Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1027
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Taverna Sarbului din Bucuresti.

Servire ireprosabila, mancare foarte buna si diversa, preturi bune, spatiul este destul de mare.
Recomand!

#1028
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

View Postnoha_1508, on 31 ianuarie 2013 - 23:37, said:

Este si in Cluj ceva asemanator. Se numeste El Toro Steakhouse. Am fost de doua ori acolo si am fost foarte multumita si de mancare si de servire. Preturile pentru mine sunt maricele, dar pentru altii ar putea fi moderate sau mici. Oricum, recomand cu incredere.
Confirm. Vita argentiniana foarte buna.

#1029
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Trattoria Daimon, in Bucuresti.

Edited by Enigel, 14 March 2013 - 13:04.


#1030
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View Postbubalus, on 10 martie 2013 - 11:47, said:

Misto.

Vad ca terasei de la etaj  i s-au pus ferestre si poate d-aia colegul nostru nu a perceput-o ca pe o terasa (open space).

#1031
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postraman, on 14 martie 2013 - 13:21, said:

Vad ca terasei de la etaj  i s-au pus ferestre si poate d-aia colegul nostru nu a perceput-o ca pe o terasa (open space).
mai degraba cred ca geamurile sunt scoase in timpul verii.....si ramane open space....

orium, imi place locul, se manaca bine, oleaca cam scump...dar nu mergi in fiecare zi. a mai fost recomandat locul in paginile anterioare..sper sa se mentina calitatea si in viitor.

aviz amatorilor. daca nu va place pestele nu aveti ce cauta aici ca alte varinate nu prea sunt.
la fel si pretentiosilor. daca vreti sa mancati retete super fandosite de peste, nu exista. pestele este preaprat fie pe plita / gratar / prajit.....in schimb gasesti mai mereu calcan, zargan, chefal sau rapane

#1032
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
La Cocosatu se mai incadreaza la "locul unde se maninca cei mai buni mici din Bucuresti" ?

#1033
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postraman, on 14 martie 2013 - 13:21, said:

Misto.

Vad ca terasei de la etaj  i s-au pus ferestre si poate d-aia colegul nostru nu a perceput-o ca pe o terasa (open space).

Am fost și duminica trecută și m-am uitat cu atenție. Etaj are doar corpul din partea stângă care nu e folosit. Poate e deschis vara dar eu nu merg vara acolo că e prea aglomerat și mă enervează fojgăiala aia de oameni. Eu merg doar in extrasezon și e deschis corpul din stânga unde nu am văzut nici un etaj.

#1034
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostFreddy12, on 02 aprilie 2013 - 22:47, said:

Am fost și duminica trecută și m-am uitat cu atenție. Etaj are doar corpul din partea stângă care nu e folosit. Poate e deschis vara dar eu nu merg vara acolo că e prea aglomerat și mă enervează fojgăiala aia de oameni. Eu merg doar in extrasezon și e deschis corpul din stânga unde nu am văzut nici un etaj.
Posted Image)) Vara fiind dever mai mare, deschid si aripa din stanga, care cu tot cu etaj este mult mai incapatoare. Tu esti din zona litoralului si-ti permiti sa mergi si iarna.

Noi bucurestenii avem o cherhana pe strada Tunari, se cheama Torna Fratre unde au frecvent hamsii, guvizi, nisetru, calcan, crap, salau, caras, chefal, raci etc, dar fac si borsuri de crap, de nisetru dementiale sau niste icre de crap sau de stiuca foarte bune. Singura problema este ca cherhanaua cu peste autohton tine doar de luni pana joi si daca vrei sa mergi in weekend gasesti doar pesti de Metro. Preturile sunt foarte bune, 2 persoane x 2 feluri plus bauturi 100lei.
Inainte sa descoperim aceasta cherhana mergeam pana la Giurgiu sa mancam peste romanesc, bineinteles in weekend.

Edited by raman, 03 April 2013 - 08:20.


#1035
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
La Cocosatu e in liste de locuri unde se maninca mediocru; micii erau facuti de oarece vreme si doar incalziti, papanasii la fel. Probabil s-au gindit ca clientii prefera sa fie serviti repede, in loc sa astepte niste mici fierbinti si suculenti,

#1036
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View PostAprilia, on 03 aprilie 2013 - 19:18, said:

La Cocosatu e in liste de locuri unde se maninca mediocru; micii erau facuti de oarece vreme si doar incalziti, papanasii la fel. Probabil s-au gindit ca clientii prefera sa fie serviti repede, in loc sa astepte niste mici fierbinti si suculenti,


Confirm. "La Cocosatul" din Baneasa nu mai e asa cum era pe vremuri. De la an la an micii au devenit din ce in ce mai mici si mai "neutri" ca si gust. Ciorbele sunt servite caldute, nu calde, asa cum ar trebui. Chelnerii au aerul ca nu si-au luat salariul de 3 luni si ca lucreaza gratis. Chiar si cartofii copti taiati in felii mari, excelenti alta data, nu mai au gustul pe care il stiam.

Singurul lucru ramas constant este parcarea prafuita si plina de cersetori agresivi. Dar acum exista avantajul ca parcarea este mai goala si gasesti usor un loc la ora pranzului.

Nu recomand restaurantul.

Edited by kmailand, 04 April 2013 - 01:04.


#1037
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Edessa 63 .. restaurant cu specific turcesc .. chiar daca nu exceleaza la capitolul curatenie/ servire mancarea este delicioasa ...Posted Image

Edited by torres_23, 04 April 2013 - 09:52.


#1038
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostEnigel, on 14 martie 2013 - 12:48, said:

Trattoria Daimon, in Bucuresti.
Acolo mergem vara la tenis si la piscina. O terasa magnifica, cu mancare de buna calitate, caprese, bruschete, prosciutto, carpacio si paste foarte bune. Serviciul lent in ciuda unei armate de ospatari, ospatarite, picoli, barmani si sefi.

#1039
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postkmailand, on 04 aprilie 2013 - 01:02, said:

Confirm. "La Cocosatul" din Baneasa nu mai e asa cum era pe vremuri. De la an la an micii au devenit din ce in ce mai mici si mai "neutri" ca si gust. Ciorbele sunt servite caldute, nu calde, asa cum ar trebui. Chelnerii au aerul ca nu si-au luat salariul de 3 luni si ca lucreaza gratis. Chiar si cartofii copti taiati in felii mari, excelenti alta data, nu mai au gustul pe care il stiam.

Singurul lucru ramas constant este parcarea prafuita si plina de cersetori agresivi. Dar acum exista avantajul ca parcarea este mai goala si gasesti usor un loc la ora pranzului.

Nu recomand restaurantul.
Continuare
Ieri dimineata a trebuit sa imi iau o zi de concediu si sa plec de la birou, cu simptome acute de toxinfectie alimentara Posted Image , dupa micii si papanasii din seara anterioara, de la Cocosatu. Aviz amatorilor!

Edited by Aprilia, 05 April 2013 - 05:24.


#1040
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View PostDau, on 10 martie 2013 - 12:03, said:

Taverna Sarbului din Bucuresti.

Servire ireprosabila, mancare foarte buna si diversa, preturi bune, spatiul este destul de mare.
Recomand!

Mie mi s-a parut ca Taverna Sarbului din Bucuresti si din Sinaia sunt foarte zgomotoase, mai ales ca familiile vin si cu copii mici care tipa, urla, tropaie pe scari, fug printre mese si fac ca toate alea. Imi plac copiii, dar ma deranjeaza galagia atunci cand mananc si cand vreau sa discut cu persoana cu care stau la masa :)

Dar intr-adevar se mananca bine, au WC-uri foarte curate, personalul este amabil, mancarea este gustoasa si nu se lasa asteptata etc. Pretul este clar peste medie insa merita efortul financiar. Nu mai stiu cum e la Taverna din Sinaia, dar la cea din Bucuresti nu se poate plati cu card (insa au un ATM in hall) - probabil ca patronul nu vrea sa plateasca comisioane bancare.

#1041
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
La Targu Jiu se mananca excelent la restaurantul Hotelului Anna sau la terasa Anna de vizavi, ce apartine aceluiasi hotel. Preturi rezonabile si mancare excelenta, portii mari si foarte gustoase. Oferta bogata, puteti incerca orice, recomand. Am mancat acolo de foarte multe ori - nu m-a dezamagit niciodata.
Intotdeauna servesc aici o vita buna in sange cu sos brun, un pfeffersteak reusit sau un biftec tartar.
Servirea si atmosfera pe masura, chelnerii super ok.

In Sibiu am mancat de asemenea excelent la Crama Sibiul Vechi - str. Papiu Ilarian 3, portii generoase si gustoase, indeosebi mancare traditionala romaneasca. Insa restaurantul e mic, plin de straini, e binevenita o rezervare in prealabil.  Ciorba de miel e super, sau cea de fasole cu afumatura, pastrama de berbecut, batal, bulz ciobanesc, balmos, etc...

In Alba Iulia - restaurant medieval Pub 13 - Str. Aleea Sf. Capistrano, Nr. 1 (santurile cetatii), mancare de exceptie, servirea e ceva mai modesta, chelneritele cam neatente, insa mancarea si atmosfera restaurantului face toti banii.

La Miercurea Sibiului, restaurantul la sosea la Baile Mierrcurea peste calea ferata, incercate ciolanul cu varza sau fasole, ciorba de perisoare cu tarhon sau cea de burta. Preturi ridicol de mici, portii uriase si gustoase. De aceea e plin de tiristi sau autocare ce opresc la masa.

Ramnicu Valcea - restaurantul ce apartine de Hotel Castel - restaurantul se numeste OK parca. Mancare buna, mi-a placut in mod special saramura de peste ( crap sau somn ) si pastele deosebite, insa si alte feluri sunt gustoase si mari. Preturi ok, recomand.

In Timisoara - restaurant Acvarium , Piata 700 - deosebit, gustos, preturi insa foarte ridicate, restaurant cu pretentii si staif, peisaj deosebit.
Restaurant Banateana - pe malul Begai
Restaurant Casa Bunicii, langa Facultatea de Mecanica
Casa cu Flori - str. Alba Iulia, atmosfera excelenta.
Intermezzo - P-ta Unirii si restaurant Da Toni  - bucatarie eminamente italiana - spagetti alla vongole, gamberetti, paste, calamari fritti, fructe de mare.
Camelot - medieval, meniuri grele, multe carnuri grase, se serveste uneori cu mana, ca haiducii, insa langa o palinca buna merge...
Casa Voastra - gulas unguresc extraordinar, mai bun decat ce am servit prin Ungaria sau Austria
La Tavi - gustos, insa scump, aici recomand un turnedou Rossini adevarat - fleica de vita la gratar cu ficat de gasca ...
Sabres - profil pescaresc, bun de tot insa doar peste.

Toate cele de mai sus incercate personal si le recomand cu incredere.

#1042
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
La Iasi restaurantul Oscar.
Mancare excelenta si portii as putea spune chiar inutil de mari.
Sau potrivite pentru mancai mai mari decat mine.

Preturi medii, servicii excelente.

#1043
ImaCela

ImaCela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 02.09.2012

View Postsylvius, on 07 aprilie 2013 - 17:56, said:

La Targu Jiu se mananca excelent la restaurantul Hotelului Anna sau la terasa Anna de vizavi, ce apartine aceluiasi hotel. Preturi rezonabile si mancare excelenta, portii mari si foarte gustoase. Oferta bogata, puteti incerca orice, recomand. Am mancat acolo de foarte multe ori - nu m-a dezamagit niciodata.
Intotdeauna servesc aici o vita buna in sange cu sos brun, un pfeffersteak reusit sau un biftec tartar.
Servirea si atmosfera pe masura, chelnerii super ok.

In Sibiu am mancat de asemenea excelent la Crama Sibiul Vechi - str. Papiu Ilarian 3, portii generoase si gustoase, indeosebi mancare traditionala romaneasca. Insa restaurantul e mic, plin de straini, e binevenita o rezervare in prealabil.  Ciorba de miel e super, sau cea de fasole cu afumatura, pastrama de berbecut, batal, bulz ciobanesc, balmos, etc...

In Alba Iulia - restaurant medieval Pub 13 - Str. Aleea Sf. Capistrano, Nr. 1 (santurile cetatii), mancare de exceptie, servirea e ceva mai modesta, chelneritele cam neatente, insa mancarea si atmosfera restaurantului face toti banii.

La Miercurea Sibiului, restaurantul la sosea la Baile Mierrcurea peste calea ferata, incercate ciolanul cu varza sau fasole, ciorba de perisoare cu tarhon sau cea de burta. Preturi ridicol de mici, portii uriase si gustoase. De aceea e plin de tiristi sau autocare ce opresc la masa.

Ramnicu Valcea - restaurantul ce apartine de Hotel Castel - restaurantul se numeste OK parca. Mancare buna, mi-a placut in mod special saramura de peste ( crap sau somn ) si pastele deosebite, insa si alte feluri sunt gustoase si mari. Preturi ok, recomand.

In Timisoara - restaurant Acvarium , Piata 700 - deosebit, gustos, preturi insa foarte ridicate, restaurant cu pretentii si staif, peisaj deosebit.
Restaurant Banateana - pe malul Begai
Restaurant Casa Bunicii, langa Facultatea de Mecanica
Casa cu Flori - str. Alba Iulia, atmosfera excelenta.
Intermezzo - P-ta Unirii si restaurant Da Toni  - bucatarie eminamente italiana - spagetti alla vongole, gamberetti, paste, calamari fritti, fructe de mare.
Camelot - medieval, meniuri grele, multe carnuri grase, se serveste uneori cu mana, ca haiducii, insa langa o palinca buna merge...
Casa Voastra - gulas unguresc extraordinar, mai bun decat ce am servit prin Ungaria sau Austria
La Tavi - gustos, insa scump, aici recomand un turnedou Rossini adevarat - fleica de vita la gratar cu ficat de gasca ...
Sabres - profil pescaresc, bun de tot insa doar peste.

Toate cele de mai sus incercate personal si le recomand cu incredere.


Confirm recomandarea pentru Miercurea Sibiului, foarte buna mancare, a mancat chiar si copilul mofturos o ciorba de perisoare apetisanta si gustoasa Posted Image


Vad ca te deplasezi prin toata tara, sa nu cumva sa te opresti la Vaporul restaurant dintre Orastie si Turnu Severin, nu poti deosebi saramura de ciorba, iar pestele este congelat de mai multe ori...nu-mi amintesc sa fi fost ieftin, iar aspectul..cam de la inceputul comunismului .

#1044
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostImaCela, on 13 aprilie 2013 - 07:48, said:

Confirm recomandarea pentru Miercurea Sibiului, foarte buna mancare, a mancat chiar si copilul mofturos o ciorba de perisoare apetisanta si gustoasa Posted Image

Posted Image
Sa-i fie de bine micutului ! Cred ca tarhonul ii da gustul acela specific, dulce-acrisor, nu prea vezi des prin restaurante sa-l foloseasca ...cel putin eu l-am intalnit rar si doar prin locantele din Ardeal.

View PostImaCela, on 13 aprilie 2013 - 07:48, said:

Vad ca te deplasezi prin toata tara, sa nu cumva sa te opresti la Vaporul restaurant dintre Orastie si Turnu Severin, nu poti deosebi saramura de ciorba, iar pestele este congelat de mai multe ori...nu-mi amintesc sa fi fost ieftin, iar aspectul..cam de la inceputul comunismului .

Intr-adevar, in ultimii 20 de ani am strabatut toata tara, toate zonele. Cred ca te-ai referit nu la Orastie ( care e langa Deva ), ci la vaporul-restaurant dintre Orsova si Turnu Severin Posted Image , pe Dunare.
Il cunosc de multa vreme, am mancat pe el de multe ori, sa stii ca pana prin 2006-2007 se manca acceptabil peste - saramura, insa in ultimii 4-5 ani l-au stricat de tot, mancare gretoasa cu mult ulei, chiar mai veche, cateodata. Imi aduc aminte ca unui coleg de-al meu i s-a facut rau acum vreo 3 ani dupa un pranz pe vapor...
Plus ca in ultimii ani a aparut o fauna umana dubioasa in zona, deh, parcheaza tiristii si intelegi ce vreau sa spun...la 100 de metri stau si "fetele"..
Nu-l recomand, intr-adevar, e de  evitat. In schimb, cum mergi spre Severin, cam la un kilometru dupa celebrul vapor, inainte de podul rutier ce coboara spre centura Severinului este Taverna Sarbului.
Alta viata, mancare buna, portii uriase as putea spune, ingrediente proaspete, curat, preturi...comme ci - comme ca...acolo da, te poti simti bine...Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate