea. Proasta inspiratie!.. Invitatii mei la masa erau 4, ne-am ridicat de la masa nesatisfacuti in 5!
.................
Concluzie: un pic peste 550 RON de plata (dintre care ce e drept 2 sticle de Feteasca neagra de o calitate excelenta ce ne-au ajutat substantial in a trimite in jos pe gat nodurile de mancare ce ni se formau in gura); Inutil a spune cat de rau mi-a parut ca dupa 3 zile minunate in Bucuresti cu prieteni care nu mai vazusera niciodata capitala sa trebuiasca sa inchidem micul sejur cu o atat de proasta experienta..

Imi pare rau pentru tine, credeam ca toata lumea stie ca e o mare teapa acest bistro Jaristea iar Restrograf un site absolut jenant.

Edited by Aprilia, 06 May 2013 - 14:39.


#1056
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 oprea_rd, on 06 mai 2013 - 12:38, said:

Vad ca toata lumea lauda Jaristea asta..va povestesc eu acum experienta mea:
......

Pai eu zic ca ai scapat foarte ieftin cu doar 550 lei pentru 5 persoane. Daca nu-mi spuneai ce ati mancat as fi crezut ca ati luat pizza si bere :)

Eu am fost acolo de 2 ori, la invitatia unui client, si sub 4500 lei in 15-16 persoane nu a fost vreo nota de plata. Dar am avut antreuri din belsug (branzeturi, salamuri bune), 2 feluri principale (vita, peste fin si salate, garnituri), vin alb si rosu de buna calitate, deserturi la greu.
Habar n-am cat a fost bacsisul. Ce-i drept distractia a durat toata noaptea si s-a lasat cu invitatii la dans din partea dansatorilor/dansatoarelor, ni s-a cantat la vioara la masa, patroana a venit sa ne intrebe daca ne simtim bine etc.

Ne-am simtit excelent si masa a fost pe masura. Totusi n-as merge la Jaristea pe banii mei :)

#1057
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 kmailand, on 06 mai 2013 - 19:05, said:

Pai eu zic ca ai scapat foarte ieftin cu doar 550 lei pentru 5 persoane. Daca nu-mi spuneai ce ati mancat as fi crezut ca ati luat pizza si bere Posted Image

Eu am fost acolo de 2 ori, la invitatia unui client, si sub 4500 lei in 15-16 persoane nu a fost vreo nota de plata. Dar am avut antreuri din belsug (branzeturi, salamuri bune), 2 feluri principale (vita, peste fin si salate, garnituri), vin alb si rosu de buna calitate, deserturi la greu.
Habar n-am cat a fost bacsisul. Ce-i drept distractia a durat toata noaptea si s-a lasat cu invitatii la dans din partea dansatorilor/dansatoarelor, ni s-a cantat la vioara la masa, patroana a venit sa ne intrebe daca ne simtim bine etc.

Ne-am simtit excelent si masa a fost pe masura. Totusi n-as merge la Jaristea pe banii mei Posted Image

Nu e vorba de bani, ca pana la urma omul plateste daca mananca si se simte bine..insa ce ne-au dat ei de mancare  nu era comestibil!!.. cat despre viori si dansatori, noi am avut parte doar de inregistrari muzica italieneasca de prin anii '60 (parea un radio la un moment dat..)

 Aprilia, on 06 mai 2013 - 14:38, said:

Imi pare rau pentru tine, credeam ca toata lumea stie ca e o mare teapa acest bistro Jaristea iar Restrograf un site absolut jenant.

Sincer nu stiam, am facut ceva cautari pe internet inainte de a merge acolo (eu nu sunt din Bucuresti) si peste tot (inclusiv aici, pe softpedia) vorbeau numai de bine.. Insa, cum spuneai tu am avut parte de o mare teapa.. Cat despre alternative , daca imi poti tu recomanda ceva pt data viitoare can mai invit lume la restaurant la Bucuresti imi faci o mare favoare
Posted Image

Edited by oprea_rd, 07 May 2013 - 12:16.


#1058
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
De-asta evit eu restaurantele cu specific romanesc, din Bucuresti.

#1059
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 richelieu, on 08 mai 2013 - 13:13, said:

De-asta evit eu restaurantele cu specific romanesc, din Bucuresti.

Ai fost la Lacrimi si sfinti?

#1060
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 Aprilia, on 08 mai 2013 - 14:20, said:


Ai fost la Lacrimi si sfinti?

Am fost!..recomand cu caldura!..
:) mancarea e delicioasa, si in mod ciudat preturile ceva mai mici decat la jaristea

#1061
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

 Aprilia, on 08 mai 2013 - 14:20, said:



Ai fost la Lacrimi si sfinti?
da, dezolant.

#1062
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Sa zic si eu pe unde am mancat bine "in deplasare" in ultima luna:
La Targu Jiu - Restaurant Casa Vera (str. V. Alecsandri - pe langa Teatrul de Vara).
Am fost la invitatia unui client - am comandat specialitatea casei; nu retin exact meniul dar era un muschi de vita delicios !

La Bucuresti - restaurant indian Haveli (str. Episcopul Radu colt cu Mihai Eminescu). Recomand miel Vindaloo absolut demential !

S-a "stricat" insa restaurantul Casa Tudor din Brasov (str. Avram Iancu) - mancarea este corect gatita, dar nimic special. Pur si simplu tine de foame.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate