Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

centrale pe gaz sau electrice ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
zvic

zvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.12.2003
Am si eu o dilema : am achizitionat de curand un apartament care are deja instalata o centrala termica pe gaz dar este putin mai veche (aproximativ 3,5 ani) si as vrea sa o schimb in vara asta. Un amic tot incearca sa ma convinga ca o centrala electrica este mai convenabila decat una pe gaz, spunand ca, mai ales in ultima vreme, acestea au devenit foarte performante, costurile totale fiind chiar mai mici.
Daca are cineva centrala termica electrica, il rog sa imi dea si mie niste informatii, cum se comporta, cam care sunt costurile de energie electrica, etc.

#2
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
zvic:

o spun pentru a nu stiu cita oara pe acest forum: cu un kilowatt de energie electrica obtii un kilowatt de energie calorica (caldura), iar cu un metru cub de gaz obtii in jur de 9 kw energie calorica.. deci un raport de aprox. 6:1 in favoarea gazului (mc de gaz e vreo 6 000 iar kw electric vreo 4 000)..

orice ar spune oricine (si indiferent de evolutia tehnologica) aceasta realitate va ramine.. doar daca s-ar scumpi gazul de 3 ori si s-ar ieftini energia electrica de 3 ori s-ar ajunge la un oarecare echilibru.

crede-ma, am studiat problema mai mult de un an de zile.. poate pentru un apartament ar fi suportabil costul energiei electrice pentru o centrala electrica (1-2 milioane pe luna), dar aminteste-ti permanent ca pe gaz ar fi fost de 6 ori mai ieftin..

eu am fost in situatia de a merge pe electric sau de a plati o cota parte de 1 500 EUR proprietarului retelei stradale de gaze.. si am ales a doua varianta (pe gaz), pentru ca imi voi recupera banii mult mai repede..

Edited by unGuru, 01 February 2005 - 13:21.


#3
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004
Si eu sunt de aceeasi parere cu nenea guru si iata de ce : arderea unui metru cub de gaz produce o energie termica de 36 mega joules in timp ce transformarea unui khilowattora in energie termica produce doar 3,6 mega joules (1000W*3600secunde).
Cred ca amicul tau nu e prieten cu tine ci cu altcineva cind te sfatuieste sa iei o centrala electrica.
Sau poate cine stie, lucrezi la Electrica si ai gratuitati la energia electrica!
Oricum, tine cont ca un cazan electric ca sa produca o gigacalorie energie termica va consuma 1100Kwh! deci fa socotelile si vezi cum este mai convenabil : gaz metan(aprox 700.000 gigacaloria), electric sau RADET(aprox 1milion gigacaloria)

#4
sm0ker

sm0ker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.02.2004
gaz man!!!, chiar si motorina e mai ieftina.....

#5
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Gaz.

#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
si io as zice gaz.
however, daca esti undeva spre capatul conductei de aprovizionare, s-ar putea sa ai probleme de presiune cind e foarte frig afara si toti incalzesc in draci.
exact asta patesc ai mei acum, care stau in Timisoara intr-o zona mai la margina orasului.

asta-i o problema...mai balcanica...dar presupun ca se va rezolva cu timpul  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate